28.11.2023 | Svátek má René


NÁZOR: Rusko je velmoc a má spoustu problémů

4.3.2006

V den, kdy do Česka přijel na oficiální návštěvu ruský prezident Putin, uveřejnil deník MfD text nazvaný „Nezavírejme nad činy Ruska oči“ podepsaný Václavem Havlem, bývalým českým prezidentem, a dalšími bývalými či ještě aktivními politiky. V tomto textu se situace v Čečensku popisuje jako ruská genocida. Cituji: Před našima očima bylo srovnáno se zemí hlavní město (Groznyj, 400 tisíc obyvatel) - to je poprvé od roku 1944, kdy Hitler potrestal Varšavu. Takovou nelidskost nepřekryje ani nálepka boje proti terorismu.

Toto expresivní srovnání zločinu hitlerovského Německa z doby II. světové války s občanskou válkou na Kavkaze, kterou Rusko vedlo na konci 20. století v Čečensku, je samozřejmě jako každé srovnávání tohoto druhu více emociální než pravdivé. Nicméně, nejde mi o polemiku s tímto textem za každou cenu. Ostatně nepochybuji o tom, že v Rusku není žádná „ideální“ demokracie. Totéž lze ale konstatovat i demokraciích vysoce uznávaných a obecně ctěných. A velice nerad bych sklouznul při hodnocení dnešního západního světa jako o systému „reálné“ demokracie.

V souvislosti s názvem komentovaného textu bych však rád připomněl i to, že bychom neměli zavírat oči nad činy nejen Ruska, ale i řady dalších států, které používají při řešení politických, etnických, náboženských a dalších problémů vojenskou sílu. A jako člověk, který cítí sounáležitost se systémem, ve kterém žije - tj. s liberální demokracií zaručující jedinci velmi vysoký standard osobních svobod a vysokou životní úroveň ve srovnání s jinými částmi světa Čečensko nevyjímaje - si nutně musím položit otázku nakolik „správná“ je válka v Iráku. Je správná, protože je v našem „západním“ politickém či ekonomickém zájmu? A v této souvislosti navíc i otázka téměř na tělo. Je ruský postup v Čečensku v zájmu Západu? Nebo jinak, je vítězství nábožensky islamisticky orientovaných skupin na území Ruska v zájmu Západu? Možná, že právě tyto otázky a odpovědi, které si západní politické elity dávají, jsou důvodem pro jistou rezervovanou podporu Putinovi.

I já jsem shodně se signatáři textu znepokojen „děsivou válkou (v Čečensku) bez konce“. Současně by mne však velice znepokojovalo, pokud by na území dnešního Ruska nastal mocenský rozvrat, pokud by pokračovala degradace ruské armády s riziky pro šíření zbraní hromadného ničení. Rusko je největším státem světa. Po rozpadu SSSR naštěstí nedošlo i díky vůdcům Ruska Jelcinovi a Putinovi k žádnému katastrofickému vývoji. Rusko po ekonomickém propadu dnes prochází fází ekonomického rozvoje. Jen bláhovec by mohl chtít za této situace víc. A jen hlupák by chtěl míň.