Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSOBNOST: Antinacista Albert Göring

diskuse (4)

Albert Günther Göring se narodil 5. března roku 1895 v Berlíně-Friedenau. To, že se do historie zapsal výrazněji, než je obvyklé, můžeme přičítat i tomu, že jeho starším bratrem byl Hermann Göring, tedy šéf Luftwaffe a jeden z nejvýše postavených představitelů nacistické Třetí říše. 

Pokud si ale myslíte, že byl Albert také válečným zločincem, budete překvapeni. Po válce byl sice zadržet a vyslýchán, ovšem souzen nebyl. Spojencům se ani při nejlepší vůli na něj nepodařilo najít nic, za co by ho mohli odsoudit. Naopak, ukázalo se, že Albert Göring před válkou i během ní pomáhal nezištně nejenom Židům, ale všem, kteří byli v ohrožení. Byl přesvědčeným antinacistou.

Albert Göring

Albert Göring, foto: endthekilling.ca

Ale začněme hezky popořádku. Albert Göring byl pátým dítětem německého diplomata Heinricha Ernsta Göringa a Franzisky Tiefenbrunnové, bavoračky z rolnické rodiny. Göringovi byli tradiční německou rodinou s kořeny sahajícími mnoho století zpět a mezi jejich předky a příbuzné patřili třeba Hermann Grimm (kunsthistorik a novinář) nebo Merckovi, majitelé farmaceutické firmy. Blízkým rodinným přítelem byl Hermann von Epenstein, židovský prominentní lékař. Spokojený život na zámcích Mauterndorf a Veldenstein narušovala akorát nepřítomnost otce Heinricha, který v rámci svých úřednických misí pobýval hlavně v tehdy německé jihozápadní části Afriky.

Nejen historici se podivují nad tím, že Albert nebyl příliš podobný otci, naopak jeho skoro až jižanský vzhled by napovídal, že je něco pravdy na tom, že jeho matka Franziska prožívala rok před jeho narozením románek s rodinným přítelem von Epensteinem. Pokud by to byla pravda, byl by Albert poloviční Žid. Franziska ovšem v době, kdy byl Albert počat, prý pobývala se svým mužem na Haiti. Tento fakt by naopak otcovství von Epensteina popíral.

Albert vystudoval strojařinu a dalo by se říci, že po svém kmotrovi von Epensteinovi “zdědil” umění užívat si života. Pracoval ve filmovém průmyslu, zabýval se obchodem a až do roku 1933 (nacisté se dostali k moci) ho politika moc nezajímala. jeho bratr Hermann byl předním nacistou, Albert měl brzy příležitost postavit se na druhou stranu barikády.

Před nacismem utekl do Rakouska a stal se Rakušanem, už tehdy pomáhal Židům utéci z dosahu nacistů. Po obsazení Československa se stal vysoce postaveným manažerem plzeňské Škody. Zajímavé je, že Škodovka během okupace spadala pod obří německý průmyslový gigant nesoucí jméno Hermanna Göringa. Ale Hermann bratrovi cestičku do Škody neumetl, Alberta na prominentní místo dosadilo bývalé české vedení podniku. Už tehdy byl Albert známý jako odpůrce nacismu a hned začal hájit české zájmy. Pamětníci vzpomínají, že nikdy nehajloval a ve své kanceláři ani neměl Hitlerův portrét. Hitlerem pohrdal a svého bratra Hermanna využíval pro zajišťování bezpečí pro své přátele i lidi, kterým prostě potřeboval pomoci. Albert Göring byl schopen dát peníze na útěk třeba i úplně neznámým lidem, se kterými se seznámil cestou vlakem.

Vztah mezi Albertem a Hermannem byl zajímavý. Bratři byli totálně odlišní, jak fyzicky, tak přesvědčením. Albert byl vysoký, hubený, jižanský přelétavý tip, jehož ženy musely milovat. Hermann byl menší a obtloustlý, v manželstvích prý vždy věrný. Albert Hermanna často prosil o službičky ve prospěch svých přátel a ať je to jakkoliv divné, Hermann bratrovi často vyhověl. Pojilo je netradiční bratrské pouto, fungující jaksi automaticky i za válečným podmínek. Hermann se podílel na řízení Třetí říše a Albert tento stát nenáviděl. Mezi úžasné historky Albertových odbojových činů patří jeho cesta do Terezína s několika náklaďáky. Přijel, nahlásil, že je Göring a potřebuje dělníky do Škodovky. Mnoho Židů internovaných v Terezíně prostě naložil, odvezl a později je v lese nechal zmizet…

Po válce byl Albert Göring hlavně kvůli svému příjmení zatčen a vyslýchán. Sepsal si seznam čtyřiatřiceti prominentních rodin a jednotlivců, kterým pomohl. Na seznamu je třeba manželka hudebního skladatele Lehára a několik Čechů. mezi nimi i doktor Charvát, muž, jehož propuštění z koncentračního tábora zařídil prostě tak, že sepsal dopis na rodinný hlavičkový papír a podepsal ho jenom příjmením. I když se později ukázala možnost, že doktora Charváta ve skutečnosti z Buchenwaldu dostal švédský král, který ho znal jako představitele Skauta, tato historka demonstruje, že Albert se prostě nebál a zkoušel všelijaké cestičky, jak pomoci.

Albert Göring samozřejmě nepomáhal jen lidem uvedeným na seznamu “čtyřiatřiceti”, ale podporoval mnoho dalších lidí. Jeho zásluhy se dají srovnávat třeba s Oskarem Schindlerem, který má na rozdíl od Alberta svůj strom v Aleji spravedlivých, i když byl členem NSDAP. Albert doplatil v poválečných letech na své příjmení, které vlastně během války využíval pro dobrou věc.

Spojenci Alberta Göringa propustili, jelikož se jim ozvalo mnoho těch, kterým během války pomohl. Po mnoha měsících vyšel z internace jako úplný chudák, zničený fyzicky i psychicky. Jeho přátelé mu pomohli z nejhoršího, ale jelikož si odmítal změnit jméno, nemohl sehnat pořádnou práci. Těsně před smrtí (20. prosince 1966) se oženil se svojí hospodyní, aby mohla pobírat vdovskou penzi. To byl jeho poslední velký čin lidumila. Do konce svého života se nedočkal zveřejnění svých antinacistických aktivit, jeho zásluhy se začaly probírat až tři desetiletí po jeho smrti. O jeho bratrovi Hermannovi vycházely a vycházejí desítky knih, Albert je i teď tak trochu v pozadí. Pokud se o něm chcete dozvědět víc, doporučuji přečíst knihu “Čtyřiatřicet” autora Williama Hastingse Burkeho. Nejde o tradiční biografii, ale spíš popis autorovy cesty za potomky zachráněných a pamětníky, kteří mu o Albertovi vyprávěli a umožnili mu prokázat, že byl opravdovým hrdinou.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Göring

Převzato z Historieblog.cz se souhlasem autora.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Tajné služby Británie, Spojených států a Jižní Koreje odhalily severokorejskou kyberšpionážní...

Iva Pekárková
25. 7. 2024

Naše Anna pořád nemá bydlení. (Ano, stačily dva týdny, dvě nedělní setkání, a Anna je „naše“. Ptají...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller, ČTK
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

lind Linda Svobodová
25. 7. 2024

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do...

Roman Šitner
25. 7. 2024

„Obří problém“ představuje nový digitální systém stavebního řízení, který od července spustilo...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz