PÁSMO GAZY: Nová izraelská ofenziva
Po dvou týdnech marného jednání o propuštění zbývajících rukojmích s Hamásem zahájil Izrael v noci na úterý očekávanou novou ofenzivu proti teroristům v Pásmu Gazy. Jsou to první útoky od 19. ledna, kdy vstoupilo v platnost příměří a Hamás začal propouštět izraelské rukojmí výměnou za palestinské zločince vězněné v Izraeli. Důvodem nové operace je neochota Hamásu propustit zbývající Izraelce.
Jde o první bojovou akci izraelské armády za nového náčelníka generálního štábu Ejala Zamira. Zatím podniká jen letecké údery na vybrané cíle, jako jsou prominentní teroristé, sklady zbraní, odpaliště raket a další vojenská infrastruktura. Z moře se zapojilo i izraelské námořnictvo, ale pozemní vojsko ještě v pásmu není.
Bombardování začalo ve dvě hodiny v noci a do odpoledne už byla po smrti řada středních velitelů Hamásu a šest jeho důležitých politických představitelů, ale i dva významní členové Palestinského islámského džihádu.
Izraelská armáda vyzvala k evakuaci obyvatele nejméně třetiny Pásma Gazy. Bombarduje sever a jih, ale nikoli střed; je možné, že se tam nacházejí zbývající živí izraelští rukojmí. Izrael také uzavřel hraniční přechod v Rafáhu mezi pásmem a Egyptem a předem na ofenzivu upozornil evropské a palestinské představitele, kteří tam vykonávají dohled.
Zahájení nové operace povolil i Donald Trump. Zdá se, že Izrael ji načasoval tak, že probíhá souběžně s americkými útoky na jemenské Hútíe, a ti tak nemohou odpalovat na Izrael rakety.
Až do úterního večera se Hamásu nepodařilo odpálit na Izrael ani jedinou raketu.
Cílem nových útoků je zničit obnovené vojenské schopnosti Hamásu. Podle četných zpráv se mu povedlo dát dohromady až 25 000 ozbrojenců a Palestinskému islámskému džihádu na 5000. Izraelské bezpečnostní složky varovaly, že teroristé v době klidu zbraní posilují pozice, pokládají po celém pásmu výbušniny a opravují tunely, ale především chystali nový útok na Izrael. V Pásmu Gazy jsou stovky aktivních teroristických buněk. Hamás se na ofenzivu připravoval i tím, že zabavil veškerou humanitární pomoc, kterou Izrael během první fáze příměří do pásma poslal – více než 25 000 kamionů. Teroristé využili příměří na maximum. Nemají však továrny na výrobu zbraní ani své zkušené stratégy a velitele.
Hamás si už pár hodin po začátku bombardování pospíšil se svou obvyklou propagandou, že Izraelci „zabili až 400 civilistů, zejména ženy a děti“. Všechny světové agentury a další média jeho dezinformace bez sebemenšího ověření papouškují, přestože vojenští experti už dávno upozornili, že je nemožné stanovit počet obětí uprostřed jakýchkoli bojů, natož pak rozlišit ozbrojence od civilistů, a to dokonce ani několik dní poté, co boje ustanou.
Nechybí ani obvyklý mezinárodní protiizraelský folklor – Austrálie si hned pospíšila s obavami z „humanitární katastrofy“, Francie „ví“, že jsou „četné civilní oběti“, Turecko vyrukovalo s „genocidou“, podle Íránu a Jordánska jsou útoky „barbarské“, generální tajemník OSN Guterres je „šokován“ a Rusko mělo chucpe odsoudit „bombardování civilistů“. Atypicky neprotestovala jen EU, protože jejím šéfem diplomacie už není antisemita Josep Borrell, ale rozumná Kaja Kallas.
Izrael teroristy varoval, že jestli neprojeví ochotu k vyjednávání a nepropustí další rukojmí, armáda operaci rozšíří a výrazně zesílí a následovat bude i pozemní invaze. Jestli se však Hamás vrátí k serióznímu jednání, armáda ofenzivu zastaví. Izrael nadále preferuje návrh amerického vyjednavače Stevea Witkoffa, který předpokládá prodloužení příměří až do poloviny dubna a propuštění poloviny rukojmích na jeho začátku a druhou po dohodě o ukončení války.
Současná operace představuje velké riziko pro rukojmí, ale Izrael postupuje s maximální opatrností a předpokládá, že zajatci jsou pro Hamás příliš důležitou pojistkou, než aby jim ublížil. Jsou však v zajetí už 520 dní a po celou dobu žijí v nelidských podmínkách, hladoví a jsou neustále mučeni a nemusí vydržet naživu dlouho. Jejich rodiny i propuštění rukojmí jsou proto z nové ofenzivy zděšení a naléhají na vládu, aby ji zastavila, protože může pro Izraelce v tunelech Hamásu znamenat smrt. Ministr obrany Jisrael Kac ale prohlásil, že boje nepřeruší, dokud všichni rukojmí nebudou na svobodě. Ofenziva může trvat ještě dlouho a vyhlídky rukojmích nejsou dobré.
Poskytl server Židovské listy