29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


NĚMECKO: Dálniční mýtné skončilo dříve, než začalo

20.6.2019

Soudní dvůr EU zrušil německým parlamentem již schválené mýtné pro osobní automobily na německých dálnicích. Důvody zrušení německého mýtného (čtěte celý rozsudek, anebo tiskovou zprávu) jsou jasné: systém byl nastaven tak, aby němečtí občané si mýtné odečetli z daní, což ale občané jiných unijních států nemohou; jde tedy o diskriminaci. Co z toho vyplývá pro Česko a nás, jeho občany?

Zaprvé, zavedení mýtného pro osobní automobily bylo velkým volebním tématem CDU/CSU. Jakkoli znalcům práva EU bylo jasné odpočátku, že jde o předpis neslučitelný s právem EU, vládnoucí koalice CDU-CSU ho protlačila německým parlamentem. Tedy i v Německu se umí pěstovat populismus, když před volbami teče do bot. 

Zadruhé, ke zrušení německého dálničního mýtného pro osobní automobily došlo na základě žaloby Rakouska, k němuž se přidalo Nizozemsko; žalované Německo podpořilo jen Dánsko. Je zajímavé, že ČR se ani nepřidala na stranu Německa. Takto naše vláda hájí české zájmy: doma plná ústa kritiky „Bruselu“, ale za Šumavou ocas mezi nohama.
Zatřetí, Soudní dvůr EU nehledí ani na velikost států, ani na politickou citlivost sporu, nepěstuje žádný klientelismus. Malý nebo velký, všechno jedno. 

Totéž se bohužel nedá říci o Evropské komisi, která německé mýtné schválila a nepodala žalobu proti Německu, ačkoliv to v případech porušení práva EU nejčastěji dělá právě ona. Zde prohrál největší členský stát EU a především jeho vládnoucí strany CDU-CSU. Toto je dobré si uvědomit, až Česko prohraje nějaký další spor například kvůli zbraňové směrnici, migrační politice, nebo premiérovým finanční transakcím. U nás by po takovém rozsudku propukly emoce, že je třeba vystoupit z EU. V Německu něco takového nikoho ani nenapadne. V Německu vědí, že Unie stojí jen a jen na právu a jeho dodržování. 

Spor rozhodoval Soudní dvůr, proti jeho rozsudkům není odvolání a prohravší členský stát je povinen vyhovět rozsudku co nejdříve. Lze tedy očekávat, že toto mýtné, které mělo začít platit od října tohoto roku, se vybírat nezačne. Ještě že máme Soudní dvůr EU, když Babišova vláda se nás nezastala.

Převzato z autorova blogu s jeho souhlasem

Autor je českým europoslancem (KDU-ČSL) a předsedou výboru pro právní záležitosti (JURI) v Evropském parlamentu.