19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

OSOBNOST: Thomas Sowell

„Zdá se, že se blížíme situaci, kdy nikdo není zodpovědný za to, co udělal, ale my všichni budeme zodpovědní za to, co udělal někdo jiný.“ Autorem výroku je Thomas Sowell (90), americký ekonom a sociální teoretik.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 6.4.2021 19:06

Coje tohle za nesmysl: "Bělošští studenti v Texasu mají lepší výsledky než bílí studenti v Iowě, oproti tomu hispánští studenti v Texasu překonávají hispánské studenty v Iowě a černošští studenti v Texasu naopak překonávají černošské studenty v Iowě."?

Mně z toho vychází, že studenti stejné "rasy" mají lepší výsledky v Texasu než v Iově - tak jaké "oproti tomu" a "naopak"?

M. Pivoda 6.4.2021 11:40

Cituji z konce článku: "... Pokud byste hodnotili jednoduše skóre podle standardizovaných testů, dospěli byste k závěru, že Iowa má mnohem lepší veřejné školy než Texas. ..."

Komentář:

Pokud by hodnotil skóre škol zodpovědný ekonom (tzn. určitě ne Václav Klaus, senior), zeptal by se, která škola vyprodukovala více podnikatelů-inovátorů, protože právě tito lidé (bez ohledu na výsledek standardizovaných testů) produkuje nejvyšší přidanou hodnotu (pro ekonomiku země i lidskou společnost).

M. Pivoda 6.4.2021 11:29

Cituji z článku: "... Nutno při promýšlení myšlenek Sowella připomenout, že jde o 30 až 40 let staré úvahy, které právě svou aktuálností dokládají, že řešíme v podstatě stále a tytéž problémy. ..."

Komentář:

Dnes řešíme již jiné kritické problémy. Lidé jsou sice geneticky stále stejní (více, méně), ale podstatně se změnil technologický vývoj.

Takže zapomeňte na citace z dob Karla Marxe (něco jako Slovo Boží) a všimněte si raději nedávné seriózní (tzn. neideologické) předpovědi: V průběhu 30. let 21, století, díky technologickému pokroku, v USA vznikne již potenciál pro zavedení Minimálního nepodmíněného příjmu (UBI - Universal Basic Income) pro každého amerického občana. Díky vrozené konkurenčnosti/soutěživosti v lidských genech, ale nezavládne jen bezbřehá lidská spolupráce (komunismus).

T. Hraj 6.4.2021 13:23

Nechápu, proč se Peter Robinson zdržuje s Thomasem Sowelem a nepozve do Uncommon Knowledge vás, abyste pohovořil o tom co nás doopravdy pálí, o těch "jiných kritických problémech".

M. Pivoda 6.4.2021 17:38

Obraťte se, prosím, na českého Všeználka, Karla Šebestu, který se zde prezentuje jako agent Milan Prokop. On vám to vysvětlí.

P. Milan 6.4.2021 18:08

To není nic těžké k vysvětlení, Peter Robinson se chce dozvědět něco zajímavého, ne jak Pivodu z montovny odevšud vyhodili, Gates věští a bude zaveden ekonomicky (nejenom) neúnosný nepodmíněný příjem.

M. Pivoda 6.4.2021 19:22

Karel Šebesta zde připomíná, že v České republice třicet let fungovala mafie, které se noblesně říká demokracie.

Více jsem ochoten promluvit u eventuálního soudního řízení. Doufám, že tam by mne v Česku nechali promluvit.

P. Milan 6.4.2021 20:47

Spíš u docenta Chocholouška, než u soudu, agente Akáte.

M. Pivoda 6.4.2021 21:40

Karel Šebesta (agent Milan Prokop) je psychopat, který si myslí, že stojí nad zákonem, který nemusí respektovat.

V tom je jeho hlavní osobní problém.

A tím také se ukazuje na velký problém české polistopadové demokracie.

P. Milan 6.4.2021 22:55

Vy nejste zákon, diplomovaný nejlepší mladý zlepšovateli ve velkém strojírenském podniku, Pepíku montovno, agente Akáte.

Jen takový malý přisírač, tehdy i teď. Ti existují i v demokracii.

M. Pivoda 6.4.2021 19:48

Náhodně jsem zalovil v diskuzi na Neviditelném psovi v roce 2019. Kopíruji níže jednu ukázku toho, jak se český Všeználek Karel Šebesta agresivně vnucoval do diskuze jiných, ohledně budoucnosti světa:

M. Pivoda: Pro J. Vintera ohledně "čirého šílenství". Asi jste nezapočítal do své úvahy o budoucnosti probíhající intenzívní technologický rozvoj. Jako šílené se určitě laikům jevily i technologické projekty Elona Muska. Jeho firmě Tesla prorokovali ekonomové smrt již od samého počátku. A? ----- Váš příspěvek -----

Jméno: Milan Prokop, Datum: 11.10.2019 13:36, Předmět: ... Tesla zatím stále prodělává a bez státních dotací a daňových úlev by byla úplně v (_!_). To jste zvolil špatný příklad. Nestárnete, náhodou?

