Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996NATO: 489. den invaze
26/02/2023
Ukrajina: Pokračuje protiofenzíva, a to nejméně na 3 sektorech fronty. Hlavní úder ovšem ještě nezačal. Územní zisky ozbrojených sil obránců dosáhly zatím cca 130 km2/100.000 km2 okupovaného území. Poblíž Antonivského mostu v Chersonské oblasti udržují obránci pozice. Jejich údery kolem města Bachmut získaly nové impulsy a operace pokročila na severním i jižním křídle. Situace kolem Záporožské jaderné elektrárny nebyla nikdy vážnější. Plán vyhodit ji do povětří velení ruských útočníků už schválilo.
Rusko: Armáda agresora postrádá rezervy na provozní úrovni. To ovlivňuje schopnost jeho operací mnohem víc než ozbrojená vzpoura žoldnéřských jednotek Wagner Group. Lze důvodně předpokládat, že její vedení nepůsobilo v naprosté izolaci. Má vhled do politických jednání a aspirací minimálně části elity blízké Kremlu. Zná vojenskou realitu na frontě v rámci války proti Ukrajině, resp. má přehled o situaci značně zdecimované ruské armády po 16 měsících bojů. Skupina o „velikosti brigády“ byla schopná bez odporu urazit stovky km směrem na Moskvu za méně než 24 hodin. Letectvo nebylo schopné ji zastavit, i když rebelové měli velmi omezené prostředky protivzdušné obrany. Národní garda se proti nim vůbec nepostavila.
NATO: Víkendové události kolem Wagner Group jsou vnitřní záležitostí Ruska a dalším dokladem velké strategické chyby, které se Kreml dopustil protiprávní anexí Krymu a válkou proti Ukrajině (GenSec Stoltenberg).
USA: Zmatky v Rusku prokazují „trhliny“ v moci Kremlu. Americké zpravodajské služby věděly, o plánované vzpouře Wagner Group (MZV Blinken).
Polsko Po přesídlení Wagnerovců nelze vyloučit nárůst napětí na hranicích s Běloruskem.
24/06/2023
Ukrajina: Za posledních 24 hodin pokračovala protiofenzíva nejméně na 2 sektorech fronty. Hlavní síly obránců ještě nevstoupily do bojů. V současnosti mohou nasadit dalších 9 nově vycvičených brigád proti cca 400 000 vojákům agresora. Jeho vzdušné síly provedly další sérii raketových úderů a útoků bezpilotních letounů. Navíc okupační síly vybudovaly v rámci svých obranných pozic značnou síť minových polí, i tankových pastí. A rovinatý terén umožňuje jednotkám zapojeným do protiofenzívy pouze malé krytí, takže jsou značně zranitelné nepřátelským dělostřelectvem.
Rusko: MO označilo za ozbrojenou vzpouru ze strany velení žoldnéřské Wagner Group, kdy si Wagnerovci chtějí vynutit změny ve velení okupační armády. Z okupované Ukrajiny pronikli na území agresora nejméně na 2 místech. V Rostově na Donu, kde sídlí velení Jižního vojenského okruhu zodpovědné za operace během války proti Ukrajině, obsadili velitelství a klíčová bezpečnostní místa. Další jejich jednotky se přesouvaly z Voroněže na sever s cílem dostat se do Moskvy – cca 500 km. Zprávy o bojích s bezpečnostními silami země jsou blokované. Nicméně v hlavním městě a v Podmoskevské oblasti byla přijata „protiteroristická opatření“. Kreml vzpouru označil za zradu. Generální prokuratura zahájila kvůli ní trestní řízení. Ruská opozice v emigraci začala mluvit o začátku převratu. Následně Minsk zprostředkoval zastavení postupu Wagnerovců na Moskvu. Stíhání bylo zastaveno, i když původně Kreml hrozil za vzpouru tvrdými tresty. Vojenský průmysl zvýšil výrobu raket 3-4x. Dosavadní válečné ztráty (KIA/WIA – zabití /ranění) jsou odhadované na cca 300 000 mužů.
USA: Členové Senátu (2: D+R) navrhli aktivovat článek 5 smlouvy o NATO v případě vojenské operace Ruska/Běloruska, namířené proti Ukrajině, která by vedla k radioaktivnímu zamoření zemí v Evropě, včetně amerických spojenců.
22/06/2023
Ukrajina: Protiofenzíva pokračuje nejméně na 3 sektorech fronty. Postup je pomalejší, než se očekávalo, a to kvůli účinnosti defenzivy okupovaných územích ze strany agresora (prez. Zelenskyj). Tempo neodráží potenciál ukrajinských sil. Operace v rámci protiofenzivy mají svá rizika a náklady. Jsou však mnohem menší než dlouhodobá rizika pohodlné nečinnosti (JFK).
Rusko: Kreml znovu zastrašuje Kyjev a svět mezikontinentálními balistickými raketami Sarmat, které jsou schopné nést jaderné hlavice. Moskva aktuálně hrozí jejich nasazením do bojů.
MAAE: Situace kolem Záporožské jaderné elektrárny (ZapJE) je extrémně křehká. Zničením přehrady Nová Kachovka Rusko zamezilo přístupu vody k chladičům ZapJE. Případná exploze by měla s ohledem na převládající proudění vzduchu dopady na značnou část Evropy. (V jižním směru: největší na Moldavsko, Rumunsko, Bulharsko a Turecko; v severním: na Bělorusko a země Skandinávie).
NATO – HWC (Centrum pro hybridní válku): Spojenci čelí ruské hrozbě. Cílem odstrašování Aliance je snaha Ruska podkopat její schopnost ochránit mezinárodní bezpečnostní architekturu, tj. základ západní bezpečnosti, stability a prosperity. Obavy z rizik změnily konflikt s nízkou intenzitou (2014 - Krym) ve válku totální (2022- Ukrajina), která nadále eskaluje. Nelze se nechat ovládnout obavami z eskalace, resp. rizikem konfrontace s jadernou mocností. Ruský agresor drží svět jako rukojmí a používá jako zbraň potraviny, energetiku atd. Jeho jaderná rétorika je stále agresivnější - viz rozmisťování taktických jaderných zbraní v Bělorusku.
UK: Londýn podporuje plán, který by mohl zjednodušit cestu Ukrajiny do NATO.
EU: Velvyslanci členských zemí (COREPER 2) se shodli na 11. balíku sankcí proti Rusku, aby dále omezili jeho možnosti pokračovat v agresi vůči Ukrajině.
Německo: Podpora krajní pravice prudce stoupá. AfD se kvůli obavám voličů vyšplhala v průzkumech veřejného mínění na 2. místo. Domácí zpravodajská služba (BND) varovala, že krajně pravicový extremismus představuje největší hrozbu pro demokracii v zemi.
20/06/2023
Ukrajina: Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila v noci 28 ze 30 dronů Šahíd íránské výroby útočících na Kyjev. Okupanti útočili i na Lvov a zasáhli kritickou infrastrukturu asi 70 kilometrů od hranic s Polskem. Dále vypálili 7 raket S-300 v Záporožské oblasti., kde použili 4 řízené balistické střely Kalibr a další čtyři Šahídy. Zaútočili také na průmyslové město Záporoží (JV země), a to raketami Iskander a S-300. Všech 8 útoků zastavila protivzdušná obrana. Navíc agresor provedl 45 náletů a 70 dělostřeleckých útoků. Ukrajinci opětovali palbu 15x. Jejich rakety a dělostřelectvo obránců zasáhly 3 kontrolní body nepřítele, 10 lokalit s koncentrací vojáků a vybavení, 2 muniční sklady, 1 sklad s pohonnými hmotami, 15 dělostřeleckých postavení, 3 systémy protivzdušné obrany a 2 objekty okupačních sil. Protiofenziva pokračuje ve 3 směrech. V Záporožské oblasti postoupily ukrajinské jednotky za uplynulý týden asi o 7 kilometrů a osvobodily celkově 113 km2 okupovaných území. Dále osvobodily obec Pjatychatky, asi 25 kilometrů jihozápadně od města Orichiv, kde probíhají tvrdé boje už několik týdnů.
Rusko: Agresor nasadil většinu Dněperského uskupení svých sil z východního břehu Dněpru v Chersonské oblasti. Reagoval tak na operace v rámci protiofenzivy během posledních 10 dnů. Očividně se okupanti dosud nevzdali svých ambicí ovládnout celou Doněckou a Luhanskou oblast, a tak zde ještě včera podnikali menší útoky. Z Brjanské oblasti a ze zóny Azovského moře odpálili 35 bezpilotních letounů Šahíd, 32 z nich sestřelila protivzdušná obrana. Jen za poslední týden nasadilo ruské dělostřelectvo masivní údery podél 1 200 km dlouhé frontové linie. Od počátku války použilo více než 277 000 granátů.
USA: Poskytnout souhlas s výcvikem ukrajinských pilotů zabere měsíce. Další měsíce potrvá vydání souhlasu s předáním F-16 na Ukrajinu (MZV).
OSN: Rusko požádalo o svolání Rady bezpečnosti na 29/06/2023. Chce řešit dodávky západních zbraní na Ukrajinu.
G7: Velvyslanci skupiny G7 se zavázali zdvojnásobit úsilí v boji proti raketovému programu Ruska.
VZ
.

