Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NATO: 461. den invaze

diskuse (35)

29/05/2023-101/Ch155

Ukrajina: Kyjev byl vystaven nejsilnějšímu útoku bezpilotních letounů od začátku invaze. Letos to byl už 15. nálet na město a trval 5 hodin. Agresor nasadil proti městu 59 dronů (většinou íránské výroby (Šahíd 136/131), ale až na 1 všechny sestřelila protivzdušná obrana. Kromě toho ruský protivník vypálil při úderu nejméně 37 střel s plochou dráhou letu (Ch-101/Ch-155). Další útočná vlna směřovala na Oděsu. Do příští zimy musí obranné síly posílit protivzdušnou obranu, aby se dařilo chránit nejen Kyjev, ale všechna velká města. Velení armády odhaduje, že potřebuje 3-4 letky F-16 (po 12 letounech). Ze Záporožské oblasti hlásí obránci, že útočníci simulovali nasazení chemických zbraní. Intenzita operací ruské armády v okolí Bachmutu zůstává výrazně nízká.

Rusko: Naopak - roste intenzita akcí ozbrojených sil (MO/MV) podél hranic na ruském území. Kreml nařídil zajištění bezpečnosti v pohraničí s Ukrajinou. Moskva citelně ztrácí podporu v postsovětských republikách. V zemích, které historicky s ruským vedením sympatizovaly, zaznamenali skutečně dramatický pokles jeho popularity kvůli nesporné roli agresora. To staví Rusko před dilema: Pokračovat ve válce nebo raději stáhnout zbývající ozbrojené síly a zabezpečit své mezinárodně uznávané hranice? V současné válce už ztratilo iniciativu a na další eskalaci bojů pravděpodobně nemá prostředky. Stále více nasazuje historické zbraňové systémy a špatně vycvičené jednotky po mobilizaci. Tomu odpovídá i strategicky sporné rozhodnutí velení Wagner Group stáhnout své žoldnéře z aktivního boje nejen v Bachmutu, a to v předvečer ukrajinské protiofenzívy.

ČR: Rusko je na trajektorii konfliktu s Aliancí (NGŠ).

27/05/2023

Ukrajina: Za posledních 24 hodin provedl agresor 20 raketových úderů (s využitím řízených střel Kh-101 / Kh-555), 10 z nich bylo sestřeleno. Současně realizovaly ruské vzdušné síly 68 leteckých útoků proti cílům na ukrajinském území, aniž by utrpěly ztráty. To svědčí o přetrvávajících mezerách v protivzdušné obraně: a) nedostatek pozemních systémů; b) nedostatek bojových letadel. Posílení kontroly vzdušného prostoru představuje nutnou podmínku k eliminování převahy vzdušných sil útočníka.

Rusko: Velení námořních sil v Černém moři hlásí poškození průzkumné lodi Ivan Churs bezpilotními prostředky ukrajinské armády. Vojenské a pohraniční jednotky odrážely další partyzánský útok v Bělgorodské oblasti. Intenzita operací ruských útočných sil v zóně kolem města Bachmut klesá. Jednotky žoldnéřů z Wagner Group jsou stále přítomné, ale pokračují v odsunu a předávání pozic ruské armádě. V horizontu cca 2 měsíců předpokládá jejich velení po doplnění a výcviku další nasazení do útočných operací, pravděpodobně v okolí Donbasu. Moskva připouští, že konflikt na Ukrajině může trvat desítky let.

Čína: Zvláštní zmocněnec Li Chuej jednal v rámci evropského turné o ukončení války na Ukrajině kromě Kyjeva následně také ve Varšavě, Paříži, Berlíně a Bruselu. Kromě Moskvy, kam dorazil na závěr, vyvolal v metropolích citelné rozčarování, protože bez ohledu na postoje Kyjeva jen tlumočil vzkazy Pekingu a vyzval země EU, aby: a) uznaly okupovaná území na Ukrajině za součást Ruska; b) jako spojenci Washingtonu prosazovali svou názorovou autonomii, resp. považovali Čínu za ekonomickou alternativu k USA.

USA: Ukrajinci jsou schopní osvobodit všechna okupovaná území, ale ne v krátkodobé perspektivě (gen. Milley).

EU odsoudila přesuny ruských jaderných zbraní do Běloruska.

Kanada oznámila, že Kyjevu dodá rakety AIM-9 (vzduch-vzduch), aby „pomohly Ukrajině posílit její protivzdušnou obranu před neustálými ruskými útoky“ (MO).

25/05/2023

Ukrajina: Ozbrojené síly mají dostatek jednotek a zbraní k zahájení protiofenzívy. Už několik dnů tak vedou operace s cílem vytlačit ruské okupanty z ukrajinského území. Poválečná obnova země se odhaduje na 411 miliard USD během 10 let. Aktuálně potřebuje Kyjev z hlediska svého rozpočtu 5 miliard USD měsíčně.

Rusko: Během bitvy o Bachmut ztratila Wagner Group podle svého velení na 10 000 příslušníků žoldnéřských jednotek, tj. 50 % mužů z řad vlastních odvedenců a odsouzených. Ve skutečnosti je však počet těchto obětí pravděpodobně ještě vyšší, tj. 65-75 %. I tak diskuse o hlášených ruských ztrátách zahlcují pro-válečný informační prostor. Po zásahu výbušninou z bezpilotního letounu došlo k explozi v areálu ruského plynárenského giganta Gazprom nedaleko Bělgorodu v blízkosti hranic s Ukrajinou. Další výbuchy jsou hlášené z Krasnodaru na jihozápadě země, odkud je k nejbližší frontové linii cca 300 kilometrů. Od ledna do května 2023 se ruské vojenské soudy zabývaly celkem 1 053 případy ohledně nepřítomnosti příslušníků armády bez povolení., tj. více než za celý rok 2022. Cílem okupace je upřít Ukrajině právo na existenci, resp. zničit Ukrajince a integrovat území do Ruské federace.

USA: Kongres navrhuje, aby prezident J. Biden rozhodl o převedení zmrazených aktiv ruské Centrální banky na Ukrajinu.

23/05/2023

Ukrajina: Jednotky armády dále postupují v zóně kolem města Bachmut. S podporou letectva (AFU) posunuly ozbrojené síly za uplynulý den frontovou linii až o 400 m zpět.

Rusko: Velení Wagner Group oznámilo stažení jednotek svých žoldnéřů do 1. června z celé frontové linie na Ukrajině. A to na dva měsíce, kvůli doplnění a výcviku nových odvedenců. Poprvé od vpádu agresora na Ukrajinu došlo k ozbrojeným střetům na území Ruské federace. V Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou byly v uplynulých 3 dnech (19-22/05) hlášené boje nejméně ve 3 lokalitách. K odpovědnosti se přihlásily dvě ruské polovojenské skupiny (které jsou zformované výhradně z Rusů): Ruský dobrovolnický sbor (RDK) a Legie Svoboda Rusku (LSR). Obě ozbrojená uskupení se označují za proti-kremelská. Tyto milice patří ke krajně pravicovým, resp. nacionalistickým silám. Operují v pohraničních regionech proti leteckým základnám, další útoky vedou na železniční tratě. V únoru se počet ozbrojenců LSR odhadoval na 4 000 ozbrojenců. Jejich akce mají partyzánský charakter s cílem vytvořit v pohraničí s Ukrajinou „demilitarizovanou zónu“. Rusko zahájilo pod tímto vlivem naléhavou evakuaci jaderných zbraní z Bělgorodu. Před měsícem spadly na toto město 2 bomby, které se údajně uvolnily z ruských bojových letounů.

Lotyšsko: Je chybou si myslet, že Rusko je válkou na Ukrajině oslabené. Agresivní postoj Ruska přímo ohrožuje bezpečnost, stabilitu a prosperitu celého euroatlantického regionu. Musíme být připraveni i na to, že Rusko bude nadále využívat svůj široký arzenál hybridních a jaderných hrozeb k zastrašování a oslabení podpory Ukrajiny ze Západu (MO).

Parlamentní shromáždění NATO: Zločiny Ruska proti Ukrajině mají charakter genocidy.

EU: Členské země poskytly Ukrajině 220 tisíc kusů dělostřelecké munice + 1300 řízených střel a raket. Do března příštího roku chtějí dodat celkem milion granátů pro ukrajinské dělostřelectvo (Borrell).

MAAE: Situace v Záporožské jaderná lektrárna je „extrémně zranitelná“. Během současné války už 7x ztratila propojení na externí zdroje elektřiny, takže provoz umožňovaly pouze nouzové dieselové generátory.

Německo: Zpravodajské služby zaznamenaly v Evropě zesílenou aktivitu ruských špionů.

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Lukáš Karbulka
23. 7. 2024

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) přišel s návrhem, který by změnil výuku na základních školách....

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Ministr školství Mikuláš Bek chytil v půli prázdnin roupy. Otřepal se z kauzy předražený byt,...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Saúdská Arábie bude v roce 2025 hostit premiérový ročník olympijských her v esportu. Nedávné...

Robert Schuster
23. 7. 2024

Prezidentská kandidátka demokratů Kamala Harrisová, jež byla kdysi státní zástupkyní, chce svého...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz