24.4.2024 | Svátek má Jiří


PÁKISTÁN: Bezhlavě vraždili děti, rukojmí nebrali

20.12.2014

Skupina útočníků povraždila v péšávarské škole přes 140 lidí. Většinou dětí vojáků. Taliban ale brojí proti vzdělávání dětí v Pákistánu.

Měla to být odveta. Pomsta za zabíjení nevinných lidí z oblastí, které ovládají talibanci a kde pákistánská armáda nedávno zesílila své útoky.

Pokud na sebe ozbrojenci z Talibanu chtěli upozornit a poslat do světa zprávu o své „moci“, tak se jim to podařilo. Úterní útok v péšávarské škole patří k nejkrvavějším v dějinách radikálního hnutí.

„Nemohu zůstat v Islámábádu. Je to národní tragédie, kterou rozpoutali barbaři. Byly to i mé děti,“ prohlásil pákistánský premiér Naváz Šaríf, který takřka okamžitě vyrazil do města v provincii Chajbar Paštúnchwá na severozápadě země.

Ano, děti. Nejmladším obětem bylo kolem deseti let a méně. Nejstarším dvacet. Instituci navštěvovalo pět set školáků a studentů, mnohdy dětí vojáků a policistů. Školu totiž provozovala armáda.

A právě to byl podle některých expertů důvod ke krveprolití. Radikálové chtěli armádě zasadit citelnou ránu.

Skupina sedmi útočníků, která v deset hodin ráno vpadla do obřího školního komplexu v centru města, zabila přes 140 lidí, z toho nejméně 132 dětí. Ozbrojenci stříleli bezhlavě kolem sebe. Bylo zřejmé, že nechtějí žádná rukojmí, šlo jim o co největší počet obětí. V nemocnicích po krvavém útoku skončilo přes dvě stě padesát lidí.

Hnutí Taliban nijak neskrývá, že nesouhlasí s pákistánským vzdělávacím systémem. Stačí si připomenout útok na školačku Malalaj Júsufzaiovou před dvěma lety. Tehdy patnáctiletou dívku, která proslula svým blogem pro stanici BBC, v němž popisovala strasti života v Talibanem ovládaném údolí Svát, postřelili radikálové při cestě ze školy.

Malalaj těžká poranění hlavy a krku přežila a v minulých dnech si převzala Nobelovu cenu míru jako přední tvář boje za práva žen na vzdělání.

„Společně s miliony dalších lidí na celém světě truchlím nad smrtí těchto dětí, mých bratrů a sester. Porazit se ale nikdy nenecháme,“ řekla Júsufzaiová. A to je docela jistě v rozporu se snahami hnutí, které v zemi oficiálně vzniklo před sedmi lety. Uskupení Tehríke Taliban (TTP) vede dlouhodobě boj proti pákistánské vládě a v minulosti už provedlo řadu násilných útoků.

Tvrdá ofenziva

Začátkem letošního roku centrální vláda pozastavila mírové rozhovory s představiteli hnutí. A v uplynulých několika měsících vláda premiéra Šarífa zahájila masivní ofenzivu zaměřenou na militantní bojovníky. Někde armáda posiluje a získává pozice, přesto ve většině oblastí ovládaných paštunskými radikály platí heslo, že centrální vláda a armáda kontrolují jen klíčové infrastrukturní body a komunikace. A obecně se má za to, že vláda dokáže uplatňovat právo jen na konkrétních silnicích. Takže například lidé, kteří po území putují, jdou třeba 50 metrů od silnice, kde už se nevztahuje moc centrální vlády a vojáci s nimi nic nedělají.

Islámábád zřejmě bude muset přijmout nějaká opatření. Pákistánská armáda v reakci na masakr v Péšávaru provedla deset leteckých útoků na pozice Talibanu v oblasti Chajbaru. Extremisté naopak při po obou stranách afghánsko-pákistánské hranice zabili nejméně pět afghánských vojáků.

LN, 17.12.2014