23.9.2023 | Svátek má Berta


NATO: 545. den invaze –

22.8.2023

Dnes

21/08/2023

Ukrajina: Obránci obdrží 42 stíhacích letounů F-16 – výsledek víkendových jednání prezidenta Zelenského v Nizozemsku a Dánsku. Jejich nasazení do bojů (za právo na existenci země) lze očekávat tak počátkem roku 2024. Za posledních 24 hodin pokračovala ukrajinská armáda v protiofenzívě nejméně ve 2 sektorech. Postup hlásí na jižní frontě u Robotyne a na východní frontě u Bachmutu (3 km/týden, celkem 43 km). Letectvo provedlo 9 náletů na lokality, kde ruský nepřítel soustředil své jednotky. Dělostřelectvo zlikvidovalo 1 velitelské stanoviště protivníka a 3 jeho dělostřelecké systémy v palebných postaveních. Jen ve směru pálily minometné a raketové jednotky během dne celkem 1248x. Okupanti tam ztratili 27 kusů techniky (6 tanků, 8 dělostřeleckých systémů, 1 protiletadlový raketový systém, 1 protitankový raketový systém, 1 cisternu na kapalný plyn, 1 bezpilotní letoun, 2 vozidla a 1 kus speciální techniky). Zničeno bylo také 6 muničních skladů, 1 velitelské a 1 pozorovací stanoviště. Nepřítel zaútočil je v tomto sektoru na ukrajinské pozice 16x, provedl 15 náletů a dělostřeleckou palbu opětoval 626x. Na severní frontě nasadil ruský protivník 17 bezpilotních letounů (Shahed-136/131) vypuštěných z Kurské oblasti. Protivzdušná obrana 15 z nich zničila. Kromě toho zlikvidovala také 6 průzkumných dronů a 1 útočný typu Lancet.

Rusko: Agresor realizoval 29 náletů a na pozice ukrajinských jednotek či různé osady zaútočil 43x za použití raketometů a minometů. Přímých bojových střetnutí bylo více než 25. Od počátku invaze použila ruská armáda více než 6 500 raket a 3 500 bezpilotních letounů. Na Moskvu letěly aktuálně další drony (2). Kvůli tomu byl opět omezený provoz letišť. Za posledních 48 hodin j e hlášeno jen u města Belgorod v pohraničí s Ukrajinou sestřelení 12 vzdušných cílů. Bezpilotní letouny operují stále častěji nejen v příhraničních regionech (aktuálně Kursk, Rostov, Novgorod a Belgorod), ale i v oblasti metropole. Kromě dronů přibývají zprávy o raketách SA-5 GAMMON zasahujících Rusko. Jde o balistické střely (7.500 kg, 11 m) ze sovětské éry, které nyní Ukrajinci používají. Hrozba úderů hluboko na území Ruska má neoddiskutovatelně strategický význam, protože Kreml napadl Ukrajinu za předpokladu, že to nebude mít na Rusy přímý dopad. Velení leteckých a kosmických sil je proto pod rostoucím tlakem na zlepšení protivzdušné obrany nad západním Ruskem. V hlubokém týlu to vše vyvolává nespokojenost a kritiku velení armády. Zvláštní služby vyzývají Kreml, aby vyměnil MO i NGŠ a vyhlásil mobilizaci. Moskva tváří v tvář válečné realitě mezitím plánuje rozšíření vojenských struktur. Hodlá nasadit 300 000 vojáků v okupovaném Mariupolu, tj. na jižní frontě. Vzniknout má nová formace sloučením s jednotkami 18. vševojskové armády (v současnosti operuje v Chersonské oblasti) a 22. armádního sboru, síly, který tvoří ruskou posádku na okupovaném Krymu.

Nizozemsko/Dánsko: Obě země potvrdily závazek dodat Ukrajině 42 letounů F-16.

