4.12.2023 | Svátek má Barbora


NĚMECKO: Žádné překvapení

7.9.2017

Nedělní večerní debata - poté, co kancléřka Angela Merkelová z CDU odmítla dva rozhovory, jak tomu bylo většinou v minulosti, kdy se konala jedna debata pro veřejnoprávní média a jedna pro privátní televize - nebyla nijak překvapivá. V takových rozhovorech by šlo o různé formáty i témata a paní kancléřka by s protikandidátem Martinem Schulzem z SPD hovořila déle, a byla by proto větší naděje, že se soupeři odhalí. Ve čtyřech předem připravených blocích, jak si je Angela Merkelová vynutila, musela mít předem jasnou převahu. To již předpovídal zpravodajský týdeník Der Spiegel, který je v distribuci od nedělního rána. Na titulní straně je karikatura tlusté Merkelové opřené o provazy směrem k divákům a za ní poskakuje malinký Schulz s navlečenými boxerskými rukavicemi.

Odhad výsledku ale nebyl i tak vůbec překvapivý, což ví každý, kdo Německo trochu zná. Tam totiž platí velmi staré heslo: Pořádek je půlka života a právě to Merkelová voličům, kteří po ničem jiném netouží, zaručuje. Lidé z větších měst, intelektuálové a studenti by jistou korekturu viděli rádi, ale taky se neumí moc rozhodnout. Liberální FDP jim připadá moc řízená lobbisty, Levice či Alternativa pro Německo pro ně nepřipadají v úvahu, takže hovoří o tom, jestli volit zelené či podpořit sociální demokraty, aby měli silnější vliv ve vládě. Nejvíc, alespoň podle toho, co jsem slyšel, jim chybí na současné vládě malý zájem o ekologii, která podle nich představuje do budoucna největší ohrožení naší civilizace. To byl zřejmě i důvod, proč Schulz již delší čas před zmíněným duelem zdůrazňoval, že v německé politice je třeba klást důraz na rovnoprávnost, vzájemný respekt a čest. Jinými slovy říkal, že je třeba všem měřit stejným metrem a chovat se čestně: nelhat, nic nezatajovat a netvářit se stále, že je všechno v pořádku.

Na tato slova mladí a vzdělanější slyší, i když samozřejmě všichni uznávají, že paní Merkelová je skvělá krizová manažerka, ale měla by podle nich opustit to, co nazývají tržně konformní demokracií. Už by podle těchto voličů bylo třeba opustit představu, že jen cena, kterou je možné vypočítat, rozhoduje o hodnotě. Trh nemůže podle kritiků mít větší legitimitu než demokracie. Jen takovýto obrat by nás mohl přimět k tomu, abychom začali odpovědněji, tedy ekologičtěji jednat a zabránili tomu, aby to, co jsme způsobili, řešili naši potomci.

Problém této debaty byl ale i v tom, že spolu hovořili dva politici, jejichž strany v současné vládě koalují. S průběhem debaty byli nespokojeni i moderátoři, kteří od počátku kritizovali režii i koncept, ale veřejně to nebyli ochotní říct. Podle pondělních průzkumů obou veřejnoprávních stanic zvítězila jednoznačně Angela Merkelová: Podle ARD dokonce v poměru 55 ku 35.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel