23.9.2023 | Svátek má Berta


NATO: 531. den invaze

8.8.2023

07/08/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě nejméně ve 2 sektorech fronty. Udeřili na 2 strategicky klíčové silniční mosty (Heničesk a Čonhar) mezi okupovaným Krymem a Chersonskou oblastí. Za posledních 24 hodin nepřítel odpálil 30 raket a provedl 52 náletů. Dále 75x zaútočil z raketometů. Během dne došlo k 50 přímým bojovým střetnutím. Za uplynulý týden Během týdne zlikvidovaly ukrajinské síly na 4000 ruských protivníků a 616 těžkých zbraní a vojenské techniky nepřítele. Např. ve válečné zóně Tavria pálily 1477x a zničily kromě i 6 muničních skladů okupačních jednotek. Ukrajinské dělostřelectvo tam dále odpálilo 1345 granátů. Ztráty nepřítele tak dosáhly jen v této zóně celkově počtu, který odpovídá 2 rotám. Na podporu pozemních operací agresora provádí jeho letectvo minimálně 100 bojových letů denně. Intenzita války se stupňuje také v Černém moři. Ruská plavidla jsou podle Kyjeva zcela logickým cílem. Varování se dále týká celkem šesti černomořských přístavů agresora (Anapa, Novorossijsk, Gelendžik, Tuapse, Soči a Tamaň).

Rusko: Moskva hrozí odvetou za poškození svých lodí (2) v Černém moři. Obratem okupanti zintenzívnili útoky svých vzdušných sil z lodí a letadel. Během noci poslali na Ukrajinu 70 raket a bezpilotních letounů. Vypuštěné byly z prostoru Černého moře a z letadel Tu-95C, které se pohybovaly nad Kaspickým mořem. Protivzdušná obrana 57 z nich zlikvidovala (13 střel Kalibr, 17 raket Ch-101/Ch-555 a 27 dronů íránské výroby Shahed). Útoky byly vedené mimo jiné na cíle v Charkovské nebo Chmelnycké oblasti, včetně Lvova a Charkova. Od začátku invaze už obránci hlásí likvidaci cca 3,5 tisíce vzdušných cílů nepřítele. To zahrnuje cca 350 letadel a vrtulníků, 1200 střel s plochou dráhou letu a 24 balistických raket, na 2000 dronů a celkem 13 nadzvukových střel Kinžal. Vedle toho pozemní síly agresora o víkendu útočily v prostoru obce Kruhljakivka na severním úseku fronty. Útočily na ose Kupjansk-Svatove-Kreminna, v sektoru Bachmut, podél linie Avdiivka-Doněck, v pohraniční Záporožské a Doněcké oblast a v západní Záporožské oblasti.

Saudská Arábie: V Džiddě se o víkendu jednali představitelé 40 zemí o ukončení války na Ukrajině. Schůzky se neúčastnilo Rusko, které nebylo pozvané. Účastníci jednání, včetně Brazílie, Číny, Indie a JAR, podpořili územní celistvost a suverenitu Ukrajiny. Dále se v rámci saudsko-arabského návrhu mírového plánu shodli na hlavních podmínkách: uzavření příměří, zahájení mírových jednání pod dohledem OSN i výměna zajatců.

05/07/2023

Ukrajina: Obránci pokračují v protiofenzívě nejméně na 3 sektorech fronty. Úspěšně operují zejména na osách Melitopol’ a Berdyans’k, kde konsolidují dobyté pozice. Letectvo provedlo 9 náletů na soustředění vojsk, zbraní a vojenské techniky protivníka. Zlikvidovalo 9 raketových systémů v palebných postaveních a 2 soustředění vojsk, zbraní a vojenské techniky nepřítele. Armáda využívá čerstvé rezervy pro průlom na jižním křídle, kde hlásí postup. Ukrajinské jednotky částečně prolomily první obrannou linii ruských okupantů. Navzdory velmi silnému odporu nepřítele dosáhly na několika místech tzv. střední linii (tj. 2./3). Tvrdé boje zuří na severním křídle, směrem k Bachmutu přesouvá agresor značné síly ve snaze znovu dobýt výšiny v současnosti pod kontrolou Ukrajinců. Situace se mění každý den ve směru Marinka a Avdiivka, kde také zuří urputné boje. Celkově došlo k 36 přímým bojovým střetnutím.

Rusko: Agresor odpálil 1 raketu a provedl 50 náletů. Jeho dělostřelectvo realizovalo 86 útoků za pomoci raketometů. Pravděpodobnost dalších úderů z jeho strany zůstává velmi vysoká. Ruský nepřítel volí útoky bezpilotních letounů a raket. Za posledních 24 hodin se jeho letectvo zaměřilo na cíle v severní a západní Ukrajině. Od začátku invaze (24/02/2022) vypustila okupační armáda 1961 bezpilotních letounů íránské výroby (Shahed 136). Až dosud Ukrajinci sestřelili cca 75 % z nich. Ruský nepřítel nadále skrývá své ztráty. Aktivně využívá mobilní krematoria, která má v nepřetržitém provozu (24/7) v severovýchodní části okupovaného Melitopolu v Záporožské oblasti. Také ruská armáda je nucená čelit úderům dronů, aktuálně v oblasti Černého moře. Kvůli vysoké hrozbě pro Sevastopol přemístila většinu svých jednotek do Novorossijsku. Aktuálně tam ztratila jeho flotila 2 plavidla - výsadkovou loď a tanker v Kerčském průlivu. Od potopení křižníku Moskva (13/04/2022) jde o největší ztráty způsobené 2 námořními drony. Exploze jsou hlášené po úderech dronů také na okupovaném Krymu, konkrétně z ropného terminálu ve městě Feodosia.

Saudská Arábie: V Džidě se kvůli mírovému řešení konfliktu na Ukrajině sešli zástupci 40 zemí. Jednání (bez Ruska) se zúčastnili i představitelé Brazílie, Indie, Číny a JAR (tj. BICS). Shodli se, že stabilní příměří bez eliminace hrozby nebude do budoucna stačit k úspěšné obnově napadené země.

Lotyšsko: Vláda rozešle občanům ruské národnosti, kteří dosud nezískali lotyšské občanství, příkaz k opuštění země.

NATO – CHW (Centrum pro hybridní válku): Na další vývoj rusko-ukrajinského konfliktu budou mít dopad 4 aspekty: 1. nasazení F-16; 2. posílení sítě protivzdušné obrany Ukrajiny; 3. další přísun západních zbraní a munice; 4. znovu zaměřit pozornost od situace na bojišti k širší strategické situaci, tj. obnovení iniciativy ohledně transportu obilí v Černém moři.

03/08/2023

Ukrajina: Obránci čelili pokračujícím útokům nepřítele. Protivzdušná obrana zlikvidovala 23 útočných bezpilotních letounů, většinou v Kyjevské a Oděské oblasti. Dále provedl ruský protivník 5 raketových úderů, 89 náletů a 67 dělostřeleckých útoků s využitím raketometů. Za posledních 24 hodin došlo ke 44 přímým bojovým střetům na osách: Záporoží a Cherson, kde nepřítel soustředil hlavní úsilí ve snaze zabránit dalšímu postupu ukrajinských jednotek. Současně obránci pokračovali v protiofenzívě nejméně ve 3 sektorech fronty a postup hlásí u Bachmutu. Na osách Melitopol’ a Berdyans’k realizovalo letectvo 9 úderů v lokalitách, kde agresor soustředil své jednotky, zbraně a vojenskou techniku. 3x cílily také na protiletadlové raketové komplexy okupantů. Protivzdušné síly zničily 9 průzkumných dronů ruského protivníka. Dělostřelectvo dále zasáhlo 21 děl v palebných postaveních, 1 radiolokační stanici, 3 kontrolní body, 1 prostor k soustředění zbraní a vojenské techniky ruského protivníka, 2 objekty protiletecké obrany, 1 prostor určený k soustředění vojska nepřítele a 2 jeho muniční sklady.

Rusko: Agresor útočil zejména podél linie Kupjansk-Svatove, poblíž Kreminny, kolem Bachmutu a na ose Avdiivka-Doněck. Na severu fronty vedl vzdušný úder 15 bezpilotních letounů z pohraniční Brjanské oblasti. Válečné škody způsobené na Ukrajiné už celkově přesahují 150 miliard USD. Ve snaze zabránit v exportu obilí udeřili Rusové na hlavní ukrajinský vnitrozemský přístav přes řeku Dunaj do Rumunska - Izmajil. Útoky dronů poškodily přístavní budovy i sklady obilí a ohrozily kotvící lodě. Světové ceny pšenice vyskočily o 5%. Válečný konflikt se šíří také mimo ukrajinské území. Exploze a střelba jsou hlášené v ruském černomořském přístavu Novorossijsk, kde na základnu ruského námořnictva udeřily 2 bezpilotní námořní drony. Přístav v Novorossijsku je jedním z největších v Černém moři a situace si vyžádala dočasné zastavení veškeré lodní dopravy. 340 kilometrů jihozápadně od okupovaného Sevastopolu zaútočilo další bezpilotní plavidlo na lodě ruské flotily. Ze vzduchu zaútočily další drony (13) také na okupovaný Krymský poloostrov. Exploze jsou hlášené na letecké základně Hvardiiske v okrese Simferopol (37 pluk ruského letectva). Okupanti začali formovat nové bojové jednotky. Pokračují v mobilizaci na okupovaných územích. Vojáky už verbuje ruské MO i v sousedním Kazachstánu. V inzerátech na internetu pod heslem „Bok po boku“ nabízí vysoké finanční odměny. Válečné náklady stoupají. Moskva zdvojnásobila plánované výdaje na obranu v letošním roce. Ve státním rozpočtu počítá MF nyní s více než 100 miliardami USD, což je 1/3 všech veřejných výdajů Ruska.

G7: K deklaraci o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu se připojilo12 zemí.

Finsko: Vláda očekává nárůst ruských dezertérů, když Kreml zpřísnil zákony o povolávání do armády. Během tohoto léta bylo na jihozápadních finských hranicích zaznamenáno už 11 případů nelegálního překročení hranic.

01/08/2023

Ukrajina: Protiofenzíva pokračuje. Obránci vedou operace u Bachmutu, v západních zónách Doněcké a Záporožské oblasti. Letectvo provedlo celkem 10 náletů na lokality se soustředěním nepřátelských jednotek (7) a na protiletadlové raketové systémy protivníka (3). Dělostřelectvo zasáhlo 5 protiletadlových raketových systémů, 1 termo-barický dělostřelecký systém (TOS-1A), 5 děl v palebných pozicích, 2 stanice elektronického boje, 3 sklady munice a 5 lokalit, kde byly soustředěné jednotky nepřítele. GŠ hlásí osvobození stovky metrů denně a kilometry týdně. Za uplynulý týden to bylo 15 km2 na jihu a východě fronty. Od zahájení protiofenzívy tak získala ukrajinská armáda jen v jižním směru zpět 205 km2 okupovaných území/100.000 km2. Postup není rychlý, ale je stabilní – včetně východního křídla u města Bachmut. Jen na tomto úseku fronty to byly 2 km2 za poslední týden, celkové 37 km2 od začátku protiofenzívy. Na jihu, kde se obránci snaží postoupit směrem k městům Berdjansk a Melitopol, osvobodili 12,5 km2. Intenzivní boje nadále probíhají jižně od Orikhiva. Dále na východ, jižně od Velké Novosilky, se protivník začal stahovat kvůli problémům s koordinací - pod bojovým tlakem a bez rotace jednotek z přední linie.

Rusko: Agresor se pokusil zaútočit na severní frontě v úsecích u Kupianska a Lymanu. Ale jeho jednotkám se nepodařilo prorazit. Síly ruského nepřítele prováděly útočné operace dále podél linií Svatove-Kreminna a Avdiivka-Doněck. Celkem ruský nepřítel odpálil 9 raket a provedl 57 náletů. Na pozice ukrajinských jednotek a na různé osady zaútočil také 61x s využitím svých raketometů. Pravděpodobnost pokračování zůstává velmi vysoká. Za posledních 24 hodin došlo k více než 40 přímým bojovým střetnutím. Zejména na jihu čelí velení okupantů nedostatku záloh a dělostřelecké munice. Problémy mají také se zajištěním boků jednotek v obraně. Od roku 2022 okupační úřady násilně mobilizovaly na Ukrajině 55 000 - 60 000 mužů. Moskva upřednostňuje úpravu legislativy, která by umožnila rychlé odvedení více mužů do armády. Státní duma v polovině července 2023 zvýšila maximální věk pro odvod z 27 na 30 let. Současně Kreml podepsal návrh zákon zvyšující horní věkovou hranici pro povolání záložníků - nyní mohou být mobilizováni až do 70. I to poukazuje na selhávání ruského státu při ochraně obyvatel před válkou. Stejně jako nárůst útoků bezpilotních letadel na metropoli nebo na válečné lodě černomořského námořnictva. Moskva opět hrozí jadernými zbraněmi v případě úspěchu ofenzívy UKR.

Polsko: Vláda nevylučuje možnost, že se Wagnerovci pokusí vstoupit do POL, aby otestovali NATO.

USA: Washington a Kyjev zahajují konzultace o poskytnutí bezpečnostních záruk Ukrajině.