29.11.2021 | Svátek má Zina


NAAMA: Svíce za mřížemi

30.12.2019

O Naamě Issacharové, která si v Rusku odpykává nesmyslný trest sedm a půl roku vězení za to, že v jejím odbaveném zavazadle „objevila“ ruská kontrola při přestupu v Moskvě 9,6 gramu konopí je zapotřebí stále psát a mluvit.

Bylo by chybou na ni zapomenout a pasivně čekat, jak to (rozuměj: odvolání) dopadne. Zde více než kde jinde platí: líná huba, holé neštěstí.

Ví to i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Patrně také proto ve čtvrtek (26/12) odpoledne zavolal Putinovi. Součástí rozhovoru byla opět žádost Netanjahua, aby ruský prezident udělil Naamě milost. Netanjahu o tom informoval na svém Twitteru:

pm1

Hovořilo se – kromě Naamy – o Íránu a Sýrii. Oba státníci si popřáli k svátkům: Putin Netanjahuovi k Chanuce a Netanjahu Putinovi k Novému roku.

Web listu Jerusalem Post zmínil také rozhovor izraelského premiéra, který se uskutečnil o den dříve. Netanjahu řekl armádnímu rozhlasu na téma Naamy, že její trest je absurdní a zdůraznil, že ruský prezident ji může omilostnit. Doufám, že tohoto svého práva využije. Je mojí odpovědností jako předsedy vlády Izraele přivést Naamu a já to udělám. Mám s Putinem unikátní vztah.

My zase musíme doufat, že se Netanjahu nemýlí a že není příliš velkým optimistou. Uvádím to proto, že když jsem si na webu Kremlu našel report o tomto telefonickém rozhovoru, o Naamě tam není ani slovo:

pm2

Dozvídáme se, že rozhovor byl veden z iniciativy izraelské strany. Oba lídři diskutovali o regionální agendě a o záležitostech oboustranných vztahů v souvislosti s návštěvou prezidenta Putina v Izraeli plánovanou na leden 2020. Putin a Netanjahu si také vyměnili přání u příležitosti Nového roku, vánoční svátků a v Izraeli slavených svátků Chanuka.

Svíce za mřížemi

A právě Chanuky se týká jedna malá radost, která byla Naamě v ruském kriminálu dopřána. Podle informací izraelských serverů mohla ve vězení zapálit svíčku na malém chanukovém svícnu, který jí přinesl (po předchozím zákazu mu to bylo umožněno) rabím hnutí Chabad Šaul Deutsch. Ochutnat mohla také chanukovou koblihu s džemem.

Naamina matka Yaffa Issacharová na to reagovala slovy: Prosím pana premiéra: Udělejte všechno pro to, aby váš přítel prezident Putin umožnil Naamě zapálit chanukové světlo jako svobodné osobě v Izraeli.

Takové jsou nejnovější zprávy o Naamě Issacharové z 26. prosince. Nespravedlivě vězněné mladé ženě, která si zaslouží naši solidaritu. Alespoň takto.

chanuka

Ilustrační obrázek: chanukový svícen (zdroj: pixabay)

Stejskal.estranky.czBolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.