Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996NATO: 482. den invaze
18/06/2023
Ukrajina: Ozbrojené síly převzaly na frontě iniciativu. Armáda pokračuje v protiofenzívě nejméně na úsecích 4 sektorů. Agresor je v defenzívě. Obránci zintenzivnili svoje údery v západní Záporožské oblasti, zároveň postoupili až o 2 km na jihu země. Územní zisky však zatím nejsou příliš výrazné. Úspěšná operace proběhla např. cca 12 km jihovýchodně od Bachmutu u vesnice Stupochky. Dále v Doněcké oblasti zaznamenali Ukrajinci úspěchy poblíž Vuhleradu. Po obcích Neskučne, Storoževe, Makarivka a Blahodatne osvobodili dále: Lobkove, Levadne, Novodarivka jihovýchodně od Záporoží. Obě strany mají těžké ztráty,na straně agresora jsou pravděpodobně nejvyšší od březnového vrcholu bitvy o Bachmut. Ukrajinská města, vesnice, osady a frontová linie čelí každodenním náletům agresora. Jen od počátku června jich bylo více než 825. Protivzdušná obrana sestřelila nově další 2 ruské bitevní vrtulníky Ka-52 a 12 dronů. Míra úspěšnosti protileteckých prostředků se pohybuje nad úrovní 90 %. To je působivý, ale zároveň zavádějící údaj, protože vyvolává dojem skutečně silné a efektivní sítě protivzdušných prostředků. Ve skutečnosti to ovšem platí jen pro Kyjev, který je mnohem lépe chráněný než kterákoli jiná lokalita na Ukrajině.
Rusko: Agresor ztratil muniční sklad na jihu Chersonské oblasti, nedaleko okupovaného přístavního města Heničesk. K výbuchu došlo ve vesnici Rykove po úderu Ukrajinců. Za posledních 24 hodin podnikly okupanti 21 útoků v Sumské oblasti na severu. Pod minometnou palbou se ocitla i lokalita Bilopilja, Celkově provedly síly agresora 51 dělostřeleckých útoků na ukrajinská města. Zároveň podnikly dalších 43 leteckých úderů, s využitím 4 raket. V neustálém boji mezi leteckými útoky a protivzdušnou obranou získali okupanti pravděpodobně dočasnou výhodu na jihu Ukrajiny, kde nasadili útočné vrtulníky používající rakety proti pozemním cílům. Ukrajinskou protivzdušnou obranu zajišťují z 89 % systémy na bázi zastaralých zařízení ještě z doby sovětských prostředků, kterým navíc docházejí rakety. Takže neposkytují ochranu proti ruským hypersonickým raketám a raketám s balistickou trajektorií. Tomu odpovídá také bilance ztrát letectva agresora, který v červnu přišel na jižní frontě pouze o 1 bojový letoun a 6 vrtulníků. Proto je rozhodnutí o poskytnutí stíhaček F-16 tak klíčové. Bude mít obrovský dopad na obranu vzdušného prostoru nad celým územím napadeného. Kritickou mezeru však zaplní tyto bojové letouny nejdříve za 6-12 měsíců. Už dnes ovšem Kreml hrozí, že by mohl udeřit na letecké základny mimo ukrajinské území, pokud by tam byly umístěny F-16 určené k použití ve válce, kterou vede proti Ukrajině.
Dánsko: Letecká základna Skrydstrup v jižním Jutsku je plně k dispozici pro výcvik ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16 (MO Poulsen). Dánské letectvo disponuje s 43 těchto bojových letounů (4G), z nich má 30 v aktivním provozu. V současnosti je však nahrazuje moderními stíhačkami F-35 (5G). Kodaň vyjádřila ochotu přenechat v případě souhlasu USA všechny svoje starší stroje Ukrajině.
16/06/2023
Ukrajina: Do protiofenzívy jsou nasazené pouze 3 z 12 brigád. Situaci komplikuje nedostatek letectva. Západní Spojenci mohou ukrajinské armádě poskytnout stíhací letouny F-16 v nadcházejících měsících, spolu s dalšími tanky Leopard. Ukrajinští piloti začnou cvičit na bojových letadlech do konce července. Za posledních 24 hodin armáda provedla ze vzduchu 13 úderů na nepřátelské pozice. Na celém úseku fronty došlo ke 30 střetům s ruským nepřítelem. Ukrajinské síly pokračovaly v protiofenzivních operacích nejméně ve třech směrech. Ozbrojené síly postoupily až 3 km u obce Mala Tokmachka v západní Záporožské oblasti a až 7 km u Velyka Novosilka v západní Doněcké oblasti. V rámci těchto operací osvobodily 7 osad. Obnova zavlažovacích systémů v oblastech Cherson, Záporoží a Dněpr po zničení nádrže Nová Kachovka bude trvat 3–5 let. Po protržení přehrady zůstalo zaplaveno 37 osad.
Rusko: Ztráty agresora na živé síle jsou 6-9x větší než ztráty na straně Ukrajinců. Do Moskvy dorazila z Kyjeva delegace afrických představitelů (z Jihoafrické republiky, Senegalu, Zambie, Komor, Konžské republiky, Ugandy a Egypta). Svoji cestu označují za mírovou misi a snaží se přesvědčit Kreml, že dosažení míru je v jeho nejlepším zájmu. Na program jednání zahrnuli i tzv. Černomořskou obilnou dohodu (OSN). Hlavní důvod této mise však představuje summit prezidentů zemí BRICS (rozvíjejících se ekonomik) za účasti Ruska, který bude letos v srpnu hostit JAR. V této souvislosti však řeší problém, že Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal na ruského prezidenta zatykač. A signatářská země ICC tak čelí tlaku, že ho musí zatknout, pokud na summit přijede.
USA: Kongres navrhuje povolit konfiskaci majetku ruské Centrální banky ve prospěch Ukrajiny.
EU: Evropský parlament přijal rezoluci, ve které vyzývá NATO, aby po válce přijalo Ukrajinu do Aliance.
Polsko: Pohraniční stráž zaznamenala vůbec poprvé výstřely z území Běloruska.
15/06/2023
NATO: 4 země Aliance (USA, UK, Nizozemsko, Dánsko) dodají v nejbližších týdnech Ukrajině protivzdušné systémy a stovky řízených střel krátkého a středního doletu.
ČR: Členství Ukrajiny v NATO i EU je jedinou zárukou stability v regionu (Prez. Pavel).
14/06/2023
Ukrajina: Od zahájení protiofenzívy bylo osvobozeno cca 100 km2 území. Operace pokračují nejméně ve 3 směrech a s nimi také další omezené územní zisky. podél os: Orichiv, Velyka Novosilka a Vuhleda (v dálce fronty cca 80 km). Ta nejzápadnější (u Orichivu) míří směrem na město Tokmak (a pak pravděpodobně dále na Melitopol). A to s cílem přerušit pevninské spojení mezi Ruskem a Krymem. Ve východním úseku u Velyke Novosilky je logickým cílem cca 100 kilometrů vzdálený Mariupol na břehu Černého moře. Výcvik ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16 začne letos v létě, nejspíš v Dánsku.
Rusko: Agresor stále okupuje více než 100 tisíc km2 ukrajinského území, včetně anektovaného Krymu a částí Doněcké a Luhanské oblasti, které obsadili Moskvou řízení separatisté v roce 2014. Cíle Kremlu se mění, ale ten hlavní zůstává stejný. Moskva zvažuje nový pokus o dobytí Kyjeva a věří, že podpora Ukrajině nakonec opadne, takže čas je na straně Ruska. Vedení Wagner Group nevylučuje, že jeho žoldnéřské jednotky nebudou pokračovat v bojích na Ukrajině. V noci na středu zaútočil agresor z Černého moře na město Oděsa, když použil 4 rakety s plochou dráhou letu - Kalibr.
NATO: Aliance, USA, ani EU nevedou válku proti Rusku. Ani Ukrajina nepředstavuje pro Moskvu hrozbu, Spojenci také ne. Všichni pouze reagují na neopodstatněný útok Ruska na nezávislý stát v Evropě. Ukrajina ani Západ na Rusko neútočí. Brání Ukrajinu a evropskou bezpečnost a stabilitu. Proto postupně zvyšují svou vojenskou, finanční a humanitární podporu Kyjevu proti agresi.
USA: Senátor J. Risch (R – Idaho) zablokoval ve výboru pro zahraničního výboru US Senátu dodávky zbraní Maďarsku v hodnotě 735 milionů USD. Důvodem jsou průtahy Budapešti při schválení vstupu Švédska do Severoatlantické aliance
Maďarsko: Parlament zařadil hlasování o ratifikaci vstupu Švédska do NATO obratem na svoji červencovou schůzi. Poslanci v Budapešti tak budou mít možnost schválit vstup Švédska do Aliance ještě před summitem ve Vilniusu.
Švýcarsko: Bern sleví z neutrality a prodá 25/96 vyřazených tanků Leopard Německu. Berlín je po opravě následně poskytne Ukrajině.
13/06/2023
NATO: Ozbrojené síly Ukrajiny v rámci protiofenzívy postupují (GenSec Stoltenberg).
USA: Washington poskytne Ukrajině další balík vojenské pomoci v celkové hodnotě 325 milionů USD. zahrnovat bude protiletadlové i protitankové střely a další munici zaměřenou na posílení protiofenzivy proti Rusku. Od února 2022, vyčlenily Spojené státy vyčlenily na vojenskou pomoc Ukrajině téměř 40 miliard USD.
UK: Země uskupení Společných expedičních sil (JEF: UK, Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko, Norsko a Švédsko) poskytnou Ukrajině prostředky protivzdušné obrany v hodnotě 116 milionů USD. Pomoc financuje Mezinárodní fond pro Ukrajinu (IFU).

