25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

NORSKO: Brali byste takové vězení?

Jak je to v Norsku s vězením? Na obrázcích vidíte vězení v Haldenu (Halden fengsel, kdybyste chtěli googlit), spuštěné v roce 2010, které je jedním z největších penologických experimentů dnešní doby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Harvánek 5.3.2021 7:37

No řekl bych, že existuje-li takové vězení pouhých 10 let, moc zkušeností s chováním odsouzených na delší tresty, po propuštěním mít moc nemohou. Spíš je to taková skrytá odměna pro komplice těch, kteří jsou u moci a kteří pro ně dělají špinavou práci. Vlk se nažral a koza zůstala celá. Anebo: darebáka máme pod zámkem (pro veřejnost), ale zase mu tak zle není (pro uvězněného).

P. Dvořák 5.3.2021 7:50

Také jsem se chystal v tomto smyslu napsat připomínku.

"Je to vězení pro nejtěžší zločince, u kterých se čeká co nejdelší výkon trestu." - očekával bych tak deset let a víc. Takže Norové jako vždy předběhli dobu (viz např. Barnevernet) a ještě než experiment proběhl, už znají jeho výsledky, které jsou samozřejmě skvělé!

Norsko - země kde včera neznamená nic, protože vše je dnes a hlavně za týden.

V. Církva 5.3.2021 12:22

Myslím že jste kápnul na hlavní problém, tím spíš v Norsku podstatný.

Bude se někdo zabývat objektivním vyhodnocením, jestli tato teorie opravdu funguje?

A protože Barnevernet je taky v Norsku, je jasné, že nebude.

J. Pokoutný 5.3.2021 9:00

Čteme-li autory, píšící za Rakouska-Uherska a pak do WW2, často lze narazit na zmínky o náhlém navýšení malé zločinnosti v době prvních mrazíků - bezdomovci a jim podobní prostě páchali trestné činy, které je dostaly na zimu za katr - a na jaře, jak se oteplilo, byli propuštěni.

J. Fráňa 5.3.2021 7:24

Výsledkem je tedy co? Propuštěný vězeň ztratí zájem o luxus a bude žít na ubytovně a pracovat na stavbě. Jezdit MHD a jíst gothaj s houskou. Nebo začne po propuštění studovat VŠ, stane se doktorem a bude mít BMW za 2 miliony? Asi ne. Spíš zvolí snadnou osvědčenou cestu zbohatnutí bez práce. Ještě pravděpodobnější je, že se do toho luxusu bude chtít vrátit. Autor článku nám nenapsal jaké jsou dlouhodobé výsledky.

P. Moravčík 5.3.2021 9:46

Môj sused pracoval ako sociálny kurátor vo väzení pre mladistvých v Sučanoch pri Martine. Keď viedol rozhovory s väzňami pred prepustením, padla aj otázka, ako sa trestaný díva na možnosť, že mu zase zoberú slobodu a on sa tam vráti. Jeden Cigánik odpovedal, že bude rád - tam sa každý deň do sýta naje, v zime je teplo a má vlastnú posteľ.:-)

R. Langer 5.3.2021 6:53

No, a přesně tak vypadá skutečný lockdown. A každý jeho propagátor by ho měl zaslouženě a zcela dobrovolně obdržet! ;-D

J. Babička 5.3.2021 6:55

;-DR^

P. Dvořák 5.3.2021 7:40

Ne. Takto skutečný lockdown nevypadá. Tak to vypadá, když se někdo za trest má jak prase v žitě.

Lockodown v našich podmínkách vypadá tak, že nikdo nikam nesmí, ale musí si obstarávat nábytek a veškeré zařízení bytu, potravu, oblečení, platit za nájem a energie, vychovávat a vzdělávat dnes již téměř nevzdělatelné spratky (znát nazpaměť Lumírovce, nepovažuji za vzdělání), kteří ztrácejí veškeré sociální vazby a způsoby chování.

Současně ale musí osoba v lockdownu sekat sakra dobrotu, aby si obstaral práci, ve které by si na to všechno vydělal.

J. Nevrkla 5.3.2021 10:25

R^:-(

D. Stirsky 5.3.2021 6:38

Je na tom dost pravdy. Trestem je a mělo by být skutečně ono ODNĚTÍ SVOBODY. Koneckonců, většina to nyní v míře sice malé, leč v míře jisté, zažíváme. A blbneme už z toho. Vím o lidech, co si pár měsíců odseděli. Neúmyslný čin a tak. A potvrdili mně: Jo, bylo to snesitelný, asi jako když jseš v nějakym průměrnym hotelu či ubytovně." Ale to, že tam jseš zavřenej, že nemůžeš ven, to je fakt blbý."

J. Babička 5.3.2021 6:57

Nízkou kriminalitu Saudi mají. To bude asi tím, že mají luxusnější vězení než v Norsku

J. Babička 5.3.2021 6:58

to patřilo dole

R. Vacek 5.3.2021 6:26

Jinde na to jdou přesně opačně a kriminalitu tam téměř nemají. Lidí je totiž jako much a proč investovat tolik prostředků do nepovedené mouchy, když kolem je řada much, které jsou v pořádku. A kde není (téměř) kriminalita? Například v Saudské Arábii.:-)

R. Langer 5.3.2021 7:02

Ano, například v Saúdské Arábii jsou třeba popravy křesťanů kvůli víře zcela legální, takže tam v tomto smyslu skutečně prakticky žádná kriminalita nekvete. A když nějakého křesťana "náhodou" zabijete, tak se to už nějak vyřeší.

Víte, než napíšete nějakou kravinu, tak si o tom raději něco zjistěte. :-P

R. Vacek 5.3.2021 7:10

??? Ale já nepíšu nic o tom, jestli je někde trestné být křesťanem (což v té SA samozřejmě zakázané není), ale o tom, že jiný přístup k zločincům vede i k tomu, jaká je kriminalita. a v SA je kriminalita nízká.:-)

R. Langer 5.3.2021 7:28

Ano, problém je ovšem v tom, co vlastně nazýváte "kriminalitou". Já bych v té nízké kriminalitě rozhodně žít nechtěl. Vy ano?

R. Vacek 5.3.2021 7:34

Lepší je žít tam, kde je člověk zvyklý a kde jsou takové zákony, které vedou k nízké kriminalitě. Saudům se to podařilo. Mají nízkou kriminalitu a zákony, které podporují jejich způsob života.

J. Novak 5.3.2021 3:28

Hezká teorie .. než si uvědomíme, kdo především jsou oni "klienti" v norských věznicích.

R. Langer 5.3.2021 7:04

Ano, dříve se o to evidentně tak nepečovalo... ;-D