Závěr: Mám zanedbané jiné činnosti, chybí mi čas, než abych zde (hledáním na internetu) ukazoval minulé slinty ekonomického a technologického mimoně Karla Šebestu (agenta Milana Prokopa). Odborníka na budoucnost světa pohledem z české montovny.

P. Milan 6.4.2021 20:46

Nejlepší mladý diplomovaný zlepšovateli , původem Pepíku z montovny, v okamžiku napsání to byla pravda a i nyní Tesla skoro nevydělává.

Našel jste dobrou ukázku ...

... své neinformované hlouposti.

M. Pivoda 6.4.2021 21:36

Krel Šebesta nezná poslání firmy Tesla.

P. Milan 6.4.2021 22:57

Možná ne, to se ho raději zeptejte. Jisté je, že ho neznáte vy, nejlepší mladý zlepšovatel (designér) ve velkém strojírenském podniku.

T. Hraj 6.4.2021 10:57

T.S. je po dekády hostem Petera Robinsona v Uncommon Knowledge (with Hoover Institution). Je opravdu čirou radostí tyto hovory poslouchat.

https://www.youtube.com/watch?v=9boQrCPwMws

T. Hraj 6.4.2021 10:46

Je mu někdy trochu špatně rozumět, protože tak jakoby žvatlá. Ale ve svých více než 90(!) letech má tento pán ohromující bystrost, soustředění a čistotu myšlení a také pro něj typickou schopnost pohotově zhustit argument do výstižné až polopaticky jednoduché teze, aniž by se ale stala jen prázdným nebo obecným bonmotem.

R. Gramblička 6.4.2021 11:10

Nevíte, zda někdo v ČR na nějakém portálu jeho texty či videa překládá?

T. Hraj 6.4.2021 11:26

To bohužel nevím. Přiznám se, že to moc nesleduji. Rychlým googlováním vidím, že i najít vůbec nějakou jeho knihu v češtině je problém.

O. Uživatel 6.4.2021 11:46

Uživatel požádal o vymazání
R. Gramblička 6.4.2021 15:57

když si zapnu titulky, automaticky se spustí ty anglické. Když si zapnu autom. překlad do češtiny, titulky se vypnou. Můžete mi poradit, jak to nastavit?

O. Uživatel 6.4.2021 16:02

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 6.4.2021 16:46

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 6.4.2021 18:23

Uživatel požádal o vymazání
Z. Lapil 6.4.2021 18:59

Nepomohlo. Ale vypadá to, že je to aktuální a hlavně obecný problém. Viz komentáře u tohoto návodu: https://www.youtube.com/watch?v=1u6CgDTpDJc.

Například: "také mi to nejde a zkoušela jsem různé prohlížeče.. anglické v pohodě, ale jakmile přepnu na české, je konec...."

Nebo: Taky mi to nejde,teď to nejde hodně často

Já si zase zkusil hrát s barvou a překladem do polštiny a furt nic.

Ale nečiním vás zodpovědným za funkci videí :-).

M. Rohovský 6.4.2021 10:14

Activism is a way for useless people to feel important, even if the consequences of their activism are counterproductive for those they claim to be helping and damaging to the fabric of society as a whole. Thomas Sowell

Můj nejoblíbenější citát tohoto pána.

T. Hraj 6.4.2021 10:35

Píšu si.:-)

R. Gramblička 6.4.2021 10:11

cit:"Pokud byste hodnotili jednoduše skóre podle standardizovaných testů, dospěli byste k závěru, že Iowa má mnohem lepší veřejné školy než Texas. Ale je tu problém. Bělošští studenti v Texasu mají lepší výsledky než bílí studenti v Iowě, oproti tomu hispánští studenti v Texasu překonávají hispánské studenty v Iowě a černošští studenti v Texasu naopak překonávají černošské studenty v Iowě. Ale Iowa je bělošský stát a Texas není bělošský stát."

autor zde má logickou chybu. A z kontextu má být zřejmě správně, že texaští běloši mají HORŠÍ výsledky, než ti iowští (anebo to platí o Hispáncích) jinak by to nedávalo smysl. Nemůžou být všichni v Texasu lepší a mít dokopy horší skóre v testech

R. Gramblička 6.4.2021 9:42

cit:"Z důležitých politických pozic můžeme též zmínit jeho podporu dekriminalizaci všech drog („...nemohou přijmout skutečnost, že nejsou Bůh, že nemají ani právo, ani kompetence řídit životy jiných lidí ...“). V tomto ohledu se Sowell jistě plete, neboť za sníženou produkcí drog v USA stojí právě státní restrikce (srovná-li se jejich míra konzumace v sedmdesátých letech s dnešní oblibou)."

ani v tomhle se Sowel neplete. Státní restrikce nikde v demokratickém světě nevedli k výraznému omezení prodeje a konzumace drog, zato státní výdaje na boj proti drogové kriminalitě rok od roku rostou a to zejména v USA. procento drogově závislých zůstává po desítky let stabilní kolem 2% polulace

P. Milan 6.4.2021 9:24

Sympatický pán ...

... škoda, že tak ojedinělý.

M. Koutný 6.4.2021 9:40

Takhle moudrých lidí se bohužel nedostává napříč mezi rasami