Čtvrtek 5. prosince 2024, svátek má Jitka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OBRANA: Přestanou státy EU se svým přístupem k obraně?

Příliš dlouho se v Evropě spoléhalo na to, že za nás USA vyřeší naši obranu. Takový přístup se ale stal naprosto neudržitelným a volání po změně zaznívá nyní z více stran.

Ve správný čas přišla pár dní před americkými volbami na veřejnost zpráva bývalého finského prezidenta jménem Sauli Niinistö o civilní a vojenské připravenosti Evropy. Vyžádala si ji předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Probuzení z pasivity
Celkové vyznění zprávy by se dalo shrnout následovně: Evropská unie musí dát jasný signál Spojeným státům, že je připravena zaplatit svou cestu za vojenskou a civilní připravenost, jak prohlásil finský exprezident k nové zprávě na konci října. Podle této zprávy je také naléhavě zapotřebí, aby EU projevila mnohem aktivnější přístup.

V souvislosti se svojí zprávou na dvě důležité věci: „Hrozby se nezastaví na našich hranicích, ale přecházejí mezi propojenými sektory naší ekonomiky.“ A k tomu dodal další důležitou věc: „Pokud neuděláme vše, co můžeme pro naši vlastní bezpečnost, nemůžeme očekávat, že to za nás udělají ostatní.“

Válka na Ukrajině také v plné nahotě ukázala značné mezery ve vojenských a obranných schopnostech Evropy. Podle odhadů Komise bude v příštím desetiletí potřeba asi 50 miliard eur, aby zůstala Evropa konkurenceschopná s globálními hráči, jako jsou USA a Čína.

Více peněz na evropskou bezpečnost
EU by též měla podle slov Niinistöa věnovat přibližně 20 % svého rozpočtu, v současné době v hodnotě kolem jednoho bilionu eur, během sedmi let pro větší bezpečnost a připravenost na krize. Některé snahy o nápravu už zde byly.

Evropský program obranného průmyslu ve výši 1,5 miliardy eur, který Komise navrhla v březnu, byl ale kritizován za své nedostatečné zdroje. Naději na změnu zaměření dává příští rok, až Unie navrhne úpravu svého sedmiletého rozpočtu.

Současné dostupné finanční prostředky z rozpočtu EU na výdaje související s obranou nedosahují toho, co je dnes potřeba vzhledem k našemu strategickému kontextu. Ani samotné členské státy na tom přinejmenším donedávna nebyly zrovna nejlépe.

Velké rezervy v dodržování závazků
Ano, v reakci na ruské napadení Ukrajiny se financování obrany u většiny evropských členských zemí NATO zlepšilo. Platí to i o Česku, které stejně jako většina evropských zemí taktéž překonalo 2 % HDP, k nimž se členské země NATO zavázaly v roce 2014. Oslavy rozhodně nejsou na místě.

Je to podobné, jako radovat se z toho, že ve škole už nepropadáme, ale s odřenýma ušima jsme prolézat se čtyřkami.

Už dlouho říkám, že pokud má někde existovat celoevropská spolupráce v obranné oblasti, smysl mají především společné investice do obrany.

Navzdory navýšení obranných rozpočtů členských států v loňském roce se méně než jedna z pěti investic do obranných programů provádí společně a 82 % prostředků na obranu a veřejných zakázek je přerozdělováno na národní úrovni. Společné nákupy by mohly výrazně zefektivnit investice do obrany.

Dokážeme se dohodnout?
Další téma ve zprávě, které by bylo na další diskusi, jsou plány na větší spolupráci zpravodajských služeb. Jedná se o kontroverzní věc, protože národní špionážní agentury pevně ovládají bezpečnostní otázky.

Finský exprezident vyzýval k „postupnému posílení zpravodajské spolupráce směrem k plnohodnotné službě EU pro zpravodajskou spolupráci,“ přičemž konkrétně uváděl „koordinaci konkrétních kontrašpionážních úkolů“. Podle jeho slov bychom také měli zlepšit shromažďování informací a zpravodajských informací.

165stránkový dokument toho obsahuje ještě mnohem více a zároveň se v něm zcela realisticky připouští, že u mnoha z návrhů bude nepochybně obtížné dosáhnout konsensu.

Niinistö proto navrhuje i možnost zahájit nové iniciativy zvyšující připravenost, pokud je to potřeba pouze mezi ochotnými členskými státy, aby se umožnila větší akceschopnost.

Varovná zpráva přišla v příhodný okamžik jako budíček pro členské státy. Její vydání se neslo v atmosféře obrovských obav, že se zvolením Donalda Trumpa nastane faktický konec transatlantické spolupráce v rámci NATO.

Nic takového nyní naštěstí nehrozí
Budeme si ale muset zvykat na to, že pomoc ze zámoří bude něčím podmíněná. Už jsem vícekrát upozorňoval na to, že jednou to přijít muselo. Nastupující staronový americký prezident Donald Trump bude chtít po Evropě, aby si v obraně plnila svoje domácí úkoly a začala konečně projevovat více iniciativy.

V souvislosti se svojí zprávou upozornil na dvě důležité věci: „Hrozby se nezastaví na našich hranicích, ale přecházejí mezi propojenými sektory naší ekonomiky.“

A k tomu dodal další důležitou věc: „Pokud neuděláme vše, co můžeme pro naši vlastní bezpečnost, nemůžeme očekávat, že to za nás udělají ostatní.“ efektivně investovat a zlepšit svoji připravenost bránit se.

Bude to zároveň znamenat, že pokud chceme pomoc proti ruské hrozbě, musíme být připraveni Spojené státy podpořit v jejich snaze postavit se rostoucí moci pevninské Číny, jak to správně zmínil i náš ministr zahraničí Lipavský.

Pro Evropu by neměl být tento krok problémem, protože reagovat na vzmáhající se Čínu je i v našem zájmu.

Aston Ondřej Neff
5. 12. 2024

Bojovníci za svobodu slova budou mít půl roku čem si třepit pysk.

Jan Bartoň
5. 12. 2024

Vyhlášení stanného práva bylo ranou z čistého nebe.

Starý vlk
5. 12. 2024

Nejsem moc lekavý. Nebojím se pavouků, ani myší, ani hadů – tedy těch trochu jo.

Jakub Michálek
5. 12. 2024

Jak absurdně pak vypadá rozštěpení české společnosti na dva tábory, když vidíte, jak jsou...

Aston Ondřej Neff
2. 12. 2024

Jeden rok končí, druhý brzy začne a je zjevné, že ho budeme moci úplně odepsat.

Aston Ondřej Neff
4. 12. 2024

Andrej Babiš rozpouští svěřenský fond, který od roku 2017 opatroval akcie jeho Agrofertu.

Jan Bartoň
4. 12. 2024

ODS má největší podporu v generaci 45-54 let a některé zmiňují i ještě starší voliče.

Marian Kechlibar
4. 12. 2024

Normálnější jedinci jasno nemají a spekulace v IT světě neberou konce.

Tomáš Lánský
5. 12. 2024

Před Obvodním soudem pro Prahu 5 dnes stane expolicista Tomáš Strnad. Žalobce ho viní z těžkého...

Lidovky.cz, ČTK
5. 12. 2024

Poslanci se sejdou k návrhu opozičních ANO a SPD na odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z...

kurl Lenka Kuřilová
5. 12. 2024

Ve čtvrtek ráno se v Hartigově ulici srazila tramvaj a osobní vozidlo. Nehoda na místě omezila...

Lidovky.cz, ČTK
5. 12. 2024

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak ve středu jednal ve Washingtonu s blízkými...

Lidovky.cz, ČTK
5. 12. 2024

Na Maltě začíná dvoudenní zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kterého...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz