20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

OTÁZKA: Jak je to s palestinskou národností?

„Palestinská identita“ do té doby neexistovala, dokud ji nevytvořila protichůdná síla - především antisionismus. Odpor proti nemuslimskému nacionalismu na území, které místní Arabové a celý arabský svět považují za své území, byl jediným výrazem „palestinské lidovosti“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Rechnovský 31.1.2023 22:14

Víte, v období starého Řecka by váš výklad otrok rodem z Athén koukal asi dost nechápavě. Sport na úrovni reprezentace je činnost navýsost individualistická. Jako býv. sportovec na repre úrovni o tom něco malinko vím. Jinak své emoce sdílím se svými přáteli. Nemám sebemenší chuť projevovat je ke každému hospodskému moulovi jen proto, že má stejnou mateřštinu, chasníku:-/.

V. Pavelka 31.1.2023 21:25

Co třeba sportovní klání narodů Rechnovský ? nebo Rodina jako kolektivní klan schopností a vzájemné podpory !Vy a vaše samolibost se přecenuje ! Něco vám schází ve vaší Emocionální výbavě , proto jste nedotažený !Národy nebo uskupení lidí, byli jsou a budou !Co třeba národy v Mediteránu starého Řecka Atd. se svým 19 stoletím běžte do háje !

V. Pavelka 31.1.2023 20:59

Jordánci, Egypt, a Syřani ,ti všichni používají Palestince jako nátlakový materiál na Izraelce , ale nikdo z nich je nechce ve své zemi a pohrdá jimi ! Jsou to arabští pokrytci , ani Musulmanství je nezavazuje ?:-/

H. Lukešová 31.1.2023 20:33

Ano, palestinští teroristé jsou Srabové a především brutální vrazi.

K. Křivan 31.1.2023 20:14

Ten tiskařský šotek se umí trefit ! Srabové a blbci. ;-D

K. Křivan 31.1.2023 19:59

No jó, zmetek Gottwald přesně prováděl, co Stalin nařídil.

K. Křivan 31.1.2023 19:55

ad 3) Monaco.

H. Lukešová 31.1.2023 18:37

Stalinovo tažení proti sionismu..."spiknutí (židovských/sionistických) lékařů"...

https://zoom.iprima.cz/historie/stalin-spiknuti-lekaru-197726

K. Křivan 31.1.2023 18:17

Ale no tak, soudruhu Sládečku, vy se odvažujete zpochybňovat slova člena výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Zahíra Músejna ? Víte, že můžete být předán výkonnému výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) k exemplárnímu potrestání ? Soudruhu Sládečku, jak to vlastně myslíte se socijálismem ? Nejste vy buržoázního původu ? Nebo nedej Bože dokonce sijónista ? Je vám jasné, že sijóńista Slánský dostal vyjímečný trest na šibenici za mnohem menší prohřešky ? A máme tady hlášku, že nezdravíte soudržku Zubatou, vaší uliční důvěrnici !

P. Urban 31.1.2023 15:30

Ne, nezaměňuji pojmy. Opakuji: Národ obecně je skupina lidí, kteří považují společný stát za věc, která je pozitivní sama o sobě v porovnání s větší či menší identitou.

Tato definice neříká nic o kulturní blízkosti lidí sdílejících tuto identitu. Ani o jejich jazyku. Ani o společné etnicitě.

I když je pravda, že sdílený jazyk obvykle hraje důležitou úlohu; je těžké sdílet společný zákon, když si nerozumíte.

Starověké i středověké státy vznikaly za různých okolností. Pokud chcete vědět, jak "marginální" roli hrála etnicita (jazyk) v Čechách ve 14. století, přečtěte si kroniku tak řečeného Dalemila. Podobný přístup nebyl sice ve středověku tak typický, jako v 19. století, ale nebyl také úplně vyjímečný.

M. Šejna 31.1.2023 13:49

Paní Lukešová,

nedávno vznikla v Evropě národnost Muslim, což jsou muslimští občané Bosny.

V Česku máme pár narodovců označujících se za Moravany. Tato národnost je oficiálně uznávaná.

Za 1.republiky tu byla národnost československá.

Existují Rusíni, kterým jejich národnost Ukrajinci zrušili.

Národnost cikanská se po sametu změnila na rómskou.

