23.9.2023 | Svátek má Berta


NATO: 503. den invaze

11.7.2023

Ukrajina: Ozbrojené síly obránce pokračují v protiofenzívě nejméně na 3 úsecích fronty. Zároveň se opevňují na liniích, které dosáhly na jihu. Pokouší se vytlačit nepřítele v defenzivě, což je pro každou armádu jedna z nejtvrdších operací. Situace na hlavních osách (Volyň, Černihiv, Kupjansk, Lyman, Šachťarské, Záporoží, Cherson) zůstává víceméně beze změn v rozhodujících sektorech fronty (východ + jih). Ukrajinské letectvo provedlo 1 nálet do prostoru s vysokou koncentraci živé síly nepřítele. Raketové a dělostřelecké jednotky realizovaly 2 údery na stanoviště živé síly, zbraní a vojenské techniky protivníka. V rámci těchto operací zlikvidovaly ruskému protivníkovi 2 dělostřelecké jednotky na palebných postaveních a 2 stanice pro elektronický boj.

Rusko: Za posledních 24 hodin provedli ruský agresor 30 náletů a k dělostřeleckým úderům použil 47 raketometů. Hrozba takových útoků ze strany okupačních sil je na Ukrajině nadále velmi vysoká. Ruský nepřítel soustředil své hlavní úsilí v sektorech Lyman, Bakhmut, Avdiivka a Marinka, kde pokračují těžké boje. Během uplynulého dne tam proběhlo 30 přímých střetů. Cca 300 lidí podepsalo nově smlouvu s ruskou armádou v rámci probíhajícího náboru. Rekruti z řad vězňů, mužů nízkého sociálního postavení a pacientů s hepatitidou (narkomani) absolvují výcvik ve vojenském prostoru Východního okruhu na území Altaje. V Luhanské oblasti pokračuje povinné převzetí ruských pasů ukrajinskými občany. Např. ve městě Starobils’k nutí okupanti vyzvednout si do 3 měsíců ruské rezidenční karty všechny zaměstnance místní nemocnice. Jinak jim hrozí deportace a konfiskace jejich domovů. Dále Moskva hrozí útokem na 3 ukrajinské jaderné elektrárny a jaderná zařízení v Evropě. Znovuzvolení ruského prezidenta ve volbách příští rok očekává podle aktuálního průzkumu 68% ruské veřejnosti. (Ze vzorku populace - 1 634 lidí ve věku od 18 let - šetření dále ukázalo mezi respondenty 20% odpůrců a 12% neutrálních osob).

NATO: Ve Vilniusu nenabídne Aliance Ukrajině členství, ale bezpečnostní záruky.

USA: Washington nabízí Ukrajině podobnou ochranu jako Izraeli.

UK: Premiér Sunaka usiluje o vytvoření „nové charty“ Aliance, která by dlouhodobě posílila bezpečnost Ukrajiny jako předstupeň jejího vstupu do NATO.

Litva: Vstup Ukrajiny do NATO musí být zahájen nyní, bez čekání na konec války s Ruskem (ex-prezident Landsbergis).

08/07/2023

Ukrajina: Ruská agrese má podobu otevřeného konfliktu už 500 dnů. Ve skutečnosti tato válka začala před 3426 dny (okupací Krymu - 2014). Pro srovnání: 1. a 2. světová válka dohromady trvala 3762 dny. Po měsíci relativního klidu (v červnu) se místem jedněch z nejintenzivnějších bojů stal opět Bachmut. Armáda ukrajinských obránců dosáhla v této oblasti takticky významných zisků. Ruský nepřítel je u Bachmutu v pasti, hlásí Ukrajinci a pokračují v protiofenzívě nejméně ve 3 dalších sektorech fronty. Následně protiofenzíva nejspíš zpomalí, protože západní zbraně dorazí se zpožděním (prez. Zelenskyj). Ještě chybí celkem 286 z přislíbených 757 tanků a 177 z 556 houfnic ráže 155mm a 152mm.

Rusko: Agresi vede ruské seskupení sil Východního vojenského okruhu. Jeho obrana na jižní Ukrajině se jeví být křehká. Aktuálně postrádá zejména bojeschopné zálohy. Ukrajinci mají více rezerv než ruský nepřítel. V noci na sobotu provedl ruský agresor další vzdušný úder. Jeho bezpilotní letouny bombardovaly např. město Kryvyj Rih. Ruské okupační síly útočily na většině území Ukrajiny. Provedly 53 nálety a k 60 úderům dělostřelectva použily odpalovací raketové systémy na pozice ukrajinských jednotek a různé osady. Nejsilnější útok nepřítele byl vedený na infrastrukturu v Záporoží. Z nasazených bezpilotních letoun íránské výroby (Shahed) zničila ukrajinská protivzdušná obrana 12/18 dronů.

NATO – CHW (Centrum pro hybridní válku): Současnou bezpečnostní situaci definují následující skutečnosti: Válka v Evropě byla vyvolána absurdní myšlenkou, že přijetí Ukrajiny do Aliance je existenční hrozbou pro Rusko. Válka na Ukrajině představuje pouze část širší konfrontace Ruska se Západem. Realitou je hybridní válka. Už roky je jejím předmětem EU a cílem Ruska je destabilizovat Společenství zevnitř. Zároveň Rusko označuje Alianci za existenční hrozbu pro sebe. Proto požaduje stažení sil a zbraní Spojenců do hranic v prostoru z roku 1997. Za hlavní hrozbu však Moskva nepovažuje vojenskou sílu Spojenců, ale demokracii. V rámci válečné rusko-ukrajinské konfrontace zahájené 24. února 2022 hrozí Rusko 3. světovou válkou a jaderným konfliktem. Aliance si tento konflikt nevybrala, ale vnucuje jí ho agresivní zahraniční politika Ruska. K přímým důsledkům patří „tsunami dominových efektů“, což vede stále více k destabilizaci Evropy a ohrožení jak transatlantické, tak evropské jednoty a stability.

Před summitem Severoatlantické aliance ve Vilniusu navštívil od minulého čtvrtka ukrajinský prez. Zelenskyj postupně: Bulharsko, Česko, Slovensko, Turecko a Polsko. Nyní by měl zasednout v nově ustavené Radě NATO-Ukrajina.

Turecko: Ukrajina si zaslouží členství v NATO (prez. Erdogan).

USA: Washington dodá Ukrajině kazetovou munici - kompatibilní s americkými houfnicemi ráže 155 mm, které už ukrajinská armáda má.

Bývalí US představitelé vedli tajné rozhovory s Ruskem na úrovni MZV, tzv. Track Two. Tato forma hraje v americké diplomacii už léta důležitou roli. Tentokrát schůzky probíhaly s vědomím Bidenovy administrativy, ale ne s její účastí a pod jejím vedení.

06/07/2023

Ukrajina: Ozbrojené síly obránce hlásí operace v rámci protiofenzívy v 5 sektorech fronty. Na některých úsecích dosáhly územních zisků. Postoupily u obce Berchivka asi 6 kilometrů severozápadně od Bachmutu a u Jahidne 2 km od tohoto města, s cílem ho obklíčit. Dále hlásí nové pozice severně od Opytne podél osy Avdijivka-Doněck - 6 km severozápadně od Doněcku. Na západě Záporožské oblasti a podél administrativní hranice mezi Záporožskou a Doněckou oblasti postoupily o 5 km. Od zahájení protiofenzívy 4. června osvobodily devět osad a 160 km2 okupovaných území (100.000 km2). Koordinovanou sérii úderů zaměřila ukrajinská armáda na degradaci logistiky agresora a jeho pozemních komunikací. Pravidelně vedou raketové údery na cíle v týlu nepřítele na Ukrajině např. ve směru Lyman v Luhanské oblasti. V obci Makiivka (Doněcká oblast) cca 6 km severovýchodně od Doněcku zasáhly ruský sklad pohonných hmot a maziv. Zároveň plní svůj hlavní úkol ničit živou sílu nepřítele, jeho vybavení, dělostřelectvo a protivzdušnou obranu. Citelně však protiofenzivu komplikuje vysoká hustota minových polí a nedostatek vzdušných sil.

Rusko: V noci na dnešek vedla armáda agresora další útok. Vzdušné síly okupantů zaútočily na západoukrajinský Lvov (cca 60 km od hranic PL), který byl až dosud ušetřený bombardování. Celkem provedly 59 náletů, včetně použití bezpilotních letounů – 2/5 dronů íránské výroby (Shahed) sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana. Navíc ruské dělostřelectvo provedlo 65 úderů s nasazením raketometů. Cílem bylo postavení ukrajinských vojsk a různé osady. Pravděpodobnost raketových a leteckých útoků ruského nepřítele zůstává vysoká. Hlavně v prostoru Lyman, Bachmut, Avdiivka a Marinka, kde proběhlo za posledních 24 hodin 38 bojových střetnutí. Během bojů v okolí Bachmutu používá ruský agresor chemické zbraně (Lewisit). Z Bělgorodské a Kurské oblasti (město Grad/obec Tetkino) na ruském území ve vzdálenosti cca 400 km jsou hlášené údery raketometů a bezpilotních letounů.

MAAE žádá o zpřístupnění všech budov Záporožské jaderné elektrárny. Cílem je potvrdit, že se tam nenacházejí miny ani výbušniny.

ČR: Ukrajinský prez. Zelenskyj jednal v Praze s představiteli země.

04/07/2023

Ukrajina: Ozbrojené síly obránce pokračovaly v protiofenzívě nejméně ve 4 sektorech fronty a hlásí omezený postup. Konkrétně osvobodily dalších 28 km2 na jihu. Ukrajinská armáda za pomoci bezpilotních letounů zničila za týden 75 jednotek nepřítele, včetně jeho 19 muničních skladů a 7 velitelských stanovišť. Aktivně tak formuje bojiště, kde odstraňuje extrémní počet protitankových min položených do hloubky 30 km před liniemi zákopů. Úspěšně ničí ruské dělostřelectvo, zbývá eliminovat letectvo ruských okupantů. Konečným cílem je osvobození Krymu, teprve pak válka skončí (prez. Zelenskyj).

Rusko: Po ztrátě více než 300 samohybných děl ráže 152 mm a 170 tažených 152 mm děl začínají agresorovi docházet dělostřelecké síly. Od počátku invaze v únoru 2022 bylo vyřazeno 4252 kusů ruského dělostřelectva. Od počátku letošního roku došlo ke zničení 52,8 % z nich (2245). Pokud bude tento trend pokračovat, ruský nepřítel ztratí do konce měsíce dalších cca 900 kusů ze svojí výzbroje . Na klesající Intenzitě jeho úderů se projevuje i nedostatek munice ráže 152 mm. Navíc agresorovi rostou technické problémy při udržování operačního stavu starých děl. V Moskevské oblasti sestřelila protivzdušná obrana 4 drony. Kvůli bezpilotním letounům bylo zhruba na tři hodiny vyřazeno z provozu letiště Vnukovo.

NATO: Aliance prodloužila funkční období GenSec Stoltenberga o další rok - do září 2024.

UK: Stíhačky RAF Typhoon vzlétly kvůli letounu Tu-214 ruského vojenského letectva doprovázeného dvojicí stíhaček Su-30M. K zachycení letadel došlo ve vzdušném prostoru pod kontrolou NATO - v Estonsku.

ICRT: V Haagu začalo pracovat centrum pro vyšetřování ruských zločinů agrese proti Ukrajině.

Vatikán: Žádný mírový plán neexistuje (papežův vyslanec po návštěvě Moskvy).

VZ