Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NATO: 475. den invaze

diskuse (37)

12/06/2023

Ukrajina: Ozbrojené síly pokračují v protiofenzívě nejméně ve 3 zónách. Na frontě dosáhly územních zisků a svobodily několik osad na pomezí Doněcké a Záporožské oblasti na jihovýchodě země. Partyzáni vyhodili do povětří železniční most v obci Jakymivka poblíž okupovaného města Melitopol. Přerušili zbrojní zásobovací tepnu nepřítele, a tak zastavili všechny vlaky až na Krymu. Agresor zničil další přehradu. Po explozi vodní elektrárny Novodarivka v Doněcké oblasti jsou i tam výsledkem záplavy, ale protiofenzívu v sektoru to neomezilo. Kvůli zničení přehrady Nová Kachovka zůstalo bez pitné vody cca 700 000 lidí. Zatopeno zůstává na pravém břehu Dněpru, který kontrolují Ukrajinci, stále 32 obcí. Na levém břehu, který okupují Rusové, je pod vodou dalších 14 obcí.

Rusko: Moskva se snaží protiofenzivu bagatelizovat. Informuje pouze o zničené západní technice, kterou Kyjevu poskytli Spojenci. V Černém moři odrazily námořní síly agresora útočnou operaci ukrajinských bezpilotních člunů namířenou proti lodi hlídkující v místech, kde vedou plynovody Blue Stream a TurkStream. Pokračují vážné neshody mezi vedením žoldnéřské Wagner Group a ruského MO, naposledy konkrétně o začlenění jednotek do ruské armády.

10/06/2023

Ukrajina: Prezident Zelenskyj potvrdil zahájení protiofenzivy. Za uplynulých 48 hodin provedla ukrajinská armáda operace na východní a jižní části fronty (nejméně ve 4 zónách) a prolomila 1. obrannou linii agresora (1/3). Ten soustředil svoje hlavní úsilí na pokusy o úplné obsazení Luhanské a Doněcké oblasti. Během dne se odehrálo 27 bojových střetů, při kterých jednotky ruského nepřítele provedly neúspěšné útočné akce ve čtyřech směrech: na Lyman, Bachmut, Avdijiv a Marjinku. V okolí města Bachmut dosáhly ukrajinské síly posunu linei fronty o dalších 1.400 m. Protivzdušná obrana sestřelila dalších 10 bezpilotních letounů, a to jak íránských Šáhid 131/136, tak menších ruských ZALA Lancet + 4 průzkumné drony. Všechny mířily na vojenské objekty a objekty kritické infrastruktury. US satelity a norské seismické monitorovací středisko NORSAR zaznamenaly explozi v elektrárně na přehradě Nová Kachovka, To potvrzuje, že přehradu zničily okupační síly agresora, a ne raketový úder ukrajinských sil. Jde o největší ekologickou katastrofu na Ukrajině od Černobylu.

Rusko: Z Černého moře vypálil agresor na Čerkaskou oblast (okres Umaň) navíc ještě 2 rakety Kalibr. Jeho dálkové dělostřelectvo ostřelovalo 44x Chersonskou oblast, na kterou dopadlo celkem 188 granátů a raket. Samotné město Cherson zasáhlo 25 granátů. V noci na dnešek došlo k raketovému útoku Rusů na město Zvjahel v Žytomyrské oblasti v západní části Ukrajiny. Protivzdušná obrana tam sestřelila 4 střely s plochou dráhou letu Ch-101 a Ch-555 vypuštěné ze čtyř strategických bombardérů Tu-95MS.

USA: Vláda poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 2 miliardy USD. Zaměřená bude především na protivzdušnou obranu, zahrnovat má odpalovací zařízení a rakety Hawk, dělostřeleckou munici ráže 105 a 203 milimetrů, bezpilotní systémy Puma, raketové systémy naváděné laserem a prostředky pro výcvik a údržbu. Od začátku ruské invaze v únoru 2022 tak americká pomoc vyšplhá na cca 39 miliard USD celkem.

Belgie: Vláda přislíbila dodat další dělostřeleckou munici ráže 105 milimetrů v hodnotě 32,4 milionu eur. Zatím poskytla Kyjevu vojenskou pomoc ve výši 306 milionů eur, včetně např. pěchotních zbraní, munice, protitankových střel nebo minometů. Belgická armáda také zajistila výcvik 700 ukrajinských vojáků.

Francie/Německo: Prezident Macron a kancléř Scholz budou v červenci jednat v Paříži o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu s ministrem zahraničí Dudou.

Island: Vláda oznámila, že od 1. srpna uzavře na neurčito velvyslanectví v Moskvě kvůli pokračujícímu konfliktu na Ukrajině. Stane se první zemí, která takové rozhodnutí přijala.

Švédsko: Vláda umožní NATO umístit jednotky na svém území dříve, než se formálně připojí k obranné alianci.

MAAE: Hráz velké chladící nádrže ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny je na vnitřní straně po zničení nedaleké přehrady Nová Kachovka vystavena rostoucímu tlaku.

08/06/2023

Ukrajina: Zničením přehrady Nová Kachovka posunul ruský agresor válku proti Ukrajině do nové fáze. Kreml se očividně vzdal svých pokusů zmocnit se ukrajinského území a chce ho prostě zničit. Stále narůstající „tsunami“ války nenaznačuje ani v nejmenším konec agrese. Hladina vody v přehradě byla před explozí rekordně vysoká, což mělo za následek značný objem vody zaplavující oblast po proudu. Kvůli poklesu hladiny, která je aktuálně už o 7 metrů níže než před explozí, uhynulo v samotné přehradě množství ryb. Více než 1 100 km zavlažovacích kanálů zůstalo bez vody. Polím na jihu země tak hrozí, že se změní v poušť. Fatálním důsledkem bude dlouhodobé zastavení lodní dopravy na Dněpru pod Záporožím, kde výrazně klesla hladina. Ukrajinskému exportu se tak na dlouho uzavírá hlavní přepravní tepna do Černého moře. Záplavy zničily infrastrukturu přístavů a přepravních terminálů v celé oblasti, hodně lodí se potopilo. Až voda opadne, lodě pod Kachovským zdymadlem uváznou na mělčině, momentálně cca 50. Jeho plavební komory byly poslední, kudy proplouvaly po Dněpru k otevřenému moři. Obnova se odhaduje alespoň na pět let. Prioritou ukrajinské vlády je zajistit především výstavbu páteřních vodovodů, na kterou již uvolnila 1,5 miliardy hřiven (cca 40 milionů USD) s cílem zajistit do postižených oblastí dodávky pitné vody. V ohrožení je i kanál s pitnou vodou pro Ruskem anektovaný poloostrov Krym (Severokrymský kanál - cca 400 km). Podle odhadů ohrožují záplavy 16 000 lidí na pravém a 25 000 lidí na levém břehu, který okupují Rusové. Navíc jednotky agresora cíleně komplikují evakuaci civilistů ostřelováním záchranářů přímo v akci. Těžké boje pokračovaly i na několika sektorech fronty. Ve většině oblastí drží iniciativu ukrajinské síly např. operace ve směru Bachmut. Luhanskem otřásla série explozí po raketovém úderu ukrajinských vzdušných sil. Kyjev získá značný počet stíhaček F-16 od partnerů (tzv. koalice ochotných). Předpokládá se, že asi 10 % ukrajinských uprchlíků zůstane po válce v zahraničí.

