4.12.2021 | Svátek má Barbora


Diskuse k článku

NÁZOR: Evropská unie a my

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vnučka F.Vízka 21.7.2008 23:20

Re: SKANDÁLNÍ !

;-)Dědo,máš pravdu...do nichR^;-)

F.VÍZEK 29.6.2007 21:19

Stručně s poděkováním...

Děkuji za přání i věcnou reakci na můj text.   Jsem si vědom toho, že počet čtenářů NP se měří v tisících a počet trapných "svazáků" - jak jim říkáte - v řádu jednotek.  A jde o stále stejné značky: Ladislav N., jirka s., zloch ...  Lidi jsou různé, některé hloupé (jak praví mudrosloví).    Přeji všechno dobré Vám i Vašim nejbližším!

No 29.6.2007 18:40

Re: Uplně jste to otočil

Marx se ve své tzv. pracovní teorii hodnoty skutečně mýlil, ke konci svého života to poznal i sám. Velikost mzdy určují rozdíly v kvalitě jako ukaždého jiného výrobního faktoru (to platí i pro hokejisty). Srovnejme přeplácené horníky za bolševika a současně podceňované cifršpiony. Nyní se mzdy v podstatě dostaly na tržní úroveň. Zamyslel jste se, proč mají v tržní ekonomice třeba horníci a taxikáři nízké mzdy a lékaři nebo právníci vysoké? Úkolem normální politiky je, aby se za normální mzdu dalo slušně žít, cf. platy učitelů v západní Evropě s platy u nás.

No 29.6.2007 18:14

Re: Re: Re: Re: COREPER

Vy komunikujete s legislativními úředníky ministerstev? Jak často a kdy naposled?

Interview českého ministra v české televizi jsem na rozdíl od vás nikdy neviděl (můžete mi říc, v kterém pořadu jsou ministři interviewováni?). Čas od času je něco takého k vidění a slyšení na BBC.

Úředníci EK mají odpovědnost ke svému komisaři, ovšem jejich pracovní postavení se od českých podstatně liší (stále, jako jediná země EU, nemáme zákon o státní službě, asi ho na rozdíl od ostaních nepotřebujeme).

Při komunikaci s úředníky EK se nemusíte omezovat na češtinu, můžete použít dalších 22 jazyků, každý úředník hovoří minimálně 2, reálně 3 jazyky.

No 29.6.2007 17:59

Re: Pane Vizku,

Nepleťe si volný obchod s volným pohybem osob. Na americko-mexické hranici o tom vědí své. Vztahuje se, podle vás, volný pohyb osob na možnost být zaměstnán podle své kvalifikace?

P.S. USA měly v druhé polovině 19. století jeden z nejochranářských celních systémů na světě (cla na dovoz průmyslového zboží až 60%), kam se hrabala Evropa.

Petr Brodský 29.6.2007 16:50

Re: Vracím se k příkladu INDIE

Na indickou demokracii se různí monokulturalisté dlouho dívali s pohrdáním, pro její ekonomickou chudobu a údajnou lenost obyvatelstva. Nyní se ale Indie již delší dobu ekonomicky zvedá téměř stejně úspěšně, jako Čína disponující mimořádně pracovitým obyvytelstvem. Navíc indická republika je příkladem, že i demokracie není zcela bezmocná vůči destruktivním silám nacionalismu. Indie nemusí být nutně protiváhou EU a USA. Mohla by se časem stát naopak jejich posilou v boji za harmoničtější budoucnost naší planety.

P:S. Nejsem sociální demokrat, ale přeji Vám, pane Vízku, abyste se nenechal otrávit osobními výpady nacionalistických svazáků, kteří svou nenávistnost a šovinismus pokládají za projev nefalšované pravicovosti.

Petr Brodský 29.6.2007 16:38

Politický národ nikdy nevznikl dříve, než jeho stát

Požadovat existenci politického národa dříve než vznikne příslušný stát je navíc logickým nonsensem. Politický národ je totiž synonymem občanstva. A není občanstva beze státu.

Fafa 28.6.2007 23:19

Pane Vizku,

mne osobne by se vic libila nove NAFTA ve forme North Atlantic Free Trade Zone. Pekne zona svobodneho obchodu, volny pohyb osob, zbozi a kapitalu. Ale zadne ustavne pravni vynalezy a koordinace velikosti bananu. Kupodivu ve Statech staci na volny obchod mezi jednotlivymi staty vlastne nulove pravni regulace. V Evrope je volny obchod spis krycim jmenem planovaneho hospodarstvi.  

