26.10.2020 | Svátek má Erik


NEMOVITOSTI: Račte nasedat, investoři

2.7.2009

Španělé organizují autobusové tour po zabavených realitách

Jsou populární ve Spojených státech amerických a nyní se rozjíždějí i v Evropě. Autobusy s potenciálními kupci, které objíždějí nemovitosti nabízené se zajímavou slevou. Od května se do takového dopravního prostředku mohou posadit investoři, kteří mají zájem pořídit si rezidenční nemovitost na španělském pobřeží Costa del Sol.

První evropská tour se konala na začátku května. Mezi „cestujícími“ byli investoři ze Španělska, Německa a Ruska. Během cesty si prohlédli domy v přímořských letoviscích Marbella, Estepona a Benehavis. Organizátor – společnost Circulo Financiero Internacional (CFI) – plánuje, že podobné autobusové vyjížďky zavede i v jiných částech Španělska.

I za polovinu

Cesta autobusu vede kolem nově dokončených apartmánů, luxusních vil a rezidencí u golfových hřišť. Většina takto nabízených nemovitostí se nyní nachází v portfoliích bank, které je zabavily kvůli nesplácení hypoték. Organizátor ujišťuje, že všechny objekty lze pořídit se slevou 20 až 40 procent, v některých případech potenciální kupci ušetří až polovinu z původní ceny. Ve španělských médiích se objevila zpráva, že výjezd po realitách zahrnoval například luxusní penthouse, jehož prodejní cena se pro investory z autobusu snížila z 1,1 milionu eur na 500 tisíc eur. „Ceny se pohybují podle toho, jak vysokým úvěrem jsou zatíženy. Ti, co mají skutečný zájem, mohou vyjednávat s bankami. V současné době je to velmi jednoduché,“ říká mluvčí CFI.

Investoři, kteří jsou členy CFI, mají projížďku autobusem zdarma, ostatní zájemci zaplatí 20 eur. „Trh stagnuje a developeři potřebují nabídnout nové domy, které postavili a zaplatili, nebo je prodávají banky, jež je zabavily,“ vysvětluje důvod autobusových tour CFI.

Španělský realitní trh je postižen finanční krizí. Ceny u některých nemovitostí již poklesly z roku na rok až o 40 procent. Turisticky nejatraktivnější části země, jako je například pobřeží Costa del Sol, nevyjímaje. Španělsko je tak pro nákup realit nejvíce atraktivní ze zemí kolem Středozemního moře.

Španělé se pořádáním autobusových zájezdů inspirovali v USA. Tam takto investoři vyjíždějí již od loňského roku. Například v Las Vegas. Někteří realitní odborníci ale poukazují na to, že tamní ceny realit začaly podstatně klesat až v době, kdy již autobusy jezdily. A to i o 30 procent. Také v Las Vegas organizátoři zájemcům nabízejí většinou objekty, které byly zabaveny bankami kvůli nesplácení dluhů. Ve virginském Richmondu takové autobusy označují za Magic Bus. Každý, kdo se chce účastnit vyjížďky, musí nejprve zaplatit registrační poplatek 49 dolarů. Kdo se během cesty rozhodne, že koupí nějakou nemovitost, zaplatí na místě zálohu tisíc dolarů. Investoři mají na palubě autobusu k dispozici nápoje, svačinu a hodinu se zastavuje na oběd.

Banky vypravují autobusy

V některých amerických městech jsou autobusové tour organizovány přímo bankami, které se tak chtějí zbavit zabavených rezidenčních objektů. Například v Sacramentu v Kalifornii. „Nejprve zúžíme výběr z tisíců domů, jež vlastní banky,“ říká Bill Guting, licencovaný realitní makléř a majitel společnosti The Guting Group zabývající se prodejem zabavených realit. „Nechceme mařit čas investorů, aby celý den objížděli nemovitosti, které ve skutečnosti nepředstavují solidní návratnost z vložených peněz,“ dodává. Investiční autobus v Sacramentu objíždí i některé exkluzivní nemovitosti, jež nejsou nabízeny na trhu. „Spolupracovali jsme s některými asset manažery a likvidátory, abychom našli nemovitosti za skutečně atraktivní ceny. Ty jsou přednostně nabízeny našim cestujícím v autobusu,“ říká Guting. Slibuje, že pokud si zájemci zakoupí nemovitost přímo během cesty, budou ušetřeni konkurence dalších potenciálních kupců.

Cesta autobusem po Sacramentu trvá šest hodin. „Chceme si být jisti, že cestující dostanou zásadní informace, které potřebují, aby využili poklesu na realitním trhu,“ tvrdí Guting. Je přesvědčen, že banky takto mají příležitost zbavit se zabavených domů a realitní trh má šanci se dříve vzpamatovat.

Týdeník EURO 25/2009Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.