Takže národy vznikají i zanikají. Nic zvláštního.

J. Rechnovský 31.1.2023 13:47

Zaměňujete pojmy "stát" a "národ" Stát vznikal na území jednoho nebo více kmenů, kteří se věnovali převážně zemědělství a potřebovali stabilní ochranu a fungující prostředí kolem sebe a svých osad. V jednom státu mohlo žít mnoho kmenů, které si mohly být kulturně i jazykově vzdálené. Jejich motivace ke společnému státu byla (alespoň zpočátku) především pragmatická. Společné dějiny možná vytvořili jakýsi zemský pocit sounáležitosti. Byl však slabý a etnicita v něm hrála marginální roli. Na rozdíl třeba od náboženské konfese.

A souhlasím, že národotvorná myšlenka musí oslovit významnou část společnosti aby uspěla. Tak tomu bylo v Českém království v 19. století a stejné to je i v případě arabů v Palestině.

P. Urban 31.1.2023 12:18

Český národ existuje tisíc let. Vznikl v desetiletích na přelomu 10. a 11. století transformací družiny vládnoucího knížete.

Národ obecně je skupina lidí, kteří považují společný stát za věc, která je pozitivní sama o sobě v porovnání s větší či menší identitou. To platilo v 11. století stejně jako dnes. Co má středověký český národ společného s dnešním, kromě toho, že se hlásil ke stejným dějinám a identifikoval se stejným územím? Možná vůbec nic. Ale to stačí.

Národy vznikají a zanikají. Ale ne libovolně. Ne každá potenciálně národotvorná myšlenka osloví dostatek lidí, aby to fungovalo.

P. Urban 31.1.2023 12:07

Národy vznikají a zanikají. Odvolávat se v případě Palestinců na třicátá, čtyřicátá nebo i šedesátá léta dvacátého století je něco podobného, jako popírat existenci židovského národa odkazem na Semity před Abrahámem.

"To, co dnešní tzv. Palestince spojuje, je nesmiřitelná nenávist k Izraeli a k židovskému národu." Přidejte k tomu neochotu sousedních Arabů žít s Palestinci v jednom státě (což je realita stará pouze několik desetiletí, ale to stačí), ochotu Palestinců bojovat, přes všechny vzájemné spory za společnou věc. Víc ke vzniku národa nepotřebujete.

J. Sládeček 31.1.2023 11:04

Palestinci samozřejmě existují ať se vám to líbí nebo ne.

K. Křivan 31.1.2023 10:28

Člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Zahír Músejn v rozhovoru pro nizozemský deník Trouw, v roce 1977:

„Žádný palestinský národ neexistuje. Vytvoření palestinského státu je pouze prostředkem pokračování našeho boje proti státu Izrael za naši arabskou jednotu. Ve skutečnosti dnes není žádný rozdíl mezi Jordánci, Palestinci, Syřany a Libanonci. O palestinském lidu mluvíme dnes pouze z politických a taktických důvodů, protože národní zájmy Arabů vyžadují, abychom jako účinný prostředek boje proti sionismu vyzvedli existenci zvláštního 'palestinského národa'. Jordánsko jako suverénní stát s definovanými hranicemi nemůže uplatňovat nároky na Haifu a Jaffu. Jako Palestinec si však mohu nepochybně nárokovat Haifu, Jaffu, Beer-ševu i Jeruzalém. Jakmile jednou prosadíme naše právo na celou Palestinu, nebudeme váhat ani minutu a spojíme ji s Jordánskem.“

Zdroj: https://karelsykora.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=403367

H. Lukešová 31.1.2023 10:11

No jo, až na tu "Palestinu", je vše, co píší pravda, takže jinak spokojenost...Písemnictví hebrejské

– Židé přišli na území Palestiny v 17. stol. př.n.l., ale jejich stát nebyl vždy jednotný

– žili v babylonském a pak v egyptském zajetí, odkud je vyvedl Mojžíš

– v 1. stol. n.l. vedli válku s Římany

– největšího rozvoje zažili za králů Šalamouna a Davida

– Židé byli z Palestiny vyhnáni a rozptýlili se do celého světa – tzv. diaspora

– největším přínosem pro světovou kulturu je soubor hebrejských textů označovaný jako

Starý zákon, který se stal součástí Bible

J. Rechnovský 31.1.2023 10:10

Myslím, že se otázka národnosti zbytečně přeceňuje. Do začátku 19. století nic takového neexistovalo a dodnes je velmi obtížné tuto věc jednoduše definovat. Řekl bych, že je to především otázka identity. Jejím základem není racio, ale emoce. Mimochodem sám nemám jasno co je vlastně Český národ a zcela postrádám Českou identitu.

Z tohoto důvodu mohl před pár lety vzniknout jakýsi "Palestinský národ". Je úplně fuk, že jde o čistě politický konstrukt arabů ze Západního břehu, Gazy a částečně i vnitřního Israele. Důležité je, že srozumitelně zastřešuje ideu boje proti židům a Israeli, což jsou hlavní důvody jejich osobního a náboženského utrpení. S touto myšlenkou se identifikuje naprostá většina Palestinských arabů a má širokou podporu i v zahraničí.

Pokud by se "Palestincům" (nedejbože) podařilo zničit Israel a vyhnat židy pryč, jejich Palestinská identita by pravděpodobně vyprchala a zvolili by si novou, podle svých tradic a kmenových vazeb.

Národy prostě libovolně vznikají a zanikají. Je však nutné od toho striktně oddělit jakékoli "národní" nároky na území nebo majetek.

V. Kuhaj 31.1.2023 9:58

No, ale ve škole se to, koukám, učí jinak. Židé přišli na území Palestiny...atd. Koukněte na to, je to v "písemnictví hebrejském".

https://www.ucseonline.cz/skola/zakladni-skola/skolni-zapisky/cesky-jazyk/nejstarsi-literarni-pamatky/

R. Simek 31.1.2023 9:02

Kdykoliv přijde řeč na Palestinu, vybaví se mi současně tři věci:

1.- Písnička "David a Goliáš" od "V+W" (https://www.youtube.com/watch?v=roWxswWDssI): "Samuelova kniha nám povídá / jak na Žida přišla veliká bída / jak ti bídní Filištíni / válku vést nebyli líní / až potkali Davida". (Ne, opravdu netuším, kdy jsem si začal spojovat Filištíny s Palestinou, ale bylo to už v dětství...)

2.- Tiskařský šotek, který s oblibou přepisoval, že "na Židy útočí Srabové". (Mimochodem, ten šotek se občas schovává i do automatického korektoru - nedávno mi to opravoval v mobilu.)

3.- Mapa s hustotou obyvatel v jednotlivých státech. Přestože Palestina NENÍ stát, schválně, který země má na světě nejvyšší hustotu obyvatelstva...? (https://atlas.mapy.cz/?p=011000&id=zalidneni)

J. Pokoutný 31.1.2023 8:43

Jen k té Hanan Ashrawi: kolem počátku letopočtu nelze říci, že by bylo území římské Palestiny etnicky homogenním, tedy židovským. Museli tam, tak jako třeba v Čechách dnes, žít i obyvatelé odlišné etnicity - Aramejci, Syřané, Řekové, na pobřeží Egypťané apod. Zejména přístavy (např, Caesarea Maritima) by byly doslova kosmopolitní.

I. Samson 31.1.2023 1:05

Tak to je skutočne sila. Myslím najmä na odlišovanie pojmov "národ" a "národnosť". Ak chcú byť Palestínčania národom, potom im v tom najmenej bránil Izrael. Tak ako existujú saudskí, sýrski, líbyjskí, egyptskí a iní príslušníci arabského národa, nemožno im v tom brániť.

Som si takmer istý, že raz vzniknú aj "Gazania" ako jeden z arabských národov. Ale opäť nastane problém: budú národom, národnosťou, dialektickou skupinou? Palestínski Arabi (to je termín, ktorý uprednostňujem) patria do "rámca" arabského národa a navyše už vďaka jazykovej blízkosti majú svoj štát: Jordánsko. Dokonca majú aj ešte jeden, egyptskú enklávu Gaza. A možno aj Sýriu, z Libanonu ich poslali preč. Mnohí si navzájom vo svojich arabčinách niekedy aj rozumejú.

Čechom to vysvetlil jeden Čech z Moravy (istý František Palacký), keď písal o dejinách "národa českého v Čechách a na Morave". Ale rozhodol sa, že je iba geografický "moravák", nie etnický Moravan. Arabi v tom až tak jasno nemajú.