16.6.2021 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

OSOBNOST: Paní Olgu Iofe prostě musím obdivovat

V úterý 23. srpna proběhla na půdě Knihovny Václava Havla beseda (pozvánku jste mohli najít tady) s ruskou disidentkou Olgou Iofe. Tato velmi zajímavá osobnost je další z řady odpůrců sovětského režimu, kteří přijali pozvání do Prahy a setkali se s veřejností při neformální otevřené besedě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Reček 30.8.2016 17:48

Re: Právě jsem se vrátil z 10-denního

Ano, je to tam složité a bude to trvat určitě dvě generace, než občané se navyknou na politický styl, který je na západ od nich. A nejen na styl politický.

D. Stirský 30.8.2016 17:31

Právě jsem se vrátil z 10-denního

poznávacího zájezdu do Moskvy. Je to úžasné město plné neuvěřitelností, rozporů, spíše asijské než evropské. Můj názor je, že určitá forma putinovského carství je zatím pro Rusko nezbytná, stačilo mně pozorovat desítky různých národů a národností, lidí různých ras, náboženství... Jistě tam nyní vládne společenství trůnu a kropáče či spíše pravoslavného kříže, leč stejně jsem si říkal: Kdyby mně před 30 lety někdo tvrdil, že budu stát před ministerstvem zahraničí RF a budu si bez problémů fotit architektonické detaily stalinské budovy a nebudu při tom zadržen jako imperialistický špion.... Lidem se v kapitalismu volné soutěže, který je tam v každém podchodu, v každé uličce, nevede asi zrovna kdoví jak dobře. A to už nemluvím o vesnici. No, podle mne splácejí a ještě budou dlouho splácet dluh za 73 let výjimečného stavu. I já paní Olgu obdivuji, byť jsem o ní nikdy neslyšel. A snad lze doufat, že se Rusko bude postupně stále více měnit do standardní demokracie, byť je to otázka desítek let.

M. Valenta 30.8.2016 9:10

Re: Dáváte mi naději

Vidím to podobně.

B. Volarik 30.8.2016 5:17

Re: Dáváte mi naději

Je dobře, že jsou vůbec nějací. Pokud jsou takoví Rusové k nalezení, na konci tunelu to aspoň nepatrně mrká...

J. Babička 30.8.2016 4:43

Re: Dáváte mi naději

Problém je, že na každého takového obdivuhodného člověka, maji milion mužiků

P. Scheck 30.8.2016 2:05

Dáváte mi naději

Jsem pln mnoha předsudků k Rusům. Získal jsem je právě po mnoha zkušenostech s nimi. Závidím vám, pane Handle, že jste měl to štěstí potkat se s tak úžasnou a statečnou dámou. Pokusím se znovu odhodit staré předsudky. Vlastně bych se mohl náhodných deseti z nich znovu zeptat na Putina, vpád na Krym, na 68 rok atd. Obávám se, že váš optimismus k Rusům zase velmi bleskové ztratím...