18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

PAŘÍŽ: Muzeum oslavuje palestinský terorismus

Možná by francouzský boj proti antisemitismu mohl začít tím, že Francie přestane antisemitismus podporovat. Zdá se, že k této radikální změně myšlenkové orientace pokrokovým umělcům a levicovým ideogogům v této zemi příliš nechce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Kulhánková 6.7.2013 7:38

Re: Vy jste asi nečetl moji knihu

Já Vás taky. Z knížky budu číst na pokračování na ČRo 2 2.-6. září, vždycky ve 22 hodin.

V. Hajková 6.7.2013 8:00

Re: Vy jste asi nečetl moji knihu

Děkuji-  moc  ráda  si  Vás  poslechnu.   Ráda  bych  se  zeptala-  zda  jste  navštívila  N. Zeland-  pokud  ne-  pak  vřele  doporučuji.   Užasná  země  a  užasně  vstřícní   lidé! 

Z. Kulhánková 6.7.2013 8:26

Re: Vy jste asi nečetl moji knihu

Ono to u nás vypadá velice podobně - hory, oceán, pláže. Tady jsou stránky konference, kterou tu pořádám, tak se podívejte, jestli mám pravdu www.prtranslators.com

Z. Kulhánková 6.7.2013 8:30

Re: Vy jste asi nečetl moji knihu

Jo a mám tam překlep - z knížky BUDOU číst, tedy někdo jiný, ne já. Ještě mi neprozradili, kdo to bude.

B. Brousková 6.7.2013 8:02

Re: Děkuju za upozornění

Nechte na hlavě pane Pavlovský, ona ta "naše" Hilsneriáda byla také povedená, A byla opravdu především " naše" to znamená česká. A jen jeden člověk u nás-TGM měl odvahu to říci nahlas. A málem ho za to ukamenovali, Naši vlastenci a i jeho vlastní studenti. U nás měl tu odvahu jen Masaryk.Ve Francii bylo těch Masaryků tolik , že nakonec dosáhli zrušení rozsudku, Hilsner se toho nikdy nedočkal.

P. Pavlovský 6.7.2013 8:22

Re: Děkuju za upozornění

Kdybych si musel vybrat mezi osudem Hilsnera a Dreyfuse, volím to první bez váhání, to doufám chápete!

Z. Kulhánková 6.7.2013 8:25

Re: Děkuju za upozornění

Teď mi teprve došlo, že si asi myslíte, že ten můj klenot je Francouz. Není.

P. Pavlovský 6.7.2013 8:35

Re: Děkuju za upozornění

O národnosti klenota jsem neuvažoval, měl jsem co dělat abych pochopil, že jde o člověka a ne nějakou jinou (mluvící) bytost.

Francie byla prostě paradigmatem celého toho textu, šlo mi o to, že antisemitismus je tam tradiční, stejně jako kamarádství s Araby.

Přiznám se bez mučení, že mám Židy radši, obzvlášť jako (potencionální) soudsedy.

Z. Kulhánková 6.7.2013 18:50

Re: Děkuju za upozornění

Nejspíš jste nečetl ani klasiky:

"...a pak, maminko, vyšel ze stodoly takovej divnej průvod, mladý řezní­­k nesl přes rameno přehozenou půlku prasete a vedle kráčel básní­­k Marysko, tvář měl přiloženou na kýtu toho prasete a blaženě se usmí­val, v ruce držel ten básní­k jitrnici a s tou tváří­­ pořád přitištěnou k půlce prasete kráčeli a zasunuli se do otevřené komory... A za nimi si to vykračoval mužský tak ožralý, že jsem až s námahou a podle šatů poznala, že je to můj klenot, můj muž..." Bohumil Hrabal: Proluky

B. Brousková 6.7.2013 8:35

Re: Děkuju za upozornění

Což ovšem nic nemění na faktu, že byl Masaryk u nás jediný, kdo se proti rozsudku ozval. Na rozdíl od Francie. A to je to, oč tu běží.

P. Pavlovský 6.7.2013 8:57

Re: Děkuju za upozornění

Popírám to snad? Konečně Masarykova maminka, takto moravská Němka, sloužila těsně před svatbou v rodině jistých židovských továrníků, jejichž syn....A tak jí bohatě ověnili a provdali za negramotného, o 10 let mladšího slovenského kočího Mäszáryka. Ona neuměla slovensky a on německy.

Po škole dal kočí svého syna učit kovářem, ale místní farář, který věděl  leccos, včetně toho, že mladý Tomáš je velice inteligentní, došel k továrníkům a ti jej pak nechali v Brně vystudovat německé gymnásium.

Maturoval ale už ve Vídni, kde mu zaplatili i studia na universitě (to by si kočí opravdu dovolit nemohl).

Jako politik bojoval proti tzv. rituální pověře, což mu pak za války splatili svou podporou američtí Židé.

Jako president byl pak prvním zahraniční hlavou státu, která navštívila Palestinu, tehdy ještě britský mandát. Tož tak :-)

B. Brousková 6.7.2013 10:06

Re: Děkuju za upozornění

Pan Kremlík by to lépe nenapsal. Masarykova matka se za svobodna jmenovala Kropáčková a její rodina pocházela z Prostějova Všechny  tamní zápisy v cechovních knihách a po několik generací, mluví o česky mluvící rodině. Teprve její otec se přestěhoval do německého prostředí v Hustopečích. Proto navštěvovala tamní německou školu. Česká tam nebyla. Musíme vzít v úvahu, že tehdy neznamenalo mluvit česky nebo německy "něco proti něčemu" jako dnes. To platilo od raného středověku skoro až do konce devatenáctého století. Například slavný a často zdůrazńovaný Kutnohorský dekret Václava IV z roku 1409 stanovil, že ČEŠI MAJÍ MÍT PŘI HLASOVÁNÍ NA KARLOVĚ UNIVERZITĚ TŘI HLASY A OSTATNÍ NÁRODY JEN JEDEN. Jenže za český národ a tedy ČECHY !!! bylo považováni žáci a profesoří POCHÁZEJÍCI !!!! Z ČECH , UHER A SEDMIHRADSKA.tedy i německy a maďarsky mluvící. Mimochodem Palacký byl snad dost velký a upřímný  vlastenec a při tom doma se u nich mluvilo německy. Karel Havlíček psal dopisy vlastnímu bratrovi také německy. Pokud jde o údajného biologického otce TGM , vámi naznačovaný syn Redlichů nebyl zase pro změnu jejich biologickým synem , ale byl to adoptovaný nalezenec. Žádný doklad o tom, že byl byl také židovského původu neexistuje. Pokud jde o Masarykova studia na německém gymnáziu v Brně vydělával si při nich na byt a stravu, kondicemi slabším žákům, Mezi ně patřily i děti brněnského policejního ředtele Le Monniera. Ten si ho oblíbil natolik, že když byl potom přeložen do Vídně , vzal nadaného Masaryka sebou a zařídil mu přijetí rovnou do sexty tamního Akademického gymnázia. Maturoval na něm v roce 1872. Tak by bylo možné pokračovat prakticky do nekonečna. Jenže NP není asi příliš vhodné místo pro nějaké dlouhé  rozbory. Proto se omlouvám, že to občas nevydržím, a přidám "něco k lepšímu". Asi to nemá přiliš smysl , vše co vím, není problém najít v literatuře. Stačí jen chtít.

P. Pavlovský 6.7.2013 10:49

Je třeba rozlišovat mezi vlastencem a národovcem!

Palacký, "otec národa", byl spíš vlastencem. Vzal si Němku a doma mluvili německy - i s dětmi. První část svých dějin napsal německy.

Podobně Masaryk. Vzpomínal, že maminka se až do smrti modlila Otčenáš německy. Světovou revoluci začal psát německy. Když přišel učit do Prahy, dělal takové chyby v češině, že se mu studenti posmívali!

Jinak pochybuji o tom, že by židé adoptovali křesťanské dítě, nejspíš by jim to tehdejší úřady ani nedovolily. I adoptivní syn byl obřezaný, to se můžete vsadit!

Ať tak či tak, T. G. Masaryk byl rozhodně filosionista, možná i filosemit. Jan Masaryk pak určitě!

J. Kombercová 6.7.2013 12:08

Re: Děkuju za upozornění

Jen piště, paní Brousková, čtenáře máte. Dík. :)

J. Farda 8.7.2013 17:41

Re: Děkuju za upozornění

Bingho, vážená paní, dík za Váš prvotřídní příspěvek, pokud mohu vyslovit své skromné přání, tak jen houšť a větší kapky! Všechno dobré přeji! Tečka.

B. Brousková 6.7.2013 9:09

Re: Děkuju za upozornění

 Hilsner strávil ve vězení téměř dvacet let, jeho rozsudek smrti nebyl nikdy zrušen, jen mu ho František Josef I změnil na doživotí a na svobodu ho dostala až amnestie císaře Karla po válce. Dreyfus byl zavřený jen čtyři roky. Plné rehabilitace se dočkal sice až v roce  1906, ale to už byl dávno na svobodě. Hilsner naproti tomu nikdy rehabilitován nebyl. Když se před několika lety Rakušáci pokusili obnovit proces a žádali naše úřady aby jim k to mu dodaly příslušné dokumenty  byli odmítnuti. Symbolický hrob Anežky Hrůzové v Polné je dodnes poutním místem pro naše nácky.

P. Pavlovský 6.7.2013 9:15

Re: Děkuju za upozornění

1. Rakousko-Uherské vězení bylo stokrát lepší než Ďábelské ostrovy!

2. Jakožto vězněný nemusel Hilsner narukovat do I. světové, což mu dost možná zachránilo život (naproti tomu Drteyfus jako rehabilitovaný důlstojník v I. světové bojoval).

3. Po válce se Hilsner odstěhoval do Vídně, oženil se a v klidu dožil.

Pokud vím, Anežku s největší pravděpodobností zavraždil její bratr, protože nechtěl přijít o část dědictví.

B. Brousková 6.7.2013 10:19

Re: Děkuju za upozornění

Že vrahem byl bratr Anežky naznačoval i Masaryk. Asi to pravda nebyla, Oni Hrůzovi byli poněkud podivná rodina a to asi TGM přivedlo na tu myšlenku  V okolí Polné, a snad dokonce v tom samém lese, byla v té době totiž spáchána ještě jedna téměř stejná vražda a pokud se nemýlím k další došlo o něco dále. Jenže protože z ních už nemohly úřady obvinit Hilsnera odmítly je dát do souvislosti. Hilsner sice "v klidu dožil" , ale zemřel už za deset let po propuštění., takže se moc dlouhého života nedočkal.

P. Pavlovský 6.7.2013 10:39

Re: Děkuju za upozornění

O Hilsneriádě napsal knihu historik Černý. Za "normalizace" jsme oba topili a tak mi jednou vyprávěl, že vyhledal v jakémsi domově pro vysloužilé faráráře v NSR toho, který sloužil v době Hilsněriády v Polné.

On mu sice nemohl prozradit zpovědní tajemství, ale toho bratra Anežky naznačil.

B. Brousková 6.7.2013 10:59

Re: Děkuju za upozornění

Ještě  mě napadlo napsat něco k francouzskému anisemitismu. Francie je trochu zvláštní země, kde se zrodily ty nejrůznější a často dost protichůdné myšlenkové proudy. Najdete tam zapřísáhlé komunisty i nacisty. Antisemity i jejich pravý opak. Naštěstí zatím nikdy žádní z nich nevyhráli natolik , aby mohli vytvořit absolutní většinu a zničit ty ostatní. A že se o to někteří snažili dost usilovně. Například komunisti. Jenže Francouzi jako celek, asi mají nějaký více vyvinutý smysl pro realitu a fanatismus příliš nemilují. Což je jen dobře.  Takže pokud jde o antisemitské výstavy , Francouzi je určitě berou s nadhledem, jako ostatně všechno ostatní.

H. Lukešová 6.7.2013 11:47

Re: Děkuju za upozornění

Ano, to uděláte dobře. Takový hnus podporovat! To je možné jenom v muslimských státech a EU. EU se svým antisemitismem příliš od Ahmadinežáda neliší...