16.4.2024 | Svátek má Irena


OSOBNOST: O kom se příliš nemluví

13.4.2022

Před třemi lety jsem na svém blogu napsal článek „Zázrak jménem Joni“. Pojednával o mimořádné ženě, která navzdory tomu, co by mnozí nazvali krutou nepřízní osudu, neztratila svoji křesťanskou víru. Ba naopak.

Dnes o ní slyšíme znovu. V souvislosti s válkou na Ukrajině,

Joni Eareckson (za svobodna; po svatbě získala ještě druhé příjmení Tada), narozena 1949, je americká evangelikální (baptistická) osobnost a pro věřící tohoto křesťanského směru obrovský pojem. Bylo jí sedmnáct, když šla plavat do Chesapeakské zátoky na východním pobřeží USA. Špatně odhadla hloubku a po skoku do vody ochrnula od ramen dolů. Kvadruplegie.

Její autobiografický příběh „Joni“ jsme v mládí četli jako jeden z řady křesťanských bestsellerů. Připomenu recenzi na webu Databáze knih, která lépe, než bych to dokázal já, vyjadřuje vše, co je s příběhem Joni po ochrnutí spojeno:

Joni podstupuje boj sama se sebou, se svým tělem i vírou. Nechce se smířit s tím, že již nebude moci chodit. Hledá smysl svého zranění a věří v Boží pomoc. Úraz chápe jako zkoušku víry, po které jí Bůh zázračně uzdraví. Při hospitalizaci v nemocnicích i rehabilitačním centru prochází Joni střídavě depresemi a nadějemi. Postupně se začne vyrovnávat s trvalostí svého postižení, učí se nezávislosti na cizí pomoci a také kreslit pomocí úst. Díky rodině, přátelům a nezdolné víře v Boží prozřetelnost dokáže se nakonec vyrovnat se svým údělem a pochopit jeho smysl.

Ano, Joni pro mladé evangelikální křesťany, jistěže ještě v době komunismu, byla velkou inspirací v oblasti víry. Vzor trpělivosti, odhodlání bojovat s nepřízní života. A bezpochyby ještě víc posloužila svým příkladem a svědectvím osobám podobně postiženým.

Pro ně založila organizaci „Joni and Friends“, která se zaměřuje na křesťanském základě na pomoc hendikepovaným.

V pozdějších letech ji postihla další zkouška. Dvakrát po sobě onemocněla rakovinou. A dvakrát byla uzdravena.

Na Ukrajině během agrese

Přišel 24. únor 2022, Rusko přepadlo Ukrajinu. Válku vede obzvlášť brutálním způsobem, pokud jde o civilisty. Mezi nimi jsou také tělesně postižení, zejména pak ti, kdo se sami, bez pomoci jiných, dostanou do bezpečí jen obtížně, anebo vůbec.

Ve čtvrtek 7. dubna přinesl křesťanský zpravodajský web Premier Christian News následující zprávu:

Joni

Uvádí se v ní, že organizace Joni and Friends pomohla evakuovat z Ukrajiny více než 300 osob se zdravotním postižením.

Server cituje z rozhovoru, který nedávno poskytla Joni křesťanské mediální službě CBN News: „Jen si představte, že jste kvadruplegik jako já. Nemohu používat ruce. Jsem na invalidním vozíku. Kdybyste byli v sedmém patře činžovního domu v Mariupolu, který je bombardován a byly tam raketové údery, nebylo by to tak, že byste mohli vyskočit z postele, vzít si pár věcí, vyběhnout hlavním vchodem a zamířit k hranicím. To by nešlo. A tak spousta těchto lidí s postižením tam uvízla v bytových domech. Mnoho z nich se skrývá ve sklepech.“

Aspekt Putinovy agrese, který si zdraví lidé ne vždy plně uvědomí. Joni ovšem ano.

Prozradila, že ve spolupráci s místní ukrajinskou partnerkou Galynou pátraly její týmy po postižených i v nejnebezpečnějších částech Ukrajiny na východě země. S cílem je zachránit a dostat do bezpečí. Útočiště našli nejen v Polsku, ale také v Německu a Nizozemí. Evakuovali přes tři stovky zdravotně postižených (ne všichni jsou vozíčkáři) a stále jsou v této službě aktivní.

Po pravdě: o lidech, kteří jsou v současné válce na Ukrajině odkázáni na cizí pomoc, se příliš nemluví. Tvoří menšinu, mediálně ne zase tak zajímavou. Díky Joni a úsilí její organizace bylo alespoň některým z nich pomoženo. (Čímž samozřejmě nemá být řečeno, že o ukrajinské hendikepované během ruské útočné války se nestarají ani jiné organizace či jednotlivci. Jistěže platí – čím více, tím lépe.)

********************

Rozhovor Joni s Galynou:

Převzato z blogu autora s jeho svolením.