25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

NAPĚTÍ: Arménie, Ázerbajdžán a další

Azerbajdžán začal útočit na Arménii. A tím nemyslím další konflikt v Náhorním Krabachu, který by se dal s přivřenýma očima považovat za sporný z hlediska mezinárodního práva, ale opravdu na území, které podle mezinárodního práva patří k Arménii (a mrtví se počítali na stovky).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 11.10.2022 16:33

Připomínání holocaustu při každé příležitosti je morální nátlak. Materiálně je to dávno pryč, ale je to morální memento.

"Hroznou věc" nevím, ale chlubit se tím fakt nemůže.

P. Hák 11.10.2022 16:30

Mně by stačilo, kdyby Západ aktivně nepomáhal Ázerbajdžánu.

Co se týká Kurdů, byli to především spojenci USA, ale když už se EU furt vyjadřuje, tak se tady taky vyjádřit mohla. A senátor Vystrčil mohl prohlásit, že je Kurd/Armén, to nic nestojí. A tady mohlo být v novinách denně 10 článků a vlajky Kurdistánu/Arménie mohly být na každém webu a baráku.

Nebo jsme Kurdům/Arménii mohli dodat zbraně za desítky miliard (tuším 47 mld. bylo nedáno na Psu).

Ocenil bych prostě stejný metr.

Kterému arménskému postoji? Tomu prozápadnímu? Uvěřili, že za plotem je tráva zelenější. Tomu současnému? Nemají jinou možnost. Chtějí přežít.

Sofiina volba je volba mezi dvěma rovnocennými zly. Nemyslím, že by Arméni považovali dohodu s Íránem za stejně špatnou jako nechat se vyvraždit.

J. Poláček 10.10.2022 23:26

O to se snažila i Gruzie a jak dopadla, kdo pro ni pohnul prstem ? A pro Kurdy kdo hnul prstem , a kdo šel do války s Ukrajinci když jim cupovali Krym ? Západ že by ? Ten Západ co odzbrojoval a optimalizoval náklady na obranu, že si málem zrušil před dvěma roky NATO ? To chce fakt po Evropanech aby zvedli zadky a šli něco někam napravovat ? Rozežranost ! Tady se ječí, když stoupá cena plynu a benzínu a vy chcete po někom aby se šel vojensky angažovat pro Arménii ?

Já rozumím izraelskému postoji. Ale nemohu nerozumět i arménskému postoji. Sofiina volba.

I. Lyčka 10.10.2022 23:22

Hoblík, hm. S takovým se nezahazovat.

J. Poláček 10.10.2022 23:13

Paní Lukešová, Izrael není jedinou zemí která se pokouší o reál-politiku. Dejme tomu, že by tu fungovala osa Jerevan-Teherán a na druhé straně Baku-Ankara, pak by mohla také vzniknout koalice Paříž-Jerevan-Atény. Rusko by se tam pak vyskytovalo jako kůl v plotě - a k jeho veliké radosti, by se pak rozhádalo NATO (málem se to před rokem povedlo). Turci a Izraelci byli kámoši, Erdogan to otočil. Iránci za Šáha a Izraelci byli kámoši, Chomenejí to otočil. Putin a Bibi byli (alespoň na oko ) kámoši, a i to se možná otočí. Je to blázinec, predikce je značně nejistá. Otázka pro vás - co si myslíte, šel by Izrael a Ázerbajdžánem, kdyby od nich nebral ropu a kašlal by na tichou koalici Arménů s Iránem ?

P. Hák 10.10.2022 22:53

"Proč by měl Izrael za cenu svého sebezničení dbát na zájmy jiných států?"

Manipulativní otázka. Určitě jsem po Izraeli nežádal sebezničení. Vyvinout diplomatickou aktivitu k urovnání konfliktu by zničení Izraele nezpůsbilo, naopak by se Izraeli mohlo vyplatit. Získal by přátele.

Arménie bezpečí Izraele neohrožovala ani za mák.

"kdo kdy něco udělal pro Židy a Izrael"

Návrh: Zjistěte si, o kom je Alej spravedlivých. Pro začátek.

Chcete-li celostátní měřítko, Izrael měl a má spojence, kteří mu pomohli. Např. nějaké Československo, v počátcích i země, kterou dnes nesmíme zmínit, pak Francie, USA... Lobbing v posledně jmenované zemi je velmi silný a uděláno bylo mnoho. Hodně lidí tu Američany kritizuje, já někdy taky, ale bylo by dost nefér zapomínat, že bez jejich podpory by Izrael např. za Jomkippurské války jen těžko uhájil existenci.

Nebuďme nespravedliví. Jo, vím, že za to si nic nekoupíme.

J. Jurax 10.10.2022 22:45

Jistě.

Ale nevšiml jsem si, že by se jich dopouštěli.

H. Lukešová 10.10.2022 22:29

Izraelci někoho moralizovali? Kdy a kde? To zde někteří diskutéři kárali a moralizovali Izrael co, že to neudělal za hroznou věc, když se postavil na stranu Ázerbájdžánu.

H. Lukešová 10.10.2022 22:25

Netvrdím, že nesejde na morálce, ale Izrael má závazek zajistit bezpečí především svých obyvatel.

Já vážně nevím, co bylo či nebylo cílem Izraele, s izraelskými politiky a ministry jsem nemluvila.

A zeptám se pro změnu já Vás, kdo kdy něco udělal pro Židy a Izrael? Nic se mi nevybavuje. Proč by měl Izrael za cenu svého sebezničení dbát na zájmy jiných států?

P. Hák 10.10.2022 22:01

Jistě, ale pak by si Izraelci mohli odpustit moralistické řeči.

P. Hák 10.10.2022 21:59

Pokud ale na morálce nesejde, je pokrytectvím používat morální kritéria a řečnit o antisemitismu a holocaustu.

Arménie se Íránem spojit nechtěla. Jiné země, včetně Izraele ji k (zatím nesmělému) spojenectví dotlačily.

Ptám se znovu: Bylo to cílem Státu Izrael? ANO, nebo NE?

H. Lukešová 10.10.2022 20:25

Ano, politika není vždy košer, ale kdy kdo se nějak postaral o Židy a Izrael? Vůbec nikdo nikdy. Židé vždy museli a dodnes musí spoléhat sami na sebe. Já konání Izraele v této kauze schvaluji a rozumím mu.

J. Jurax 10.10.2022 20:19

Inu, politika nebývá doménou Mirků Dušínů a kšeft je kšeft. A tomu Židé tradičně rozumí.

J. Jurax 10.10.2022 20:16

Odsudky Izraele ... Izrael činí, co považuje pro sebe za výhodné, takže se paktuje i s muslimy. Tedy některými. Není to moc košer, ale taková je holt politika.

H. Lukešová 10.10.2022 16:30

Pane Háku, Židy se také pokusil vyvraždit kde kdo, nacistický holocaust byl akorát největší a nejznámější protižidovský pogrom, jinak se o to pokoušeli křesťané, nacisté, později komunisté, nyní velká část muslimských států a když se Arménie spojuje s Íránem, úhlavním nepřítelem Izraelem tak se také on musí podle toho zařídit. Je to samozřejmě paradox, Židé se spojují s jedněmi šíty, zatímco křesťanští Arméni s jinými šíty.

Izraelci musí jednat tak, aby hájili své zájmy, ne ty arménské. A ekonomické hledisko je samozřejmě také důležité, kdyby Ázerbájdžán přestal dodávat Izraeli ropu, to by mu bylo velmi zle.

K. Křivan 10.10.2022 16:10

Tihle dvounožci nejsou lidi. Jen muslimáci.

K. Křivan 10.10.2022 16:09

Slečno Lukešová, takový byl svého času i Irán. Když vládl Reza Pahleví.

P. Hák 10.10.2022 15:40

Paní Lukešová, Arménie se orientovala původně na EU a USA. S Íránem nijak "nekoketovala", prostě s ním jen nevedla válku, jak by si asi někdo přál. Když jste malý a slabý stát a navíc NÁROD, KTERÝ SE POKUSILI VYVRAŽDIT (to je fakt Izraeli jedno?), nemůžete válčit se všemi sousedy pro něčí zábavu.

Osobně bych očekával od Izraele pro Armény aspoň nějaké sympatie a pokus o diplomatické řešení. Teď nastala situace, že Arménům fakt nic jiného nezbude, než se spojit s Íránem, ač by sami nepochybně dali přednost jinému řešení. Byl to zájem Státu Izrael? Nebo prostě jen kšeft je kšeft?

P. Diviš 10.10.2022 15:31

Nepapouškuji ruské lži, pokud jste nepochopil.

J. Kostelanský 10.10.2022 14:16

Jó, vzpomínám si, jak se arménští politici vymezovali proti Rusku, stejně jako svého času Lukašenko. Rusko logicky nechtělo do konfliktu Arménie - Ázerbajdžán zasahovat aniž by o to bylo požádáno. Arménští politici dlouho otáleli se žádosti Rusku o pomoc - spoléhali se, že jim trn z paty vytrhne Evropská unie. :-) Ale ta se zachovala stejně jako vždycky: strčila hlavu do písku a omezila se na výzvy, aby obě strany zastavily palbu...

Pak stačilo Rusku prohlásit, že je připraveno Arménii vojensky pomoct, a v tu chvíli konflikt byl u konce.

I zde je vidět, jak zákeřní jsou jsou Turci. Hrají to na obě strany - jak na tu ruskou, tak na západní a vždy se z toho snaží vymáčknout něco pro sebe... Vděk od Turků nikdy nečekejte.

J. Kostelanský 10.10.2022 14:11

Pane Diviši, to tu historii falšujete záměrně nebo trpíte sklerózou? Anebo to už v té své hlavě máte skrz-naskrz vše pomotáno?

P. Diviš 10.10.2022 12:43

Nezapomněl, jen to není pravda. Začalo to až potom, co jako spojenci selhali Rusáci.

J. Ptáček 10.10.2022 11:26

Válka mezi sovětskými Armény a Ázerbajdžánci v 90. letech (Náhorní Karabach) očima Arménky v podání běloruské nobelistky Alexijevičové "Konec rudého člověka", strana 307.

"Maminku vyvedli na dvůr, svlékli donaha a strčili do ohně. Těhotnou sestru zabili a železnými dráty z ní vyšťourali děťátko. Tatínka rozsekali sekyrou, příbuzní ho poznali jen podle bot".

Ne, to není Evropa, ani Amerika.

M. Hoblík 10.10.2022 9:03

Martin Bílý a ukrajinská vlajka. Martin trouba...

H. Lukešová 10.10.2022 8:50

...z islámských zemí...

H. Lukešová 10.10.2022 8:48

Ázerbájdžán je sekulární islámská země, která respektuje práva náboženských menšin, vyjma muslimských svátků pojímá s úctou i ty židovské a křesťanské, ázerbajdžánští politici neznevažují holocaust a jeho oběti, ve školních osnovách zaujímá právě holocaust důležité místo a má i výborné vztahy s Izraelem, kterému dodává více než 40% ropy a pro Izrael je samozřejmě nutné mít velmi dobré vztahy i s nějakou muslimskou zemí.

Ázerbájdžán je jedna z mála islámských států, kde není antisemitismus a nacismus prosazován státem. Vztahy mezi Izraelem a Ázerbájdžánem jsou prospěšné pro obě země. Na druhé straně je v Arménii, která "koketuje" s islámsko-nacistickým Íránem, je antisemitismus velmi živý, takže odsudky Izraele za to, že podpořil Ázerbájdžán jsou falešné a nesmyslné.

F. Navrátil 10.10.2022 8:06

Autor nějak zapomněl sdělit, že Arménie se začala orientovat na USA a EU, takže Rusko ztratilo zájem hájit vojensky i politicky její zájmy. Iluze Arménie o pomoci USA a EU se ukázaly v době, kdy Azerbajdžán zaútočil na Náhorní Karabach. USA i EU se na Arménii vykašlali, stejně jako to udělali s Kurdy, a roli smírčího soudce opět muselo zaujmout Rusko. Tentokrát už ne jako ochránce Arménie, a tak Azerbajdžán mohl obsadit část území Náhorního Karabachu.

P. Hák 10.10.2022 7:05

Vtipné, ta pasáž o EU.

Když Turci kroutí krkem Kurdům, donedávna spojencům USA a tudíž také spojencům EU, tak EU nehne prstem, slavná morálka EU jde poněkud stranou. Určitě se zjistilo, že Kurdové "mají špatné spojence", bojovali totiž proti IS, proti kterému bojovali i Rusové a Sýrie (ta je nejhorší přece, peče s Íránem) a proti kterému Izrael nehnul prstem, ač Sýrii, bojující proti IS, v době konfliktu bombardoval. Jakákoli podobnost je čistě náhodná...

Na druhou stranu Arméni z toho zatím vyvázli poměrně lacino, izraelské F-16 je ještě nenavštívily. Pokud se ale Arménie v zoufalství obrátí na Írán, vyloučit se to nedá ani náhodou.

Jinak Arménie se roky dost silně snažila být "prozápadní", přeorientovala zahraniční politiku. Jak se jí Západ odvděčil, vidíme sami. Jenže Arménům nedošlo, že západní politika politika funguje na jiných principech. Když není stoupenec užitečný, nejsou z něj peníze, je hozen lvům... tedy jinému spojenci, ať se nažere.