Rusko: Ani armáda agresora nebyla připravená na následky exploze, která zničila přehradu. Výsledkem jsou i na její straně ztráty na životech, zbraních a vojenském materiálu. Zahrnují mj. několik polních muničních skladů, zásoby potravin a řadu vozidel. Voda z přehrady zaplavila první linii zákopů ruských jednotek, tj. zničila první obrannou linii okupantů na východním břehu Dněpru. Zvlášť těžce byly postiženy pozice v Holé Prystani a Oleškách. Moskva nenašla nejmenší podporu v Radě bezpečnosti OSN, která se kvůli zničené přehradě Nová Kachovka sešla na mimořádném zasedání. Důraz na zodpovědnost Ruska kladly jednoznačně zejména Polsko, Lotyšsko a Albánie. USA a Británie se soustředili na důsledky protržení hráze a utrpení obyvatel v Chersonské oblasti.

OSN: Protržení přehrady Nová Kachovka na řece Dněpr je další ničivý následek ruské invaze na Ukrajinu (GenSec Guterres).

B9: Bukurešťská devítka (Bulharsko, Česko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko) slíbila podporovat Ukrajinu až do vítězství.

Austrálie: Vláda plánuje přesunout na Ukrajinu. stíhačky F/A-18 Hornet

Dánsko: Skupina států NATO by mohla vyslat své vojáky na Ukrajinu (ex-GenSec Rasmussen). Pracovně připadá v úvahu např. forma intervence mírových sil Spojenenců za podmínek zahrnujících uzavření příměří a stažení ruské armády.

06/06/2023

Ukrajina: Za posledních 48 hodin došlo k podstatnému nárůstu bojů podél mnoha sektorů fronty, včetně těch, které byly několik měsíců relativně klidné. Ukrajinské síly úspěšně operují severně a jihozápadně od města Bachmut a v západní zóně Doněcké a ve východním sektoru Záporožské oblasti. Ruské ztráty rostou. Agresor provedl explozi, která prolomila přehradu Nova Kakhovka, Chersonský region je přímo ohrožený ničivou povodní. Přehrada zadržovala stejně vody jako Velké solné jezero v americkém státě Utah. Kyjev hlásí za květen více než 250 zničených vzdušných cílů nepřítele nad městem. Na Ukrajině v současnosti žije 29 milionů lidí.

Rusko: Spory mezi vedením žoldnéřských jednotek Wagner Group a ruským MO dosáhl bezprecedentní úrovně. A to kvůli obvinění, že armáda použila své síly úmyslně proti Wagnerovcům při jejich stahování z fronty od města Bachmut. Vzhledem k nedostatku rezervních jednotek v Rusku bude klíčové, do jaké míry se podaří konflikt urovnat, resp. jestli žoldnéřské jednotky zůstanou i nadále podřízené ministerstvu obrany. Ruská armáda odpálila od počátku invaze už 1377 raket domácí výroby a 1750 íránských střel. Počátkem měsíce jí zbývalo cca 150 raket Kalibr + 90 X-101/ X-555 + 140 balistických střel Iskander-M + 45 řízených střel „Iskander-K“ + 80 raket Kinžál; a 180 střel Kh-22.

Lotyšsko: Ukrajina by se měla stát členem NATO krátce po válce (prezident Levits).

MAAE: Záporožská jaderná elektrárna využívala vodu ze zničené přehrady Nová Kachovka k chlazení reaktorů a pokles hladiny tak celý systém ohrožuje.

Bulharsko/Slovensko: Pouze 40/46 % obyvatel věří v ruský útok na Ukrajinu.

VZ

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

van Kateřina Vaníčková, miv Michal Voska, mul Matyáš Müller, dyn Josef Dyntr
19. 7. 2024

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďovaly se kvůli němu...

Miroslav Petr
19. 7. 2024

„Vzhledem k tomu, že se čas na řešení krátí, odhaduji, že většina domácností výměnu nestihne,“ říká...

Matyáš Müller
19. 7. 2024

V průběhu pátečních ranních hodin se oba vrtulníky, které Česká republika vyslala do Bulharska pro...

Zbyněk Petráček
19. 7. 2024

Možná jste si v posledních letech všimli posunu. Bývalo zvykem, že armádu a policii nejvíc hájili...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Slovenský poslanec z koaliční Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl ve čtvrtek fyzicky...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz