23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


OSOBNOST: Izrael musí mluvit s Hamásem!

30.4.2009

... říká generálmajor Doron Almog

Anglická i španělská justice je mu v patách s obviněními z válečných zločinů. V lednu 2002 nařídil zbourání 59 domů jako odvetu za smrt izraelských vojáků. Současně zastává názor, že Izrael musí s Hamásem vést rozhovory. Narodil se v roce 1951 jako Doron Avrotzky. Dnes si říká Doron Almog, je generálmajorem záložní brigády izraelské armády a pracuje na svém doktorátu na Harvardově univerzitě v USA. Jeho názory, viděno západníma očima, jsou jistě neortodoxní, v Izraeli ovšem dopadají na stále úrodnější půdu.

Když Almog vysvětluje motivy svého smýšlení a jednání, stojí na prvním místě Stát Izrael: "Izrael je jedinou demokracií na Blízkém východě, jediným židovským státem na světě. Za jeho ochranu máme zvláštní odpovědnost."

Pro to pracoval celý život. Almog byl jednou z živých legend historie moderního Izraele dlouho předtím, než se v roce 2000 stal velitelem jižního Doron Almogpraporu izraelské armády. Byl to on, kdo šel po masakru na olympijských hrách v roce 1972 po stopě teroristů. Čtyři roky nato byl prvním důstojníkem, který přistál v ugandském Entebbe a vyznačil přistávací dráhu pro ostatní izraelské letouny při operaci záchrany unesených Izraelců. V polovině osmdesátých let hrál důležitou roli v "Operaci Mojžíš", leteckém mostu, který do Izraele dopravil 7000 Židů z Etiopie.

Doron Almog je prakticky zaměřený člověk a když mluví, hovoří hodně o zkušenostech: "Zapomeňte na to, co si myslí Obama. Mnohem důležitější je, co si myslí Palestinci - a ti momentálně nevidí sami sebe jako národ, ani nepovažují vytvoření palestinského státu za řešení svých problémů." Výroky generála izraelských rezervistů odporují mínění novinářů a diplomatů. "Všechny pokusy o ustavení loutkového režimu selhaly," zdůrazňuje. "Palestinci sami musí rozhodnout, jak uspořádají své životy. Nikdo to nemůže udělat za ně." Jádrem jeho filozofie je: "Musíme skončit s utopickými slogany."

Ale jak dál? Izraelská operace Lité olovo na přelomu let 2008 a 2009 nedosáhla deklarovaných cílů. Na jižní Izrael stále dopadají rakety. Hamás pokračuje v masivním ozbrojovacím programu pašovanými zbraněmi a unesený izraelský voják Gilad Šalit stále není na svobodě. Almog však odmítá šířit pesimismus. Vidí východisko z nouze. Neizraelští odborníci na terorismus jsou přesvědčeni, že to jediné, co lze s teroristou udělat, je zabít ho, zvláště pokud demonstrativně vyhlašuje, že jeho cílem je smrt. Doron Almog tuto zásadu odmítá a neúnavně prohlašuje, že "vůdcové v Gaze mají mnoho co ztratit!"

Jako vojenský odborník viní svou vládu z toho, že nedokázala udržet svůj pohled zaměřený na odpovědné vůdce Hamásu. Ne, nechce je nutně zlikvidovat. Jsou to jejich aktiva, co je potřeba zasáhnout - peníze, konexe, infrastrukturu "vedoucích osobností, nikoli obyčejných lidí," naléhá. A příležitostně se zmiňuje o těžkých ranách osudu, které ovlivnily jeho život: smrt jeho bratra v roce 1973 v Jomkipurové válce. O třicet let později, v říjnu 2003, zahynulo pět členů Almogovy rodiny následkem sebevražedného atentátu v restauraci Maxim v Haifě. V roce 2007 zemřel ve věku 23 let jeho syn Eran, který se narodil s poškozením mozku jako autista. Doron Almog si je vědom, že i houževnatý voják je jen zranitelný člověk.

Doktorand Harvardovy univerzity napsal několik akademických prací na "své" téma, "akumulované zastrašování". Nedělá si iluze: radikální islámský Hamás nikdy neuzná existenci Izraele. Ale "s tím si poradíme" věří Almog. Úsilí současné vlády o uznání židovského státu se u něj nesetkává s velkým pochopením. Jediná věc, kterou je třeba zastavit, je "použití síly vůči Židům. Denní déšť raket na jižní Izrael je nepřijatelný." "Akumulované zastrašování", "banka vojenských vítězství", která se musí budovat delší dobu, by k tomu mohla přispět.

Pohled do minulosti na vztahy s Egyptem a Sýrií dokazuje Doronu Almogovi, že koncentrované použití masivní síly je účinné. Egypt a Sýrie, poté co utrpěly porážku v řadě válek, změnily během 40 let své strategické cíle. Egypt se rozhodl pro mírové dohody, se Sýrií udržuje Izraele dlouhodobé příměří. "Je dost dobře možné, že oba státy stále sní o likvidaci Státu Izrael," uvažuje Almog. Ale důležité podle něho je, že "už o tom aspoň nemluví!"

Potom generál izraelských záloh vypráví, jak dokázal zabránit sebevražedným atentátům pomocí vážných hrozeb rodinám potenciálních atentátníků. Bezpodmínečná kapitulace, k jaké Spojenci za druhé světové války přinutili nacistické Německo, ovšem podle Dorona Almoga v případě Palestinců nepřipadá v úvahu. "Koneckonců se svými sousedy chceme žít," vysvětluje muž, kterého organizace na ochranu lidských práv označují za "válečného zločince".

Proto se domnívá, že je rozhodnutí vlády nevést přímé rozhovory s Hamásem omylem. "Chceme dlouhodobé příměří." K dosažení tohoto cíle navrhuje uplatnění hrubé síly proti vedení Hamásu. "Každý jednotlivý násilný čin proti Izraeli musí být viděn jako casus belli, jako důvod k válce." A pak dává příklad Mojžíšovy strategie během vyvedení z Egypta - zrození lidu Izraele. Mojžíš přistupoval k Egypťanům střídavě s tvrdou silou, která byla pravidelně přerušena nabídkou dialogu, takže druhá strana mohla pochopit, že - Almogovými slovy - "zkáza na vaší straně bude horší a horší, pokud neskončíte s násilím."

Doron Almog vidí potenciál pro praktickou koexistenci v použití politiky "cukru a biče". "Musíme s druhou stranou jednat takovým způsobem, který povede na obou stranách k touze žít pokojně vedle sebe - i když, teoreticky, jedna druhou neuznává," vysvětluje generál, a dál naléhá: "Nejsem naivní. Žiji s Palestinci už dlouho. Pokud jde o pašování zbraní, podpis smlouvy nebude k ničemu. Na filadelfské čáře musíme ustanovit nový režim."

"Filadelfská čára" říkají Izraelci hranici mezi pásmem Gazy a Egyptem. Doron Almog je přesvědčen, že bude možné tuto čtrnáctikilometrovou hranici neprodyšně uzavřít. "Jsem muž stoprocentních úspěchů," prohlašuje beze stopy skromnosti. "Ukončit pašování je možné masivním nasazením nejmodernější techniky, vytvořením dva kilometry širokého území nikoho za intenzivní spolupráce s Egyptem."

Foto: generálmajor Doron Almog

© Johannes Gerloff, Křesťanský mediální svaz KEP
přeložil – ms –
www.israelnetz.com