PAŘÍŽ: Muzeum oslavuje palestinský terorismus
Možná by francouzský boj proti antisemitismu mohl začít tím, že Francie přestane antisemitismus podporovat. Zdá se, že k této radikální změně myšlenkové orientace pokrokovým umělcům a levicovým ideogogům v této zemi příliš nechce. Vraždy židovských dětí v Toulouse vloni očividně žádnou změnu nepřinesly, ačkoli Sarkozy i Holland mají plná ústa řečí o nutnosti bojovat s antisemitismem. Ve skutečnosti francouzský stát nadále pokračuje v podněcování nenávisti k Izraeli a k Židům.
"Umělecká" oslava teroru
Co mě přimělo k této reflexi? Zpráva o tom, že pařížské Muzeum fotografie Jeu de Paume otevřelo v květnu výstavu uměleckých snímků palestinského "umělce" Alama Shibli, která oslavuje palestinské teroristy, ospravedlňuje zabíjení izraelských civilistů a "citlivě" podsouvá francouzské veřejnosti představu, že všechna tato zvěrstva jsou oprávněná a správná, protože Izrael je strašný zločinecký stát, který palestinskému lidu způsobuje neuvěřitelné utrpení.
Výstava má název Death a sestává z 68 snímků. Podle dostupných ukázek tohoto uměleckého počinu je vidět, že je založená hlavně na selektivním obrazu palestinského teroru a na kýčovitém sentimentalismu. Komunikačním cílem díla je udělat z pachatelů oběti a z izraelských vojáků pachatele. O izraelských civilistech, ženách a dětech zabitých při teroristických útocích se nemluví, to je tabu. Výstava neukazuje slovem ani obrazem, co způsobil terorismus. Neukazuje, že výbuch v restauraci plné lidí není jen shluk slov, ale že se za tím skrývá skutečný zločin, při kterém byli zabiti skuteční lidé. Místo toho zde vidíme hlavně pozůstalé pachatelů, nebo vzpomínkové fotografie pachatelů samotných, které je ukazují v hrdinských pózách se zbraní v ruce anebo s úsměvem. Výstava není smířlivá, vůbec není o míru. Pan umělec nepropaguje dohodu, ale obhajuje násilí proti izraelským Židům. Zdvihá obviňující prst a ukazuje jím na izraelské vojáky, kteří zabili toho nebo onoho teroristu. V případě sebevražedných útočníků z dob druhé intifády je snad káravý zrak palestinské umělce zaměřen na samotné oběti, které nesou odpovědnost za to, že je někdo zabil a sám při tom zemřel.
Co je na výstavě nové...
Ne z hlediska uměleckého přínosu, ten je dle mého názoru nulový. Myslím z hlediska antisemitismu. Výstava opět posunula o kousek dál hranici toho, co je pro evropskou veřejnost akceptovatelné. Otevřeně totiž ukazuje, jak jsou teroristé oslavováni v palestinské kultuře, a Francouzům to nevadí. Abyste rozuměli: předchozí výstavy a jiné počiny tohoto druhu, které jsem ve Francii viděl, zůstávaly u výše popsaného selektivního vidění teroru. Neukazovaly, že teror sám je v Palestině veřejně oslavován. Tato výstava jde "o krok dál". Oslavování terorismu v Palestině hrdě ukazuje, nezakrývá ho. Je to jedno ze stěžejních témat fotografií. Čili: francouzský divák vidí, že teroristé jsou ukazováni palestinské mládeži jako hrdinové, že jejich činy nejsou odsuzovány, ale obdivovány, a přesto mu to nevadí.
Jelikož mně to vadí, vytvořil jsem na facebooku takovu virtuální odezvu. Výstavku svých vlastních fotografií z Ramallahu a palestinského venkova, kde také ukazuju, jak jsou v Palestině oslavováni teroristé. Ale dle mého názoru je tato oslava násilí špatná. Evropské země se k této kultuře terorismu nemají přidávat a schvalovat ji, ale kritizovat ji.
Kritika bez odezvy...
Jediný, kdo se ozývá, jsou francouzští Židé a izraelská média. Organizace francouzských Židů CRFI ve svém prohlášení potvrzuje, že na výstavě jsou oslavováni zejména teroristé z Brigád mučedníků Al-Aksá, brigád Izz ad-Din al-Kassam a z Lidové fronty pro osvobození Palestiny, což jsou vše organizace považované EU za organizace teroristické. V podstatě tu chybí jen Islámský džihád. Jednou z celebrit je Khalil Marshoud, velitel brigád Mučedníků al-Aksá v oblasti Nábulusu, kterého zabila izraelská armáda při cíleném útoku v roce 2004 (v době druhé intifády). Tento hrdina byl zodpovědný za řadu útoků proti izraelským civilistům. Dalším oslavencem je Osama Buchkar, pachatel bombového útoku na tržiště v Netanji 19.5. 2002, při které zranil 59 a zabil tři lidi. Což je srovnatelné s počtem obětí z nedávného útoku v Bostonu, ale to lidumilné Francouze asi nedojímá.
Předseda organizace francouzských Židů CRFI Roger Cukierman napsal už 5. června dopis ministrovi kultury Filipettimu, kde si stěžuje na tuto výstavu a poukazuje na konkrétní teroristy oslavované touto výstavkou. Podíváte-li se na web, zjistíte, že výstava se dočkala silné kritiky, byť ne ze strany francouzské veřejnosti, ani ze strany francouzských intelektuálů, politiků či umělců. V Izraeli ji odmítá i levicový Haaretz. Přesto se dodnes nic nestalo. Žádná omluva, zrušení výstavy nebo nějaký jiný ústupek ze strany ministerstva kultury či vedení muzea se neobjevily. Antisemitismus se vyplácí, i když jde o oslavu vrahů.
Zde je možno si stěžovat: email na ministerstvo kultury: musees@culture.gouv.fr
Převzato z blogu autora s jeho souhlasem