Sobota 13. června 2026, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NĚMECKO: Jak je před volbami

diskuse (122)

Pobyl jsem několik dní v Německu na konferenci o membránových technologiích. Probíhá tu kampaň před volbami do Bundestagu .

Předčasné volby do německého parlamentu se blíží. Stávající koalice vedená SPD Olafa Scholze se rozpadla a opoziční CDU/CSU doufá, že po volbách převezme vládu. Potíž je vlastně jenom v tom, že tato koalice křesťanských stran nebude mít takovou podporu, aby mohla vládnout sama a bude potřebovat koaličního partnera. A zatímco v minulých volbách dostala německá Alternativa pro Německo AfD asi 10 % hlasů, průzkumy jí letos přisuzují více než dvojnásobek. SPD se navíc tváří tak, že poté, co ještě ve stávajícím Spolkovém sněmu hlasovala CDU/CSU proti ilegální imigraci s AfD, nebude ochotná s křesťanskými stranami utvořit koalici.

Podle předvolebních průzkumů vypadá dnes situace podle následující tabulky převzaté z Bundestagswahl: Aktuelle Wahlumfragen im Wahltrend | Sonntagsfrage

Volební preference před volbami do Bundestagu

Stranavolební preference %změna proti volbám 2021 %
CDU/CSU29,4+ 5,3
AfD20,8+10,5
SPD16,0-9,7
Zelení13,3-1,5
Levice4,90
BSW4,9nová strana
FDP4,1-7,4
ostatní strany6,6

Z tabulky plynou dvě podstatné věci. Strany stávající vládní koalice SPD, Zelení a FDP (Svobodní) ztratily dohromady 18,6 % hlasů voličů. Opoziční strany CDU/CSU, AfD a nová strana BSW Sáry Wagenknechtové mohou získat o 20,7 % hlasů více. Pokles preferencí pro strany bývalé koalice tak kompenzuje v rámci statistické chyby vzestup podpory pro opoziční strany. Nejhůře to vypadá se Svobodnými, kteří oslabí významně. Pokud by však CDU/CSU chtěla skutečně splnit své sliby a postavit se rázně proti ilegální migraci, těžko by v tomto úsilí hledala podporu u SPD a Zelených. V Německu se ovšem stále ještě hraje hra o nespolupráci s AfD.

Procházel jsem se například ulicemi Halle a volby byly patrné. Plno propagačních plakátů s tím, že dominovaly zejména plakáty levicových stran. Plakátů CDU/CSU málo, AfD žádné. Zato jistá strana tvrdila, že ten, kdo volí AfD volí fašisty a propagovala socialismus heslem Make Socialisms Great Again! Takto to ještě v Německu funguje. A o politice se Němci, co byli na konferenci, moc bavit nechtějí. Jeden přednášející na úvod konference připomněl Donalda Trumpa tím, že ho porovnal s Billem Clintonem (kvůli mileneckému poměru se stážistkou a Trumpově odsouzení za sex s pornoherečkou).

O složení nového Bundestagu rozhodnou Němci koncem února. Zatím se mi nezdá, že by samotná CDU/CSU byla schopna prosadit svou imigrační politiku bez podpory AfD. A je paradoxem, že zahájené deportace z USA pod Donaldem Trumpem nejsou nic jiného než plány AfD. Vždyť ti největší trumpobijci z levicového tábora označovali Trumpa za fašistu. Pak je samozřejmě i AfD fašistická. V německém prostředí je však toto téma ještě mnohem „citlivější“ a být na stejné lodi s Trumpem vyvolává u německé levice bubáka německého nacismu.

Německo současnosti prostě není to, co před třiceti či ještě dvaceti lety.

Petr Kolman
13. 6. 2026

Vnučka z velkoměsta jménem Brno přijela na venkov.

Kateřina Lhotská
13. 6. 2026

Nemá nakonec Petr Pavel domlouvat v Ankaře kšefty pro Koláře?

Ivo Fencl
13. 6. 2026

Steven Spielberg natočil takřka čtyřicet filmů.

Tomáš Guttmann
13. 6. 2026

Zdena Mašínová statečně vzdorovala osobním problémům i neštěstí národa.

Miloslav Grundmann
13. 6. 2026

Každá doba si myslí, že právě ona našla správný výklad světa.

nh Nela Hořejší
13. 6. 2026

Herečka Jane Seymourová (75) řekla ano hudebníkovi Johnu Zambettimu (78), s nímž žije tři roky....

ČTK, Lidovky.cz
13. 6. 2026

Tenistka Barbora Krejčíková v semifinále turnaje v Hertogenboschi porazila 6:3, 7:6 Magdu...

Lidovky.cz, ČTK
13. 6. 2026

Lidé si v sobotu v Lidicích připomněli 84. výročí vyhlazení obce. Nacisté zavraždili 340 lidických...

van Kateřina Vaníčková
13. 6. 2026

Ministr zahraničí a šéf Motoristů Petr Macinka v pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova na...

Lidovky.cz
13. 6. 2026

Helena Růžičková by 13. června oslavila 90 let. Legendární herečka natočila stovky filmů a úspěchy...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz