23.9.2023 | Svátek má Berta


NATO: 524. den invaze

1.8.2023

30/07/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzivě nejméně na 3 úsecích fronty a hlásí určitý postup. Letectvo realizovalo 9 náletů na lokality, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Protivzdušná obrana také sestřelila 4 průzkumné bezpilotní letouny. Dělostřelectvo zlikvidovalo 1 raketový systém protivníka v palebném postavení, 1 muniční sklad, 1 radiolokační stanici a 1 lokalitu, kde byly soustředěné nepřátelské jednotky. Celkem došlo k 36 přímým bojovým střetům. Další postup Ukrajinci hlásí na jižním křídle kolem Bakhmutu. Na severním křídle boje pokračují bez pozičních změn. Agresor přesouvá do sektoru další síly. Tvrdé boje trvají také u obcí Robotyne a Staromajorske. Na osách Záporoží a Cherson chce ruský nepřítel zabránit dalšímu postupu ukrajinských jednotek. Síly obránců operují dále na osách Melitopol’ a Berdyans’k, kde upevňují své pozice. Nový úder hlásí na železniční most Čonhar spojující jih Ukrajiny s okupovaným Krymem. Přímo na poloostrově explodoval další ruský muniční sklad – v Sevastopolu, 15 km od centra v Kozáckém zálivu.

Rusko: Agresor útočil podél linie Svatove-Kreminna. Konkrétně odpálil 8 raket, 33 provedl náletů. Z jihovýchodního nasadil 4 bezpilotní letouny typu Shahed. Na hranicích Chersonské a Dněpropetrovské oblasti byly všechny sestřelené. Okupanti provedli také 53 dělostřeleckých úderů na pozice ukrajinských jednotek a různá sídla za použití raketometů. Pravděpodobnost pokračování i v dalších dnech zůstává vysoká. Ruská armáda doplňuje ztráty a připravuje se ve válce pokračovat stejným tempem po dlouhou dobu, i když se znovu posouvá i na ruské území. Metropole se stala opět terčem pro 3 bezpilotní letouny, které vzlétly z Moskevské oblasti. Další dron udeřil na budovu policie v Trubčevském okresu (Brjanská oblast) sousedící s Ukrajinou. Tlaky na Moskvu sílí, aktuálně zejména kvůli obilnému koridoru v Černém moři. Např. ze strany států Afriky, které jednaly v Petrohradu. Ale mír s Ukrajinou je podle Kremlu nereálný. Tvrdí, že v dobré víře prokázal odpovědný přístup k obilné dohodě, Ale Ukrajina a Západ nedostály svým závazkům s ohledem na sankcionování ruských potravin a hnojiv.

OSN: Argumenty Ruska ohledně obilí zcela vyvrátil GenSec A. Guterres a Světový potravinový program OSN.

Saúdská Arábie: V Džiddě se tento týden (5-6/08/2023) uskuteční mírová jednání ohledně Ukrajiny. (kromě RUS). Zástupci cca 30 západních zemí a klíčových rozvojových států projednají bez Ruska řešení konfliktu. Principy by měly posloužit jako základ pro budoucí jednání o míru mezi Kyjevem a Moskvou. Základní podmínkou je podle Ukrajiny ukončení okupace a úplné stažení Ruska z jejího území. Toto diplomatické úsilí vyvrcholí na mírovém summitu ještě letos.

Polsko: Varšava hlásí přesun 100 žoldnéřů Wagner Group ke koridoru Suwałki, který odděluje Kaliningrad od Ruska. Polská vláda to považuje za krok k dalšímu hybridnímu útoku. Ve středním Bělorusku se pravděpodobně usadilo několik tisíc Wagnerovců.

28/07/2023

Ukrajina: Obránci stupňují protiofenzívu. Pokračovali v operacích nejméně na 3 sektorech fronty. Postoupili jižně od Bachmutu, v pohraničí Záporoží-Doněcké oblasti a v údolí řeky Mokry Jaly u Staromajorského v západní Záporožské oblasti směrem na Urožajnoje. Podél této řeky pronikli do obranné linie ruských okupantů nejhlouběji, resp. postoupili o 10-12 km ve směru na Berďansk. Přímá střetnutí v oblasti Avdiivky jsou stejně tvrdá jako pokračující boje jižně od Orichivu u vesnice Robotyne. Úspěšně odrazili útoky nepřítele v oblastech západně a jižně od Kliščivky (Doněcká oblast). Na ose Záporoží-Cherson zaměřuje ruský protivník hlavní úsilí na zabránění dalšímu postupu ukrajinských jednotek. Ty zároveň pokračují v útočné operaci na osách Melitopol’ a Berďan’k, kde upevňují své pozice. Ukrajinské letectvo provedlo 7 náletů na lokality, kde se soustředily nepřátelské jednotky, zbraně a vojenská technika. Dále 1 nálet na protiletadlové raketové systémy a na velitelské stanoviště protivníka. Protivzdušná obrana zlikvidovala 8 bojových bezpilotních letounů Shahed-136 a 5 průzkumných dronů nepřítele. Ukrajinské raketové a dělostřelecké jednotky zasáhly 1 velitelské stanoviště, 1 soustředění vojsk, 5 dělostřeleckých systémů v palebných postaveních, 1 sklad pohonných hmot a 1 stanici elektronického boje protivníka. V dalších dnech se posílené jednotky ukrajinské armády pokusí postoupit na jih k městu Tokmak. A pokud budou úspěšné, pokračovat mají až k Melitopolu. Ukrajinský parlament prodlužil stanné právo a mobilizaci o další 3 měsíce. Volby plánované na říjen tak neproběhnou.

Rusko:

Agresor provedl 3 raketové údery a 29 náletů. Na pozice ukrajinských jednotek a různé osady dále jeho dělostřelectvo realizovalo minimálně 70 útoků za pomoci raketometů. Došlo k více než 30 přímým bojovým střetům. Za uplynulých 9 dní poškodily ruské údery 26 zařízení přístavní infrastruktury na Ukrajině. Západně od Kreminny a Svatového na severním úseku fronty pokračují ruské okupační síly v útočných operacích, konkrétně v Serebrajském lese západně od Kreminny, ale příliš neuspěly. Po průniku od Svatove nevybudovaly předmostí na západním břehu řeky Žerebec, kterou překročily. Na jižní frontě se očekává, že okupanti posílí nasazením nových vrtulníků Ka-52M s nově integrovanými protitankovými raketami s dosahem cca 15 km. Ale okupační jednotky zejména na jihu Ukrajiny se nadále potýkají s logistikou. Pro ruského nepřítele je tak stále obtížnější vzdorovat silám obránců. Denně má početné ztráty vojáků a jejich vybavení. Čelí nárůstu ohledně počtu dezercí. Každý týden přibývají na jeho straně desítky zničených muničních skladů. Navíc ruská protivzdušná obrana sestřelila další bezpilotní letoun v Moskevské oblasti. Z města Taganrog v Rostovské oblasti je hlášená exploze po dopadu rakety S 200. Po omezení vývozu do EU klesla v prvním pololetí meziročně těžba plynu na 319,3 miliardy m3, tj cca o 13 procent. To vedlo k poklesu příjmů rozpočtu podle MF o 46%.

NATO: Spojenci (UK+Turecko) řeší zintenzivnění námořního dohledu v oblasti Černého moře, včetně průzkumu s nasazením hlídkových letadel a bezpilotních letounů. Cílem je ochrana lodní dopravy a udržování svobody plavby pro lodě s ukrajinským obilím.

USA: Prezident Biden nařídil spolupráci s s Mezinárodním trestním soudem v Haagu (ICC) ohledně důkazů o ruských válečných zločinech spáchaných na Ukrajině.

Čína: Peking dodává Rusku technologie, které agresor uplatňuje ve válce proti Ukrajině.

26/07/2023

Ukrajina: Obránci zahájili druhou vlnu protiofenzivy. Operace odstartovala v Záporožské oblasti, jižně od Orichiva. S cílem prolomit linii okupantů udeřily ukrajinské síly na nepřátelské pozice poblíž Robotyne. Po tvrdém boji prorazily na 3 místech. Právě tuto zónu Ukrajinci vyhodnotili jako nejzranitelnější pro ruského nepřítele. Rusové v Záporoží vůbec nerotovali jednotky, protože jim začaly docházet nezbytné rezervy. Zároveň ukrajinské obranné síly pokračují v operacích nejméně ve 3 dalších sektorech fronty. Posun hlásí na osách Melitopol’ a Berdyans’k, kde upevňují své pozice. Jejich letectvo provedlo 9 náletů v lokalitách, kde ruský protivník soustředil vojáky, zbraně a vojenskou techniku. Protivzdušná obrana sestřelila ruskému nepříteli 1 vrtulník (Ka-52), 5 bojových bezpilotních letounů (Shahed-136) a 2 průzkumné drony. Také raketové a dělostřelecké jednotky obránců udeřily na pozice s koncentrací živé síly, zbraní a vojenské techniky protivníka. Zlikvidovaly 7 dělostřeleckých systémů v palebných postaveních, 2 stanice pro elektronický boj a 2 protiletadlové raketové systémy nepřítele. Ukrajinci hlásí 26 přímých bojových střetnutí s ruským protivníkem. Ukrajinské ztráty v prostoru Bakhmut jsou 8x menší než mají ruské jednotky, v prostoru Berďansk a Mariupol – 5x nižší.

Rusko: Armáda agresora je na většině celé fronty (cca 1200 km) v defenzivě. S výjimkou úseku 100 km na severovýchodě Ukrajiny, konkrétně se okupanti snaží útočit u Kupjansku, Svatove a Kreminny. Podle velení ukrajinských obránců tam Rusové uplatňují stejnou taktiku jako u Bachmutu, tj. spoléhají na velké množství vojáků a zbraní. A to bez ohledu na tlak, jakému čelí na jihu fronty. Za posledních 24 hodin provedly vzdušné síly okupantů 1 raketový úder a 65 náletů. Síly ruského dělostřelectva dále realizovaly 84 útoky za pomoci raketometů na pozice ukrajinských jednotek a různé osady. Pravděpodobnost, že v těchto operacích bude pokračovat, zůstává vysoká. Okupační jednotky útočily konkrétně v zónách u Svatove, Kremniny, Bachmutu, Avdiivky-Doněcké (město) a v pohraničí Záporoží-Doněcká oblast. Černomořská flotila hlídkuje na plavební trase mezi Bosporem a Oděsou. Byly zachycené její kódované zprávy o narušování obchodu s obilím adresované přímo Kremlu. Během noci použili Rusové bezpilotními letouny k dalšímu útoku na město Oděsa. Zásah zaznamenala také přístavní infrastruktura v Reni na řece Dunaj. Město se nachází přímo na hranici s Rumunskem. Kromě obilného terminálu bylo poškozeno 1 plavidlo. Okupační jednotky nechaly uvést 4. blok Záporožské JE do stavu horkého odstavení. To znamená nesporné riziko pro jadernou a radiační bezpečnost. Moskva opatrně přiznává, že se kvůli válce dostává do finančních problémů. Kromě narůstajících vojenských výdajů čelí ruský státní rozpočet i poklesu příjmů z energetického sektoru, které se v prvním pololetí meziročně propadly o 47%. Deficit státního rozpočtu tak roste. MF Siluanov si postěžoval na růst nákladů na půjčky kvůli úrokům. Stát už musí platit věřitelům více než 11%, i když aktuální sazba stanovená ruskou CB je max. 8,5%.

Španělsko: MO posílá z přístavu Santander na Ukrajinu poslední 4/10 tanky (Leopard 2A4), 10 obrněných transportérů (M-113), 10 nákladních vozidel, 1 obrněné víceúčelové vozidlo a 5 sanitek – z toho 2 obrněné. Zásilka má být doručena ukrajinské armádě na začátku srpna. Do Kyjeva už z Madridu dorazila i mobilní polní nemocnice s chirurgickou kapacitou.

Německo: BW poukazuje na nedostatky protiofenzívy ukrajinské armády. Kritizuje zejména rozdělování brigád, které prošly výcvikem na Západě, do jednotek po 10-30 vojácích. Výsledkem je snížená efektivita sil při protiofenzivě.

MAAE: Inspektoři našli v areálu Záporožské JE protipěchotní miny, a to v pásmu mezi dvojicí bariér kolem areálu. Ruská armáda obsadila největší JE v Evropě krátce po vpádu na Ukrajinu.

NATO – CHW (Centrum pro hybridní válku): Spojenci stojí před klíčovou otázkou: Jak ukončit rusko-ukrajinskou válku. Myšlenky na dosažení míru jsou nepochybně atraktivní. Ale v sázce je evropská bezpečnost a stabilita na kontinentu. Nelze zapomenout, že Rusko je nesporně z podstaty své povahy imperiální mocnosti, která po staletí nepřetržitě rostla na úkor svých sousedů. A v této expanzi chce pokračovat. Má to ve své imperialistické povaze. V této souvislosti volí Spojenci vlastně dvěma možnostmi: Zastavit ruskou expanzi demonstrací své rozhodnosti, nebo přijmout stále rostoucí sféru zájmů Moskvy. Jednání na úkor ruských sousedů, mezinárodního práva a míru i stability mezi faktickými alternativami nefiguruje.