Čtvrtek 20. března 2025, svátek má Světlana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSOBNOST: Odkaz Ronalda Reagana

diskuse (6)
Začátkem minulého měsíce si demokratický svět, zejména jeho konzervativní část, připomenul 100. výročí narození Ronalda Reagana, jednoho z nejvýznamnějších politiků 20. století. Narodil se na americkém Středozápadě ve státě Illinois v rodině obchodníka 6. února 1911. Než 20. ledna l981 složil prezidentský slib jako 40. prezident Spojených států amerických, prošel celou řadou zkušeností. Prostředí, z kterého pocházel a vyrůstal, i nabyté zkušenosti formovaly jeho charakter, ideje a ideály.

Otec, obchodník z malého města, jej vedl k obvyklým hodnotám Středozápadu a amerických středostavovských hodnot vůbec, k sebekázni, soběstačnosti aRonald Reagan střídmosti. Než se stal republikánem, tedy člověkem s konzervativními, pravicovými názory, volil čtyřikrát demokratického prezidenta Roosevelta a po něm demokrata Trumana. Roosevelt byl na americké poměry politikem velmi levicovým, ale Truman si naštěstí víc než jeho předchůdce uvědomoval, s kým má Amerika v osobě J. V. Stalina a jeho komunistické říše co do činění. Tak, jak se Truman seznamoval s bolševickou věrolomností ve svém prezidentském úřadě, Ronald Reagan poznával ve své herecké kariéře praktiky komunistů, zejména pak jako předák hereckých odborů v Hollywoodu.

Američtí komunisté, podporovaní, placení a řízení z Moskvy (a že jich nebylo málo, byli v důležitých pozicích, v intelektuálním prostředí, na vysokých školách, ve vědě, umění, státní správě a dokonce i ve zpravodajských službách), dostali za úkol zmocnit se amerického filmového průmyslu v intencích Leninovy představy, že ze všech umění je pro ovlivňování mas nejdůležitější film. V roce 1946 proto zorganizovali stávku filmařů a získali pro ni i některé známé producenty, režiséry a herce. Kdo se nechtěl připojit, byl podroben nevybíravému nátlaku. Stávkující se neštítili i fyzického násilí, jednomu z odpůrců stávky dokonce vchrstli do obličeje kyselinu. Vyhrožovali tím i Reaganovi, který jejich výhrůžky vzal vážně, ale jinak, než si vůdci stávky představovali: Reagan se nenechal zastrašit a vystupňoval své úsilí k potlačení a porážce stávky. Svým pevným postojem a osobní statečností si získal respekt nejen svých příznivců, ale i nepřátel.

Nejdůležitější však bylo, že osobně poznal charakter komunistů, prostředky, jichž se nerozpakovali použít proti svým kolegům, a jejich skutečné cíle. Stejně tak působila na Reagana četba Chambersova Svědka a Hayekovy Cesty do otroctví… Tak se postupně rodilo přesvědčení Ronalda Reagana, že největším nebezpečím pro svobodu a demokracii, pro Ameriku a celý svět je komunismus.

Není možné na malém prostoru článku jmenovat všechny mezníky na cestě Ronalda Reagana do Bílého domu, a ani to není nutné. My tady, za železnou oponou, jsme si naivně mysleli, že Amerika a západní Evropa jsou pevnou hrází proti komunismu a že nám společně přinesou svobodu – dnes, zítra, za rok… Ale nebylo tomu tak. Svět neměl po II. světové válce, po odchodu Winstona Churchilla z politiky, po ruce státníka, který by měl dostatek prozíravosti, rozhodnosti, odvahy a vůdčích schopností, který by se postavil do čela zápasu s komunismem. Navíc komunisté byli výbornými manipulátory západní veřejností a dařilo se jim na svou stranu strhávat nemalou část veřejného mínění, včetně mnoha politiků. Sověti uměli výborně vyvolávat atmosféru strachu; místo toho, aby se jim západní politici postavili, ustupovali jim, libovali si v politice appeasementu.

Ronald Reagan tuto tendenci viděl nejen u demokratů, ale i v republikánských řadách. Ačkoliv mnozí hleděli na Reagana jako na málo vzdělaného, poučeně prohlásil: „Hlubší studium dějin ukazuje, že appeasement, ať už se mu říká jakkoli, nikdy nesplní naděje těch, kteří činí ústupky.“ Ano, zlu se nemá a nesmí ustupovat, zlo je třeba poznat, pojmenovat a porazit je. To Ronald Reagan věděl a tím se i řídil. Vrátil Američanům sebedůvěru a rozhodnost, obnovil sílu jejich ekonomiky a armády. Vrátil do společnosti víru v morálku. Nebál se označit Sovětský svaz za říši zla. Vzkázal komunistům před Braniborskou bránou: „Otevřete tu bránu! Zbořte tu zeď!“ A dokázal Sovětský svaz porazit, aniž by musel použít sílu, protože dal jasně najevo, že když to bude třeba, použije ji. Ronald Reagan vyhrál studenou válku, porazil komunismus a přinesl i nám svobodu a demokracii. Věřil v Boha a jeho prozřetelnost, věřil, že Bůh mu dal tento úkol.

Toto je jeho odkaz. Jak s ním svět nakládá, vidíme. Doufejme, že se pro záchranu hodnot naší civilizace brzy najde někdo, jako byl velký člověk a státník obhájce svobody a demokracie Ronald Reagan.

(Vyšlo v Konzervativních listech č. 2/2011)

Autor je člen Generální rady Konzervativní strany

Aston Ondřej Neff
20. 3. 2025

Senát ve středu schválil zvýšení příspěvku pro vojáky z povolání.

Petr Hlávka
20. 3. 2025

Má naše civilizace stále pečovatelský instinkt?

Dokument
20. 3. 2025

Konference Naše bezpečnost není samozřejmost, 18. března 2025.

Jan Ziegler
20. 3. 2025

Proč Poláci neslaví 8. května osvobození.

Marian Kechlibar
20. 3. 2025

Orbán je v dost podobné situaci jako Erdoğan v Turecku.

Aston Ondřej Neff
18. 3. 2025

Nechá Babiš Václavu Moravcovi sebrat legitimaci ke vstupu do ČT?

Aston Ondřej Neff
17. 3. 2025

Teď se čeká na rozhodnutí ústavního soudu.

Aston Ondřej Neff
19. 3. 2025

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad Ladislavem Vrabelem.

Amir Taheri
17. 3. 2025

Američané i Evropané by se měli uklidnit a zhluboka dýchat.

Dokument
17. 3. 2025

Co nám naznačuje prvních šest týdnů Trumpova prezidentství.

Marek Hudema
20. 3. 2025

Německá šetrnost, kterou se naši sousedi pokoušeli prosadit i v Evropské unii, končí. Tento týden...

Lidovky.cz, ČTK
19. 3. 2025

Miliony obyvatel centrální části USA opět zasáhl bouřkový systém, v jehož důsledku se části...

Lidovky.cz, ČTK
19. 3. 2025

Devatenáctiletý Čech zemřel v úterý odpoledne při pracovní nehodě ve švýcarském městě Ittigen...

Lidovky.cz, ČTK
19. 3. 2025

Devatenáctiletý Brit, který v Lutonu na jihovýchodě Anglie loni v září zavraždil svoji matku a dva...

Lidovky.cz
19. 3. 2025

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu vedl sice s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz