1.12.2021 | Svátek má Iva


NORSKO: Užitečná medializace

13.1.2017

Další norská rodina porazila Barnevernet

Z Norska přišla skvělá zpráva, rodiče Natasha a Erik Olsen Myra vyhráli zpět svá dvojčata, která jim byla odebrána bezprostředně po porodu kvůli údajné mentální retardaci matky, která nikdy retardovaná nebyla.

Celý příběh začal, když bylo Natashe 13 let. Vyrůstala u pěstounů, kteří jí kvůli vyšším sociálním dávkám nechali do lékařských záznamů zapsat „nespecifikovanou mentální retardaci s projevy v chování“. Přestože Natasha byla naprosto zdravá, pěstouni roky pobírali výrazně vyšší sociální příspěvky na základě podvodu jednoho z lékařů, se kterým byli pěstouni kamarádi.

Na základě této zfalšované diagnózy sloužící k obohacení pěstounů pak Natashe (24), která začala žít svůj život se svým přítelem Erikem (22), naprosto nečekaně a bez jakýchkoliv dalších prohlídek a podkladů od lékařů sebral Barnevernet děti. Bylo to pouhé čtyři hodiny po porodu, kdy pracovníci Barnevernetu doslova vtrhli do porodnice a akutně odebrali matce novorozené holčičky, které umístili k pěstounům.

Ani otec, natož další příbuzní totiž nepřicházeli v úvahu, protože odmítli akceptovat diagnózu Barnevernetu o retardaci matky a trvali na tom, že je Natasha normální. O tom se mohl přesvědčit i každý, kdo slyšel matku vystupovat v sérii reportáží na TV2 (podobný dopad a profil jako naše TV Nova), která opakovaně o případu v hlavním čase informovala. Dali prostor i lékaři, který Natashe v pubertě diagnózu stanovil. Prý jí chtěl „odlehčit“ ve škole.

Barnevernet se do médií samozřejmě nijak nevyjádřil. Norští novináři ale získali zprostředkované informace od komunální šéfky obce Stange, která tvrdila, že diagnóza měla matce prý být stanovena během těhotenství na základě psychických problémů. Má to jen jeden háček – neexistuje jediný lékařský záznam o tom, že matka byla kýmkoliv vyšetřena.

Barnevernet pak u soudu tvrdil, že s matkou údajně řešili i další dvě závažné skutečnosti - matka měla být podle výpovědí bývalých pěstounů (podvodníků se sociálními dávkami) nepořádná a neschopná dostatečně se postarat i jen sama o sebe. Právník matky to však razantně odmítl s tím, že toto jsou jen přidružené důvody k odebrání založené tak maximálně na víře, že diagnóza mentální retardace byla správná, přestože údajná „nepořádnost“ s mentální retardací nikterak nesouvisí.

nor1

Natasha a Erik společně se svými dětmi (archiv)

Nebýt medializace, nebyl by spravedlivý proces

TV2 začala o případu informovat krátce před soudem, kde mělo být napevno rozhodnuto o trvalém umístění tehdy půlročních holčiček k pěstounům. Matka měla dokonce dva velmi pozitivní posudky, které mentální retardaci naprosto odmítly, Barnevernet je ale nechtěl uznat. Až medializace a zastání významné právničky Gro Hillestad Thune vymohly pro rodiče spravedlivý proces. Ale místo omluvy Barnevernetu a okamžitého vrácení dětí došlo jen k „dohodě“, kdy Natasha s Erikem museli být společně s dětmi tři měsíce na pozorování v jednom rodinném centru.

Když se pobyt podobný účinkování v show BigBrother chýlil ke konci, dozvěděli se rodiče, že Barnevernet jim chce děti zase odebrat. Prý se potvrdilo, že rodiče nemohou vychovávat děti, což nikterak nedoložili. Na konci pobytu proto rodiče nešli domů, ale utekli s dětmi do Polska, kde se už několik měsíců schovávají.

Barnevernet nechal na rodiče vydat mezinárodní zatykač

Barnevernet podle paragrafu § 261 trestního práva na rodiče nechal vydat zatykač. Vycestováním z Norska totiž údajně odmítli dát dětem nejlepší možnou péči a unesli své vlastní děti, zatímco Barnevernet požadoval převzetí do své péče. Za tímto účelem se nestyděli nejen kontaktovat Interpol, aby je našel, ale i zablokovat rodičům bankovní účty a odříznout je tak od financí. Naštěstí se našlo dost lidí nejen v Norsku a Polsku, kteří se na ně složili.

Minulý týden dokonce vyšlo najevo, že Barnevernet zfalšoval datum, dokdy mají být děti s rodiči v rodinném centru tak, aby jim je mohli vzít ještě před jednáním Komise, a to z 27. na 17. 6. Rozum naprosto zůstává stát nad tím, že to udělali jen tak propiskou a tvrdí, že se s rodiči na změně dohodli. Což není pravda a tajná nahrávka TV2 z jednání Barnevernetu s rodinou prokazuje, že se vždy jednalo pouze o 27. červnu.

nor2

Porovnání smlouvy rodičů a BV (norská televize TV2)

Rodiče se chtějí vrátit do Norska v létě

Rodiče nyní na plné čáře vyhráli čtyřdenní soud, v němž se odvolávali proti červnovému rozhodnutí Komise děti znovu odebrat – tentokrát pro „nedostatek rodičovských kompetencí“. Barnevernet se i vzdal možnosti odvolání a rodiče se údajně v klidu mohou vrátit do Norska, aniž by je nějak pronásledovali. TV2 zachytila jejich obrovskou radost, nicméně řekli, že se plánují vrátit až v létě.

Osobně bych jim doporučoval nevracet se vůbec. Svými neskutečnými manipulacemi Barnevernet prokázal, že rodinu jen tak být stejně nenechá. Stále nebylo ani zastaveno kriminální pronásledování, o které BV zažádal, protože rodiče unesli své vlastní děti, a trvá zmrazení účtů. Policie v těchto případech, kdy o prošetření žádá Barnevernet, vždy musí projednat případ, takže řeči o tom, jak jsou oba procesy na sobě nezávislé, považuji za alibistické kecy. Navíc rodiče nemají zcela vyhráno. Norové jim hrozí dvěma lety vězení za únos svých vlastních dětí do Polska.

Je to jen způsob, jak dál ničit rodinu. Děti rodičům sice vrátí, ale dělají vše pro to, aby pak rodiče vzali dětem a ty po dobu jejich uvěznění opět musely být minimálně pod dohledem Barnevernetu. Peníze se točí dál a úředníkům Barnevernetu se dává další možnost šikany rodičů jako v případě Česky Evy Michalákové.

(Pozn.: tři fotografie údajně retardované Natashy zde)

Další facka pro české zastánce Barnevernetu

Jak jsem již psal v článku Australští novináři ukázali, jak se v Norsku kradou děti, tento případ je obrovskou fackou pro české zastánce Barnevernetu. Ukazuje totiž, že stále omílané fráze o tom, že medializace případu Evě Michalákové uškodila, jsou nesmysly. Kdyby Natasha a Erik a desítky dalších rodičů svůj případ nemedializovali, své děti by už nikdy neviděli.

Případ Natashy a Erika také dokazuje, že Barnevernet se stejně jako v případě Evy Michalákové skutečně neštítí ničeho, ani zfalšování oficiálních dokumentů v takto silně medializovaném případu, jen aby dosáhl svého. O nejlepší zájem dětí jde až na posledním místě. Tak jako některým norským pěstounům a lékařům, kteří se ani nestydí falšovat zdravotní dokumentaci. A proto je nutné, aby v Norsku proběhlo nezávislé mezinárodní vyšetřování stovek případů odebrání dětí Barnevernetem. Vše ukazuje na to, že je něco shnilého v království norském.

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentu
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.