NĚMECKO: Kdo chce kam, pomozme mu tam
To říká naše staré české přísloví. Tak se stalo i v Německu spolkovému kancléři Gerhardu Schröderovi. Nejprve sám vyvolal hlasování o nedůvěře a tím nové volby. Dlouho hrál kabaret, že SPD (Sociálně demokratická strana) ty volby vyhrála. Ještě v den voleb, večer, před televizní kamerou se choval arogantně tak, že i tu poslední kapku reputace u voličů a diváků ztratil. Jeho výstup byl na mnoha místech, v tisku i dokonce ve vlastní straně, kritisován jako absolutně nevhodný. Moje osobní ocenění by znělo: zpupný. Na to je zase české přísloví: "potrefená husa nejvíce křičí". Nesestoupil, ale spadl se stupínku slávy, na kterém mu moc a moc záleží. Viz obrázek. Na snímku je interview s televisním hlasatelem.
Poslední události, shrnuji zprávy z tisku:
Stern, 9. 12. 2005. DPA
Politické rozhodnutí ze zištnosti.
Povolání bývalého kancléře G. Schrödera do dozorčí rady německo - ruské firmy vyvolalo rozhořčení, jak u oposice, tak i SPD.
Schröder se má stát členem dozorčí rady "North European Gas Pipeline" (NEGP). Společnost pro vývoj a stavbu potrubí z Ruska do Německa. Firma patří obrovské ruské firmě GAZPROM a německému koncernu E.ON spolu s BASF *). Plyn ze Sibiře má být pumpován potrubím uloženým v Baltickém moři, do Evropy. Schröder ve funkci kancléře silně podporoval partnerství v otázce energie mezi Ruskem a Německem. V energetických hospodářských kruzích v Rusku se nikdo netají, že o povolání G. Schrödera se zasadil Vladimir Putin.
*) E.ON koncern zásobující Německo energií, BASF - Badische Anilin- und Sodafabrik AG - chemické závody.
Reinhard Bütikofer, šéf strany zelených, prohlásil ve zpávě Stadtanzeiger (Městských novin) v Kolíně nad Rýnem: "Ta událost mi vyrazila dech. Bývalý kancléř nyní osobně těží z vlastních rozhodnutí, z doby kdy byl v úřadě a ten projekt mimořádně protežoval."
Stejným novinám prohlásil Stephan Hilsberg, mluvčí severoněmeckých poslanců SPD: "Zde si těží někdo osobní prospěch z vlastních politických rozhodnutí."
Spiegel, 9. 12. 2005
Russland-Connection
Rozhořčení o novém místě Schrödera
Uskutečnění baltického potrubí sám vehementně Gerhard Schröder podporoval za doby svého kancléřství. Nyní nastoupuje do dozorčí rady firmy, německo-ruské společnosti, která projekt realisuje. Oposice a SPD jsou rozhořčeny.
Redakce poznamenává, jinak málomluvný R. Bütikofer "ztratil dech" - zde se opakuje, co je ve Sternu. (viz výše). Rovněž opakují vyjádření S. Hilsberga.
Článek informuje: jádro firmy GAZPROM patří dnešní nové ruské nomenklatuře, o kterou se stále více opírá autoritativní Putinova vláda.
Honorář není znám
Není zatím známo, kdy Schröder do své nové funkce nastoupí, nemluví se ani o tom, jaké budou jeho příjmy.*) Všeobecně se ví, že to je návrh z ruské strany.
*) mezi lidem se šušká o jeho budoucím příjmu 40.000.- € měsíčně.
V Barajevu, zhruba 400 kilometrů severovýchodně od Moskvy, za zimního chladu, za přítomnosti nového německého ministra hospodářství Michaela Glose byly svařeny první roury. Potrubí má být položeno v délce 1200 kilometrů Baltickým mořem. Ročně má být dopravováno ze Sibiře do Německa a západní Evropy 27,5 miliard kubických metrů zemního plynu. Projekt se odhaduje na 4 miliardy euro.
