Neviditelný pes

OSOBNOST: Fenomén Apple a Steve Jobs

11.10.2011

Minulý týden proběhla všemi médii zpráva, že zemřel zakladatel společnosti Apple, která v průběhu své pětatřicetileté existence vpravdě změnila svět informačních technologií. Steve Jobs je nyní novináři označován různými superlativními přívlastky, z nichž některé si určitě zaslouží.

Steve Jobs

Firmu Apple Computer založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (byla tam po krátkou dobu ještě třetí osoba) 1. dubna 1976. Název společnosti vychází jednak z legendy o Isaacu Newtonovi, kterak mu spadlo na hlavu jablko a on přišel na gravitační zákon, jednak zakladatelé patřili mezi beatlmany a nahrávací společnost Beatles se jmenovala Apple Corps. Právě "mánička" Steve Wozniak byl v počátcích Apple oním technickým géniem, který byl schopen takřka jakýchkoliv elektronických konstrukcí, zatímco Steve Jobs se od počátku projevoval hlavně jako velmi schopný manažer, ale i snílek, který chtěl sestrojit počítač, který by byl snadno ovladatelný pro jakéhokoliv uživatele z ulice bez znalosti programovacích příkazů a jazyků, jak sám tvrdil "počítač pro nás ostatní". Za tímto účelem také začátkem osmdesátých let několikrát navštívil výzkumné středisko PARC firmy Xerox v Palo Altu, kde měli počítač Star, který byl vybaven grafickým uživatelským rozhraním a ovládán byl už tehdy myší, počítač však byl velmi drahý a s malým výkonem a také s nedostatkem programového vybavení. V tomto počítači však Jobs správně odhadl budoucnost a najal si z Xeroxu tým lidí, kteří na tomto projektu pracovali.

Prvním pokusem o prodejný počítač s grafickým rozhraním byl Apple Lisa, údajně pojmenovaný po Jobsově nemanželské dceři, kterou nejprve odmítal, později ji však přijal za vlastní. Počítač Lisa však trpěl nedostatkem výkonu, konstruktéři podcenili tehdy výpočetní náročnost grafického rozhraní, navíc Apple nasadil i vysokou prodejní cenu, takže obchodně byl tento projekt propadák. Ale už v lednu 1984 uvedl Apple na trh počítač Macintosh, první komerčně úspěšný počítač s grafickým uživatelským rozhraním a s ovládáním, jak je v podstatě známe dnes u většiny používaných operačních systémů. Co však v té době dělala konkurence?

V roce 1981 se na trhu objevil první počítač IBM PC s operačním systémem MS DOS od firmy Microsoft. MS DOS byl volně dostupný za licenční poplatek a jádrem počítače byl tzv. BIOS, který se staral o samotný start počítače, ale i další věci. Kód BIOSu byl sice zveřejněn, ale v IBM si k němu důsledně podrželi autorská práva. Prolomit BIOS a napsat vlastní kód, který na stejném hardwaru fungoval stejně jako originál, se podařilo až v roce 1983 firmě Compaq, což umožnilo začít masově vyrábět klony IBM PC a společnost IBM postupně ztratila svoji dominanci na trhu. Příchod prvního počítače Apple Macintosh znamenal revoluci v těchto technoligiích, přišel však poněkud pozdě, trh už byl zaplaven klony IBM PC s MS DOS, takže pro Apple zbyla jen malá část trhu a použití v oblastech, především grafice a hudbě, kde byl MS DOS se svým textovým rozhraním a mizernými grafickými možnostmi nepoužitelný.

V té době již byl Apple akciovou společností, ze zakladatelů se stali milionáři a známá je i věta Jobse, kterou lákal bývalého ředitele Pepsi Coly do vrcholného managmentu Applu: "Chceš celý život dělat sladkou vodu nebo chceš změnit svět?" V roce 1985 však byl Jobs správní radou vyhozen z Applu a měl i soudně zakázáno jakkoliv použít technologie Applu. Jobs prodal veškeré akcie Apple, ponechal si pouze jedinou a ze soudní budovy odcházel s hrdým výrokem, že postaví lepší počítač než Apple. Svoje slovo dodržel. V průběhu krátké doby založil firmu NeXT vyrábějící dokonalé, výkoné, ale velmi drahé počítače s prakticky dokonalým operačním systémem NeXT Step na základě Unixu. Zároveň koupil zkomírající animační studio Pixar, z kterého během pár let vytvořil největší animační studio na světě. Z tohoto studia pocházejí velmi známé filmy jako třeba Příběh hraček nebo Hledá se Nemo. Později Jobs prodal Pixar společnosti Disney za sedm miliard dolarů.

V té době se Microsoft snažil vyvinout vlastní grafický operační systém pod názvem Windows, ale dlouho se mu nedařilo. Jakžtakž funkční byla až třetí verze na počátku devadesátých let, plně použitelná byla však až verze Windows 95. V té době byl Microsoft také Applem žalován u soudu za vykradení operačního systému, po pravdě řečeno ale Apple tento soud nikdy nemohl vyhrát, protože tam sice bylo jednoznačné zneužití technologií, ale samotný vynález grafického rozhraní s myší nebyl vynález Applu, nýbrž Xeroxu. Vše nakonec skončilo mimosoudně vzájemnou výměnou akcí společností Apple a Microsoft v hodnotě 150 milionů dolarů a finančním vyrovnáním, kdy Microsoft zaplatil Applu blíže nespecifikovanou sumu, údajně 800 milionů dolarů. V té době se však Apple několik let již potácel v červených číslech, potřeboval zmodernizovat operační systém, zmodernizovat hardware a podobně. Vše nakonec dopadlo tak, že Apple v roce 1996 koupil za 429 milionů dolarů firmu NeXT i se Stevem Jobsem. Ten byl hned jmenován do vedení společnosti s platem jeden dolar ročně a hned se začaly dít zajímavé věci. Jednak se začalo s vývojem operačního systému Mac OS X na základě NeXT Stepu, který měl co nejdříve nahradit proprietární a zastaralý Mac OS, jednak se začalo s vývojem nových počítačů. V roce 1998 spatřil světlo světa první počítač iMac, který se jako první počítač na světě zbavil starých pomalých rozhraní a byl vybaven pouze dvěma konektory USB a sítí. Byla to sázka do loterie, protože pro USB tehdy prakticky neexistovaly periferie, počítač iMac byl ale nakonec tak úspěšný, že výrobce donutil periferií USB používat. Zároveň v té době Apple vyvinul nové rychlé rozhraní FireWire pro připojení periferií s velkým tokem dat, jako jsou externí pevné disky či digitální kamery, dnes je tímto rozhraním vybavena značná část digitálních kamer.

V roce 2001 byla představena první verze operačního systému Mac OS X, který je dnes po deseti letech vývoje již v sedmé verzi, pro srovnání Microsoft za stejnou dobu představil pouze tři verze Windows. V roce 2002 Apple zprovoznil internetový obchod s hudbou iTunes Store a zároveň představil hudební přehrávač iPod, který se stal okamžitě prodejním hitem po celém světě. V roce 2007 se začal prodávat mobilní telefon Apple iPhone, první telefon s dotykovým displejem, který umožnil ovládat funkce i několika prsty najednou, což značně zjednodušilo ovládání. iPhone se okamžitě opět stal prodejním hitem, a to dokonce později i v naší zemi. Posledním počinem je tablet iPad z loňského roku, v současnosti prodeje iPadu tvoří 83% trhu s tablety díky jednoduchému a intuitivnímu ovládání, jak je u Applu zvykem, zároveň však i s dostatečnou nabídkou programového vybavení prostřednictvím internetového obchodu AppStore.

Steve Jobs zemřel ve věku 56 let na rakovinu slinivky, s kterou se léčil už od roku 2004. Zanechal po sobě obrovské dílo, které se dotklo životů mnoha lidí, ovlivnil vývoj počítačů jako nikdo jiný. Měl svůj sen a celý život pracoval na jeho realizaci. Tvrdí se o něm, že při realizaci svých představ byl k podřízeným až despoticky přísný, mnohdy trval na detailech, které zdržovaly a prodražovaly vývoj. Na druhou stranu od svého návratu do vedení Applu až po svůj skon zvýšil obchodními úspěchy hodnotu firmy z pěti milard na 150 miliard dolarů, čímž se Apple stal jednou z nejdražších firem v USA. A například v červnu letošního roku se na účtech Apple válelo víc peněz, než měla k dispozici americká vláda. To vše svědčí o tom, že sen Steva Jobse se ubíral tím správným směrem a měl mnohem lepší odhad do budoucna než třeba jeho hlavní konkurent Bill Gates, který v osmdesátých letech prohlásil, že počítače nikdy nebudou potřebovat víc než 640 KB operační paměti, či třeba o pár let později, že internet je dětská hračka, která má budoucnost tak maximálně pro pár studentů. Koneckonců, obrovskou rivalitu firem Microsoft a Apple docela pěkně zpracoval film "Piráti ze Silicon Valey", který tímto doporučuji ke shlédnutí kažému, koho zajímá, jak to tehdy vlastně všechno začalo.

Tento článek byl napsán na počítači Apple MacBook Pro s operačním systémem Max OS X 10.5.8

Autor je dlouholetým uživatelem produktů Apple a autor několika desítek článků na serveru MujMac.cz a CD-ROM "Apple Macintosh 1984-2004".



zpět na článek