23.9.2023 | Svátek má Berta


NATO: 412 den invaze

11.4.2023

09/04/2023

Ukrajina - vzdušné síly zůstávají bez munice. Kritický nedostatek řeší v podzemních dílnách po celé východním území. Přechod na F-16 nebo jinou západní platformu s širokou moderní výzbrojí je jediným východiskem. Nedostatek systémů protivzdušné obrany značně snižuje schopnost provést úspěšně případnou protiofenzívu.

Rusko - podél celé frontové linie dochází ke snížení intenzity útočných operací. Armáda ztratila na Ukrajině minimálně více než 10 000 vozidel a kusů těžkých zbraní. Snaha o degradaci energetického systému Ukrajiny během zimy 2022-23 selhala. Ministerstvo připravuje pod falešnou vlajkou útok v Sumské oblasti (severovýchod Ukrajiny) s použitím chemických zbraní.

USA/Norsko – vojenské dokumenty, které se objevily na sociálních sítích, zahrnují značné množství fiktivních informací. Únik je nejspíš podvrhem Ruska. V rámci strategie hybridní války vyvolávají zmanipulované informace značné pochybnosti o proveditelnosti dlouho anoncované ukrajinské protiofenzívy. Cílem je poukázat na základní slabiny ukrajinských ozbrojených sil a odradit Kyjev od ní s odkazem na předem odhalenou situaci.

07/04/2023

Ukrajina - do roku 2030 klesne kvůli válce počet obyvatel na úroveň 24 a 32 milionů. Podle Kyjeva se podmínkou jednání s Moskvou stane jen úplné stažení ruských ozbrojených sil za mezinárodně uznané hranice Ukrajiny v roce 1991. Trasa 0506 u Bachmutu, důležitá pro zásobovaní města od západu, je vážně ohrožena.

Rusko - síly agresora pokračovaly v pozemních útocích podél frontové linie města Avdiivka-Doněck. V minulém týdnu tam utrpěly ztrátu 4000 mužů. V bitvě o Bachmut opět postoupily, až do centra města a zmocnily se západního břehu řeky Bachmutky. Zároveň začaly podél hranic s Ukrajinou v obavách před ofenzivou rozšiřovat svou obranu, tj. ve strachu z porážky přechází do defenzivy. Zároveň roste izolace Kremlu ze strany části světového společenství. Jeho snaha udržet celou zemi sjednocenou kolem agresivní zahraniční politiky čelí doma těžkému boji.

USA (spolu s Německem a Maďarskem) se staví proti záměrům ostatních členských zemí Aliance nabídnout Ukrajině na summitu ve Vilniusu „cestovní mapu“ pro členství. Na sociální sítě unikly tajné dokumenty Pentagonu. Některé z nich vypadají autenticky a zahrnují cenné informace, jako jsou harmonogramy dodávek zbraní, počty ukrajinských jednotek a další vojenské podrobnosti. Čína bude hovořit se Zelenským, „až budou vhodné podmínky“ (prezident Si Ťin-pching). Bělorusko nemá v úmyslu se zapojit do ruského válečného úsilí (prezident Lukašenko).

05/04/2023

Ukrajina - linie aktivních bojů je dlouhá přes 1200 km. Téměř 1900 měst a vesnic potřebuje kvůli ruské ozbrojené agresi rychlou obnovu, odhadem za stovky miliard dolarů. Ukrajinské ozbrojené síly provedly protiútok severovýchodně od Avdiivky. Kyjev je připravený na jarní protiofenzívu. Má k dispozici silné západní zbraně, nově vytvořil jednotky nutné k útoku a dokonce obnovil i prapor Azov. Celkově mu však zbraně nestačí. Navíc ve srovnání s prosincem 2022 došlo k poklesu objemu nově přislíbené vojenské pomoci. Od začátku letošního roku došlo ke snížení příslibů na dodávky zbraní, nicméně závazky ze zahraničí se stávají dlouhodobějšími.

Rusko má velké problémy s logistikou. Není schopné přejít podél celé fronty do ofenzivy všude, kde útočí, současně. Jeho síly hlásí určitý postup v jižním Bachmutu poblíž stadionu. Žoldáci Wagner Group nejspíš dobyli hlavní železniční stanici města. Kreml se vrátil k jaderným hrozbám. Stále více zmiňuje svůj jaderný potenciál, protože jeho konvenční síly jsou decimovány. Takže je to známka slabosti, ne síly. Rádoby velmoc se stala závislou na Číně, Íránu a Severní Koreji, protože její vojenská síla opadá.

Finsko se formálně stalo včera členem Aliance. Moskva to označila za nebezpečnou historickou chybou. Ale „historické“ severské rozšíření NATO iniciovalo Rusko (SG Stoltenberg). Francie a USA chtějí zapojit Čínu, aby přispěla k ukončení války na Ukrajině.

VZ