Polsko a Baltické státy se považují za podvedené. Položení potrubí přes jejich země by jim přineslo značné výdělky.
Spiegel Online, 9. 12. 2005
Baltické potrubí
Schröder přejme vedoucí job u Gazprom-Konsortium
V článku se opakuje v podstatě totéž, co již bylo shora řečeno.
Barajevo - Alexej Miller, šéf ruského koncernu Gazprom, prohlásil dnes při slavnostním zahájení prací: Schröder se má zastávat zájmů akcionářů.
Z článku vyjímám: Již před volbami probíhaly zprávy, že Schröder se má stát poradcem státem kontrolované firmy Gazprom-Konzern. Ovšem tyto zprávy byly tenkrát kategoricky dementovány. Gazprom platí za prodlouženou ruku Kremlu. Vedle obchodů v oboru energie vlastní také části zpravodajských medií, mimo jiné převzal zpravodajské vysílání NTW, které dříve patřilo ke kritikům vlády.
Spiegel Online, 10. 12. 2005
Baltické potrubí
Schröderův podivný soudruh
Gerhard Schröder není jen jediným přítelem ruského prezidenta Putina, který na něho pamatoval s místečkem v plynové Gas-pipeline. Spolu s ním "jede" bývalý důstojník "Státní bezpečnosti", dnes representant Dresdener Bank v Moskvě.
Hamburg - podle informací Spiegelu byl "ausgerechnet" povolán jako šéf do německo-ruského konsorcia NEGP Matthias Warnig - až dosud nejvyšší zástupce Dresdener Bank v Rusku a dlouholetý intimní přítel rodiny Putinových. Podle německého "Státního úřadu pro ochranu ústavy" byl dnešní top manager zástupcem vedoucího 5. referátu XV. oddělení zahraniční tajné služby NDR. Podle zpráv tisku měl k Putinovi přístup již v době, kdy Putin "pracoval" ve východním Německu. Warnig toto dementuje.
V Německu irituje Schröderova osobnost v představenstvo koncernů E.ON a BASF. Jeho povolání do dozorčí rady NEGP vyvolalo velké překvapení (zdá se nemilé). Obě německé firmy mají ve společném podniku pro položení potrubí 49 procent. Do roku 2010 má být potrubí položeno za 4 miliardy euro.
I vedení strany SPD se podivuje nad angažovaností bývalého kancléře, i když se o tom dříve oficielně nemluvilo. Jen člen předsednictva Hermann Scheer, známý expert strany SPD ve věcech ochrany životního prostředí, se "nechal slyšet": "Je to politováníhodné, jestliže si exkancléř s takovou firmou něco začíná, od toho by měl dát ruce pryč."
Stern, 11. 12. 2005.
Schröderův manažerský - job
Vykřičený job?
Ze všech stran si musel bývalý kancléř Gerhard Schröder nechat líbit peskování pro svůj nový job. Ty výčitky se řadí od mimořádné "příchuti" až po" hospodářství já na bráchu…"
Na adresu bývalého kancléře se během soboty a neděle převalila vlna kritiky a rozhořčení, hlavně z jeho vlastní strany. Znovu všichni připomínají, že má co děkovat presidentovi Vladimiru Putinovi, se kterým je stále jak politicky, tak hospodářsky svázán, i když se jedná o brisantní lidské otázky. Když se Schröder účastnil oslav 53. narozenin Putina na počátku října, dohadovalo se mnoho pozorovatelů, o čem se tak dlouho oba mezi čtyřma očima bavili. Byli zajedno - nešlo o minulost, nýbrž bavili se o společné budoucnosti.
Resumé:
Kdysi se v Čechách za reálně existujícího socialismu říkalo: "Když vykopnout, tak nahoru." Nemám představu, zda to platí i zde. Nevím, kolik může takový kancléř mít "měsíčně".