Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

OTÁZKA: Jak je to s palestinskou národností?

„Palestinská identita“ do té doby neexistovala, dokud ji nevytvořila protichůdná síla - především antisionismus. Odpor proti nemuslimskému nacionalismu na území, které místní Arabové a celý arabský svět považují za své území, byl jediným výrazem „palestinské lidovosti“.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VP

Jordánci, Egypt, a Syřani ,ti všichni používají Palestince jako nátlakový materiál na Izraelce , ale nikdo z nich je nechce ve své zemi a pohrdá jimi ! Jsou to arabští pokrytci , ani Musulmanství je nezavazuje ?:-/

0 0
možnosti
Foto

Paní Lukešová,

nedávno vznikla v Evropě národnost Muslim, což jsou muslimští občané Bosny.

V Česku máme pár narodovců označujících se za Moravany. Tato národnost je oficiálně uznávaná.

Za 1.republiky tu byla národnost československá.

Existují Rusíni, kterým jejich národnost Ukrajinci zrušili.

Národnost cikanská se po sametu změnila na rómskou.

Takže národy vznikají i zanikají. Nic zvláštního.

0 0
možnosti
PU

P74a72v23e69l 35U32r90b87a93n

31. 1. 2023 12:07

Národy vznikají a zanikají. Odvolávat se v případě Palestinců na třicátá, čtyřicátá nebo i šedesátá léta dvacátého století je něco podobného, jako popírat existenci židovského národa odkazem na Semity před Abrahámem.

"To, co dnešní tzv. Palestince spojuje, je nesmiřitelná nenávist k Izraeli a k židovskému národu." Přidejte k tomu neochotu sousedních Arabů žít s Palestinci v jednom státě (což je realita stará pouze několik desetiletí, ale to stačí), ochotu Palestinců bojovat, přes všechny vzájemné spory za společnou věc. Víc ke vzniku národa nepotřebujete.

0 0
možnosti
JS

Palestinci samozřejmě existují ať se vám to líbí nebo ne.

0 0
možnosti
KK

Ale no tak, soudruhu Sládečku, vy se odvažujete zpochybňovat slova člena výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Zahíra Músejna ? Víte, že můžete být předán výkonnému výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) k exemplárnímu potrestání ? Soudruhu Sládečku, jak to vlastně myslíte se socijálismem ? Nejste vy buržoázního původu ? Nebo nedej Bože dokonce sijónista ? Je vám jasné, že sijóńista Slánský dostal vyjímečný trest na šibenici za mnohem menší prohřešky ? A máme tady hlášku, že nezdravíte soudržku Zubatou, vaší uliční důvěrnici !

0 0
možnosti
KK

Člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Zahír Músejn v rozhovoru pro nizozemský deník Trouw, v roce 1977:

„Žádný palestinský národ neexistuje. Vytvoření palestinského státu je pouze prostředkem pokračování našeho boje proti státu Izrael za naši arabskou jednotu. Ve skutečnosti dnes není žádný rozdíl mezi Jordánci, Palestinci, Syřany a Libanonci. O palestinském lidu mluvíme dnes pouze z politických a taktických důvodů, protože národní zájmy Arabů vyžadují, abychom jako účinný prostředek boje proti sionismu vyzvedli existenci zvláštního 'palestinského národa'. Jordánsko jako suverénní stát s definovanými hranicemi nemůže uplatňovat nároky na Haifu a Jaffu. Jako Palestinec si však mohu nepochybně nárokovat Haifu, Jaffu, Beer-ševu i Jeruzalém. Jakmile jednou prosadíme naše právo na celou Palestinu, nebudeme váhat ani minutu a spojíme ji s Jordánskem.“

Zdroj: https://karelsykora.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=403367

0 0
možnosti
Foto

Myslím, že se otázka národnosti zbytečně přeceňuje. Do začátku 19. století nic takového neexistovalo a dodnes je velmi obtížné tuto věc jednoduše definovat. Řekl bych, že je to především otázka identity. Jejím základem není racio, ale emoce. Mimochodem sám nemám jasno co je vlastně Český národ a zcela postrádám Českou identitu.

Z tohoto důvodu mohl před pár lety vzniknout jakýsi "Palestinský národ". Je úplně fuk, že jde o čistě politický konstrukt arabů ze Západního břehu, Gazy a částečně i vnitřního Israele. Důležité je, že srozumitelně zastřešuje ideu boje proti židům a Israeli, což jsou hlavní důvody jejich osobního a náboženského utrpení. S touto myšlenkou se identifikuje naprostá většina Palestinských arabů a má širokou podporu i v zahraničí.

Pokud by se "Palestincům" (nedejbože) podařilo zničit Israel a vyhnat židy pryč, jejich Palestinská identita by pravděpodobně vyprchala a zvolili by si novou, podle svých tradic a kmenových vazeb.

Národy prostě libovolně vznikají a zanikají. Je však nutné od toho striktně oddělit jakékoli "národní" nároky na území nebo majetek.

0 0
možnosti
PU

P21a64v55e37l 75U35r28b17a76n

31. 1. 2023 12:18

Český národ existuje tisíc let. Vznikl v desetiletích na přelomu 10. a 11. století transformací družiny vládnoucího knížete.

Národ obecně je skupina lidí, kteří považují společný stát za věc, která je pozitivní sama o sobě v porovnání s větší či menší identitou. To platilo v 11. století stejně jako dnes. Co má středověký český národ společného s dnešním, kromě toho, že se hlásil ke stejným dějinám a identifikoval se stejným územím? Možná vůbec nic. Ale to stačí.

Národy vznikají a zanikají. Ale ne libovolně. Ne každá potenciálně národotvorná myšlenka osloví dostatek lidí, aby to fungovalo.

0 0
možnosti
VK

V29. 39K45u33h19a30j

31. 1. 2023 9:58

No, ale ve škole se to, koukám, učí jinak. Židé přišli na území Palestiny...atd. Koukněte na to, je to v "písemnictví hebrejském".

https://www.ucseonline.cz/skola/zakladni-skola/skolni-zapisky/cesky-jazyk/nejstarsi-literarni-pamatky/

0 0
možnosti
Foto

No jo, až na tu "Palestinu", je vše, co píší pravda, takže jinak spokojenost...Písemnictví hebrejské

– Židé přišli na území Palestiny v 17. stol. př.n.l., ale jejich stát nebyl vždy jednotný

– žili v babylonském a pak v egyptském zajetí, odkud je vyvedl Mojžíš

– v 1. stol. n.l. vedli válku s Římany

– největšího rozvoje zažili za králů Šalamouna a Davida

– Židé byli z Palestiny vyhnáni a rozptýlili se do celého světa – tzv. diaspora

– největším přínosem pro světovou kulturu je soubor hebrejských textů označovaný jako

Starý zákon, který se stal součástí Bible

0 0
možnosti
RRS

Kdykoliv přijde řeč na Palestinu, vybaví se mi současně tři věci:

1.- Písnička "David a Goliáš" od "V+W" (https://www.youtube.com/watch?v=roWxswWDssI): "Samuelova kniha nám povídá / jak na Žida přišla veliká bída / jak ti bídní Filištíni / válku vést nebyli líní / až potkali Davida". (Ne, opravdu netuším, kdy jsem si začal spojovat Filištíny s Palestinou, ale bylo to už v dětství...)

2.- Tiskařský šotek, který s oblibou přepisoval, že "na Židy útočí Srabové". (Mimochodem, ten šotek se občas schovává i do automatického korektoru - nedávno mi to opravoval v mobilu.)

3.- Mapa s hustotou obyvatel v jednotlivých státech. Přestože Palestina NENÍ stát, schválně, který země má na světě nejvyšší hustotu obyvatelstva...? (https://atlas.mapy.cz/?p=011000&id=zalidneni)

0 0
možnosti
KK
JP

Jen k té Hanan Ashrawi: kolem počátku letopočtu nelze říci, že by bylo území římské Palestiny etnicky homogenním, tedy židovským. Museli tam, tak jako třeba v Čechách dnes, žít i obyvatelé odlišné etnicity - Aramejci, Syřané, Řekové, na pobřeží Egypťané apod. Zejména přístavy (např, Caesarea Maritima) by byly doslova kosmopolitní.

0 0
možnosti
IS

I18v16o 69S68a52m14s59o26n

31. 1. 2023 1:05

Tak to je skutočne sila. Myslím najmä na odlišovanie pojmov "národ" a "národnosť". Ak chcú byť Palestínčania národom, potom im v tom najmenej bránil Izrael. Tak ako existujú saudskí, sýrski, líbyjskí, egyptskí a iní príslušníci arabského národa, nemožno im v tom brániť.

Som si takmer istý, že raz vzniknú aj "Gazania" ako jeden z arabských národov. Ale opäť nastane problém: budú národom, národnosťou, dialektickou skupinou? Palestínski Arabi (to je termín, ktorý uprednostňujem) patria do "rámca" arabského národa a navyše už vďaka jazykovej blízkosti majú svoj štát: Jordánsko. Dokonca majú aj ešte jeden, egyptskú enklávu Gaza. A možno aj Sýriu, z Libanonu ich poslali preč. Mnohí si navzájom vo svojich arabčinách niekedy aj rozumejú.

Čechom to vysvetlil jeden Čech z Moravy (istý František Palacký), keď písal o dejinách "národa českého v Čechách a na Morave". Ale rozhodol sa, že je iba geografický "moravák", nie etnický Moravan. Arabi v tom až tak jasno nemajú.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz