18.4.2024 | Svátek má Valérie


NĚMECKO: Skvělá práce policie

28.4.2017

Fotbalisté Borussie Dortmund odjížděli na zápas Ligy mistrů s AS Monaco, když byl jejich autobus poškozen třemi explozemi. Ty naštěstí nastaly v takovém okamžiku, že nezpůsobily ztráty na životech, pouze několik lehčích zranění.

Na místě výbuchu policie nalezla jakési dopisy, které měly vzbudit dojem, že jsou psány nějakými islamistickými teroristy. Německá policie – podobně jako nedávno britská – nepodlehla všeobecné protiislámské téměř již hysterii, dopisy prozkoumala zkušeně a našla několik důvodů, proč tuto stopu brát jako zavádějící.

Pak se objevily další informace, které policie zkušeně vyhodnotila jako podvržené od neonacistů. Ti se chtěli na atentátu přiživit, a tak se k němu přihlásili. Způsob veřejné fake-prezentace to není nový, Islámský stát se pravidelně hlásí nejen téměř ke všem teroristickým útokům, ale i k různým násilnostem, často i v případě, že s nimi nemá nic společného. Kdoví, jestli se za chvíli nebude hlásit i k přírodním katastrofám.

Německá policie však potvrdila pověst velmi důkladně pracujícího sboru a z několika daných podmínek stanovila směr vyšetřování, který ji dovedl k pravděpodobnému pachateli.

Policie ze způsobu provedení útoku vyvodila, že pachatel musel být na dohled místa činu. Pak zjistila, že z hotelu, odkud na místo činu bylo vidět, zakoupil jeden právě přítomný host 15 tisíc prodejních opcí na akcie Borussie Dortmund. Spekuloval tedy na pád ceny akcií, který by nepochybně následoval po útoku, který by měl vážné následky.

Ceny Borussie i tak o něco málo klesly, ale zatčený už nebude mít možnost své opce uplatnit, protože kumulovaně tyto dvě skutečnosti znamenaly, co se týče podezření, téměř jistotu.

Manipulace se strachem veřejnosti

Tento překvapivý, ale zjevně velmi dobře podložený obrat ve vyšetřování je velmi důležitý. Odhaluje totiž velmi pobuřující skutečnost, spočívající v manipulaci se strachem veřejnosti. Zabrnká se na islamofobní strunu a hned má pachatel finančního podvodu velký náskok, protože policie se ve vyšetřování leckdy žene špatným směrem – ale nemůže jinak, tlačí ji k tomu politici. I když si nenechá vnutit určitou vyšetřovací verzi jako jedinou možnou, přesto zbytečně pokračující honba nesprávným směrem ubírá tolik potřebné policejní kapacity.

Druhou skutečností hodnou zdůraznění je množství skutečně ohavných podvodů, které se neštítí používat způsobů teroristů, a přitom jejich pointa je finanční. Skutkovou podstatou takového trestného činu je takzvaný insider trading, který v obecné podobě znamená zneužití informací, k nimž v tu chvíli nemá přístup nikdo oprávněný, třeba k burzovním obchodům. V podstatě stejný modus operandi používá ten, kdo sám vygeneruje událost, která následně znamená náhlou změnu cen na burze, a sám v předstihu provede určité transakce, aby pochopitelně vydělal.

Není potřeba chodit pro příklady daleko. Přívrženci obhajování neobhajitelného sami agresivně a pejorativně nazývají „konspiračními teoriemi“ analýzy tvrdých dat o některých burzovních obchodech před útoky na WTC 11. září 2001. Na těch analýzách ale není vůbec nic „konspiračního“, ba přímo naopak! Jako vyfabulovaný blud lze označit pouze přístup, který pokládá za „normální“ jednorázovou zhruba šestinásobnou změnu v objemu transakcí s akciemi útokem postižených leteckých firem a pojišťoven. Někdo prostě na oné tragédii hodně moc vydělal.

Takže je moc dobře, že německá policie odolala mediálnímu tlaku a šla cestou logiky a zákona. Opačná cesta by jí sice možná přinesla mediální chválu z uspokojení hysterických veřejných předsudků, ale vedla by ji cestou ústící ke „zkrácenému řízení podle soudce Lynche“.

Proto je výsledek tohoto šetření významným příspěvkem německé policie k zachování těch skutečných civilizačních hodnot.

LN, 27.4.2017