Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NATO: 489. den invaze

diskuse (53)
Územní zisky ozbrojených sil obránců dosáhly zatím cca 130 km2/100.000 km2 okupovaného území. Poblíž Antonivského mostu v Chersonské oblasti udržují obránci pozice. Jejich údery kolem města Bachmut získaly nové impulsy a operace pokročila na severním i jižním křídle.

26/02/2023

Ukrajina: Pokračuje protiofenzíva, a to nejméně na 3 sektorech fronty. Hlavní úder ovšem ještě nezačal. Územní zisky ozbrojených sil obránců dosáhly zatím cca 130 km2/100.000 km2 okupovaného území. Poblíž Antonivského mostu v Chersonské oblasti udržují obránci pozice. Jejich údery kolem města Bachmut získaly nové impulsy a operace pokročila na severním i jižním křídle. Situace kolem Záporožské jaderné elektrárny nebyla nikdy vážnější. Plán vyhodit ji do povětří velení ruských útočníků už schválilo.

Rusko: Armáda agresora postrádá rezervy na provozní úrovni. To ovlivňuje schopnost jeho operací mnohem víc než ozbrojená vzpoura žoldnéřských jednotek Wagner Group. Lze důvodně předpokládat, že její vedení nepůsobilo v naprosté izolaci. Má vhled do politických jednání a aspirací minimálně části elity blízké Kremlu. Zná vojenskou realitu na frontě v rámci války proti Ukrajině, resp. má přehled o situaci značně zdecimované ruské armády po 16 měsících bojů. Skupina o „velikosti brigády“ byla schopná bez odporu urazit stovky km směrem na Moskvu za méně než 24 hodin. Letectvo nebylo schopné ji zastavit, i když rebelové měli velmi omezené prostředky protivzdušné obrany. Národní garda se proti nim vůbec nepostavila.

NATO: Víkendové události kolem Wagner Group jsou vnitřní záležitostí Ruska a dalším dokladem velké strategické chyby, které se Kreml dopustil protiprávní anexí Krymu a válkou proti Ukrajině (GenSec Stoltenberg).

USA: Zmatky v Rusku prokazují „trhliny“ v moci Kremlu. Americké zpravodajské služby věděly, o plánované vzpouře Wagner Group (MZV Blinken).

Polsko Po přesídlení Wagnerovců nelze vyloučit nárůst napětí na hranicích s Běloruskem.

24/06/2023

Ukrajina: Za posledních 24 hodin pokračovala protiofenzíva nejméně na 2 sektorech fronty. Hlavní síly obránců ještě nevstoupily do bojů. V současnosti mohou nasadit dalších 9 nově vycvičených brigád proti cca 400 000 vojákům agresora. Jeho vzdušné síly provedly další sérii raketových úderů a útoků bezpilotních letounů. Navíc okupační síly vybudovaly v rámci svých obranných pozic značnou síť minových polí, i tankových pastí. A rovinatý terén umožňuje jednotkám zapojeným do protiofenzívy pouze malé krytí, takže jsou značně zranitelné nepřátelským dělostřelectvem.

Rusko: MO označilo za ozbrojenou vzpouru ze strany velení žoldnéřské Wagner Group, kdy si Wagnerovci chtějí vynutit změny ve velení okupační armády. Z okupované Ukrajiny pronikli na území agresora nejméně na 2 místech. V Rostově na Donu, kde sídlí velení Jižního vojenského okruhu zodpovědné za operace během války proti Ukrajině, obsadili velitelství a klíčová bezpečnostní místa. Další jejich jednotky se přesouvaly z Voroněže na sever s cílem dostat se do Moskvy – cca 500 km. Zprávy o bojích s bezpečnostními silami země jsou blokované. Nicméně v hlavním městě a v Podmoskevské oblasti byla přijata „protiteroristická opatření“. Kreml vzpouru označil za zradu. Generální prokuratura zahájila kvůli ní trestní řízení. Ruská opozice v emigraci začala mluvit o začátku převratu. Následně Minsk zprostředkoval zastavení postupu Wagnerovců na Moskvu. Stíhání bylo zastaveno, i když původně Kreml hrozil za vzpouru tvrdými tresty. Vojenský průmysl zvýšil výrobu raket 3-4x. Dosavadní válečné ztráty (KIA/WIA – zabití /ranění) jsou odhadované na cca 300 000 mužů.

USA: Členové Senátu (2: D+R) navrhli aktivovat článek 5 smlouvy o NATO v případě vojenské operace Ruska/Běloruska, namířené proti Ukrajině, která by vedla k radioaktivnímu zamoření zemí v Evropě, včetně amerických spojenců.

22/06/2023

Ukrajina: Protiofenzíva pokračuje nejméně na 3 sektorech fronty. Postup je pomalejší, než se očekávalo, a to kvůli účinnosti defenzivy okupovaných územích ze strany agresora (prez. Zelenskyj). Tempo neodráží potenciál ukrajinských sil. Operace v rámci protiofenzivy mají svá rizika a náklady. Jsou však mnohem menší než dlouhodobá rizika pohodlné nečinnosti (JFK).

