Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NATO: 517. den invaze

diskuse (36)

24/07/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívních operacích nejméně na 3 sektorech frontové linie a hlásí postup. Zejména na západě Doněcké oblasti, východě Záporožské oblasti a v okolí města Bachmut. Za posledních 24 hodin došlo k posunu v těchto 3 směrech. Nejtvrdší boje nadále zuří u Bachmutu, Lymanu, Avdijivky, Marjinky a Kupjansku. V těchto zónách se uskutečnilo cca 40 přímých bojových střetů. Protivzdušná obrana sestřelila ​​9 řízených raket. Ale ukrajinská armáda ztrácí v průměru 4-5 mužů, aby postoupila o několik set metrů. To ovlivňuje morálku vojsk, uvádí zpráva NGŠ. Podle MO (Reznikov) potrvá válka s Ruskem minimálně do začátku příštího léta.

Rusko: Okupanti pokračují v masivním bombardování ukrajinských měst. Provedli raketový útok za pomocí 17 střel s plochou dráhou letu a 2 balistických raket. Kromě toho letectvo nepřítele realizovalo 39 náletů a jeho dělostřelectvo 49 úderů s využitím raketometů na pozice ukrajinských vojsk a různé osady. Za víkend agresor provedl celkem 81 dělostřeleckých útoků. Zároveň podnikl dalších 58 leteckých úderů a jeho vzdušné síly nasadily také 5 bezpilotních letounů. Drony útočily i v Moskvě. V pondělí brzy ráno se opakovaně (od V/2023) stala metropole ruského nepřítele terčem pro 2 z nich. V centru města nedaleko ministerstva obrany byly zasaženy 2 nebytové budovy. Exploze jsou hlášeny i z okupovaného Krymu, kde došlo ke zničení dalšího muničního skladu v oblasti Džankoj. S bilancí minulého týdne byly na Krymu celkově zlikvidovány už 3 muniční sklady ruského protivnéka. Objevují se ale informace i o zásahu dronů u letiště a vojenského skladiště Vesele. Poškozen byl po nasazení vodních dronů také Kerčský/Krymský most. Doprava na poloostrově (silniční i železniční) byla zablokována. Nicméně podle Kremlu ukrajinská protiofenziva selhala.

USA: Ukrajina už osvobodila polovinu svého území dobytého Ruskem, tvrdé boje potrvají ještě měsíce (MZV Blinken). Podle Washingtonu se rýsují znepokojivé vyhlídky na delší válku, která bude vyžadovat nové investice do moderních zbraní a více výcviku, aby Kyjev měl šanci vyhrát.

NATO-Ukrajina: Kyjev navrhnul svolat nově ustavenou Radu kvůli přepravě obilí v Černém moři. Sejde se ve středu na úrovni velvyslanců.

Finsko: Po vstupu země do Aliance (04/IV/2023) začaly Helsinki nyní kvůli bezpečnost stavět dvousetkilometrový plot. Finsko opustilo svou vojenskou neutralitu a připojilo se ke Spojencům. Jejich hranice s Ruskou federací se tak prodloužila o 1340 km. Bez ruského vpádu na Ukrajinu by k tomu nedošlo.

Bělorusko: Minsk vyhrožuje Polsku s jednotkami Wagner Group: Na jeho území je v současnosti cca 5 000 jejich ruských žoldnéřů.

22/07/2023

Ukrajina: Obranné síly pokračují v operacích na ose Melitopol a Berďansk. Zároveň opevňují dobyté pozice. V oblasti kolem města Bachmut i podél linií Kupjansk-Svatove-Kreminna a Avdiivka-Doněck hlásí postup, v oblasti Záporoží dokonce 10x větší než v jiných regionech. Ukrajinské letectvo provedlo 14 úderů na zóny, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Dále 3 údery na jeho protiletadlové raketové systémy. Obránci sestřelili 11 průzkumných bezpilotních letounů protivníka. Jejich raketové a dělostřelecké jednotky zasáhly 2 nepřátelské stanoviště živé síly, zbraní a vojenské techniky, 5 dělostřeleckých jednotek na palebných pozicích a radiolokační stanici. Okupanti se snažili během bojů v Peršotravněvské a Luhanské oblasti chopit iniciativy. To platí i na lymansko-kupianské a bachmutské frontě, které zůstávají prioritou. Za posledních 24 hodin byl na těchto liniích zaznamenán rekordní počet 908 útoků okupačních sil. Na ukrajinské pozice vypálil ruský nepřítel 519x a provedli 11 náletů. Celkem se na této frontě odehrálo 8 přímých bojových střetnutí. Obránci zlikvidovali 283 útočníků a 2 tanky, 8 samohybných děl, houfnici D30, radarovou stanici (Aistonok) a 3 muniční sklady.

Rusko: Agresor pokračuje v útočné válce. Navzdory značným ztrátám neopustil své plány na okupaci ukrajinského území. V noci na dnešek zahájil další letecký a raketový útok. Za posledních 24 hodin provedli Rusové celkem 16 raketových úderů, více než 20 náletů a 50x zaútočili s pomocí raketometů. Tato hrozba pro ukrajinská města i ukrajinské ozbrojené zůstává stále vysoká. Těžké boje pokračují. Během dne došlo k více než 40 přímým bojovým střetnutím. Z okupovaného Krymu jsou hlášené vzdušné údery na ruská vojenská zařízení. Bezpilotní letouny tam zasáhly muniční sklad letiště v Krasnohvardijském okrese v centrální části Krymského poloostrova. Zásah vyřadil i sklady s ropou. Došlo k evakuaci z okruhu 5 km. Dalším legitimním cílem je pro Ukrajince Kerčský/Krymský most (Prez. Zelenskyj). Měří 19 km a byl otevřený (pro automobilovou a vlakovou dopravu v 2018), tj. 4 roky po ruské anexi poloostrova. Dnes představuje klíčovou spojnici pro logistiku ruských okupačních sil na jiho-ukrajinské frontě. Ruské MO převzalo metodu Wagner Group a provádí nábor dalších rekrutů ve věznicích. Mezitím jsou žoldnéřské jednotky zdrojem rusko-polské kontroverze. Podle Kremlu Varšava spřádá revanšistické plány a připravuje agresi proti Bělorusku.

Polsko: MO přesunuje polské vojáky na východ země kvůli nárůstu rizik s ohledem na přítomnost žoldnéřských jednotek Wagner Group v Bělorusku. Interpretaci Moskvy Varšava jednoznačně odmítá.

USA: Americký Senát navrhuje podpořit urychlený vstup Ukrajiny do NATO. Podpora Kyjeva ve Washingtonu sílí. Bidenova administrativa to sdílí, ale upozorňuje na trvající riziko vážné eskalace konfliktu.

20/07/2023

Ukrajina: Síly obránců pokračovaly v protiofenzívě. Operace vedly nejméně ve 3 sektorech fronty a dosáhly určitých územních zisků. Od začátku července došlo k nárůstu bojů v zóně dolního toku řeky Dněpr. Protivzdušná obrana zničila ​​14 střel s plochou dráhou letu (Kalibr) a 23 bojových dronů nepřítele (Shahed). Ukrajinská armáda poprvé nasadila kazetovou munici z USA, a to proti ruským zákopům na jihovýchodě území s cílem rozbít opevněné pozice nepřítele ve snaze osvobodit okupované území. Kromě fronty na jihovýchodě země použijí obránci kazetovou munici i v blízkosti města Bachmut, kde se začalo bojovat loni v květnu. Podle OSN použil agresor od začátku invaze stejnou munici v obydlených oblastech Ukrajiny už nejméně 24x. Za posledních 24 hodin hlásí Ukrajinci cca 30 přímých bojových střetnutí. Kyjev chystá nový obilný koridor v Černém moři, který by vedl vodami Rumunska a Bulharska. Počet ukrajinských uprchlíků se aktuálně odhaduje na cca 11, 5 milionu lidí (6,35 milionu v zahraničí + 5,15 milionu vnitřně vysídlených). Z toho cca 3,7 milionu běženců nemá přístup k humanitární pomoci.

