Úterý 17. června 2025, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSOBNOST: Schmidt legendou

diskuse (6)

Odešel symbol nejryzejšího západního Německa

Skon mnoha státníků provází slovo legenda, ale Helmut Schmidt k tomu dal pádný důvod. Jako ročník 1918 byl chodící kronikou 20. století. Lze říci, že včera zemřel spolkový kancléř z éry (dosud žijícího) amerického prezidenta Cartera. Muž, který byl na jaře 1945 zajat a ještě letos na to v rozhovoru pro Die Zeit vzpomínal. „Měl jste pocit osvobození?“ – „Ne, ten pocit byl: díky bohu, že už to skončilo.“

Helmut Schmidt

Dnešní Němci už jsou zvyklí na osvobození od nacismu, ale Schmidt trval na svém. Možná i proto před lety vyhrál anketu listu Der Spiegel o největší morální instanci Spolkové republiky. (Intelektuálové Grass a Reich-Ranicki skončili deset míst za ním.) Šlo jen o žijící osobnosti, tudíž nevíme, jak by dopadl Schmidtův předchůdce Willy Brandt, jenž strávil válku v exilu a jako kancléř učinil slavné gesto pokory, když poklekl u pomníku Varšavského ghetta. Schmidt byl v tomto směru „mainstreamovější“, a možná i proto si ho Němci tak cenili.

Jako kancléř byl Helmut Schmidt symbolem nejryzejšího západního Německa, ztělesnění naší normalizační touhy. Byla to Spolková republika liberálních pozic, Fassbinderových filmů, svobod, amerického bezpečnostního deštníku, ale i „horkého podzimu“ 1977, kdy čelila vlně teroru RAF. Kancléř neváhal vyslat do Somálska protiteroristickou jednotku, aby tam osvobodila unesené letadlo: uspěla beze ztrát. A když v témže roce Sovětský svaz rozmístil rakety SS-20, Schmidt začal prosazovat postoj, že adekvátní krok má v Evropě (tedy i na území Spolkové republiky) učinit i Amerika.

Tak se cizeluje legenda. Zaujme-li lídr sociální demokracie pevný postoj i za cenu toho, že stranu štěpí (přispěl tak ke vzniku strany Zelených), je to něco, o čem se vypravuje dál. Přehluší to i defenzivu z roku 1981, kdy polští komunisté vyhlásili výjimečný stav, Západ reagoval sankcemi, ale Schmidt byl proti, neboť chtěl smíření s bývalými nepřáteli. Proto se loni postavil i proti sankcím za anexi Krymu.

Mnohé z legendy přetrvá, jen jedno asi ne. Schmidt zůstal až do smrti vášnivým kuřákem, který se odmítá s cigaretou skrývat. To už si žádný politik nedovolí.

LN, 11.11.2015

Aston Ondřej Neff
17. 6. 2025

V pondělí představili Piráti svůj program.

Jan Ferenc
17. 6. 2025

Současný tarifní systém je složitý a hlavně zastaralý.

Gita Zbavitelová
17. 6. 2025

Mnoho Íránců se z útoků raduje a doufá, že režim padne.

Petr Kolman
17. 6. 2025

Když vás v devět nepustí do hospody, která zavírá v deset.

Ivo Fencl
17. 6. 2025

Lucie Hášová Truhelková: Příběhy čtvrtí.

Josef Kopecký
17. 6. 2025

Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává poslance. Šéf...

lyst Tereza Lysá
17. 6. 2025

Sedmnáctiletý chlapec Aryan Asari byl do nedávna nadšený fanoušek letadel, který je ve vzduchu vždy...

17. 6. 2025

Jenom necelé dva měsíce vydržela nedaleko Velkých Pavlovic na Břeclavsku socha Ježíše Krista,...

Jan Dvořák
17. 6. 2025

Hlavní a největší město Dánska zaznamenalo nejlepší skóre v oblasti stability, vzdělávání a...

Michal Skořepa
17. 6. 2025

Hned po loňských jarních mrazech se začali ozývat ovocnáři, že by bylo záhodno, aby jim stát aspoň...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz