28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

OSOBNOST: Bobby - a šachy

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Delam Sikozy 12.2.2010 18:57

Fischer a ženy

Jedno úsměvné video :-)

http://www.youtube.com/watch?v=jdA7I9nPhSU 

S. Rehulka 11.2.2010 11:05

Bobby a nic....

 Bobby Fisher je asi nadprůměrný šachista, ale jako Žid i jako Američan, je to zrádce a zkuxvysyn. Sebestředný, nafoukaný  Ahasver, který není nikde doma a nikde nebude.     Takového frocka si Amerika i Izrael nezasluhují..... Proč toto říkám ? Židům a Izraeli fandím, Komanče nenávidím  !

Jan Mišičko 10.2.2010 17:16

Odkaz R.J.F. je NAŠTĚSTÍ víc než jen snůška drbů z Netu

Autor hezky nastudoval běžně dostupné zdroje - škoda že je necituje! Jako nešachista si dal zatraceně těžký úkol a nezvládl ho - to je zřejmé a diskuse pod článkem je toho dokladem. Omluvou autorovi budiž že přiblížit se k pochopení osobnosti jako Bobby je opravdu těžké. Seriózní zivotopis o Bobbym neexistuje a zejména Rusové se v době studené války intenzivně snažili aby měl Bobby právě takový image jaký je v článku popisován - proč asi?! Zejména interpretace okolnosti zápasu s Karpovem odpovídá tendenční dezinformační kampaní staré dobré zn. "KGB-Moskva". Komančové už v našich krajích vymírají přesto se pohled na R.J.F. u nás neustále opírá o snůšku bulvárních historek a bohužel i polopravd a lží. Proč se autor třeba nezamyslel jak je možné že dnes v drtivé většině turnajů používá fischerovo tempo, hrajou se mistrovství ve fisherových šachách když v dobách jejich zavádění byl už dávno Bobby "vyřazen" ze všech žebříčků i FIDE? Nebo kvízová otázka: Proč by Bobby nikdy nepotřeboval tzv. "sofijská pravidla"? 

Pořád čekám, kdy už to konečně někdo změní - snad ta knížka co připravují Hort a Kaválek by mohla trochu pomoct...

Nill 10.2.2010 15:02

byl to magor

každej mistr světa v šachu, snad krom toho holandskýho učitele matiky, má skupinku příznivců která o něm v záchvatech servilní fascinace tvrdí že byl nejlepší "všech dob"....blázen Fischer má takovou suitu samozřejmě taky, ale pravda je taková že na Kasparova by prostě neměl - můžem dlouze žvanit vo uhrančivejch pohledech ale ELO hovoří jasně....

A Kasparov je mimochodem i po všech stránkách kvalitnější člověk , použitelnej v normálním životě a né ultraspecializovanej choromyslnej a paranoidní psychotik - jako byl bobby fischer.

Delam Sikozy 10.2.2010 15:19

ELO

Elo mají prakticky stejné, podle toho by se to asi těžko poznalo.

#1    Garry Kasparov javascript:LinkPlayer(62926);      2874      1989-Jan javascript:LinkMonth(1989.01); through 1991-Dec javascript:LinkMonth(1991.12);    #2    Bobby Fischer javascript:LinkPlayer(38178);      2867      1971-Jan javascript:LinkMonth(1971.01); through 1973-Dec javascript:LinkMonth(1973.12);   

Nill 10.2.2010 18:30

Re: ELO

odkazy nefungujou, ale to je vedlejší - různý zdroje udávaj to ELO různě vysoko, většinou s mnohem větším rozdílem než si uved (aspon v tiš. literatuře, na netu sem ted nepátral)

Smutná Připomínka 9.2.2010 21:03

Kdeže všechny šachy jsou.

Velmi pěkný článek mi připomněl dávno zapomenuté postavení šachů ve společnosti. S dnešním postavením se to nedá vůbec srovnat, je to desetina, spíše setina. V této oblasti se točily v době Fischera sumy, překonávané tehdy pouze v profesionálním boxu Alim či Frazierem, všichni fotbalisté, tenisté , hokejisté byli proti šachistům druhá liga, protože šachisté byli jedinci a na trůně panovali vždy několik let.. Téměř každý, včetně dětí znal několik světových šachistů, sledoval napjatě souboj o šachový trůn, mistr světa býval nejznámější sportovec. V každých novinách či časopise bývaly šachové úlohy, slavné partie, šachy se hrály ve vlaku, korespondečně na vojně, v každé škole či podniku byl šachový kroužek. Nenapadá mě jiný sport, který se tak rozplynul. U nás to bylo tradiční, případně vliv Sovětského svazu. Na západě tuto hru zpopularizoval nesporně i B. Fischer. Přiznám se , že dnes neznám jediného známého šachistu, o mistru světa nemám ani páru, šachy jsem nehrál třicet let. Takto je na tom 99 procent společnosti.

Oteplovač 9.2.2010 21:19

Re: Kdeže všechny šachy jsou.

Ujišťuji Vás, že je to úplně naopak, než se Vám zdá. Například plošné celorepublikové soutěže družstev od okresu až po extraligu se začaly hrát až někdy kolem roku 1970, možná později. Množství turnajů pro děti a vůbec všech turnajů je naprosto nesrovnatelné , porovnáváte-li roky 2010 a 1972. Mám dojem, že tehdy jediný turnaj v republice pro děti, byly Zaječice. Dneska to už nikdo nedokáže spočítat ! 

Vasekpasek 9.2.2010 23:27

Re: Kdeže všechny šachy jsou.

To je na jednu stranu pravda, na druhou stranu je ale fakt, že šachy bývaly populárnější, než jsou dnes. A to přesto, že dokonce mají na ČT4 svůj vlastní pořad ( :-o )

Smutná Připomínka 9.2.2010 23:44

Re: Kdeže všechny šachy jsou.

Do počtu organizovaných dětí nevidím, tím lépe pokud tu jsou. V šedesátých a sedmdesátých letech bývaly každoroční celorepublikové turnaje - ve všech třídách základních a středních škol v republice, vítězové se utkali ve školních kolech, dál okresní kola, krajská až do celostátního. ˇUčastnilo se toho každoročně alespoň milion dětí. Šlo to mimo línii organizovaného šachu. Mimochodem jaká je současná členská základna organizovaných šachistů ve srovnání s rokem 1972 ? V tom ostatním ale nevím, nepamatuji se na jakýkoliv časopis či noviny z posledních let s oblíbenými úlohami z minulosti - jako černý dává mat třetím tahem atd. Šachové okénko bylo téměř v každém čísle jakýchkoli novin či časopisu. Rovněž rekapitulace slavných partií. Dnešní článek je jako bílá vrána v záplavě jiných zpráv, rovněž si nevzpomínám na jakoukoli zmínku v televizi z posledních měsíců o šachu.. Něco veselého nakonec - znáte humoristickou knížku Dvanáct křesel od Ilfa a Petrova ? Je tam velmi humorná šachistická zápletka, typická pro tehdejší šachové třeštění v Rusku , až se člověk chechtá nahlas.

Nill 10.2.2010 15:05

Re: Kdeže všechny šachy jsou.

dyk má pravdu.... ale ono je to spíš o celkovym intelektuálnim úpadku společnosti

Lípa 9.2.2010 12:43

Celkem bobré.

Mimochodem životopisy vám jdou nejlépe.Jen mně mrzí, že jste se v tak obsáhlém materiálu více nevěnoval morálce pana Fischera, který v mnoha partiích velmi často využíval proti soupeřům, kromě nesporného šachového umu  podpásovky nojhrubšího ražení a jeho zbabělosti, která se projevovala  nehoráznými obstrukcemi před zápasy v nichž měl ze soupeřů strach a nebyl si jistý svým vítězstvím!Třeba Karpov by o tom mohl vyprávět, ale i mnoho dalších!

IF 9.2.2010 12:57

Re: Celkem bobré.

Snad to z textu aspoň trochu vyplývá..

Delam Sikozy 9.2.2010 11:38

Snad drobná epizodka chybí

Kdy žil Bobby v Maďarsku, údajně u nějaké mladé Maďarky. Bylo to tuším někdy mezi bělehradským zápasem se Spasským a pobytem v Japonsku.

kpt 9.2.2010 10:50

Fisher využil maximálně situace

že staří velmistři /Tal Petrosjan Geller Keres i další./ pomalu slábli a mladí ještě výkonnostně nedorostli a sám jsa v nejlepším šachovém věku mentálně slabého Spasského pomocí všech možných, zčásti nekorektních, triků nakonec celkem snadno porazil. Na víc ovšem neměl, připravovat se na evidentně tvrdého a praktického Karpova už nanejvýš pravděpodobně neměl energii, cíl, byť i jen na jeden cyklus si přeci splnil, a tak zvolil cestu předkládání všelijakých neúnosných požadavků, jen aby hrát nemusel. Trochu zbabělé. Takže vidět jen jeho dobré šachové stránky, které nepochybně měl a přehlížet, že zrovna on patřil k lidem, kteří hrají jen když mají výhru jistou nebo skoro jistou by znamenalo nepochopit správně, co to bylo za člověka...

IF 9.2.2010 11:30

Re: Fisher využil maximálně situace

Beru na vědomí.

Delam Sikozy 9.2.2010 12:35

Re: Fisher využil maximálně situace

To je možná příliš spekulativní, byl i Korčnoj, Larsen a další. Korčnoj, o dost starší a jistě ne tak talentovaný jako Fisher, dokázal hrát vyrovnané zápasy s mladým Karpovem ještě na přelomu 70/80.let (Baguio/Merano).

Existuje ji i jedno objektivní měřítko- výpočet ELO. To má (měl) Fisher rekordní, byť za roky před 1970 bylo počítáno retrospektivně. http://db.chessmetrics.com/CM2/PeakList.asp?Params=  

Bobby: http://db.chessmetrics.com/CM2/PlayerProfile.asp?Params=199510SSSSS3S038178000000111000000000000010100 Best World Rank:   #1 (109 different months between the February 1964 rating list javascript:LinkMonth(1964.02); and the July 1974 rating list javascript:LinkMonth(1974.07);)

kpt 9.2.2010 12:44

Fisher využil maximálně situace

Byli samozřejmě i další, ti jsou skryti za slovním spojením "i další". Výpočet ELO je jen jedním způsobem, jak vnímat Stav věcí. Podle mne prostě "přehořel" nadměrným úsilím a už neměl sílu pokračovat. Ještě se nestalo, aby šachista v rozkvětu sil utekl od obhajoby titulu. Jeho cílem zřejmě nebylo posunout šachy jako sport nebo i umění kupředu, ale jen uspokojit své Ego. Pokud mu k tomu stačilo vyhrát jeden cyklus a odejít od šachů, proč ne...

Delam Sikozy 9.2.2010 13:03

Re: Fisher využil maximálně situace

Kasparov udělal v podstatě to samé, odešel na vrcholu sil. Fisher hrál přes dvacet let, to je dlouho. O něčem podobném uvažuje Ivančuk. Přerušil i Kamsky, kdysi velký talent, možná srovnatelný s K+K+K. Historicky první, kdo takdo odešel byl zřejmě Paul Morphy.

Karpov dosud občas hraje, ale jeho výsledky za posledních deset let jsou tristní.

kpt 9.2.2010 13:14

Kasparov píše skvostné Knihy, pomáhá Carlsenovi s přípravou

krom toho Několikrát úspěšně a jednou i neúspěšně obhajoval svůj titul, k této podstatné otázce jste se zatím nevyjádřil, nevadí vám to ani trochu, že to Fisher tak rychle zabalil?

Delam Sikozy 9.2.2010 14:53

Re: Kasparov píše skvostné Knihy, pomáhá Carlsenovi s přípravou

Ale jo, máte pravdu vadí. Fischer byl nepochybně komplikovaná osobnost. Jenže na vrcholné úrovni hrál od 13 do 31 let. To opotřebí v jakémkoli sportu. Navíc si celou cestičku prošlapával sám, bez trenéra (Kasparova mimo jiné trénoval bývalý šampión Botvinik), bez systému podpory a výuky šachu jaký byl v tehdejším SSSR. Přitom jen teoretických novinek co za svou kariéru přinesl .... bez štábu teoretiků a analytiků jaké měli k dispozici K+K+K. Nechtěl bych srovnávat nesrovnatelné...

kpt 9.2.2010 16:13

Kasparov píše skvostné Knihy, pomáhá Carlsenovi s přípravou

Opotřebení uznávám, to ale, že nechtěl  trenéra nebo aspoń konzultanta spojuji s jeho, jak říkáte, kompilkovanou osobností, nebo jednodušeji řečeno, charakterovou vadou, nadměrným ego. Následně pak, když na vše byl sám, vyhořel a už nebyl schopný hrát dále. Já mu to nevyčítám, kdo jsem já, abych hráči jeho kvalit něco vytýkaT mohl. Já zkoumám Fishera jako člověka, tam zabloudil, což pak mělo nevratný vliv i na jeho šachovou kariéru...

Delam Sikozy 9.2.2010 16:24

Re: Kasparov píše skvostné Knihy, pomáhá Carlsenovi s přípravou

Třeba v té době v Americe ani žádný kloudný trenér nebyl, natož Palác mladých pionýrů kde by mu ukázali správnou cestu od zbloudilého individualisty až po osobnost v kolektivu oblíbenou :-)

Mimochodem, jak se projevoval, když hrál v týmu, třeba na Olympiádě?  

kpt 9.2.2010 18:11

Kasparov píše skvostné Knihy, pomáhá Carlsenovi s přípravou

Trenér  by se určitě našel, nemusel by být zrovna z Domu pionýrů, plno starších, zkušených velmistrů by se rádo ujalo takové výzvy..návrhy na organizaci času, výběr turnajů, přípravu materiálů atd.. Jak se projevoval na Olympiádě nevím, ale člověk jen stěží může překročit svůj stín, že ano.

Vasekpasek 9.2.2010 15:08

Re: Fisher využil maximálně situace

Myslím, že Kasparov rozhodně na vrcholu sil neodešel. Jistě, pořád byl jedním z nejsilnějších šachistů světa (zřejmě stále ještě nejsilnější), ale byl již zřejmě na ústupu...

Delam Sikozy 9.2.2010 15:31

Re: Fisher využil maximálně situace

No, odešel když mu bylo 42 (to Hašek ještě v 45 chytá...). Ale myslím, že to +/- trefil dobře. Titul sice už snad nedržel(?), ale pořád byl jedničkou na žebříčku. Navíc publikuje tak zajímavé knihy, že je to možná přínosnější než kdyby hrál dalších 10-20 let (minimálně těch 10 by byl jistě na špici). Zrovna jeho kniha věnovaná Fischerovi (Moji velcí předchůdci) stojí za to. Navíc trénuje současnou světovou jedničku - Carlsena. A z hlediska příjmů je pro něj ta publikační činnost (knihy+ tréninková DVD) možná lepší hraní. K tomu navíc ta politika, s tím asi v Rusku narazí...

Vasekpasek 9.2.2010 18:19

Re: Fisher využil maximálně situace

No, taky se o Haškovi už dávno nedá říct, že by byl na vrcholu (i když jasně - šachy se vrcholově dají dělat dýl). Se zbytkem naprostý souhlas, ale faktem je, že Garriho odchod jsem málem obrečel.

Ludva 9.2.2010 9:47

Velmi dobré

Téměř vyčerpávající. Jen si myslím, že Fischerovi něco do opravdového hráče chybělo. Radost ze hry, pro hru samou. Tak, jak to vystihl film s Paulem Newmannem Hazardní hráč II. Jak říká starý bývalý kulečníkový hráč mladému schopnému podvodníkovi (Tom Cruis). "Já jsem se vrátil". Fischer se nevrátil a je to škoda. Pro hru i pro něj.

Delam Sikozy 9.2.2010 12:41

Re: Velmi dobré

Ale na jeho partiích to nelze poznat, ty většinou působí jako ohňostroj nápadů. Přehrát si partie Fischera v porovnání třeba s Karpovem, to je asi jako rozdíl mezi Mozartem a Wagnerem. I co do srozumitelnosti.

Ludva 9.2.2010 15:15

Re: Velmi dobré

To ano, i když najdete taky partie, kde soupeře tak vynervoval (i Spasského), že udělali hloupou chybu. Měl jsem na mysli, že pro něho bylo asi nejdůležitější vyhrát. A hlavně neprohrát.