28.3.2024 | Svátek má Soňa


NĚMECKO: Business as usual

9.3.2022

Energetická spolupráce Německa s Ruskem

Německý kancléř Olaf Scholz 7. března opět potvrdil, že pro německo-ruské vztahy v energetice platí anglický pojem „business as usual“. Česky: spolupracujeme normálně.

O co jde? USA a Ukrajina vyzvala EU a její nejvýznamnější zemi Německo, aby zastavily odběr ruského zemního plynu a ropy. Německo to odmítlo a ještě se přitom verbálně schovalo za zájmy „Evropy“. V dodávkách zemního plynu jsou země Evropské unie v průměru závislé na ruském plynu ze 40 %, v ropě asi z 25 procent. Německo ovšem má podíl ruského plynu 60 %, Itálie a Rakousko 70 %, ČR 40 %.

„Evropa záměrně vyňala dodávky energie z Ruska ze sankcí,“ řekl Scholz podle severu Politico. „V tuto chvíli nelze zajistit energii pro Evropu k vytápění, dopravě, výrobě elektřiny a pro průmysl jiným způsobem,“ vysvětlil Scholz, proč Evropa nezakáže dovoz ropy a plynu z Ruska. „Má zásadní význam pro poskytování veřejných služeb a každodenní život našich občanů,“ uvedl kancléř.

Každý den se Západ bije v prsa, jak je solidární s Ukrajinou napadenou z rozhodnutí ruského diktátora Vladimíra Putina. Západ posílá na Ukrajinu už i zbraně. Zabavují se majetky ruských politiků a oligarchů na Západě. Přijaté ekonomické i politicko-diplomatické sankce ovšem tají v sobě obří díru: Z rozhodnutí vedení EU pod zásadním vlivem Německa neplatí pro prodej ruského plynu. Jak autor tohoto blogu psal v předchozích příspěvcích, Němci se svým pacifismem a způsobem zelené tranzice energetiky obnovitelnými zdroji závislými na doplňkovými masívními zdroji z ruského plynu nechali vlákat do šílené pasti. Pán Kremlu teď dokázal, že cíleně vybudoval závislost Německa a dalších zemí na ruském plynu, aby si mohl vojenskou agresí realizovat svůj sen o obnovení „velkého SSSR“.

Německo ani tváří v tvář brutální ruské válce včetně zabíjení žen, dětí a seniorů nemíní omezit pohodlí a blahobyt svých občanů. A kancléř se přitom opovažuje mluvit jménem Evropy, jako by Ukrajina Evropou také nebyla. Podobně se pokrytecky a amorálně chovají někteří další předáci včetně maďarského premiéra Viktora Orbána, jenž je také v ruských kleštích: na ruský úvěr má ruská firma Rosatom postavit v Maďarsku jadernou elektrárnu. Německo ještě svůj „podpůrný“ postoj Ukrajině doslova okořenilo dodávkou protileteckých systémů Ukrajině. Jak však odhalil německý týdeník Der Spiegel, šlo o zrezavělou a nekompletní techniku ze zásob bývalé armády NDR. Reakce z Berlína: Ukrajinci tu techniku znají a umí si ji opravit. V Moskvě nepochybně Němce chválí: „Molodci!“

Německo má smlouvy o dodávce zemního plynu platné až do roku 2028. Platí mj. za ně daleko méně, než jsou extrémní ceny na nizozemské burze, 7. 3. cena uzavřela na 16násobku více než před rokem. Plyn se pak za tržní ceny z Německa přeprodává dále do Evropy. Německo má přitom smlouvy uzavřené tak, že se platí bez ohledu na to, zda zákazník plyn nakonec odebere. Takže Německo dnes posílá každý den do Ruska asi 300 milionů eur, tedy 7,8 miliardy korun. Za to se už nějaká ta ruská vojenská technika, nafta, menáž a žoldy vojákům pořídit dají, ne?

Mezitím se už od analytiků ozývají hlasy, že na počínajícím jaře bychom mohli ruské dodávky energetických komodit omezit, ale problémem je i příští zima, pro niž se v létě musejí naplnit zásobníky. A čeští a další občané EU včetně některý politiků hovořící o „vyvažování“ zájmů upozorňují, aby z toho nakonec nebyly zvýšené dodávky LNG z USA. Bez ohledu na vnímání toho, kdo je a není svobodná demokratická země, takoví lidé zapomínají, že právě díky vojenskému deštníku nejúdernější síly NATO americké armády se dnes nemusíme my všichni klepat strachy, zda se pásy ruských tanků nepřevalí přes polské či slovenské hranice.

Každý den jsou občané EU šokováni obrazy bídy a utrpení z ruské vojenské agrese proti svobodné Ukrajině. Ale že by jejich političtí předáci měli zablokováním ruských surovin omezit blahobyt unijních občanů? Umírající ukrajinští občané jsou přece tak daleko a domácí voliči tak blízko. S tímhle postojem ale mohou být nakonec ruské tanky mnohem blíže i v té Evropě, která se vzdává Ukrajiny.

Článek původně uveřejněný na autorově blogu na idnes.cz přetiskujeme se souhlasem Milana Smutného.