19/08/2023

Ukrajina: Operace obránců pokračovaly v rámci protiofenzivy nejméně ve 3 sektorech fronty. Postup je hlášený u obce Robotyne. Za posledních 24 hodin zlikvidovalo dělostřelectvo jednotky, zbraně a vojenskou techniku ruského nepřítele ve 2 lokalitách, soustředění. Dále byly eliminované 4 dělostřelecké systémy na palebných postaveních, 2 velitelská stanoviště a 2 elektronická stanoviště protivníka. Jen ve směru Tavria realyzovaly jednotky ukrajinské armády celkem 1402x palbu z raketometů a minometů. Obránci zničili 20 jednotek nepřátelské vojenské techniky (1 vrtulník Ka-52, 1 tank, 6 dělostřeleckých systémů a minometů, 1 dron, 11 vozidel/5 speciální techniky) a 3 muniční sklady. Fakticky se jedná o přípravu úderu na strategicky významný Tokmak (Záporožská oblast), který chtějí osvobodit nejpozději příští měsíc. Cílem je zabránit zásobování ruských jednotek u Robotyne a připravit pokračování operací směrem na Melitopol. Aktuální posuny na jižní frontě podél toku řeky Mokri Jaly zvyšují pravděpodobnost takového průlomu. Na straně obránců se odhady celkových ztrát od začátku invaze blíží počtu cca 170.000 mužů (70.000 padlých a 100.000 raněných). Ruská invaze si vyžádala také 150-200 000 obětí mezi civilisty.

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin další nálety (41) za použití íránských bezpilotních letounů Shahed-136/131. Kromě toho ruský nepřítel odpálil 3 rakety a další údery (74) na pozice ukrajinských jednotek i na různé osady uskutečnil za pomoci minometů a raketometů. Celkem došlo k 36 přímým bojovým střetnutím. Většina frontové linie zůstala beze změn v sektorech: Kupjansk, Bachmut i Cherson. Okupační síly trpí mj. nedostatkem záloh a těžkými ztrátami. Ty podle odhadů dosahují od zahájení invaze minimálně 300.000 mužů (120.000 padlých a 180.000 raněných) z celkového počtu vojáků (1,3 milionu) ruské armády v únoru 2022. Aktuálně MO povolá každý měsíc cca 20 000 nových vojáků. Mobilizuje hlavně ty, kteří nedávno dostali ruský pas. Moskva registruje další nálety dronů. Bezpilotní letouny způsobily exploze a požáry – přímo v hlavním městě, cílem byla i budova Expocentra VCHK. Kvůli bezpilotním letounům byla dočasně uzavřena pro odlety a přílety letiště Domodědovo a Vnukovo. Další dron narazil do střechy železniční stanice v Kursku (150 km od ukrajinských hranic). V černomořském přístavu Novorossijsk hořel nákladní terminál, oheň zničil plochu 1300 m2. K požáru po explozi dronu došlo i na vojenském letiště v Soltsy (Novgorodská oblast), cca 700 km od Ukrajiny a v Putilkovu (Moskevská oblast) nebo v Bělgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou.

Lotyšsko: Podle rozvědky je kremelský režim v Moskvě po červnové vzpouře žoldnéřských jednotek z Wagner Group už stabilní.

USA: Podle názoru z kruhů blízkých Demokratické straně (McCain Institut) povedou k ukončení války na Ukrajině tyto kroky: 1) přijetí Kyjeva do Aliance na červencovém summitu 2024 ve Washingtonu (to by zaručilo bezpečnost všech území kontrolovaných ukrajinskou vládou k tomu datu). 2) ponechání v platnosti všech sankcí vůči Rusku. 3) Spojenci budou garantovat bezpečnost Ukrajiny, dokud bude respektovat „novou skutečnost“. 4) když se pokusí obnovit svou územní celistvost, zůstane osamocena.

Podstatou takových úvah je především urychleně zastavit další pozemní a letecké útoky ruského agresora proti území pod kontrolou ukrajinské vlády. Neřeší však konec námořní, informační a kybernetické války. Ani politické, ekonomické či energetické problémy, které konflikt způsobil.

17/08/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě nejméně ve 3 sektorech fronty. Postup hlásí v západní Záporožské oblasti a na hranici Doněcko-Záporožské oblasti. Současně pokračují v operacích na osách Melitopol a Berdiansk i v sektoru Bachmut. Letectvo provedlo 11 náletů na lokality, kde okupanti soustředili jednotky, zbraně a vojenskou techniku – konkrétně protiletadlové raketové systémy. Protivzdušná obrana zlikvidovala ruskému nepříteli 2 řízené střely Kh-35/Kh-59, 16 bezpilotních letounů Shahed-136/131 a 8 průzkumných dronů. Dělostřelectvo zasáhlo 1 protiletadlový raketový systém protivníka. Armáda buduje předmostí na nových místech východního břehu Dněpru okupovaném Rusy. Na svém území se setkává s hustým zaminováním (až s 5/1m2). Od začátku invaze v únoru 2022 ztratilo jednu nebo více končetin až 50 000 Ukrajinců. Novým humanitárním koridorem Kyjeva v Černém moři proplula první civilní loď z Oděsy k Bosporu. Bylo to německé plavidlo pod vlajkou Hongkongu, s ukrajinskou posádkou.

Rusko: Agresor odpálil 8 raket a provedl 82 nálety. Jeho dělostřelectvo útočilo 76x z raketometů a minometů na pozice ukrajinských jednotek i na různé osady. Cílem byly mj. přístavní infrastruktura v Oděské oblasti, obytné budovy a civilní infrastruktura v Charkově, Luhansku, Doněcku, Dněpropetrovsku a Chersonské oblasti. Pravděpodobnost takových útoků zůstává nadále vysoká. Došlo ke 20 přímým bojovým střetům. Za posledních 24 hodin okupanti zaútočili na přístavní infrastrukturu v Oděse z jihovýchodního směru (Primorsko Akhtarsk, Chauda), a to s využitím bezpilotních letounů (Shahed-136/131) v několika vlnách. V Oděské a Mykolajivské oblasti bylo 13 těchto nepřátelských dronů sestřeleno. Na lymanské frontě se okupanti přeskupují a nahrazují jednotky kvůli utrpěným ztrátám. Dále pokračují v útocích na Kupianské frontě v Charkovské oblasti. Celou oblast bombardují a útočí na Charkov. Nálety jsou hlášené také v Doněcké a Poltavské oblasti. Ovšem jde pouze lokalizované útoky. Rostou logistické problémy ruské armády která začala nasazovat bezpilotní letouny domácí výroby založené na konstrukci íránských dronů Shahed (dovoz od září 2022). Logistické problémy Rusů narůstají také na okupovaném Krymu. Podle Moskvy se Ukrajina bude muset vzdát i Kyjeva, pokud by souhlasila vzdát se sporných území výměnou za vstup do NATO.

NATO: Šéf kanceláře GenSec S. Jenssen se omluvil za myšlenku, kterou vyslovil v panelové diskusi v norském Arendalu. Svoji zmínku ohledně návrhu diskutovat o členství Ukrajiny v Alianci výměnou za územní ústupky Rusku označil za chybu. (Mezi Spojenci mají podobný přístup pouze USA.)

Moskva riskuje konfrontaci s Aliancí v Černém moři. Ruská blokáda v mezinárodních vodách hrozí eskalovat ve válku na moři. Podpora Spojenců členským zemím, jmenovitě Turecka, Rumunska a Bulharska, by z vojenské perspektivy vedla k překonání ruské černomořské flotily (US adm. Stavridis - vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, 2009-2012).

USA: Washington schválil dodávku amerických stíhacích letounů F-16 z Dánska a Nizozemska na Ukrajinu. Kyjev je dostane po dokončení výcviku ukrajinských pilotů (MZV Blinken).

Dánsko: Výcvik ukrajinských pilotů začal letos v červenci. Výsledky budou vidět na začátku roku 2024 (MO Troels).

Polsko: Varšava a pobaltské státy jednají o možnosti uzavření hranic s Běloruskem.

15/08/2023

Ukrajina: Obránci se zaměřili na operace u Kupjansku, podél linie Svatove-Kreminna v sektoru Bachmut a v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti. Postup hlásí v západní části Záporožské oblasti na ose Tavria a u Bachmutu. Protiofenziva pokračuje na osách Melitopol a Berdyansk. Letectvo provedlo 11 náletů: na velitelské stanoviště (1), na soustředění vojsk, zbraní a vojenské techniky (7) a na protiletadlové raketové systémy protivníka (3). Ukrajinci také zlikvidovali 1 nepřátelský útočný vrtulník Ka-52. Raketové a dělostřelecké jednotky eliminovaly 2 soustředění vojsk, zbraní a vojenské techniky, 3 dělostřelecké systémy v jejich palebných postaveních a 1 stanici elektronického boje protivníka. Pravděpodobnost raketových a leteckých útoků ze strany agresora zůstává nadále vysoká. Za posledních 24 hodin došlo k více než 15 přímým ozbrojeným střetnutím. Protivzdušná obrana zlikvidovala všechny rakety Kalibr a bojové drony. Ukrajinci zničili nepříteli 34 kusů vojenské techniky (hlásí: 5 tanků, 8 obrněných transportérů, 5 dělostřeleckých systémů a minometů, 2 raketomety, 1 systém protivzdušné obrany, 2 průzkumné drony, 8 vozidel a 3 speciální vybavení. Exploze zničily 3 skladiště ruské munice.

Rusko: Agresor provedl 72 nálety na okupované území Ukrajiny Použil 8 raket Kalibr a 15 íránských bezpilotních letounů Shahed-136/131 proti Oděské oblasti. Celkem uskutečnily síly ruského nepřítele 14 raketových útoků. Dále ostřelovaly pozice ukrajinských jednotek a různé osady také minomety a raketomety okupantů. Ve směru Lymano-Kupian provedly ruské síly dělostřelecké údery 521x. Kromě toho na této ose realizovaly 7 náletů a 11x se pokusily zaútočit na pozice Ukrajinců. Za posledních 48 hodin vypustil nepřítel několik vln útočných dronů a řízených střel, které útočily z jihovýchodního směru (Prymorsko-Akhtarsk) a z Černého moře. Další masivní údery ruského protivníka jsou hlášené v sektoru Dněpr, Luck a z Lvovské oblasti. Celkem agresor použil 15 útočných dronů Shahed136/131, 20 řízených střel Kh-101/Kh-555 z 11 strategických leteckých letadel Tu-22M3 (z letiště Engels, Olenegorsk + ze základny Shaykovka v Soltsy), 16 střel Kh-101/Kh-555 a 8 raket Kalibr (odpálené z fregaty v oblasti Jalty). Kromě toho bylo v Dněpropetrovské a Záporožské oblasti zaznamenáno 8 startů nepřátelských řízených střel S- 300/S-400. Okupanti ztratili obec Urožajne ve směru Staromajorské na břehu řeky Mokri Jaly. V sektoru se dál bojuje u obce Robotyne na ose Orichiv-Tokmak-Melitopol. S cílem doplnit ztráty pokračuje agresor v mobilizaci na dočasně okupovaných územích. Např. nutí všechny muže ze státních podniků ve městě Starobilsk (Luhanská oblast) k vojenské službě. Ruská okupační správa také vnucuje školám v Chersonské oblasti výuku podle ruských osnov. V Luhanské oblasti zase okupanti prosazují do vedení místních samospráv jen kolaboranty.

Německo: Ukrajina nesmí prohrát válku. Jde o budoucnost Evropy a její principy míru i svobody (spolkový MF).

NATO: Výměnou za členství v Alianci by Ukrajina mohla postoupit Rusku okupovaná území (S.Jenssen - šéf kanceláře GenSec J. Stoltenberga v panelové diskusi v norském Arendalu).