S obavou z Ciny naprosty souhlas. Jenze bohuzel dnesni kontinentalni EU se spis chce vymezovat proti USA nez se pripravovat na problemy s Cinou. Britsky pristup tesne transatlanticke vazby mi pripada lepsi.

F.VÍZEK 28.6.2007 21:26

Čína a čas otevřou oči mnohým. Čím dříve, tím lépe!

Společný stát je zatím hudba budoucnosti. Pro někoho libá, pro někoho nelibá. 50 let integrace úspěšné Evropy je pouhou vteřinou na dlouhé cestě k jednotné (a přesto rozmanité) Evropě. Británie je trochu "zvláštní případ", protože má tradiční zájmy na všech kontinentech a míní udržet - byť v moderní podobě - svoje "imperium" , nad kterým slunce nezapadá.  Má na otevřenost Evropy jiný pohled, protože do jejího  světového "rybníka" - který byl jen a jen její - se logicky otevře cesta všem Evropanům, což ji poněkud  "umenší".  Je ale jisté, že v delším časovém horizontu se i Britové budou držet Evropy a budou ji dokonce sami tlačit k aktivitě, protože vliv a síla Číny bude drtící.  Pochopí, že bez Evropy jsou bez šance.  Zatím se EU brání, ale - brzo pochopí... 

Fafa 28.6.2007 21:07

Pane Vizku,

no prave, treba Francouzum se zdal text malo socialni, Britum se zrejme zda socialni az prilis. Jednim z vysvetleni je to, ze nazory na usporadani spolecnosti jsou v Britanii a ve Francii natolik rozdilne, ze proste neumoznuji vznik spolecneho statu.

Jarda 28.6.2007 20:19

Re: Provokativní dotaz...

  Vízku ,každý má právo na chybu,ale jen blbec se z chyb nepoučí.Jako mládý a nezkušený jsi vlezl do KSĆ skončil jsi v lomu.Teď propaguješ podobné nesmysly jenom Ti přeji až Ti někdo podpálí auto a pak barák nad hlavou (viz Francie) aby jsi to přežil jako ten lom. 

                                                                                                                              NJ

                                                                                                              

F.VÍZEK 28.6.2007 20:18

Vracím se k příkladu INDIE

Indie podle encyklopedie: Více než miliarda obyvatel, správní členění do 25 států a 7 svazových teritorií. Mnohonárodnostní stát, nejpočetnější Hindové, dále Bengálci, Maráthové, Gudžarátci, Telugové, Tamilové.... Úřední jazyky hindština a angličtina, podle ústavy 15 hlavních jazyků jako regionálních úředních jazyků.  Indie  = Maxistát? Superstát?  

Každé srovnání poněkud kulhá. Ale dokládá, že všechno chce čas, nesmí chybět trpělivost, všechno je vývoj a hlavně nic není definitivní.   V "globalizujícím se" světě ale není zbytí:  Buď bude Evropa jednotná, nebo bude bita !   Dokonce svoji tezi rozšířím: Buď  EU + USA + Rusko společně, nebo dostanou na "frak".  Postará se o to samotná  Čína.  A velké nebezpečí bych viděl v tom, kdyby se Rusko a Čína našly v náručí, kam je někteří naši pravicoví „experti“ nepřímo svými výpady na postkomunistické Rusko posílají. 

Je samozřejmě možné ustrnout v  "národovectví" minulého a předminulého století, jako se to stalo Václavu Klausovi, a propagovat něco zcela opačného...   Soudcem nikdo z nás nebude, snad - čas.

H.K. 28.6.2007 20:12

Re: Re: Směřovat k politickému sjednocení - NE!

R^R^

F.VÍZEK 28.6.2007 20:08

Uplně jste to otočil

Zatímco Marx trval na tom, že cena (a mzda) mají být v souladu s náklady práce a všechno se dá "naplánovat" bez ohledu na tržní principy (čili voluntaristicky), já jsem tvrdil pravý opak, čili jsem zcela nemarxisticky prohlásil:  V současném světě už dávno neodpovídají mzdy  a platy společenskému významu práce, píli, námaze, pracovitosti, dřině a dal několik příkladů:  špičkový chirurg, celoživotní dřina horníka, funkce hlavy státu, tříletá práce učitele  - a proti tomu tři písničky zpěvačky na koncertu, jeden den špičkového hokejisty, odchodné bankéře (který přivedl banku na buben)...  Taková je pravda. Čtěte pozorněji!

