19.4.2024 | Svátek má Rostislav


OSOBNOST: Straník, ale nikoli ideolog

11.12.2021

Neúspěšný kandidát na prezidenta Bob Dole byl lepším senátorem, než by byl býval šéfem Bílého domu

Robert „Bob“ Dole byl neúspěšný republikánský kandidát na prezidenta v roce 1996. Ale tato informace ani zdaleka nevystihuje jeho osobu a politickou kariéru.

Byl posledním kandidátem na prezidenta USA z generace kdysi mladíků, kteří bojovali v druhé světové válce. Každý kandidát na prezidenta za demokraty či republikány po roce 1996 byl za této války buď dítětem, anebo se narodil až po ní. Bob Dole tudíž patřil ke stejné generaci jako prezidenti John F. Kennedy a George Bush starší – a stejně jako oni, byl ve válce zraněn a na hranici mezi životem a smrtí. V polovině dubna 1945, ani ne měsíc před koncem války v Evropě, byl při útoku na německé pozice v severní Itálii zraněn tak, že nemohl hýbat rukama ani nohama. Nakonec tři ze čtyř končetin dlouhou rehabilitací rozhýbal; pravá ruka mu však již navždy zůstala chromou.

Mistr kompromisů

Pocházel z velmi chudé rodiny, stejně jako Richard Nixon a Ronald Reagan. A stejně jako Reagan, z malého městečka na americkém Středozápadě. Bob Dole byl z Kansasu, stejně jako jeho hrdina a politický vzor, generál a prezident Dwight Eisenhower.

V roce 1960, když byl John F. Kennedy zvolen prezidentem, byl Bob Dole poprvé zvolen kongresmanem. Ve Sněmovně reprezentantů sloužil čtyři volební období – až do roku 1968, když byl zvolen senátorem. V Senátu pak sloužil až do roku 1996, kdy kandidoval na prezidenta; přičemž v letech 1985–96 byl vůdcem republikánů v Senátu.

Bob Dole

Dole byl republikán v první řadě; nebyl příliš ideologický, ani vyhraněně liberální nebo konzervativní, nikdy neměl tak oddané stoupence jako bratři Kennedyové nebo Ronald Reagan. Byl to především týmový hráč v rámci své strany, straník více než ideolog. Byl to mistr kompromisů a vyjednávání v Senátu; byl mnohem lepším a výkonnějším senátorem, než by byl býval prezidentem, ale to se už nikdy nedovíme.

Jako solidního republikánského senátora si ho v roce 1976 vybral prezident Gerald Ford za svého kandidáta na viceprezidenta, ale v tom roce zvítězil demokrat Jimmy Carter, který Forda porazil, takže Dole se viceprezidentem nestal. V roce 1988, když Ronald Reagan nemohl už na prezidenta kandidovat potřetí, Bob Dole coby vůdce republikánů v Senátu usiloval o prezidentskou nominaci. Tu však v primárkách získal Reaganův viceprezident George Bush starší. Když Dole primárky prohrál, jeden z jeho poradců ho utěšoval, že nominaci může získat v roce 1996, ale Dole mu naštvaně odvětil, „ano, ale to mi už bude sto let!“

Ne, v roce 1988 mu bylo pětašedesát let, a v roce 1996 třiasedmdesát let. Nebyl nejstarším kandidátem na prezidenta; Reagan ve svém druhém období byl starší a samozřejmě nejstarší je Joe Biden, kterému v roce 2020 bylo osmasedmdesát let. Ale stejně byl Bob Dole v roce 1996 vnímán jako starý, především ve srovnání s Billem Clintonem, mladším o třiadvacet let. Dole tak na prezidenta kandidoval za republikány mezi dvěma Bushy – Bushem starším (1988 a 1992) a Bushem mladším (2000 a 2004) – a ani jednoho z Bushů neměl příliš rád. Na druhou stranu na republikánských kandidátkách na prezidenta a viceprezidenta v letech 1976 až 2004 byl vždy buď Dole, anebo nějaký Bush.

V roce 1996 však byla jeho kandidatura na prezidenta „mission impossible“; Amerika zažívala ekonomickou prosperitu a dobu míru, takže každý prezident usilující o znovuzvolení je za takovýchto okolností bez problémů zvolen opět – a z toho v roce 1996 profitoval prezident Bill Clinton, který Dolea porazil poměrem na státy 31:19 a na procenta hlasů 49:41.

Na žádný volený úřad pak Dole už nekandidoval, ale vystupoval v různých televizních reklamách; mimo jiné i na viagru, což nejednoho republikána určitě přimělo pozvednout obočí.

Bob Dole měl smysl pro suchý humor a rád si utahoval ze sebe. Proto, a protože to nebyl ideolog, měli ho rádi jeho političtí spojenci i oponenti. Vyznamenali ho prezident Clinton i Kongres. Těšil se zasloužené úctě. Ale je dobré zmínit i jeho (druhou) manželku Elizabeth, která sama měla impresivní kariéru: byla ministryní dopravy za Ronalda Reagana, ministryní práce za George Bushe staršího, pak prezidentkou amerického Červeného kříže a nakonec i senátorkou jedno volební období v letech 2003–08.

Zločinci, mějte se na pozoru!

Osobně jsem se jako pozorovatel zúčastnil jen jednoho nominačního sjezdu v USA; toho Republikánské strany v kalifornském San Diegu v roce 1996, který na prezidenta nominoval právě Boba Dolea. Ve svém projevu nastínil mnohé své záměry, ale v paměti mi nejvíce utkvěla jeho věta o kriminalitě: „Zločinci, začněte se modlit, abych nebyl zvolen prezidentem, protože pokud budu zvolen prezidentem, učiním vám ze života peklo!“

Prezidentem zvolen sice nebyl, ale dožil se požehnaného věku osmadevadesáti let, tento kdysi mladý válečný hrdina a později vlivný senátor a politik, kandidát na viceprezidenta i prezidenta Ameriky. RIP.

LN, 7.12.2021

Autor je publicista působící v Občanském institutu