Rusko: Agresor odpálil z moře rakety s plochou dráhou letu: 16x Kalibr, 8x Kh-22, 6x Oniks, 1x Kh-59 a 32 bezpilotních letounů Shahed k masivnímu náletu na území Ukrajiny. Celkem provedly vzdušné síly ruského nepřítele 78 bombových úderů a jeho dělostřelectvo 69 útoků s využitím raketometů na pozice ukrajinských jednotek i na různé osady. Pravděpodobnost, že v tom bude nadále pokračovat, zůstává vysoká. Hlavní úsilí směřuje na osách Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdiivka a Marinka. Na okupovaném Krymu hoří už 2 dny muniční sklad (Tavrida) Nově používá ruská armáda jako svou válečnou zbraň také potraviny. Už 3 dny v řadě bombarduje ukrajinské přístavy. Spolu s kritickou infrastrukturou (obilné a ropné terminály) hlásí obránci 60.000 tun zničeného obilí. Současně agresor označil všechny lodě v Černém moři na cestě do ukrajinských přístavů za potenciální dopravce vojenského nákladu. Ruské válečné loďstvo tam začalo nacvičovat ostrou municí likvidaci námořních cílů. Válka tak směřuje ke globální potravinové krizi. Ruský prezident se nezúčastní srpnového summitu zemí BRICS v JAR, kde by mohl být zatčený kvůli obvinění z válečných zločinů (ICC – III/2023).

USA: Ukrajina dostane stíhací letouny F-16 do konce letošního roku (Kirby - WH NSA). V rámci nadcházejících primárek pro prezidentské volby (2024) se válka na Ukrajině stává tématem pro potenciální kandidáty z Republikánské strany. DeSantis se snaží její význam bagatelizovat. Trump chce, aby za dodávky amerických zbraní pro Ukrajinu platila EU. Pentagon signalizuje problémy s další dělostřeleckou municí pro Ukrajinu. Od 24/02/2022 Washington daroval Kyjevu více než 2 miliony granátů ráže 155 mm. V USA se jejich produkce nyní zdvojnásobila (aktuálně cca 30.000 kusů měsíčně). V současnosti však začínají čelit stejné nedostatkové situaci jako země EU.

EU: Brusel chce využít zmrazený ruský majetek zmrazený v bankách členských zemí k financování obnovy Ukrajiny. Šéfové vlád pověřili Evropskou komisi, aby našla legální cestu k realizaci. Jednou z možností je využití zmrazených financí ruské centrální banky, na kterou EU uvalila sankce.

18/07/2023

Ukrajina: Pokračují tvrdé boje v několika sektorech fronty. Obě strany dosáhly marginálních posunů v různých oblastech. Armáda ukrajinských obránců se v rámci protiofenzívních operací zaměřila na 3 sektory. Primárně podél hranice Charkovsko-Luhanské oblasti, kde agresor zvýšil intenzitu útočných operací. Na ose Lyman-Kupiansk shromažďuje ruský nepřítel více než 100 000 vojáků, cca 900 tanků, 555 dělostřeleckých systémů a 370 raketometů. (Pro srovnání: v Afghánistánu nasadil SSSR během vrcholného období tehdy 120 000 vojáků.) Další početné rezervy stahuje do sektoru Bachmut, kde jeho ztráty od června dosahují ztrát vystřídaných jednotek žoldnéřů z Wagner Group. Hlavní podíl na tom mají vzdušné síly obránců. Ukrajinské letectvo zaměřilo 11 náletů na stanoviště s koncentrací vojáků, zbraní a vojenské techniky nepřítele. Protivzdušná obrana sestřelila 3 bezpilotní letouny (Shahed-136) a 6 průzkumných dronů protivníka. Raketové a dělostřelecké jednotky obránců zasáhly 1 stanoviště nepřátelských jednotek, 2 termobarické dělostřelecké systémy TOS-1A (Solntsepyok), 27 dělostřeleckých systémů na palebných postaveních, 1 sklad munice a 1 stanici elektronického boje okupantů. V noci zahájila armáda protivníka další útok pomocí raketových systémů (S-300) a bezpilotních letadel íránské výroby (Shahed). Celkem provedla 5 raketových úderů a více než 40 náletů. Na pozice ukrajinské armády a různé osady vedl ruský agresor dalších cca 60 dělostřeleckých útoků s využitím raketometů. Ukrajinci hlásí 36 přímých bojových střetnutí.