Dadacos 28.6.2007 19:56

Re: Re: Směřovat k politickému sjednocení - NE!

V Evropě nikdy neexistoval a dosud spontánně nevznikl není politický národ, bez něhož demokracie není možná. Bez demokracie není ani svobody.

Dadacos 28.6.2007 19:45

Re: Směřovat k politickému sjednocení - NE!

Politická integrace zadusí demokraci a tím i svobodu.

F.VÍZEK 28.6.2007 19:37

Musíme vzít na vědomí...

I když 18 pro a jen 2 proti (ostatní se nevyjádřili), Ústava nebude. Zůstáva STOH smluv a dohod, který je natolik nepřehledný, že si bruselští byrokraté mohou mnout ruce: posílil se jejich význam a jejich vliv.   Řešení se hledá.  Něco se změní "kosmeticky", něco z textu vydělí a schválí zvlášť, něco jinak pojmenuje a obsah nechá být, něco se odloží na "potom".  Řešení se najde. 

PS: A že Francie řekla NE ? Inu - podle všech průzkumů - text se Francouzům zdál málo sociální.  Chtěli  jej dostat víc "doleva"...  U nás se o tom - mlčí !  Jakým směrem půjdou změny v této zemi nyní? Uvidíme, pravice změny slíbila, volby vyhrála a občan "se těší".  Jsou to - paradoxy...

F.VÍZEK 28.6.2007 19:28

Provokativní dotaz...

Prospělo by EU a USA, kdyby se euroasijská mocnost Rusko s asijskou mocností Čínou daly natolik dohromady, že by si "padly do náruče" a šly vlastní společnou cestou?

huhu 28.6.2007 19:25

Re: Blabole:

podstatou socana je vyžírka. Vyžírá všude, proč ba nemohl v SRN, Dánsku či Holandsku ? ale ono je to jinak, čr už dnes vlastně nic navíc nedostane...

F.VÍZEK 28.6.2007 19:25

Směřovat k politickému sjednocení - ANO? NE?

V politicky nesjednocené Evropě se nikdy nedařilo těm "malým a slabým" držet suverenitu (války v každém století) a ani pouhý volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu v rámci na tu dobu docela vlídného kolosu (Rakousko-Uhersko) nepřinesl jeho národům mnoho svobody.  Vždyť  z toho stavu přece vykvetla potřeba "národního obrození Čechů". 

Otázky jsou jasné:  1) Není politická integrace nakonec jediným řešením pro rovnoprávnou a konkurenceschopnou ekonomickou spolupráci, když i nejsilnější evropská ekonomika (německá) je příliš malá ve srovnání s "bujícími"  nejen Asiaty?   2) Nebylo by prozíravé, kdyby se  vzhledem k Číně držely "za ruce"  už nyní EU+USA+Rusko ?

huhu 28.6.2007 19:23

Re: Jedna věc je kolik platíme

čerpat vlastní peníze ?? o to právě jde...

Fafa 28.6.2007 19:19

Re: Zkusím vysvětlit...

to je mozna pravda. Ale to nic nemeni na faktu, ze navrh ustavni smlouvy NENI platnym pravem.

Dadacos 28.6.2007 19:18

Re: Re: Re: COREPER

Úředníci na národní úrovni netvoří komunitární legislativu.

Navíc: S těmi "svými" úředníky mohu komunikovat v českém jazyce; novináři získávají každý den jejich stanoviska v českém jazyce, neboť tito úředníci jsou mj. mluvčí ministerstev vlády ČR; mohu vidět v televizi jejich interview v českém jazyce, poněvadž jsou to mj. náměstci ministrů vlády ČR. Proto jsou kontrolovatelní a je za ně politicky přímo odpovědný konkrétní ministr. Tyto zpětné vazby u bruselských úředníků neplatí.

Fafa 28.6.2007 19:16

Pane Vizku:

ustava proste ve dvou zemich nebyla ratifikovana, smytec, tudiz neplati. Vam se zda fer, ze by se vysledek referenda proste shodil ze stolu a Francouzi a Holandani budou hlasovat, dokud si vsechno nerozmysli? Navic, v Nemecku sice parlament ustavu prijal, ale Ustavni soud tohle rozhodnuti promptne prohlasil za neustavni a prijeti ustavy zrusil. Takze v soucasnosti se negativne vyjadrily 3 zeme. No a Britu se pro jistotu nikdo ani neptal. 

F.VÍZEK 28.6.2007 19:11

Jenom doplněk a vysvětlení

Schválená, ale neratifikovaná ústava vycházela ze všech smluv, dohod a ze všech textů, které se za 50 let evropské integrace nahromadily a které všechny přistupující země - tím že dobrovolně přistoupily - schválily !  I Česko svým ANO odsouhlasilo všechny texty, které do okamžiku jejího vstupu byly  srovnány "ve stohu".  Návrh ústavní smlouvy byl v tomto směru přehlednější, preciznější, průhlednější a dokonce čtivější.  Bez ratifikace toho textu se nic podstatného nemění. Pouze máme nadále stoh smluv a i nadále mohou byrokrati - jediní se v tom vyznají - mít navrch před volenými orgány.  A každé jednání se poněkud komplikuje,  protože 15 je méně než 27 a protože  všechny staré smlouvy byly postaveny na ten nižší počet členů EU. 

F.VÍZEK 28.6.2007 19:07

Rozčeřit zklidněný diskusní "rybník" = povinnost autora textu

Euroústava je mrtvá, napsal pan ministr Vondra a má zřejmě radost. Netrápí se tím, že představitelé všech 25 zemí tento text podepsali (včetně České republiky) a že už 18 zemí text ratifikovalo - a v těch dvou zemích, kde občané řekli NE, také "není všem dnům konec".   Česko je ale zásadové:  jejich prezident si vymyslel pojem "superstát",  a tak budeme radostí křepčit nad tím, že v EU nebude vlajka, nebude hymna, nebude ministr zahraničí, nebude možná  prezident (?)... , nebude Ústava - sláva! Vítězství!  Zapomnělo se, že malé země Evropy měly celé 20.století suverenitu a že jim byla platná jako mrtvému zimník (obě války jako důkaz nestačí?).  Vnímáme, že poprvé v dějinách se malé země mohou podílet na kontrole  těch velkých a že je poprvé v dějinách bude slyšet a bude třeba respektovat?  Velké dílo, velká změna - ale Česko si "mele" svou.  Nic než národ!  

Blabol 28.6.2007 19:07

Proč mám pocit, že problém budoucnosti EU je jen řečnický problém

k zviditelnění politiků? Co je to superstát (EU)? Proč vadí hymna či vlajka? Jde přece o míru kompetencí, které státy předají EU. Ale ať mi tedy někdo vyjmenuje, co všechno mělo být Ústavou EU předáno, co díky neschválení nebude. A rád bych věděl proč. Byl bych nerad, kdybych zjistil, že si takhle populisticky politici získávají body na "nepříteli" v EU.

F.VÍZEK 28.6.2007 19:04

Zkusím vysvětlit...

Přečtěte si znovu text, na který reagujete. Potom pochopíte, že i ta neratifikovaná ústava vycházela ze všech smluv, dohod a ze všech textů, které se za 50 let evropské integrace nahromadily a které všechny přistupující země - tím že dobrovolně přistoupily - schválily !  I Česko svým ANO odsouhlasilo všechny texty, které do okamžiku vstupu byly "ve stohu".  Návrh ústavní smlouvy byl v tomto směru přehlednější, preciznější, průhlednější a dokonce čtivější. Bez ratifikace toho textu se nic podstatného nemění. Pouze máme nadále stoh smluv a i nadále mohou byrokrati - jediní se v tom vyznají - mít navrch před volenými orgány.  A komplikuje se každé jednání, protože 15 je méně než 27. A všechny staré smlouvy byly postaveny na ten nižší počet...

janoryna 28.6.2007 18:59

Re: Re: COREPER

akdo je tam vysílá nevolené. národní vlády ! takže to není problém bruselu ale vysílající vlády ! a mimochodem,kdovolí ministerské úředníky nebo nebo na úřadě vlády ? řekněte příklad volby úředníků u nás ?

janoryna 28.6.2007 18:55

Re: Považujete USA za superstát?

a za co tedy ? je to ministát ? pro mne superstát = velmoc. a to rozhodněspolek baráčníků jakým je eu dosud není. takže,komu se eu nelíbí, ať vystoupí a zbytečně se netrápí. ale vono to bude jinak. já si myslím, že oni maj tu drzost vymáhat plnění slibů, které při žádosti o vstup a při přijetí podepsal přeseda vlády a pak prezident V.K. a nebo, když pustěj chlup, tak dokoncechtěj vyúčování ! tak to vidím tak milý brusele společně s euroskeptikama: koukej navalit prachy a dál nevotravuj !