19.3.2024 | Svátek má Josef


NATO: 461. den invaze

31.5.2023

29/05/2023-101/Ch155

Ukrajina: Kyjev byl vystaven nejsilnějšímu útoku bezpilotních letounů od začátku invaze. Letos to byl už 15. nálet na město a trval 5 hodin. Agresor nasadil proti městu 59 dronů (většinou íránské výroby (Šahíd 136/131), ale až na 1 všechny sestřelila protivzdušná obrana. Kromě toho ruský protivník vypálil při úderu nejméně 37 střel s plochou dráhou letu (Ch-101/Ch-155). Další útočná vlna směřovala na Oděsu. Do příští zimy musí obranné síly posílit protivzdušnou obranu, aby se dařilo chránit nejen Kyjev, ale všechna velká města. Velení armády odhaduje, že potřebuje 3-4 letky F-16 (po 12 letounech). Ze Záporožské oblasti hlásí obránci, že útočníci simulovali nasazení chemických zbraní. Intenzita operací ruské armády v okolí Bachmutu zůstává výrazně nízká.

Rusko: Naopak - roste intenzita akcí ozbrojených sil (MO/MV) podél hranic na ruském území. Kreml nařídil zajištění bezpečnosti v pohraničí s Ukrajinou. Moskva citelně ztrácí podporu v postsovětských republikách. V zemích, které historicky s ruským vedením sympatizovaly, zaznamenali skutečně dramatický pokles jeho popularity kvůli nesporné roli agresora. To staví Rusko před dilema: Pokračovat ve válce nebo raději stáhnout zbývající ozbrojené síly a zabezpečit své mezinárodně uznávané hranice? V současné válce už ztratilo iniciativu a na další eskalaci bojů pravděpodobně nemá prostředky. Stále více nasazuje historické zbraňové systémy a špatně vycvičené jednotky po mobilizaci. Tomu odpovídá i strategicky sporné rozhodnutí velení Wagner Group stáhnout své žoldnéře z aktivního boje nejen v Bachmutu, a to v předvečer ukrajinské protiofenzívy.

ČR: Rusko je na trajektorii konfliktu s Aliancí (NGŠ).

27/05/2023

Ukrajina: Za posledních 24 hodin provedl agresor 20 raketových úderů (s využitím řízených střel Kh-101 / Kh-555), 10 z nich bylo sestřeleno. Současně realizovaly ruské vzdušné síly 68 leteckých útoků proti cílům na ukrajinském území, aniž by utrpěly ztráty. To svědčí o přetrvávajících mezerách v protivzdušné obraně: a) nedostatek pozemních systémů; b) nedostatek bojových letadel. Posílení kontroly vzdušného prostoru představuje nutnou podmínku k eliminování převahy vzdušných sil útočníka.

Rusko: Velení námořních sil v Černém moři hlásí poškození průzkumné lodi Ivan Churs bezpilotními prostředky ukrajinské armády. Vojenské a pohraniční jednotky odrážely další partyzánský útok v Bělgorodské oblasti. Intenzita operací ruských útočných sil v zóně kolem města Bachmut klesá. Jednotky žoldnéřů z Wagner Group jsou stále přítomné, ale pokračují v odsunu a předávání pozic ruské armádě. V horizontu cca 2 měsíců předpokládá jejich velení po doplnění a výcviku další nasazení do útočných operací, pravděpodobně v okolí Donbasu. Moskva připouští, že konflikt na Ukrajině může trvat desítky let.

Čína: Zvláštní zmocněnec Li Chuej jednal v rámci evropského turné o ukončení války na Ukrajině kromě Kyjeva následně také ve Varšavě, Paříži, Berlíně a Bruselu. Kromě Moskvy, kam dorazil na závěr, vyvolal v metropolích citelné rozčarování, protože bez ohledu na postoje Kyjeva jen tlumočil vzkazy Pekingu a vyzval země EU, aby: a) uznaly okupovaná území na Ukrajině za součást Ruska; b) jako spojenci Washingtonu prosazovali svou názorovou autonomii, resp. považovali Čínu za ekonomickou alternativu k USA.

USA: Ukrajinci jsou schopní osvobodit všechna okupovaná území, ale ne v krátkodobé perspektivě (gen. Milley).

EU odsoudila přesuny ruských jaderných zbraní do Běloruska.

Kanada oznámila, že Kyjevu dodá rakety AIM-9 (vzduch-vzduch), aby „pomohly Ukrajině posílit její protivzdušnou obranu před neustálými ruskými útoky“ (MO).

25/05/2023

Ukrajina: Ozbrojené síly mají dostatek jednotek a zbraní k zahájení protiofenzívy. Už několik dnů tak vedou operace s cílem vytlačit ruské okupanty z ukrajinského území. Poválečná obnova země se odhaduje na 411 miliard USD během 10 let. Aktuálně potřebuje Kyjev z hlediska svého rozpočtu 5 miliard USD měsíčně.

Rusko: Během bitvy o Bachmut ztratila Wagner Group podle svého velení na 10 000 příslušníků žoldnéřských jednotek, tj. 50 % mužů z řad vlastních odvedenců a odsouzených. Ve skutečnosti je však počet těchto obětí pravděpodobně ještě vyšší, tj. 65-75 %. I tak diskuse o hlášených ruských ztrátách zahlcují pro-válečný informační prostor. Po zásahu výbušninou z bezpilotního letounu došlo k explozi v areálu ruského plynárenského giganta Gazprom nedaleko Bělgorodu v blízkosti hranic s Ukrajinou. Další výbuchy jsou hlášené z Krasnodaru na jihozápadě země, odkud je k nejbližší frontové linii cca 300 kilometrů. Od ledna do května 2023 se ruské vojenské soudy zabývaly celkem 1 053 případy ohledně nepřítomnosti příslušníků armády bez povolení., tj. více než za celý rok 2022. Cílem okupace je upřít Ukrajině právo na existenci, resp. zničit Ukrajince a integrovat území do Ruské federace.

USA: Kongres navrhuje, aby prezident J. Biden rozhodl o převedení zmrazených aktiv ruské Centrální banky na Ukrajinu.

23/05/2023

Ukrajina: Jednotky armády dále postupují v zóně kolem města Bachmut. S podporou letectva (AFU) posunuly ozbrojené síly za uplynulý den frontovou linii až o 400 m zpět.

Rusko: Velení Wagner Group oznámilo stažení jednotek svých žoldnéřů do 1. června z celé frontové linie na Ukrajině. A to na dva měsíce, kvůli doplnění a výcviku nových odvedenců. Poprvé od vpádu agresora na Ukrajinu došlo k ozbrojeným střetům na území Ruské federace. V Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou byly v uplynulých 3 dnech (19-22/05) hlášené boje nejméně ve 3 lokalitách. K odpovědnosti se přihlásily dvě ruské polovojenské skupiny (které jsou zformované výhradně z Rusů): Ruský dobrovolnický sbor (RDK) a Legie Svoboda Rusku (LSR). Obě ozbrojená uskupení se označují za proti-kremelská. Tyto milice patří ke krajně pravicovým, resp. nacionalistickým silám. Operují v pohraničních regionech proti leteckým základnám, další útoky vedou na železniční tratě. V únoru se počet ozbrojenců LSR odhadoval na 4 000 ozbrojenců. Jejich akce mají partyzánský charakter s cílem vytvořit v pohraničí s Ukrajinou „demilitarizovanou zónu“. Rusko zahájilo pod tímto vlivem naléhavou evakuaci jaderných zbraní z Bělgorodu. Před měsícem spadly na toto město 2 bomby, které se údajně uvolnily z ruských bojových letounů.

Lotyšsko: Je chybou si myslet, že Rusko je válkou na Ukrajině oslabené. Agresivní postoj Ruska přímo ohrožuje bezpečnost, stabilitu a prosperitu celého euroatlantického regionu. Musíme být připraveni i na to, že Rusko bude nadále využívat svůj široký arzenál hybridních a jaderných hrozeb k zastrašování a oslabení podpory Ukrajiny ze Západu (MO).

Parlamentní shromáždění NATO: Zločiny Ruska proti Ukrajině mají charakter genocidy.

EU: Členské země poskytly Ukrajině 220 tisíc kusů dělostřelecké munice + 1300 řízených střel a raket. Do března příštího roku chtějí dodat celkem milion granátů pro ukrajinské dělostřelectvo (Borrell).

MAAE: Situace v Záporožské jaderná lektrárna je „extrémně zranitelná“. Během současné války už 7x ztratila propojení na externí zdroje elektřiny, takže provoz umožňovaly pouze nouzové dieselové generátory.

Německo: Zpravodajské služby zaznamenaly v Evropě zesílenou aktivitu ruských špionů.