Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NATO: 552. den invaze

diskuse (42)
Významný pokrok dosáhli Ukrajinci v západním sektoru Záporožské oblasti, kde prolomili nejobtížnější ruské linie. V Chersonské oblasti pokračovali v operacích zacílených na ruské zásobovací trasy.

27/08/2023

Ukrajina: Protiofenzíva obránců dostala síly ruského nepřítele pod tlak v okolí Bachmutu a na jižní frontě. Významný pokrok dosáhli v západním sektoru Záporožské oblasti, kde prolomili nejobtížnější ruské linie. V Chersonské oblasti pokračovali v operacích zacílených na ruské zásobovací trasy. Letectvo provedlo 14 náletů: 2 na velitelská stanoviště, 10 na lokality s koncentrací vojsk protivníka a 2 na jeho protiletadlové raketové systémy. Zasáhlo i vojenskou základnu nepřítele v Kadiivce. Dělostřelectvo vyřadilo 2 protiletadlové raketové systémy v palebných pozicích, dále zlikvidovalo nepřátelské jednotky soustředěné v 1 lokalitě a 4 dělostřelecké systémy. Jen ve směru Tavria (jižní fronta) realizovali ukrajinští dělostřelci za posledních 24 hodin v rámci svých operací 1283 palebných úderů. Ztráty nepřítele: 309 osob, 19 kusů vojenské techniky (4 tanky, 6 samohybných děl, 8 dělostřeleckých systémů a minometů, 1 samohybný granátomet). Zničeno bylo také 5 muničních skladů agresora, který zaútočil na ukrajinské pozice 27x, 731 opětoval dělostřeleckou palbu a provedl 24 náletů i 2 raketové údery. Protivzdušná obrana zasahovala hlavně v prostoru Kyjeva. Ze směru od Kaspického moře odpálily strategické bombardéry Tu-95 (operující ze vzdušného prostoru Ruské federace v oblasti Engels) rakety typu Kh-101/555/55. Směřovaly do prostoru v centrální a severní zóně fronty. Celkem se podařilo zničit 4/5. Letectvo hlásí zásah ruské vojenské základny na okupovaném Krymu. V oblasti severovýchodní fronty nelze vyloučit evakuaci civilistů z dalších 3 ukrajinských regionů.

Rusko: Za posledních 24 hodin agresor odpálil 5 raket a provedl 45 náletů na pozice ukrajinských jednotek i na různé osady. Dalších 67 útoků realizoval ruský nepřítel za pomoci raketometů. Pravděpodobnost pokračování takových bojů zůstává nadále vysoká. Došlo k více než 40 přímým střetnutím. Ruská armáda eviduje jeden z dosud největších koordinovaných ukrajinských náletů na okupovaná území – cílem pro 42 bezpilotních letounů byla základna 126. ruské brigády ve městě Perevalnoje. Ukrajinské drony operovaly také na jihozápadě Ruska v pohraničních regionech Brjanské a Kurské oblasti. Mj. udeřily na vojenské letiště u města Kursk (16), kde zničily 4 bojová letadla Su-30, 1 stíhačku MiG-29, 1 radar a 2 protitankové systémy Pancir. Okupanti pokračovali v omezených útocích na severovýchodním úseku fronty v sektoru Kupiansk Lyman. Dá se očekávat, že v tomto prostoru ruský agresor v příštích dvou měsících zvýší intenzitu svého útočného úsilí. A to s cílem postoupit na západ k řece Oskil a vytvořit nárazníkovou zónu kolem Luhanské oblasti. Část formace výsadkářů přesunulo velení ruské armády z Luhansku do západní Záporožské oblasti. Po tvrdých bojích a značných ztrátách přeskupuje jednotky z východní fronty ve směru Kupiansk a Lyman na jih. Do dalších bojů chce vrhnout nově zformované brigády, které mají obnovit ofenzívu v tomto sektoru fronty. Už v posledních dnech došlo ke zvýšení intenzity ruských útoků v Doněcké oblasti, ve směru od Donbasu. A to ve snaze přitáhnout a vázat další ukrajinské jednotky. Situace na frontě staví před ruskou armádu znovu otázku mobilizace. Loni na podzim už sice bylo povoláno cca 350.000 mužů. Každý měsíc navíc mobilizují dalších cca 20.000 lidí. Aktuálně ovšem MO zvažuje dodatečně povolat ještě dalších 450.000 branců.

Nizozemsko: Pokud invaze Ruska uspěje, na Ukrajině se nezastaví. Následně budou přímo ohrožené ruskou agresí také země EU a NATO (MO K. Ollongren).

NATO – CHW (Centrum pro hybridní válku): Sankce proti Rusku fungují. Od začátku invaze značně omezily jeho ekonomické možnosti. Odřízly zemi od klíčových trhů, a výrazně degradovaly průmyslovou i technologickou kapacitu Moskvy, která čelí tlaku finančního napětí. Neměly za cíl zastavit agresi. Sankce limitují ruskou ekonomickou základnu. Agrese tak má přímé dopady, resp. jasné ekonomické a politické náklady. Proto se Rusko snaží sankce obcházet s podporou svých zahraničních partnerů. Zvýšení jejich účinnosti tak má šanci umožnit diplomacie. A to při kombinaci sankcí s demonstrací síly v rámci vojenské intervence.

25/08/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzivě. V rámci speciální operace provedli výsadek (2 čluny, 10 lidí) na okupovaném Krymu. K vylodění došlo na pobřeží v oblasti osad Olenevka a Majak. Konkrétně v prostoru vesnice Perevalne (jihovýchodně od Simferopolu), kde je nasazená 126. samostatná gardová brigáda ruské Černomořské flotily, cca 275 km od nejbližšího místa kontrolovaného ukrajinskou armádou na pravém břehu Dněpru. O den dříve tam Ukrajinci zničili raketový komplex S-400 nepřítele. Místo leží poblíž mysu Tarkanchut, kde vyvěsili svoji vlajku - poprvé od roku 2014. Další operace realizovaly ukrajinské jednotky podél fronty - nejméně ve 2 sektorech a postup hlásí u Bachmutu (na východě) i v západní zóně Záporožské oblasti (na jihu). Konsolidují své pozice a pokračují ve směru Melitopol. Desítky ukrajinských dronů udeřily na Krymu i v dalších okupovaných oblastech. Zlikvidovaly mj. také 3 raketové systémy S-300 v Chersonské oblasti. Letectvo provedlo 17 náletů. Zasáhlo: 1 velitelské stanoviště protivníka, 13 lokalit s koncentrací jeho vojsk a 3 protiletadlové raketové systémy ruského nepřítele. Dělostřelectvo eliminovalo: 2 velitelská stanoviště ruské armády, 2 lokality se soustředěním jejích jednotek, zbraní a vojenské techniky, 5 dělostřeleckých systémů v palebných pozicích, 1 stanoviště protivzdušné obrany, 1 muniční sklad a 1 stanici pro elektronický boj. Protivzdušná obrana odrazila nad Oděskou oblastí útok agresora, tj. sestřelila 4 řízené střely Ch-59 a Kalibr odpálené z Černého a Azovského moře. Cílem byla obilná zařízení. Nad Dněpropetrovskou oblastí zlikvidovala 1 bezpilotní letoun Shahed.

Rusko: Agresor odpálil za posledních 24 hodin 7 raket a provedl 47 náletů na pozice ukrajinských jednotek i na různé osady. Ruské dělostřelectvo nasadilo raketomety k 69 úderům. Pravděpodobnost takových útoků zůstává i nadále vysoká. Podél celé fronty došlo jen ke 3 přímým bojovým střetnutím. Po měsíci urputných bojů a značných ztrát v Kupjanském a Lymanském sektoru přeskupuje ruský nepřítel své síly a prostředky. Současně přisouvá nově zformované brigády a divize. Na východní frontě se chystá obnovit svou ofenzivu. Pokračuje v těžkém dělostřeleckém a minometném ostřelování i v leteckých útocích. Moskva oznámila sestřelení ukrajinské rakety S-200 nad Kalužskou oblastí (jihozápadně od metropole) a zničení 42 dronů nad Krymem. Exploze byly evidované také poblíž Tuly. Opět došlo k uzavření moskevských letišť Domodědovo a Vnukovo (na 4 hodiny), důvod úřady nesdělily. Ruská protivzdušná obrana čelila celkově 73 bezpilotním letounům (podle MO). Zejména v několika zónách okupovaného Krymu došlo k výbuchům, např. ve městě Simferopol a jeho okolí, stejně jako v Sevastopolu, Saky, poblíž mysů Meganom a Tarchankut. V poslední době drony útočí také na ruském území, především na Moskvu. Nemluvě o citelných ztrátách ruských vzdušných sil, které si z více než 20 % zavinily samy. Celkem Rusko ztratilo dosud až 221 pilotovaných letadel, včetně 17 proudových a 18 vrtulníků – z nichž 48 nesouviselo s bojem. Mezi nimi je 7 letounů Su-25, 4 nadzvukové stíhačky MiG-31 a 3 průzkumné útočné vrtulníky Ka-52 Alligator. Ačkoli tato čísla nejsou v žádném případě vyčerpávající, nabízejí hrozivé hodnocení současné situace ruských leteckých sil. Nemluvě o vrtulníku Mi-8 AMTSh, jehož posádka při letu mezi dvěma leteckými základnami přepravovala díly pro stíhačky Su-27 + Su-30, přistála v Charkovské oblasti. Pilot zůstal na Ukrajině.

USA: Washington se od letošního září zapojí do výcviku ukrajinských pilotů na amerických bojových letounech F-16. Jejich dodávky už Kyjevu přislíbily Dánsko, Nizozemsko a Norsko. Podle MO piloti nejprve absolvují kurz angličtiny v Texasu a poté zahájí několikaměsíční výcvik v Arizoně.

NATO-CHW (Centrum pro hybridní válku): Rostoucí frustrace z rusko-ukrajinské války se odráží v samotné Ruské federaci. Slovy T. Snydera: „Ruský důstojník (Girkin), který začal válku na Donbasu v roce 2014, je ve vězení. Ruský generál, který vedl operace armády na Ukrajině v roce 2022 (Surovikin), byl odstaven a zbaven služby. Ruský velitel, který v roce 2023 obsadil jediné město (Prigožin), byl zavražděn.“ (US historik specializující se na střední a východní Evropu, Sovětský svaz a Holocaust. Profesor dějin na Yale University)

23/08/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzivě nejméně ve 2 sektorech fronty. Úspěšné operace hlásí u Bachmutu a Záporožské oblasti. Letectvo realizovalo 13 náletů: 11 na lokality, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, a 2 na jeho protiletadlové raketové systémy. Dělostřelectvo se zaměřilo na 3 lokality soustředění jednotek, zbraní a vojenské techniky nepřítele. Zlikvidovat se podařilo 2 muniční sklady, 1 velitelské stanoviště, 1 dělostřelecký systém v palebném postavení a 1 termobarický systém (TOS-1A) protivníka. Aktuálně hlásí získání opory v jihovýchodní obci Robotyne na cestě do Tokmaku. Znovudobytí tohoto okupovaného železničního uzlu by bylo milníkem ve směru k Azovskému moři, resp. k městu Melitopol. Z okupovaného Krymu jsou hlášené exploze (7) nedaleko obce Olenivka na mysu Tarchankut, kde došlo k likvidaci ruského raketového systému S-400 Triumf. Kromě odpalovacího zařízení byly zničeny i rakety a vojenský personál.

Rusko: Agresor realizoval dalších 58 náletů. K bombardování použil 20 íránských dronů (Shahed-136/131), které útočily z jihovýchodu. Konkrétně byly vypuštěné z oblasti Primorsko Achtarsk (Ruská federace) a Chauda (Krym). Obránci sestřelili 11 bezpilotních letounů nepřítele (9 v Oděse + 2 v Záporoží). Za posledních 24 hodin ruský nepřítel dále odpálil 4 rakety a na pozice ukrajinských jednotek i na různé osady provedl 60 úderů za pomoci raketometů. Došlo k více než 30 bojovým střetnutím. Svoje útoky zaměřil na lokality soustředění ukrajinských jednotek v Orichivu, odkud operují ve směru na Robotyne a Tokmak. Ruské dělostřelectvo s podporou letectva může vypálit až 500.000 granátů/týden, tj. cca 10x více než ukrajinské jednotky. I přes tuto nespornou převahu nedokáže ruská armáda dosáhnout na frontě nějakého posunu. Kromě toho vyvolává otázky její schopnost chránit strategická místa hluboko uvnitř země, včetně vojenských letišť. Aktuálně pronikly 2 bezpilotní letouny do sektoru Moskevské oblasti. Letiště Šeremetěvo, Domodědovo a Vnukovo byla nucená kvůli tomu opět dočasně přerušit svůj provoz. Exploze (4) jsou hlášené v obchodní čtvrti metropole. K explozi dronu došlo i v Krasnogorsku u Moskvy. Další 2 hlásí z Brjanské oblasti. Z postu velitele ruských vzdušných (a kosmických) sil byl proto odvolán generál Surovikin. Na veřejnosti nebyl spatřen od červnové vzpoury žoldnéřských jednotek Wagner Group. Přesně 2 měsíce po této vzpouře havarovalo poblíž Tveru během letu z Moskvy do Petrohradu soukromé letadlo Embraer Legacy 600. Zahynulo všech 10 lidí na palubě. V seznamu pasažérů byly 3 osoby z vedení WG (včetně majitele, polního velitele a šéfa logistiky).

NATO – CHW (Centrum pro hybridní válku): Rusko-ukrajinský konflikt nadále eskaluje. V zájmu deeskalace je nutná iniciativa, tj. přijmout Ukrajinu do Aliance a/nebo vojensky intervenovat.

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

van Kateřina Vaníčková
15. 7. 2024

Znovuzvolený europoslanec za hnutí ANO Martin Hlaváček na sociální síti oznámil, že závažné osobní...

pari Anna Pařízková
15. 7. 2024

V noci na pondělí došlo v Praze 3 v okolí Žižkova náměstí ke konfliktu mezi několika cizinci, který...

Miloš Balabán
15. 7. 2024

Druhé kolo francouzských parlamentních voleb přineslo překvapení. Zvítězil v nich levicový blok...

fuk Jana Fuksová, oh Ondřej Holubec
15. 7. 2024

Krajský soud ve Zlíně dnes zamítl žádost o obnovu řízení v případu brutální vraždy ve Slopném na...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Růst čínského hospodářství zpomalil. HDP země v druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,7 procenta,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz