23.9.2023 | Svátek má Berta


NATO: 433 den invaze

2.5.2023

01/05/2923
Ukrajina:
Úder na sklad ropy v Sevastopolu byl provedený ve vlně bezpilotních letounů Mugin-5. Zničeno bylo 10 nádrží o celkové kapacitě asi 40 000 tun ropy pro Černomořskou flotilu. Kyjev dostal od některých zemí Spojenců přislib, že poskytnou výcvik ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16. Dobrovolníci dokončují vývoj menší řízené střely s dosahem 140 km. Kyjev označil v souvislosti s agresí Ruska jednání Maďarska v rozporu se statusem členské země NATO (prez. V. Zelenskyj) . Reakce Budapešti: Maďaři už za tuto válku zaplatili vysokou cenu.

Rusko: V jednotkách okupačních sil se stále častěji objevují případy kolektivního odmítnutí účasti v aktivním boji. Hlavním důvodem jsou velké ztráty, pozdní dodávky munice, nedostatek výstroje a útočné operace bez nasazení těžké techniky nebo dělostřelecké podpory. Značné obavy ruského velení z případného průlomu fronty ze strany ukrajinských ozbrojených sil ukazuje rozsáhlý systém obranných zákopů vybudovaný podél současné frontové linie hluboko v oblastech, které ruské jednotky v současnosti kontrolují. V Dněpropetrovské oblasti odpálilo 9 strojů Tu-95 celkem 18 řízených střel Kh-101/Kh-555. Ukrajinci 15 z těchto raket zničili.

USA: Obě komory a obě strany amerického Kongresu budou podporovat Ukrajinu až do vítězství (N. Pelosiová). ČR: Schválení bezpečnostních záruk pro Ukrajinu nelze vyloučit na červencovém summitu Aliance ve Vilniusu (prez. P. Pavel). Litva: Útočník musí odejít. Jiné řešení invaze nemá (V. Landsbergis). Polsko: Vítězství Ukrajiny je hodně daleko (NGŠ R. Andrzejczak ). UK: Londýn nakoupí pro Ukrajinu střely s doletem 100-300 km.

29/04/2023

Ukrajina: přípravy na protiofenzívu jsou v závěrečné fázi. Termín a místo určí generální štáb (MO). Protiofenzíva by neměla být považována za rozhodující bitvu. Ta povede až k úplnému osvobození ukrajinských území. Armáda potřebuje moderní letadla, bez kterých není plně účinná protivzdušná obrana. Nicméně F-16 nejsou nejnaléhavější prioritou.

Rusko zahájilo 28. dubna 2023 první velkou vlnu nasazení řízených střel proti Ukrajině od začátku března. Útoky naznačují odklon od ruských úderů na dálku. Zahrnují méně raket než v zimě a necílily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, ale na ukrajinské záložní jednotky a vojenské zásoby poskytnuté Ukrajině nedávno. Ovšem většina raket byla sestřelena, protože ruské zaměřování je neefektivní a upřednostňuje (podle UK) vojenskou nutnost před prevencí vedlejších škod, včetně civilních úmrtí. Podle vedení Wagnerovských žoldáků může skupina brzy přestat existovat, protože nebude mít dostatek lidí. Na frontě postupovaly ruské síly v rámci pozemních útoků severozápadně od Kreminy. Dále postoupily v jihozápadní části města Bachmut.

Indie: Během setkání ministrů obrany členských států Šanghajské organizace pro spolupráci v Novém Dillí podpořil ruský MO snahu Kremlu vytvořit potenciální protizápadní koalici. Dánsko poblíž místa výbuchu plynovodu Nord Stream bylo v kritickém čase spatřeno ruské plavidlo SS-750 s miniponorkou na palubě.

27/04/2023

Ukrajina předložila ve Washingtonu návrh rezoluce o vítězství ve válce proti Rusku. A to pro připravované usnesení Sněmovny reprezentantů USA „O postoji k podmínkám vítězství Ukrajiny“. Text zahrnuje obnovení mezinárodně uznaných hranic z roku 1991. Prezident Zelenskyj telefonoval s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Peking prosazoval zahájení dialogu a jednání s Ruskem. V této souvislosti mluvil o svém „mírovém plánu“, zatímco Kyjev prosazoval jako předpoklad ‚mírový vzorec‘. Na frontě ovládají ruské ozbrojené sily (WG) až 85 % města Bachmut. Podle velení žoldnéřů je ukrajinská protiofenzíva nevyhnutelná. Současně obviňuje Moskvu z nedostatečné podpory, kvůli které jeho vojáci zaznamenali pětkrát více obětí než ukrajinské síly.

Rusko rozmístilo na Ukrajině až 48 brigád a 122 pluků. Celkově na frontě používá cca 369.000 vojáků a 5 900 jednotek těžké výzbroje. Válku může financovat další rok. Aktuálně pokračuje v řízené depopulaci na okupovaných územích Ukrajiny ve prospěch ruského osídlení. Porážku na Ukrajině označuje za nepřijatelnou alternativu, se kterou by se Moskva ‚nikdy nesmířila‘. Nelze však vyloučit, že by se stáhla tváří v tvář západní intervenci.

EU se opět nedohodla na společném nákupu munice pro Ukrajinu. Napětí roste kvůli přístupu Francie (COREPER 2).

25/04/2023

Ukrajina: Drony námořních sil provedly na Krymu útok proti terminálu s palivem ruské černomořské flotily (Sevastopol).

Rusko: V průměru klesl počet obětí cca o 30 % za den, protože se ozbrojené síly agresora soustředily na obranu svých pozic. Zároveň chtějí odradit Kyjev od protiofenzívy s pomocí raketových útoků. K dispozici mají navíc 120.000 vojáků z poslední mobilizace dosud nenasazených na frontě. Včetně 300 000 dělostřeleckých granátů z Íránu.

NATO: Belgie, Česká republika, Černá Hora, Estonsko, Island, Itálie, Lotyšsko, Litva, Polsko, Slovensko a Slovinsko pracují na bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu ještě před vstupem do Aliance. Čína: Vztahy s EU by neměly být spojovány s „ukrajinskou krizí“. Možnosti spolupráce jsou „nekonečné“. Peking respektuje suverenitu všech post-sovětských států. Švédsko: Válka na Ukrajině iniciuje celosvětově rekordní výdaje na armádu (TT Stockholm)