Rusko: Výbuch na Krymském mostě působí ruské armádě značné problémy. Představuje totiž klíčovou spojnici s okupovanými územími a používá se k přepravě vojáků, tanků a dalšího vojenského nákladu pro okupační sily na jižní Ukrajině. Kreml hrozí odvetou. Moskva vyzývá k zabití prezidenta Zelenského. Přibližné ztráty ruských ozbrojených sil od začátku invaze (24/02/2022): vojáci – 239.010; tanky – 4.119; obrněná vozidla – 8051; dělostřelecké systémy – 4.542; raketomety – 689; prostředky protivzdušné obrany – 428; letadla – 315; vrtulníky – 310; bezpilotní letouny – 3.839; řízené střely s plochou dráhou letu – 1.273; mobilní systémy balistických raket krátkého doletu – 4; automobily a cisterny – 7.086; plavidla/čluny – 18; speciální technika – 677. Pokračují čistky v rámci ruského velení. Odvoláni/zatčeni byli: velitel 58. vševojskové armády generál plukovník I. Popov; velitel 106. gardové vzdušné výsadkové divize generál major V. Seliverstov. velitel 7. gardové horské vzdušné výsadkové divize generál major A. Korněv; velitel 90. tankové divize generál major R. Ibatulin (i oba jeho zástupci); velitel 7. vzdušné výsadkové divize generál plukovních M. Těplinskij. Aktuálně se chystá také odvolání velitele 31. vzdušné výsadkové brigády generál plukovníka S. Karaseva; otazníky visí nad armádním generálem S. Suvorikinem. Tyto kroky dále oslabují autoritu S. Šojgua (MO) a V. Gerasimova (NGŠ) , která je beztak slabá kvůli neúspěchům na bojištích.

NATO – CHW (Centrum pro hybridní válku): Rusko eskaluje válku s Ukrajinou. Konec černomořské dohody o přepravě obilí poškodí miliony zranitelných lidí po celém světě. Charakterem regionální konflikt na východě Evropy tak rozšiřuje své globální dopady. Svůj jednostranný krok bere Kreml jako součást ekonomické války. Hned následně zahájila ruská armáda masivní raketový útok s podporou bezpilotních letounů na přístavy Oděsa, Mykolajiv a Čornomorsk, kde jsou překladiště obilí. Bez bezpečnostních záruk se civilní námořní doprava do Černého moře nevrátí.

EU: Krok Moskvy je cynický a odstoupení od černomořské obilné dohody zaslouží silné odsouzení. Evropská komise bude dál pracovat na posílení potravinové bezpečnosti ve světě (von der Leyen).

UK: Vláda označila poslední vývoj za nehorázný pokus poškodit ty nejzranitelnější. Rusko využívá potraviny jako zbraň (PM Sunak).

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Jednal s ní o zprávě o zajištění obrany....

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Na obvodním soudě pro Prahu 2 pokračuje hlavní líčení v případu lidí obžalovaných kvůli incidentu...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

V pátek večer bude kvůli zahájení olympijských her vyhlášena nad Paříží a okolím bezletová zóna....

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Ministerstvo obrany připravuje další část muniční iniciativy pro Ukrajinu, její součástí bude pět...

Martin Zvěřina
24. 7. 2024

Ministerstvo zdravotnictví chce prostřednictvím šestice senátorů-lékařů prosadit lepší očkování,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz