25.9.2023 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

Názor: Izraelští ultraortodoxní židé jsou zátěží pro ekonomiku

Ultraortodoxní židé, hebrejsky charedim, dnes tvoří v Izraeli už skoro 14% z devíti a tři čtvrtě milionu obyvatel, a protože mají v průměru skoro sedm dětí, zatímco obyčejní Izraelci jen dvě, bude jich podle odborníků do konce dekády 16% a do roku 2040 budou tvořit čtvrtinu obyvatel země. Polovina charedim však nepracuje, věnuje se výhradně náboženskému studiu a pobírá státní podporu. Skoro polovina všech jejich rodin žije pod hranicí chudoby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Moravec 2.6.2023 11:42

Děkuji paní Zbavitelová za opět vzácné informace z dění v Izraeli. I když paní Mayer má k němu oprávněné výhrady, ta čísla mluví jasnou řečí. Nicméně myslím, že premiér dělá správná rozhodnutí a to minimálně ze 3 důvodů. První - ve hře je víc, než jen čistá sociální spravedlnost uvnitř země. Nebudou li zástupci "ultra" ve vládě, vláda padne, což by mělo vážně následky pro celou společnost. Druhý - věřím, že Izrael, který je už nyní na špici technologií i v budoucnu "utáhne" tu technicky "méně zdatnou" část národa, která se studiem i životem snaží zalíbit se Hospodinu, čímž - kdo ví - přispívá zemi možná stejně, jako tahouni z Technionu ("bez Božího počínání, marné lidské počínání"...). Třetí - byly to náboženské důvody, které za sionismu přivedly židy z celé Evropy právě na území Palestiny a ospravedlnily jejich pobyt zde a ne jinde.

H. Mayer 31.5.2023 12:36

Tento článek je pro mě velkým zklamáním. Jaoby autorce šlo je o to delegitimizovat část izraelské společnosti. Je potom snadné vyměnit slovo ortodox za slovo žid a jistě víte co chci připomenout. Kdyby chtěla napsat objektivní člínek, musela by si ale najít čísla a ta jsou dohledatelná. Také informace. Vůbec se nezmiňuje o zaměstnanosti ortodoxních žen, která je stejná jako u žen neortodoxních. Vůbec se nezmiňuje o tom, že většina ortodoxních škol pro chlapce má angličtinu a matematiku ve svém studijním plánu. Ty školy, které toto nemají dostávají od státu pouze minimální dotaci. Co se týká odvodů, čísla přesná se zpravidla neuvádějí (víme proč si armáda tyto citlivé údaje chrání), ale ve státním rádiu mluvil jeden vysoký důstojník a říkal, že počet neodvedených chiloni (nezbožných) ze středního Izraele je stejné jako u charedim. Vysoké školy mají také kampusy, kde se učí odděleně charedi muži a ženy. Takže napřed hodně studovat a pak napsat. Ono opisovat anti-charedi propagandu je dosti ubohé.

K. Křivan 29.5.2023 16:14

A co ty daně, ze kterých ultraortodoxní žijí vyhlásit za dobrovolné ? S tím by určitě souhlasil skoro každý Israelec. Stát by je vůbec nedostával, šly by rovnou nejvyššímu rabínovi a ten by je rozděloval.

Stát a parlament by byly ze hry, a Černýho Petra by měl v ruce vrchní rabín. Jak rozdělit a rozdat dobrovolné příspěvky.

L. Kuča 29.5.2023 17:05

To vůbec nezní špatně. Zajímalo by mě, jestli by měli chleba každý druhý nebo třetí den, než by se konečně odhodlali vyrazit do (nekvalifikované) práce.

K. Křivan 29.5.2023 15:56

Co kdyby mohli studovat ješivu až v důchodu ? Odkruťte vojenskou službu, studujte, makejte, vydělávejte a spořte, a v důchodu, můžete studovat i toru.

K. Křivan 29.5.2023 15:42

Vyřešit se to dá rychle. Ze dne na den, žádné dotace, žádné podpory.

V. Novak 29.5.2023 18:09

Nedá když bez jejich zástupců padne vláda.

M. Valenta 29.5.2023 11:37

Stát Izrael čelí dlouhodobě dvěma hrozbám. Arabským raketám a vlastním ortodoxním komunitách, které sice počítat nechtějí, ale parazitovat na spoluobčanech jim jde náramně.

P. Kubáč 29.5.2023 11:15

To je známá slabost zastupitelké demokracie kde většina, která žene stát hlasuje podle svých policikých názorů zatímco menšiny hlasují dle etnické/náboženské přísušnosti.

Ale co. Izrael je opklopen zhrouenými státy, kde místo práce se celé dny sedí v zanedbané kavárně a hraje domino. Úpadek do stejného systému pro ně nebude takový šok.

V. Novak 29.5.2023 9:01

Napadlo mě, jak by dopadla autorka článku, kdyby v něm bylo slovo "ultraortodoxní" a "charedim" nahrazeno slovem "Cikán" nebo "Rom"...

K. Křivan 29.5.2023 15:45

Ani korunu cig ánům, kterou by si nevydělali vlastníma rukama.

O. Machluf 29.5.2023 8:46

"Ultraortodoxní děti nemají ze světských předmětů žádný prospěch. " Neuvěřitelné, jaké zhovadilosti jsou někteří "učenci" schopni vypustit z hub... ehm, z úst. A policie tomu přihlíží nečinně. A ještě větší zhovadilost je tyto bludy štědré finančně podporovat. Národ by měl vyjít s klacky do ulic.

L. Kuča 29.5.2023 13:31

To mě taky dost zarazilo. Pokud ve fyzice či biologii nedokáží chamradim vidět moc Boží, tak vážně už nevím kde. (I když individuálně o některých to jistě neplatí.) V nějakých ztrouchnivělých rabínských spisech? Předchozí záměr naučit je alespoň základům přírodních věd byl nepochybně správný. Dá se říct, že toto je argument proti všobecnému volebnímu právu a pro volební právo pouze pro obyvatele s pozitivní finanční bilancí vůči státu. Ale to v dnešním světě ublíženosti a nároků ani omylem neprojde. Takže nejspíš zůstanou na hrbu daňovým poplatníkům. Trochu připomínají některé neproduktivní mnišské řády.

K. Křivan 29.5.2023 15:49

Mnišské řády byly vždy produktivní. (pokud je husiti nespálili)

L. Kuča 29.5.2023 17:07

Vážně? I ty žebravé? Samozřejmě byly takové, za nimiž byla vidět tvrdá práce, mnohdy vcelku obdivuhodná. Ale neřekl bych, že to platí plošně.

K. Křivan 29.5.2023 16:17

Přírodní zákony jako zákony Boží ? No dobře. Beru.

H. Lukešová 29.5.2023 8:24

To je najednou starostí o Stát Izrael. Jistěže vztah státu s ultraortodoxní židovskou komunitou představuje výzvu, se kterou je třeba se vyrovnat, avšak nejsou všichni stejní, někteří slouží v armádě, a někteří z nich také studují sekulární obory jako je matematika, IT, angličtina, existují i charedi, kteří pracují v IT průmyslu.

Je naopak dobře, že svět Tóry v Izraeli kvete a prosperuje. Charedim a Datim Leumi (ortodoxní, náboženští sionisté), kteří jsou však plně integrovaní, slouží v armádě, na úřadech, studují sekulární obory zajistí židovskou duši Izraele, národ bez víry a idejí je mrtvý.

Izrael je jedinečný, protože je jediný židovský stát, vyhranění sekularisté by chtěli z Izraele udělat moderní sekulární stát plný gay agendy, zeleného fanatismu, posílení vlivu islámu, k tomu doufám, nedojde. Sekulární levicový nátlak je stejně nebezpečný, jako ten náboženský.

Židé přežili dva tisíce let pronásledování, protože se drželi své víry a idejí, zůstali Židy, nezřekli se svých tradic a postojů. Židovské náboženství a především sionismus zachránil židovský národ.

H. Lukešová 29.5.2023 8:24

-všichni charedi-

M. Mruk 29.5.2023 9:06

Taky se mi zdá, že to s nimi nemůže být tak hrozné, když jich je necelých 14% a mezi studeny vysokých škol jich je 10%.

O. Machluf 29.5.2023 9:42

V době vzniku Státu Izrael bylo studentů jesiv zhruba 400. Během 75 let se jejich počet znásobil zhruba 77x. Když jsem se před devatenácti lety stěhovala do Izraele, počet charedim v izraelské populaci představoval deset procent. Řekla bych, že jejich rostoucí počet je alarmující až dost.

O. Machluf 29.5.2023 9:42

V době vzniku Státu Izrael bylo studentů jesiv zhruba 400. Během 75 let se jejich počet znásobil zhruba 77x. Když jsem se před devatenácti lety stěhovala do Izraele, počet charedim v izraelské populaci představoval deset procent. Řekla bych, že jejich rostoucí počet je alarmující až dost.

V. Kučer 29.5.2023 13:19

Jde o to co studují, filosofii, sociologii, sociální antropologii...

J. Kočvar 30.5.2023 3:09

Pokud mají mnohem vyšší porodnost než sekulární Židé, tak mezi Izraelci ve věku 18-25 let představují mnohem vyšší procento než těch 14%.

O. Buda 29.5.2023 9:26

Dovoluji si upozornit na knihu Po čem rabíni touží, autorem je Tuvia Tenebom. Autor v ní klade otázky týkající se víry rabínům i prostým Židům a dostává nebo nedostává odpovědi. Velmi zajímavé čtení.

H. Lukešová 29.5.2023 9:41

Díky ta typ. Na internetu byla o této knize zmínka, i úryvek z rozhovoru z Tuviou Tenenbomem. Někteří lidé ohrnují nos nad některými ultraortodoxními mladíky, že se nemohou podívat na dívku, ale co dnešní woke?

Vždyť ani u nás se už kolikrát muž nemůže podívat na ženu, natožpak být k ní galantní, vše je to vnímáno jako sexuální obtěžování a navíc i ti charedim, kteří studují jen náboženství, mají jeden vzácný dar, umějí se učit a tvrdě studovat, vše dokáží dohnat, když potřebují.

Tuvia Tenebom, pocházející z rodiny ultraortodoxních Židů, se matematiku a angličtinu, kterou v ultraortodoxní ješivě v Izraeli neměl, později v USA doučil.

H. Lukešová 29.5.2023 9:42

-s Tuviou Tenenbonem-

L. Novák 29.5.2023 12:35

Srávně je >tip< !Typ je významově něco jiného. ;-)

H. Lukešová 29.5.2023 13:02

Aha, díky.

R. Langer 29.5.2023 11:47

Zeptejte se Radegasta na křesťany. ;-D

F. Navrátil 29.5.2023 7:56

Také u nás máme početnou skupinu občanů, kteří nepracují, neplatí daně, mají hodně dětí a pobírají nehorázné sociální dávky. Na rozdíl od ortodoxní Židů nestudují náboženské texty.