24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

NĚMECKO: Na šikmé ploše

Encyklopedie Wikipedia nám říká, že definice zhrouceného státu se odvíjí od dvanácti kritérií. Dále uvádí příklady: Somálsko, Čad, Súdán, Afghánistán, Středoafrická republika, Irák, Kongo... obvyklí podezřelí, dalo by se říci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kusý 13.10.2015 19:24

Re: Tzv. zhroucený stát

Podle odpovědi dáma každým coulem.Jó, Kinderstube z Vás čouhá, jak ta příslovečná sláma z dřeváků.

J. Václavíková 13.10.2015 21:46

Re: Tzv. zhroucený stát

Je neuvěřitelné, že nereagujete na předchozí sprostoty určené paní Netzer, ale naopak na ni, když se ohradí! Co to, klapky na očích?

J. Jurax 13.10.2015 22:54

Re: Tzv. zhroucený stát

No, třeba by opravdu neškodilo, aby madam Netzer napsala článeček, jak to vidí ona. Aston by ho jistě rád uveřejnil.

P. Rada 13.10.2015 9:10

Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

Od autora je pěkné, že se dění nyní snaží kvantifikovat i když hodnocení ano/ne může mít u tak komplexních otázek jaké si pokládá subjektivní podtext. To samo o sobě není hrubá chyba. Tou se může spíše stát něco co autor vidět vůbec nechce.

Současnou imigrační krizi a vývoj globální civilizace lze totiž přirovnat k onemocnění komplexu lidského organismu rakovinou plic. U té platí, že v prvém stádiu si ani lékaři nejsou jisti zdali maligní proces probíhá a aby věděli více musí opakovaně testovat. Počínající zhoubné bujení si dotyčný vůbec neuvědomuje. V této fázi byla civilizace někdy před půlstoletím. Už se objevovali seriozní studie na téma meze růstu či globální změna klimatu. (https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3%ADmsk%C3%BD_klub) ale celek se ještě dynamicky rozvíjel.

V druhé fázi lze už lokalizovat melanom, lékaři nemají pochyb o nebezpečí, pomohla by radikální operace a změna životospráva - pacient ale vůbec nic necítí a tak se mu do radikálních změn vůbec nechce. To, že vypukla "hypoteční krize" bral leckdo v populaci na lehkou váhu. Vždyt se naprostá většina světa ještě nacházela v období rozkvětu a tak se mnozí přes už četná varování odborníků utěšovali, že o nic nejde, že je to jen jedna s běžných vývojových krizí. Prognoza už je ale velmi varovná. (http://www.theguardian.com/commentisfree/2014/sep/02/limits-to-growth-was-right-new-research-shows-were-nearing-collapse?CMP=fb_gu)

I ve třetrí fázi ale začnou nevysvětlitelné teploty a bolesti s četných metastáz. Migrační vlny nepřispůsobivého bujení ale i s našich externalit dnes už začínají vyloženě "bolet", klima planety se leckde viditelně změnilo, ekonomika stagnuje ... - a světu se začíná "hůře dýchat".

Gaia umírá a s ní naše pyšná civilizace ale většina je stále nakloněna šířit zvěsti, že o nic nejde, že migrace je sice etrémě špatná ale zničitelná nebo alespon ohraničitelná ... až po postoje, že ji lze nějak akceptovat - začlenit do organismu. Podstata problému je ale už v hroutícím se metabolismu.

B. Volarik 13.10.2015 9:25

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

Vševěd pan Rada má na všechno stejnou odpověď....za všechno může globální oteplování a za globální oteplování mohou lidé. Jejich hlavní vina spočívá v tom, že si prostě dovolují žít.

P. Rada 13.10.2015 10:09

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

Pane Volariku tvrzení ..."hlavní vina spočívá v tom, že si prostě dovolují žít" ... je VAŠE!

M. Prokop 13.10.2015 10:23

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

Kecy o Gaie a mezích růstu zase VAŠE.

P. Rada 13.10.2015 11:05

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

Pane Prokope Vaši bezradnost co dělat prozrazuje Vaše obhroublá rétorika.