Rusko: Kreml znovu zastrašuje Kyjev a svět mezikontinentálními balistickými raketami Sarmat, které jsou schopné nést jaderné hlavice. Moskva aktuálně hrozí jejich nasazením do bojů.

MAAE: Situace kolem Záporožské jaderné elektrárny (ZapJE) je extrémně křehká. Zničením přehrady Nová Kachovka Rusko zamezilo přístupu vody k chladičům ZapJE. Případná exploze by měla s ohledem na převládající proudění vzduchu dopady na značnou část Evropy. (V jižním směru: největší na Moldavsko, Rumunsko, Bulharsko a Turecko; v severním: na Bělorusko a země Skandinávie).

NATO – HWC (Centrum pro hybridní válku): Spojenci čelí ruské hrozbě. Cílem odstrašování Aliance je snaha Ruska podkopat její schopnost ochránit mezinárodní bezpečnostní architekturu, tj. základ západní bezpečnosti, stability a prosperity. Obavy z rizik změnily konflikt s nízkou intenzitou (2014 - Krym) ve válku totální (2022- Ukrajina), která nadále eskaluje. Nelze se nechat ovládnout obavami z eskalace, resp. rizikem konfrontace s jadernou mocností. Ruský agresor drží svět jako rukojmí a používá jako zbraň potraviny, energetiku atd. Jeho jaderná rétorika je stále agresivnější - viz rozmisťování taktických jaderných zbraní v Bělorusku.

UK: Londýn podporuje plán, který by mohl zjednodušit cestu Ukrajiny do NATO.

EU: Velvyslanci členských zemí (COREPER 2) se shodli na 11. balíku sankcí proti Rusku, aby dále omezili jeho možnosti pokračovat v agresi vůči Ukrajině.

Německo: Podpora krajní pravice prudce stoupá. AfD se kvůli obavám voličů vyšplhala v průzkumech veřejného mínění na 2. místo. Domácí zpravodajská služba (BND) varovala, že krajně pravicový extremismus představuje největší hrozbu pro demokracii v zemi.

20/06/2023

Ukrajina: Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila v noci 28 ze 30 dronů Šahíd íránské výroby útočících na Kyjev. Okupanti útočili i na Lvov a zasáhli kritickou infrastrukturu asi 70 kilometrů od hranic s Polskem. Dále vypálili 7 raket S-300 v Záporožské oblasti., kde použili 4 řízené balistické střely Kalibr a další čtyři Šahídy. Zaútočili také na průmyslové město Záporoží (JV země), a to raketami Iskander a S-300. Všech 8 útoků zastavila protivzdušná obrana. Navíc agresor provedl 45 náletů a 70 dělostřeleckých útoků. Ukrajinci opětovali palbu 15x. Jejich rakety a dělostřelectvo obránců zasáhly 3 kontrolní body nepřítele, 10 lokalit s koncentrací vojáků a vybavení, 2 muniční sklady, 1 sklad s pohonnými hmotami, 15 dělostřeleckých postavení, 3 systémy protivzdušné obrany a 2 objekty okupačních sil. Protiofenziva pokračuje ve 3 směrech. V Záporožské oblasti postoupily ukrajinské jednotky za uplynulý týden asi o 7 kilometrů a osvobodily celkově 113 km2 okupovaných území. Dále osvobodily obec Pjatychatky, asi 25 kilometrů jihozápadně od města Orichiv, kde probíhají tvrdé boje už několik týdnů.

Rusko: Agresor nasadil většinu Dněperského uskupení svých sil z východního břehu Dněpru v Chersonské oblasti. Reagoval tak na operace v rámci protiofenzivy během posledních 10 dnů. Očividně se okupanti dosud nevzdali svých ambicí ovládnout celou Doněckou a Luhanskou oblast, a tak zde ještě včera podnikali menší útoky. Z Brjanské oblasti a ze zóny Azovského moře odpálili 35 bezpilotních letounů Šahíd, 32 z nich sestřelila protivzdušná obrana. Jen za poslední týden nasadilo ruské dělostřelectvo masivní údery podél 1 200 km dlouhé frontové linie. Od počátku války použilo více než 277 000 granátů.

USA: Poskytnout souhlas s výcvikem ukrajinských pilotů zabere měsíce. Další měsíce potrvá vydání souhlasu s předáním F-16 na Ukrajinu (MZV).

OSN: Rusko požádalo o svolání Rady bezpečnosti na 29/06/2023. Chce řešit dodávky západních zbraní na Ukrajinu.

G7: Velvyslanci skupiny G7 se zavázali zdvojnásobit úsilí v boji proti raketovému programu Ruska.

VZ

.

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Izraelská armáda oznámila, že zabila velitele brigády Hamásu v Chán Júnisu Rafu Salámího. Vinila ho...

Lidovky.cz
14. 7. 2024

Stejně jako loni proti sobě ve finále Wimbledonu stojí Carlos Alcaraz a Novak Djokovič. Tehdy se ze...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Sobotní etapa nadělala rozdíly, nedělní ukáže, jak největší favorité regenerují. Cyklisty na Tour...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Konspirační teorie a dezinformace zaplavily internet jen pár hodin po atentátu na exprezidenta...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Americký exprezident Donald Trump se obšírně vyjádřil k pokusu o atentát na předvolebním mítinku v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz