Neviditelný pes

NORSKO: Šestileté děti si budou měnit pohlaví, jak chtějí

8.10.2016

Zní to jako vtip, ale vtip to opravdu není. Tento týden Norsko přijalo dvě zajímavá rozhodnutí. První povolí už 6letým dětem změnu pohlaví přes jednoduchý online formulář, druhé jim pro změnu zakazuje podávat stížnosti k OSN.

Miluji Norsko asi proto, že absurdnější rozhodnutí během jednoho roku málokde najdete. V roce 2011 se 29 zemí dohodlo, že děti budou moci podávat stížnosti k dětskému výboru při OSN a dožadovat se tak dodržování dětských práv, které se mohly např. týkat šikany či ochrany jejich práv. Norsko to tehdy podporovalo. Ale po tvrdé kritice jejich systému však náhle od dohody odstoupilo a řeklo, že norské děti toto právo prostě mít nebudou.

Poradce UNICEFu v Norsku Ivar Stokkereit na chvíli zapomněl pět chválu na norskou péči o děti a toto rozhodnutí předsedkyně vlády Erny Solberg a ministra zahraničí Brendeho komentuje jako „extrémní zklamání“ a „velmi politováníhodnou věc“. Přeloženo z diplomatické řeči: „Vy jste se zbláznil.“ Konvence měla posílit již tak obrovská práva dětí demokratického Norska, a proto nikdo nechápe, jak vláda nemůže chtít, aby norské děti mohly mít stejná práva jako děti dánské, finské či německé.

Ministr zahraničí Brende oponoval s tím, že dětská práva v Norsku jsou chráněna dostatečně a soudy naprosto ctí „nejlepší zájem dítěte“. Přeloženo z diplomatické řeči: „UNICEFe, nekecej nám do toho!“ Navíc prý neví, co by tato možnost udělala v reálu, vše je příliš nejisté... přeloženo z diplomatické řeči: „Nenecháme si do toho od nikoho kecat.“

Drzost! Norský soudní systém není přívětivý k dětem

UNICEF není se svou drzou kritikou osamocen. Např. významná norská dětská organizace Redd barna (zachraňte děti) rovnou nestydatě tvrdí, že norský soudní systém není přívětivý k dětem a toto jej mohlo vylepšit. Asi nejdrsnějšího vyjádření se dopustil Siv Meisingseth, vedoucí jiné důležité norské organizace, který říká, že je to vládní podvod a zrada na děti. Překvapivě jako Nor nechápe, proč se norská vláda, která vždy vedla v boji za práva dětí, nyní takto rozhodla. Zdůrazňuje, že toto rozhodnutí rozhodně vyvolá velký mezinárodní zájem a kritiku, což se opět stalo.

A aby toho nebylo málo, s další ostrou kritikou se přidává i jinak neviditelná norská ombudsmanka Elin Saga Kjørholt, která vnímá urgentní potřebu dětská práva posílit, děti mají mít možnost stěžovat si na porušování jejich práv. Považuje za nepochopitelné, že děti kvůli tomuto rozhodnutí vlády nebudou moci být skutečně vyslechnuty s veškerými právními důsledky.

Nebuďme ale k Norsku tak kritičtí

Takže očividně ze strachu z toho, že by si děti mohly stěžovat na zbytečná odebrání barnevernetem a soustavné porušování jejich práva být s biologickými rodiči, norská vláda zakáže stížnosti. Naopak jim ale něco výjimečného povolí - změnu pohlaví doslova podle toho, jak se ráno vyspí. Už šestileté dítě si bude moci pomocí on-line aplikace měnit své pohlaví. Tak dnes máme tělocvik, budu asi holka...

„Myslím, že je báječné, že ji konečně Norsko uznává jako dívku, kterou se cítí být,“ říká matka desetiletého „Anny“, který je jedním z 9 dětí, které už využily možnost nechat si úředně změnit pohlaví. Zítra bude báječné, když se z Anny stane František, pozítří Kamila, pak Rudolf,...žít v Norsku je prostě báječné. A už mi prosím nepište, že nemám rád Norsko. Není to pravda. Čím více objevuji jeho krásu, tím více jsem rád Čechem.

Zdroje:
1. http://www.aftenposten.no/norge/Regjeringen-vil-ikke-gi-norske-barn-rett-til-a-klage-til-FN-605695b.html
2. ‚My Name Will Be Anna.‘ Norway Allows Children to Change Their Gender
http://go.cbn.com/13096

Pozn.: Článek obsahuje ironii a nadsázku.

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentuzpět na článek