Teplotu panety prozrazují výpočty - viz třeba NOOA:

https://www.nodc.noaa.gov/OC5/3M_HEAT_CONTENT/

Úživnost je od stability klimatu odvozená ale příznačně se na to pozapomíná podobně jak už dnes málo kdo vzpomene na naše letošní anomálně horké léto.

Obyvatelstvo průmyslové země si se změnou počasí až klimatu zprvu poradí využitím klimatizace. Dlouhodobou změnu chování systému mu pak připomene spíše obyvatelstvo vesnické a to zvláště s extréměji se vyvíjejících oblastí.

M. Prokop 13.10.2015 11:42

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

Tu "bezradnost" si nechte u sebe, tím já netrpím. A na pohádky také nevěřím.

P. Vaňura 13.10.2015 14:12

Včerejšek byl naproti tomu nejchladnější

12 říjen v historii...

Uvědomte si, že pokud se skutečně oteplí, některým oblastem to naopak prospěje. A VEŠKERÉ "meze růstu" jsou svázány s momentální technickou úrovní. Lovci byli lepšími bojovníky, než zemědělci ALE těch zemědělců mohlo být na stejném území až 100x tolik.

P. Rada 13.10.2015 21:16

Re: Včerejšek byl naproti tomu nejchladnější

Uvědomuji si, že skutečně jen některým oblastem globální změna klimatu ekonomicky prospěje. To podobně jak na válkách také někteří vždy vydělají.

Dokonce to asi dojde tak daleko, že přestanou na celá stotisíciletí hrozit opakované ničivé výkyvy klimatu do dob ledovýchkteré svou délkou poslední 3 miliony let naprosto dominovaly. Planeta totiž donedávna byla v kvazistabilním stavu na pokraji pádu do ledové propasti...

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

Toto se díky uvolnění fosilů druhem homo s.s. velmi pravděpodobně nestane. Naopak bude planetě zajištěna teplotní stabilita která zde vládla před více jak 3 miliony let. Je jen otázka kolik čeho planeta za poté uživí, v kterých lokalitách a komu se kam podaří zavčas a setrvale dostat. Prvé migrační vlnky čítající jen miliony civilistů zde máme dnes jak školní cvičeníčko pro prvnáčky. Pravděpodobný úkol pro dospělejší bude o několik řádů vyšší četnost při řádově nižších ekonomických možnostech nejpozději v konci století - možná už dříve. V tu dobu dojde i fosfor který je dnes podstatný pro výživu a za jehož dnešní ložiska nenmá svět náhradu - ty v Maroku už preventivně zkoupila Čína a vybudovala tam svou infrastrukturu.

http://www.cts.cuni.cz/soubory/Media/Storch_Hlad_po_fosforu.pdf

R. Langer 13.10.2015 14:25

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

Bezradný jsi tady jedině ty, Zelený sedmilháři. :-P

B. Rybák 13.10.2015 15:21

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

"seriózní studie na téma meze růstu či globální změna klimatu" před 50 lety? Ta ustavičně upravovaná, odkládaná a falšovaná proroctví o energetickém a surovinovém konci technické civilizace (která má teď velký nadbytek zdrojů) se už přece dávno znemožnila!

Ona ta nynější imigrantská krize, která je z čistě politických důvodů vyprovokována k vůli integraci EU do nové neosocialistické říše převážně národa německého má se změnami klimatu... něco společného? Bývalo mnohem hůř a žádná ilegální imigrace se nekonala!

B. Rybák 13.10.2015 16:47

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

Gaia, původně řecká bohyně Země se stala symbolem pro představu Země jako živého organismu v němž mohutné síly živé přírody udržují podmínky na Zemi v přijatelných mezích! Ta je tedy naprostým protikladem představ o vypočitatelných změnách klimatu a o smyslu globálního boje proti nim!

http://www.databazeknih.cz/knihy/gaia-vraci-uder-77669

J. Kučera 13.10.2015 13:24

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

V komentáři nevidím nikde globální oteplování. Oteplování - změna klimatu je geofysikální jev. V historii země byla období mnohem teplejší a přesto život nezanikl, naopak divoce bujel. Nicméně přirovnání imigrace k rakovině sedí. Evropská civilizace nesnese velký příliv nepřizpůsobivých, často negramotných a nesnášenlivých imigrantů. Vyhlídky do nejbližšího roku jsou chmurné. Nejnepříjemnější, ale nejrychlejší řešení je tvrdý teror. Imigranti prchají za lepším životem. Jednoduchým řešením by tedy bylo přesvědčit je, že lepší život je v Evropě nečeká. Bohužel, je tu mnoho pachatelů dobra, kteří toto řešení vylučují. Pak je tedy druhé nejlepší řešení - obrnit se trpělivostí a důsledně vynucovat dodržování vžitých "evropských" pravidel. Policie nesmí prchat při hrozbě napadení, ale použít draze z daní nakoupené zbraně. Mrtvý lump potíže nedělá. Třetí možnost je vzdát to, nechat plavat životy našich dětí a snažit se dožít aspoň trochu snesitelně. Historické paralely jsou k disposici: Egyptská civilizace si prošla úpadkem třikrát, starověké Řecko jednou, Řím od svého pádu k novéme rozkvětu prošel více než tisíci lety úpadku. To je ta třetí možnost. Během tisíce let se obě původně nekompatibilní etnika promísí a spojí a budou schopna zapomenout na všechny spory a znovu stoupat vzhůru v civilizaci poněkud jiného stylu (ani jednotlivé egyptské "říše" nebyly kulturnbě stejné).

J. Vintr 13.10.2015 22:58

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

Obávám se, že paralely s dřívějšími civilizacemi platit nebudou. Množství lidí, kteří žijí na naší planetě může přežít jen díky technologiím, které zmnohonásobily a zracionalizovaly produkci potravin a ostatních potřeb pro život. Nositelem těchto technologií je pořád hlavně euroamerická civilizace, která dokáže reagovat na změny potřeb lidské populace. Pokud Evropu (a následně Ameriku) ovládne islámská ideologie, která je ze své podstaty strnulá a přímo vylučuje jakýkoliv vývoj, bude to znamenat velký úpadek, spojený s rychlou a dramatickou redukcí lidské populace. Pokud se toto odehraje v situaci, kdy bude dominovat Islám, postihne tato redukce logicky především nemuslimy, což bude znamenat, že zredukovaná lidská populace bude asi tvořena výhradně muslimy. To bude znamenat středověk na věčné časy ...

M. Prokop 13.10.2015 9:41

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

To píšete o německé Energiewende?

Fakt nebezpečná nemoc.

P. Rada 13.10.2015 10:51

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

Nebezpečná bývá ta nemoc, která se rozvíjí skrytě až do fáze kdy už je pozdě.

 Psal jsem o této analogi, je pro ni dost zdůvodnění právě v metabolickém pozadí. Bolestné zážitky s vlnou migrantů rozjitřují celou společnost která ale na podstatu vzniku už pozapoměla.

Málo kdo si uvědomuje, že populační explozi vyvezla do oblasti středomoří, Afriky... právě západoevropská zemědělská technologie. Ta ale zároven vzešla od civilizace s enormní měrnou spotřebou fosilních paliv. To zároven iniciovalo klimatickou změnu, místně dnes tak velkou, že mezi roky 2007 a 2011 vymřelo např v Sýrii 85% dobytka. Zemědělské obyvatelstvo se stahovalo do měst a chtělo pomoc od silnějších - od panovníka či až změnu režimu. Propukly tak války ženoucí migraci až k nám. To už je ale všechno jen o METASTÁZÁCH.

Energiewende - když už  reaguji - je zajímavý a podnětný projekt. Německu daří lépe jek zvládávání migrace o čemž svědčí i ceny energií. Ani tento projekt sám o sobě ale podstatu celosvětově podlomeného metabolismu nezmění.  ČR totiž překračuje ekostopu 3.5x! a německo podobně.  Výhodou Německého přístupu k energetice už dnes ale je, že není tak úzce centralizována. Zhruba polovinu zdrojů tam totiž provozují přímo vlastníci a tím se stávají nezávislejšími na vzdáleném okolí.

M. Prokop 13.10.2015 11:44

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

Blablabla .... klimatická změna .... blablabala ....

Klima se mění, co Země Zemí jest. Novum je jen zneužití jevu k uhlíkovému vydírání.

J. Hejna 13.10.2015 9:53

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

Pane Rado, vaše nesmysly nemá cenu vyvracet.

Kdybyste alespoň psal česky!

P. Rada 13.10.2015 10:54

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

Kdyby bylo podstatou k diskusi testování nikoli názorů ale překlepů, gramatiky či možností editací v nějakém systému .... dal bych Vám za pravdu.

Dejte vědět jak uspíváte s řešením nadneseného problému Vy právě jen pomocí gramatiky.

M. Prokop 13.10.2015 12:16

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

Máte pravdu, váš problém není gramatika.

R. Langer 13.10.2015 14:28

Re: Jako kdyby se nás toto riziko už dlouho netýkalo

Jasně, zato ty uspíváš s řešením neexistujícího problému nesmyslnými bláboly a lhaním, a divíš se, že ti to tady nikdo nechce žrát, Zelený sedmilháři, že? :-P

P. Vaňura 13.10.2015 11:59

Podstata problému je v duševní

degeneraci. Pořád platí, že problém migrace by vyřešil "jediný generál SS, vybavený dostatečnými pravomocemi," I když těch migrantů je už opravdu hodně, armáda a policie by problém vyřešily jednou provždy!

P. Čulík 13.10.2015 8:47

Začínám mít strach,

protože Němci se budou z historických důvodů bát radikálně zasáhnout proti imigrantům, internovat desetitisíce (natož statisíce) lidí, kteří tam začínají dělat čím dál větší problémy a nechají to narůst do stavu, kdy se jim to zcela vymkne z rukou a lid zvolí radikální xenofobní stranu, něco jako NSDAP, ta s imigranty sice zamete, tím získá pochopitelně obdiv národa, ale Německo bude zase tam, kde bylo před 80-ti lety.

Jenže Arabové nejsou Židé, kterým to skrytě dost lidí přálo, za ně se postaví arabské země a bude mazec.

M. Prokop 13.10.2015 8:51

Re: Začínám mít strach,

Jak se za ně ty arabské země postaví? A které?

P. Čulík 13.10.2015 9:01

Re: Začínám mít strach,

11.září by nestačilo? Takový důvod boje proti bezvěrcům!?!

M. Prokop 13.10.2015 9:42

Re: Začínám mít strach,

To udělala nějaká arabská ZEMĚ?

P. Čulík 13.10.2015 10:03

Re: Začínám mít strach,

Jen hlupák zbrojí na minulou válku. Vás opravdu nenapadlo, že jestli se v Německu dostanou do rasových problémů třeba statisíce Arabů, že arabské země se za ně postaví? A že je to sjednotí proti bezvěrcům? A co třeba Irán? Je úplně jedno, která země se toho chytí, ale jestli se v Evropě dostane milion Arabů do průseru, jako že dostane, tak reakce arabského světa bude silná.

nechtějte všechno polopatě, variant je mnoho a raději se řiďme pudem sebezáchovy a počítejme s nejhorší variantou.

A hlavně raději očekávejte zvrácenou logiku v arabském světě. Co třeba Scudy letící z Iráku na Izrael, který stál mimo konflikt v Iráku. Ostatně Izrael může být zase lehce zatažen do tohoto problému a třeba mu nezbude než opustit pasivní roli.

M. Prokop 13.10.2015 10:08

Re: Začínám mít strach,

proto jsem se ptal, které arabské země a jak. Ono je snadné to napsat, obtížnější specifikovat a ještě obtížnější udělat.

Irán není arabská země, naopak, je v tvrdé opozici vůči většině Arabů.

Prostě, není to tak jednoduché.