7.10.2022 | Svátek má Justýna


Diskuse k článku

NORSKO: Brali byste takové vězení?

Jak je to v Norsku s vězením? Na obrázcích vidíte vězení v Haldenu (Halden fengsel, kdybyste chtěli googlit), spuštěné v roce 2010, které je jedním z největších penologických experimentů dnešní doby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Bok 5.3.2021 20:31

No, nevím jaké tedy mají dlouhodobé zkušenosti... ono to zas tak dlouho zavedeno není. Ale sluníčkářské teze autora tedy neberu.

K. Křivan 5.3.2021 19:28

3x a dost. Třetí trest musí být náhrada napáchaných škod, záchrana lidských životů rozebráním na náhradní díly. Zkuste si spočítat kolik životů se dá zachránit rozebráním jednoho dobře živeného gaunera.

K. Filip 5.3.2021 17:29

No nevím, jsem spíše pro velký bič a malý dvůr. Vězení má zločince odradit od dalšího páchání trestné činnosti. Mentalitě Norů moc nerozumím, třeba ten jejich podivný experiment s odnětím dětí.

Š. Hašek 5.3.2021 18:54

Tak nějak.

Norové zblbli z ropy. Rybáři lofotští by na takové békoviny nepřišli. Prostě by to nechtěli platit - a šmytec.

P. Kubáč 5.3.2021 15:50

Norové mají spoustu humanitně vzdělaných specialistů, kteří mají spoustu dobře míněných kreativních nápadů - třeba sociálku Barnevernet.

Problémem humanitních intelektuálů a jejich nápadů často bývá kontakt s reálným světem.

Z tohoto pohledu mi luxusní kriminál tak úžasný nepřipadá.

J. Lecian 5.3.2021 13:26

To by u nás nešlo... chtělo by se tam dostat tak 3-5 miliónů lidí...;-D Houmelesi z parku, důchodci, matky s dětmi co nemají skoro ani na jídlo. lidi co jim třeba vyhořel barák, nebo se jim už nechce platit inkaso...

V. Kain 5.3.2021 12:44

Je to rafinované.U nás by něco podobného nebylo možné,protože už dneska a to ani zdaleka nemají naši vězni takový komfort se poukazuje jak se mají dobře.Dneska by lidé vychovaní v socialismu (ne všichni) by naše vězně najraději viděli někde v kamenolomu jak jsou živeni suchým chlebem a vodou.Asi jako v románu od Viktora Huga "Bídníci"

P. Dvořák 5.3.2021 13:04

Máte něco proti práci vězňů jako vůbec nebo jenom proti práci v lomu?

Jsme absurdně humánní. Kdo ÚMYSLNĚ!! spáchá trestný čin, jednoznačně tím dává najevo, že právní i morální zásady této společnosti nejen že neuznává, ale i přímo vystupuje proti nim. Způsobem provedení mnohdy doslova za hranicí lidskosti. Je naprosto nehumánní, aby se pachatel tohoto činu měl mnohdy líp, než jeho oběť.

I ten neobyčejnější kapsář, když vás obere, tak nejen že se zmocní majetku, který jste si vydělal vlastníma rukama a hlavou, ale ještě vám připraví martýrium lítání po úřadech kvůli novým dokladům.

Setkal jste se někdy se znásilněnou ženou, zbitým a oloupeným člověkem nebo stál jste někdy uprostřed svého vykradeného bytu, kam vám ještě na koberec vylili olej z friťáku, rozřezali sedačku, prokopli televizor, a vychcali se do postele?

Troufám si říct, že tak leda h . . .o.

J. Urban 5.3.2021 13:40

Pisete to spravne. Ono cloveka ve 30, 40 a vice neprevychovate. Takze bud musi byt kriminal aspon tak odstrasujici, aby se tam dotycny neprevychovatelny uz nikdy nechtel znovu dostat nebo musi byt aspon zarizenim, kde bude vezen povinen vytvorit svou praci prostredky na pokryti svych nakladu spojenych s pobytem. Jinak to neni kriminal, ale jen zrout penez danovych poplatniku a zabavni centrum pro "klienty".

R. Langer 5.3.2021 15:44

Přesně tak!

J. Jurax 5.3.2021 12:33

No jo, vskutku rafinované. Výsledky experimentu se dozvíme až tak za čtvrtstoletí.

Nicméně je-li to určeno pro opravdu těžké zločince a vrahy, furt mi přijde levnější je humánně věšet. Mladý viselec k stáru nepokrade.

P. Dvořák 5.3.2021 13:07

Výsledky experimentu přece víme už teď.

Tak jako víme skvělé výchovné výsledky Barnevernetu, který doslova loupí děti rodičům způsobem horším, než si člověk z naší růžové společnosti vůbec dovede představit.

V. Církva 5.3.2021 12:15

Tak jestli to bude fungovat nevím. Pravda ale je, že ta současná vězení taky nefungují.

Je dobré se ptat jaký účel vězení má:

1) Výstraha před pácháním zločinnosti. Kriminálníci se musí vězení bát. Tam minimálně na první pokus luxusní vězení fungovat nebude 2) Převýchova pokud je možná. Tam by to fungovat mohlo 3)Ochrana společnosti. U některých vězňů je jasné že převýchova už je nepravděpodobná. Tam jde jen o to, chránit před nimi společnost. Není pak ani důvod je zbytečně trpit.

No a taky myslím, že toto je hodně nákladné.

V. Církva 5.3.2021 12:30

No, asi jsem nepochopil, že jde o vtip norských soudruhů. Jak už jsem psal, ani současná vězení svůj účel moc neplní, proto teorii na které je postaveno toto řešení nechci jen zpochybňovat. Zkusit se dá cokoliv.

Problém je následující. Je to dost "odážná" teorie. Bude se někdo zabývat objektivním vyhodnocením, jestli tato teorie opravdu funguje?

A protože Barnevernet je taky v Norsku, je jasné, že nebude.

J. Jurax 5.3.2021 12:37

No, bod tři býval levně a efektivně řešen popravou. Tehdy se ovšem tolik nereflektovala lidská práva vrahů.

V. Bok 5.3.2021 20:36

Není vrah jako vrah. Můj tchán byl jeden z šéfů českých věznic a říkal, že vrahové jsou většinou velmi slušní lidé s nejméně problémy. Samozřejmě, většina vražd bývala tehdy tzv. domácí zabíječky, což asi není třeba nikomu komentovat :-) ... Dnes je to už možná jinak.

Z. Lapil 5.3.2021 16:29

Je to trochu trochu vedlejší, ale podle mě v tom až takový rozdíl v nákladech nebude. Cenový rozdíl mezi dřevěnou a železnou postelí není, něco ušetříte na příslušenství (rošt, matrace, povlečení...). Nábytek je taky za podobné peníze nezávisle na materiálu - oni ti zlotřilí kapitalisté dobře vědí, kolik za co jsme většinově ochotni zaplatit.

A barák je barák, s tím taky moc nenaděláte, pokud se nerozhodnete ušetřit aspoň za omítku a malování.

P. Hatina 5.3.2021 10:59

Mimochodem, co v článku asi chybí je srovnání situace v Norsku na svobodě. Protože, tohle by fungovalo pokud by mu na svobodě poskytovali bezpracně formou sociální podpory úplně stejný, ne-li větší luxus plus k tomu ještě navíc svobodu v jednání a pohybu.

Zatímco, pokud by ho z vězení pustili, ať se živí a všechny si zajištuje sám z vlastní práce, tak nepochybně velice brzy dojde ke zjištění, že nejrychlejší způsob jak si to zajistit, je zase zločinem...;-D

J. Krynický 5.3.2021 18:30

Reálně mu mimo vězení poskytují menší komfort a prakticky stejnou míru svobody.

P. Milan 5.3.2021 10:07

Zajímavý pokus. U někoho to bude fungovat, u někoho ne, normální průběh.

T. Hraj 5.3.2021 9:48

Ale že si na ty vrahy a recidivisty těžkých zločinů umějí v Norsku došlápnout, že? Tento "rafinovaný způsob...dřív nebo později to zlomí kohokoliv". Geniální.

Ještě rafinovanější bude, tyhle lidi nezavírat vůbec a dát jim doživotní rentu. To je zlomí spolehlivě a okamžitě. Zaplaví je neodolatelný pocit studu a budou napříště chodit kanálama a zdarma pracovat pro nějakou neziskovku v oblasti lidských práv.

Musí být báječné být v Norsku příbuzný oběti těžkého zločinu.

F. Navrátil 5.3.2021 9:46

A tak se milé děti bojovný Viking stal panem Plyšáčkem. A nyní si povíme pohádku, jak se ze zlého Dětřicha stal aktivista humanitární neziskové organizace.

J. Plzák 5.3.2021 9:19

"Autor je odborník na evropské právo. Pět let žil s rodinou v Norsku."

A teď pracuje pro ČRo. Danke, Mahlzeit.!!!!!!

Z. Lapil 5.3.2021 16:47

Autora znám (jako autora; on o mě nemá tušení) už pár let. Je pravda, že byl a pořád tak trochu je eurosvazák, ale o životě v Norsku zejména v souvislosti s Bavercosi psal velmi uvěřitelně až smysluplně.

Zkrátka - nemusíte ho mít rád, ale kdybyste se chystal s dětmi do Norska, přečtěte si toto: https://andrejruscak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=400489

A právě jsem objevil (a neslyšel; nevím, jestli si to pustím) jeho rozhovor s Veselovským v DVTV: https://video.aktualne.cz/dvtv/trochu-se-bojim-syna-v-norsku-vychovavat-rika-otec/r~aed92350b38d11e49f60002590604f2e/

I. Pávek 5.3.2021 9:18

Kam ten svět spěje a kam dospěje. Asi tam, že vraha budou živit a na své náklady arestovat nejbližší příbuzní oběti ve své domácnosti.

J. Jurax 5.3.2021 12:40

Ano.

A vrah se zastydí, jak pozůstalí oběti kvůli němu nuzují.

J. Fráňa 5.3.2021 8:54

Církev se snaží staletí, aby její představitelé odolávali světským pokušením a nedaří se a nedaří. Pochybuji, že Norové to vyřešili.;-D

P. Moravčík 5.3.2021 9:43

U nás niekoľkonásobne zvýšili plat sudcom, aby odolali pokušeniu korupcie.;-D;-D;-D

J. Jurax 5.3.2021 11:56

No, což se nejspíš projevilo tím, že se zvýšila i suma potřebného úplatku.

P. Moravčík 5.3.2021 12:27

Do takej výšky, že to stačí na rozsudok "natvrdo".