NĚMECKO: Marginalizace CSU v Bavorsku
CSU získala v posledních zemských volbách jen 43,4 procenta hlasů a ve spolkových volbách ještě o něco méně, a sice 42,5 procenta hlasů. Jenže podle posledních průzkumů, které si prý strana či některé instituty udělaly, se předpokládá, že pokles voličské přízně bude nadále pokračovat: Výsledky oscilují mezi hodnotami 35 až 40 procenty a už v Německu neexistuje snad nikdo, kdo by o těchto cifrách pochyboval. Z toho lze usuzovat, že strana, která měla od války donedávna v Bavorsku jasnou většinu, se dostala do nejhlubší krize, ač si straníci mysleli, že nezájem obyvatelstva o velké strany se Bavorska nebude týkat.
Podrobnější průzkumy různých institutů se shodují v jednom, že 85 procent respondentů se od října minulého roku domnívá, že bankovní skandál silně poškodil reputaci strany, 91 procent obyvatelstva se domnívá, že manažeři Bavorské zemské banky poškodili bavorskou politiku, a 82 procent dotázaných je přesvědčeno o tom, že aféra poškodila i zemskou vládu v Bavorsku. Tak jednoznačná čísla překvapila i demoskopy, kteří průzkumy prováděli.
Odborníci se ale domnívají, že pokles zájmu o CSU není jen v tom, že se voliči už nespokojují s tradičním emblémem strany, na kterém byly kožené krátké kalhoty a laptop jako symbol dvou hlavních voličských skupin. Tento model naposled fungoval ještě v roce 2003, kdy Edmund Stoiber získal v Bavorsku 60 procent, od té doby můžeme registrovat silný pokles, politická společnost se stává mnohem mnohovrstevnatější, než tomu bylo po válce.
Teoretický potenciál CSU se sice pohybuje někde kolem šedesáti procent, ale ve skutečnosti se mladí voliči čím dál tím častěji kloní k malým stranám, a to ne jenom ke svobodným demokratům FDP, ale i k pirátům, kteří při posledních volbách dostali v Bavorsku skoro 140 000 hlasů, ale i k Web-Anarchistům. Problém oslovení mladých voličů dostala na starost jednatřicetiletá poslankyně Bundestagu, tedy parlamentu, Dorothee Bär, která se doposud zabývala hlavně rodinnou politikou. Mladé začíná oslovovat cíleně přes různá internetová fóra a získala přezdívku Piraten-Doro.
Předseda strany Horst Seehofer je ale přesvědčen, že chybu strana již udělala velmi dávno, když usnula na vavřínech a myslela si, že Bavorsko bude v celém Německu výjimkou. Strana podle něj ztratila kontakt s voliči a to je její hlavní chyba. Chybu ale činí evidentně i sám šéf partaje, když se vyhýbá radikálnímu postupu proti viníkům v bankovní aféře: nechce totiž, aby oba bývalí šéfové CSU Erwin Huber a Günther Beckstein skončili na lavici obžalovaných. Jenže to je právě ten moment, který může nejen stranu, ale celé Bavorsko poškodit ještě víc: Podle bavorské zemské ústavy totiž může opozice vyvolat předčasné rozpuštění tamního parlamentu a to by znamenalo skutečnou politickou krizi.
Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6
Autor je novinář a spisovatel