24.4.2024 | Svátek má Jiří


NĚMECKO: CSU na rozcestí

8.9.2018

Německý ministr vnitra Horst Seehofer označil současné problémy jako důsledek migrace. Napsal, že migrace je matkou všech problémů Německa. Sociální demokraté vyzývají Seehofera k rezignaci.

Otázka migrace znovu začíná dělit německou koalici. Ministr vnitra Horst Seehofer po dramatických protestech v Chemnitzu prohlásil, že otázka migrace je „matkou všech problémů“.
Reakce ze strany kancléřky Angely Merkelové (CDU) i dalších politiků na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří nyní za „otce problémů“ označují ministra vnitra. Merkelová dala v rozhovoru s televizí RTL najevo, že migrační problematiku vidí odlišně. „Migrační otázka nás staví před výzvy. A přitom se objevují také problémy,“ poznamenala. Upozornila ale i na úspěchy v migrační politice.
Tvrdé reakce Seehoferova slova vyvolala u koaliční sociální demokracie. Její místopředsedkyně Natascha Kohnenová chce ministrovu rezignaci. „To, že řekl, že by jako obyčejný občan v Chemnitzu také protestoval, činí jeho ministerskou pozici neudržitelnou,“ míní.

Z výše uvedeného vyplývají pro Německo i Evropu docela nepotěšitelné zprávy. Jestliže k tomu přidáme informaci, že tajná služba Spolkové republiky Německo nemá podle jejího šéfa žádné zprávy o „štvanicích“ na cizince v Chemnitzu a video, které to má prokazovat, považuje za podvrh, je obraz Německa v zahraničí stále více deformován zprávami, které mají čtenáře přesvědčit o tom, že v Německu se k moci chystají „neonacisté a neofašisté“. Zajímavé je i to, že někteří politici vytýkají šéfovi německé zpravodajské služby příliš časté kontakty se členy Alternativy pro Německo AfD. Vida, co už se v Německu nesmí!

CSU je samozřejmě v prekérní situaci. Čekají ji za měsíc zemské volby a vypadá to tak, že nedosáhne na absolutní většinu hlasů, což by jí neumožnilo vytvořit jednobarevnou vládu. Na paty jí naopak šlape AfD. Vedení CSU proto v otázce migrace přitvrdilo a snaží se v této věci konkurovat AfD. Nicméně, a to je rovněž zapotřebí říci, CSU až do nedávna držela s CDU basu. Teprve celoněmecké volby ukázaly, že postavení Angely Merkelové je mnohem méně pevné, a CSU propadla panice. Strana sice změnila rétoriku, je ale otázkou, zda jí to voliči uvěří. Její europoslanec Weber se chce ucházet po volbách do Evropského parlamentu o pozici předsedy Evropské komise. Dnes hovoří o tom, že je Evropa „na rozcestí“ a že pokračovat v dosavadním kurzu nejde. Sám však ještě před pár lety horoval pro politiku „více integrace“ v rámci EU.

Dnes už politikům CSU došlo, že jim hrozí volební neúspěch, a usilují o radikální změnu slovníku. Koaliční partner CSU v celoněmecké vládě, německá SPD, je také konfrontována s děním kolem migrace, utíká ale ještě více doleva a brání migranty zuby nehty. Zejména názor místopředsedkyně SPD, že by Seehofer měl rezignovat kvůli prohlášení, že kdyby byl obyvatelem Chemnitzu, šel by také demonstrovat, je skandální. Popírá totiž právo na vyjádření názoru a hází demonstranty z Chemnitzu do jednoho „nacistického“ pytle.

Pokud CSU velmi ztratí ve volbách, oslabí to i její pozici v celoněmecké vládě. Opět se proto mohou rozhořet spory v německé vládě, jak řešit migrační krizi. Ta v Německu neskončí, i kdyby už do Německa žádní noví migranti neproudili. Jejich integrace, i kdyby probíhala ideálně, je proces trvající dlouhé roky a výsledek není jistý, jak prokázaly volby tureckého prezidenta u Turků žijících již desetiletí v Německu. Většinově se totiž vyslovili pro Erdogana, ačkoliv je Erdogan podle německých oficiálních zdrojů populista a potlačuje demokratická práva opozice.

CSU je tak na rozcestí, z něhož všechny cesty vedou k jejímu oslabení, tu většímu tu menšímu.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz