NATO: 496. den invaze
Ukrajina: Ozbrojené síly obránce pokračují v protiofenzivě nejméně ve 4 sektorech. V okolí Bachmutu postoupily zejména v prostoru u Robotyne (1,5 km do hloubky a 6 km do šířky). Na operaci reagoval agresor přemístěním sil. Přesunul tam 2 výsadkové pluky. V sektoru je tak aktuálně až 50 000 vojáků, více než 300 tanků, 330 dělostřeleckých systémů a 140 raketometů. Ukrajinci se dále uchytili na východním břehu Dněpru a donutili ruského nepřítele i tam začít s přemístěním sil. Ukrajinské síly postupují také na jižní frontě, směrem na Berďansk a Melitopol. Okupanti tam ale kladou intenzivní odpor. Nové územní zisky obránců dosahují celkově dalších cca 35 km2.
Rusko: Agresor začal prchat ze Záporožské JE. Podle Ukrajinců zvažuje akci s cílem iniciovat úmyslný únik radioaktivity, aby zmrazil válku. Okupační síly postupují na východě Ukrajiny směrem na Avdijivku, Marjinku a Lyman v Doněcké oblasti, stejně jako na Svatove v Luhanské oblasti.. Na celé frontě probíhají prudké boje. Ruský nepřítel útočí na Bilogorivku a Serebjanku, jeho síly postupují u Svatove.
USA: Protiofenzíva Ukrajiny bude trvat déle, než se očekávalo. Každý získaný metr je zaplacen krví. Větší tempo postupu vyžaduje F-16, které je nutné ještě poskytnout (gen. Milley, 2015-19 NGŠ).
NATO (CHW – Centrum pro hybridní válku): Týden před summitem ve Vilniusu (11-12/07/2023) je několik členských zemí Aliance blízko k dohodě o bezpečnostních zárukách pro Kyjev. Ve snaze najít způsob, jak donutit Rusko přehodnotit důsledky pokračování ve válce, zvažují i přijetí Ukrajiny mezi Spojence. Takový krok by nebyl válečným aktem, ale diplomatickým řešením. Fakticky by to přineslo možnost napravit strategické chyby Budapešťského memoranda (1994) a summitu NATO v Bukurešti (2008).
30/06/2023
Ukrajina: Ozbrojené síly drží „strategickou iniciativu“ ve směru na Bachmut a v současnosti provádí rozsáhlou operaci v této oblasti. Za posledních 24 hodin obránci zintenzivnili úderné operace a hlásí posuny, resp. územní zisky nejméně ve 2 dalších sektorech fronty. Kyjev žádá mezinárodní společenství, aby zabránilo jaderné katastrofě v Záporožské JE a označily Rusko za teroristický stát.
Rusko: Podle ruských zdrojů má vzpoura Wagner Group rozsáhlé dopady na velitelskou strukturu armády, kde vyvolala rozsáhlé čistky. Agresor zintenzivnil ostřelování pohraničních oblastí Ukrajiny. Od začátku června provedl podél fronty cca 1 700 útoků ve snaze dosáhnout zmrazení války podél současné linie. To by znamenalo fakticky porážku Ukrajiny. Potenciální důsledky ruského vítězství jsou pro NATO či EU nepřijatelné. Úspěšná ukrajinská protiofenzíva sníží hrozbu, které NATO a EU v současnosti čelí. Evropská bezpečnost a stabilita jsou přímo propojeny se schopností Ukrajiny porazit Rusko.
NATO: Diskusi o členství Ukrajiny v NATO ovlivní udělení statusu kandidáta pro EU (GenSec Stoltenberg).
EU: Brusel může zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v prosinci.
Statistka: V letech 1999 2021 se investice do zbrojního průmyslu zvýšily - v EU o 19,7 %/v USA o 65,7 %/v Rusku o 292 %/v Číně o 595 %.
28/06/2023
Ukrajina: Obránci pokračují ve snaze vytlačit armádu ruského agresora. To je podstata protiofenzivy, která je aktuálně stále ve fázi „přípravná operace.“ Do bojů ještě nebyla nasazená většina (9/12) brigád nedávno vycvičených a vybavených moderními zbraněmi (MO Reznikov). Protiofenzíva probíhá nejméně na 4 sektorech. Ukrajinská armáda znovu dobyla území okupovaná agresorem od roku 2014. Během června měla větší územní zisky než zabral ruský nepřítel během zimy. Kyjev hlásí 8x vyšší ztráty na straně nepřítele. Během uplynulého týdne podnikly ukrajinské síly přes 110 úderů na oblasti, kde se koncentroval vojenský personál nepřítele. Letectvo, raketové síly a dělostřelectvo obránců hlásí za uplynulý týden zničení 17 ruských protiletadlových raketových systémů, zásah 11 kontrolních bodů protivníka a likvidaci 7 ruských muničních skladů.
Rusko: Armáda agresora vedla nový vzdušný úder. Použila 5 střel s plochou dráhou letu odpalované z letadel (Kh-22) a 2 protiletadlové řízené střely (S-300). Kromě toho ruský nepřítel podnikl 24 náletů a 42 útoků raketového dělostřelectva. Pravděpodobnost dalších raketových a leteckých útoků zůstává velmi vysoká. Ruský protivník nadále zaměřuje své hlavní úsilí na osy Lyman, Bakhmut a Marinka a těžké boje pokračují. Agresor nadále ignoruje zákony a zvyklosti války, používá taktiku terorismu, útočí a ostřeluje i civilní cíle. Plány vedení Wagner Group zahájit vzpouru s cílem vynutit si silou změny ve vedení MO podpořilo více ruských generálů.
NATO: Aliance bude muset posílit bezpečnost východních hranic, pokud budou jednotky Wagnerovců v Bělorusku.
MAEE: Pokud Rusko provede útok na Záporožskou JE s následky radiace, hrozí kontaminace zemědělské půdy na Ukrajině (i v sousedních zemích) ve velkém rozsahu po staletí.
Čína: Velvyslanec při EU podpořil Ukrajinu při jejím úsilí obnovit vládu nad územím v hranicích z roku 1991, tj. včetně Donbasu a Krymu (Fu Cchung). To je odklon od dosavadní neutrální pozice Pekingu k rusko-ukrajinskému konfliktu.
Maďarsko: Parlament nebude hlasovat o ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance před prázdninami.