OSOBNOST: Odešel Zbigniew Brzezinski
Jeho jméno osloví asi už jen pamětníky, zejména pamětníky Carterovy prezidentské éry. A to ještě ty Čechy, kteří se v té době zajímali o zahraniční politiku.
Občas mám totiž dojem, že mnozí Češi byli v té době hodně pozadu, pokud jde o základní znalosti týkající se jak dění ve světě, tak například v československém disentu. V době sametové revoluce mě překvapilo a svým způsobem i zklamalo, kolika lidem nic neříká jméno Václav Havel. Totéž se týká i Zbigniewa Brzezinského.
Pro nás, kdo jsme byli díky Svobodné Evropě, Hlasu Ameriky a BBC „in“, patřil Brzezinski k ikonám antikomunismu a těšil se hluboké úctě. V pozdější letech jsem s ním ne ve všem souhlasil, například Bushovu akci v Iráku 2003 považuji za správnou*, nicméně v druhé polovině sedmdesátých let jsem Brzezinského vysoce cenil jako jednoho ze spoluprojektantů egyptsko-izraelského míru.
To je užitečné zdůraznit právě v těchto dnech, kdy si příznivci Likudu (k nimž patří i autor článku) připomínají 40. výročí „revoluce“ - vítězství strany Likud a porážku středolevé aliance Maarach ve volbách ze 17/5/1977, v důsledku čehož měl Izrael poprvé od svého vzniku pravicovou vládu v čele s premiérem Menachemem Beginem.
Mohu-li být trochu osobní, Brzezinski je stejný ročník jako můj otec. Oba se narodili v Polsku v roce 1928, Zbigniew ve Varšavě, můj otec ve městě Zelow ležícím jihozápadně od polské metropole. Brzezinski, poradce pro národní bezpečnost v Bílé domě za Jimmyho Cartera, přežil mého otce o úctyhodných 22 let. Každý máme svíci života jinak dlouhou.
Výše uvedené má samozřejmě význam toliko pro mě, nicméně jeden český aspekt v Brzezinského životopise má význam pro nás všechny. Tak jako my, Češi, ceníme Madeleine Albrightovou, cení Poláci Brzezinského. Může nás ovšem těšit, že jeho manželkou byla Češka. Ne ledajaká: neteř prezidenta Edvarda Beneše. A českou krev má tudíž i Mika Brzezinská, Zbigniewova dcera, moderátorka americké televize MSNBC (na obr. níže).
Někdy jsou osudy Evropanů podivuhodně propletené. Včetně těch, kdo pak slouží své nové vlasti, Spojeným státům. Bylo tomu tak v případě paní Albrightové, stejně jako v případě pana Brzezinského. Občas se svět zdá být hodně malým na to, abychom si neuvědomovali jeho zvláštní pouta.
Ne vždy je nadaným lidem dáno pracovat ve své zemi pro svoji zemi. Proč tomu tak je? Důvodů je jistě víc, tím nikoli nepodstatným je zlo, která na světě panuje. Zlo v podobě nacismu a komunismu. Malá Madeleine odešla s rodiči z republiky v roce 1939. Důvod je zřejmý: německá okupace toho, co po Mnichovu 1938 z Čech a Moravy ještě zbylo. Naproti tomu Brzezinského rodina (otec zesnulého byl před válkou polským diplomatem v Kanadě) se do vlasti nevrátila, když se moci ujali komunisté.
Oba, Madeleine i Zbigniew, získali světovou proslulost, jaké by se v rodné zemi, kdyby v ní mohli svobodně žít, nejspíš netěšili. Je to silný argument pro to, abychom se – v obecné rovině – chovali k emigraci s úctou a respektem.
Je to stejné jako v kopané. Ani sebelepší hráč čerstvého mistra Slavie Praha nezíská takovou popularitu, jako když bude hrát za západoevropský klub, který zvítězí ve finále Ligy mistrů, a vsítí rozhodující branku.
Mějme proto na paměti, že elitní Češi nežijí pouze v ČR, jako elitní Poláci nežijí pouze v Polsku (a elitní Židé pouze v Izraeli).
Zbigniew Brzezinski zanechal ve světové politice výraznou stopu a jako takový nebude zapomenut. Těmi, kdo vědí.
R. I. P.
*) Poznámka: Saddáma bylo nutné odstranit z principu, tehdejší dohady o tom, kolik má či nemá těch či oněch zbraní, jsem vždy považoval za poněkud zbytečné tanečky. Má se to s ním jako s Hitlerem. Toho bylo přece také bezpodmínečně nutné odstranit z principu, nikoli proto, že „má moc tanků“. (Ostatně člověk, který plně podporoval zničení iráckého jaderného zařízení Osirak izraelským letectvem v roce 1981, nemohl nepodpořit operaci vedoucí k politické likvidaci Saadáma Husajna.)
Chvíle oddechu při dojednávání egyptsko-arabského míru. Brzezinski (v pruhovaném triku) hraje šachy s izraelským premiérem Beginem. Dva skvělí hráči na šachovnici i v politice. (Zdroj: Sputnik International)
Moderátorka s českou krví, Brzezinského dcera Mika na snímku její domovské stanice MSNBC.
O odchodu Brzezinského informovala média na celém světě. Takto web The Hollywood Reporter.