23.9.2023 | Svátek má Berta


NATO: 419 den invaze

18.4.2023 10:55

Ukrajina: Předpokládaná protiofenzíva bude nesporně obtížná a riskantní. Podobné operace vyžadují součinnost všech vojenských jednotek – od dělostřelectva a tanků, přes ženisty až po shromažďování zpravodajských informací. Značným nedostatkem je v konkrétní situaci i vzdušná převaha ruského protivníka.

Rusko změnilo od začátku jara taktiku. Útočí především na jižním, východním a severním úseku fronty. Operační rádius určuje hlavně dosah zbraní jeho dělostřelectva. Stále větší odpovědnost za útočné operace přesouvá agresor na výsadkové jednotky. Cílem je aktuálně dokončit především dobytí města Bachmut.

Polsko, Maďarsko a Slovensko zastavily dovoz obilí z Ukrajiny. Bulharsko zvažuje stejný krok. Evropská komise toto jednostranné opatření odmítá. Těžiště aktivit EU se přesouvá ze západu víc směrem na východ. V ČR se znovu zvedla „tsunami“ protivládních protestů jako důsledek války na Ukrajině. V roce 2022 zasáhl efekt této vlny 148 zemí světa. Celkem se uskutečnilo loni více než 12 500 protestních akcí – nejpočetnější byly v Evropě.

15/04/2023

Ukrajina: ruské jednotky pokračují v útoku na Bachmut. Vojska armády a Wagnerovy skupiny zintenzivnily součinnost. Během posledních 48 hodin se to projevovalo zejména během palby dělostřeleckých uednotek. Síly Wagnerovy skupiny se mírně posunuly v severozápadní a jihozápadní části města. Ale ukrajinská obrana stále drží sektory na západě Bachmutu. Dále její ozbrojené síly pokračují v zaměřování týlových oblastí v Luhanské oblasti.

Rusko: slábne bojová činnost elitních jednotek speciálního nasazení (SPETSNAZ). Po nasazení na Ukrajině vykazují cca 90-95% míru opotřebení. Kromě vysokých ztrát to má přímou souvislost s nedostatečným výcvikem nově mobilizovaných a dobrovolníků. Od začátku konfliktu dochází ve velení ruské armády nejspíš k vážným rozporům. Podle dostupných informací např. NGŠ (gen. V. Gerasimov) a vedení SC (N. Patrušev) se údajně snažili před začátkem invaze na Ukrajinu, aby skončila do 5. března 2022.

Polsko: Pokud ztratíme Ukrajinu, ztratíme mír na desítky let (PM Morawiecki). Finsko: velvyslanectví v Moskvě dostalo dopisy obsahující neznámý prášek. Čína uvádí, že zbraně nebude prodávat ani Ukrajině ani Rusku. NATO: nová koncepce vztahů Aliance s Ukrajinou bude projednaná ve Vilniusu (11-12/07/2023).

13/04/2023

Ukrajina: Protiofenzíva by mohla začít letos v létě. Ukrajinské ozbrojené síly mají v oblasti bojů více tanků a obrněných transportérů. Rusové mají výhodu v počtu stíhacích letounů a prostředků protivzdušné obrany na okupovaných územích. V sektoru Bachmut a okolí pokračovaly útoky ruských pozemních sil, ale bez územních zisků. Ukrajinská armáda stále ještě kontroluje více než 20 % města.

Rusko: V posledních týdnech pokračovaly ruské jednotky v budování rozsáhlé zákopové obrany v Záporožské oblasti. Dokončily tři obranné zóny, v celkové délce přibližně 120 km, a to v rozestupu cca 10-20 km. Důvodem je očekávaný úder ukrajinských sil na město Melitopol. Snaha Kremlu o „rusifikaci“ Ukrajiny se obrací proti Moskvě, ​​protože v zemi stále více posilují zjevně nacionalistické tendence.

USA pochybují o úspěchu očekávané ukrajinské protiofenzívy. Washington předpokládá, že se válka na Ukrajině protáhne minimálně do roku 2024. Pentagon ve svých zpravodajských dokumentech, které unikly, odhaduje dosavadní ruské a ukrajinské válečné ztráty na 354 000 mužů. Dánsko: O stíhačkách pro Ukrajinu může Západ rozhodnout do léta.

11/04/2023

Ukrajina: Bachmut čelí „syrské“ taktice agresora, který uplatňuje metodu spálené země. Postup mu mají zajistit intenzivní nálety a dělostřelecká palba. V minulých dnech zaznamenaly ruské jednotky určité územní zisky, ale nadále za cenu značných ztrát. V okolí Marinky, 20 km jihozápadně od města Doněck, zintenzivnila armáda protivníka během minulého týdne útoky obrněných jednotek, a to v sektoru obcí Marinka a Avdiivka. Přitom i v této zóně vynakládá značné vojenské zdroje na minimální územní zisky.

Rusko: Tempo útočných operací v doněcké oblasti se zpomaluje. Ruské ozbrojené síly se zapojují do obranných příprav. Vojenské jednotky na jihu ustupují od kontaktní linie do vzdálenosti mimo dosah ukrajinských zbraní. Vzdušné síly (VDV) přebírají termo-barické raketové systémy TOS-1. Do budoucna tak nelze vyloučit jejich nasazení při útočných operacích na Ukrajině.

USA: Únik tajných dokumentů Pentagonu představuje vážné bezpečnostní riziko. Nicméně materiály zahrnují spíše analytická hodnocení, a ne operační či taktické podklady ohledně připravované ukrajinské protiofenzívy. I tak velení ukrajinské armády mění kvůli incidentu své plány. Podporu Ukrajiny ze strany Washingtonu to však neovlivní (StaDep). Dánsko do léta zahájí dodávku 100 tanků Leopard 1 pro Kyjev.

VZ